aA
Artėjant antrojo metų ketvirčio įmonių rezultatų skelbimui, ir JAV, ir Europoje prognozuojama, kad įmonių pelnai gali mažėti iki 50 proc. Nepaisant to, JAV ir Europos ekonomikose toliau stebimi atsigavimo ženklai, o tokios įmonės, kaip „Amazon“ ar „Tesla“ fiksuoja naujus akcijų kainų rekordus. Kinijos ekonomika vis labiau įsibėgėja, ir šalies akcijų biržas pastaruoju metu yra užplūdusi euforija. Geromis naujienomis pasidalino ir kelios Vilniaus akcijų biržoje kotiruojamos bendrovės.
Rinkų apžvalga: „Tesla“ tapo vertingiausia automobilių gamintoja, „Amazon“ akcijos – už rekordinę kainą
© Reuters / Scanpix

JAV darbuotojų skaičius užtikrintai auga

JAV darbo rinkos birželio mėnesio rodikliai signalizavo apie augantį užimtumą bei mažesnį nedarbo lygį antrą mėnesį iš eilės. Ne žemės ūkio srities darbuotojų skaičius išaugo 4,8 mln., iš jų apie 40 proc. buvo įdarbinti laisvalaikio ir svetingumo paslaugų sektoriuje.

Nors nedarbo lygis JAV nuo 13,3 proc. gegužę sumažėjo iki 11,1 proc. birželį, jis vis dar yra labai aukštas, o rinka dar tik pradeda atsigavimo ciklą. Nuo vasario–balandžio atleidimo bangos naujų darbuotojų ne žemės ūkio sektoriuose skaičius išaugo 34 proc.

Laukiama 45 proc. susitraukusio įmonių pelno

Nuotaikas JAV akcijų rinkoje kurstė geresni nei tikėtasi darbo rinkos rodikliai, „Nasdaq Composite Index“ pastūmėję iki rekordinių aukštumų. Tuo metu „S&P 500“ indeksas per paskutines dvi savaites pakilo 4,3 proc. Šio indekso vertė nuo kovo 23 d. užfiksuoto žemiausio taško yra pakilusi apie 40 proc.

Artimiausiu metu pamatysime, ar pradėti skelbti antrojo ketvirčio įmonių rezultatai neapmalšins iki šiol vyravusių optimistinių nuotaikų. Analitikai prognozuoja, jog „S&P 500“ įmonių pelnas susitrauks bent 45 proc., o atsistatyti jis turėtų tik kitais metais.

Lūkesčiai dėl „Amazon“ ir „Tesla“ perspektyvų

Elektroninės komercijos milžinės „Amazon“ akcijų kaina pasiekė rekordinį 3 tūkst. JAV dolerių už akciją lygį ir per dvi savaites išaugo beveik 20 proc. Pandemija įmonei atnešė sparčiai didėjusią paklausą elektroninės komercijos bei debesijos sektoriuose.

Tikimasi, kad ši tendencija tęsis toliau, ir investuotojai su nekantrumu laukia liepos gale pasirodysiančių įmonės antrojo ketvirčio finansinių rezultatų, kurie gali padėti akcijos kainai pasiekti naują rekordą.

„Tesla“ kaina fiksavo naujus rekordus, analitikams nespėjant didinti tikslinės jų kainos. Per pastarąsias savaites šios įmonės akcijų kaina išaugo daugiau kaip 50 proc. ir tai pavertė „Tesla“ vertingiausia automobilių gaminta pasaulyje.

Nuo šių metų pradžios „Tesla“ kaina yra padidėjusi apie 270 proc., o pastarųjų savaičių jos kainos spurtą lėmė geresni nei laukta antrojo šių metų ketvirčio rezultatai.

Infliacija Europoje kol kas išlieka siekiamybe

Ekonominiai duomenys rodo tolesnį Europos atsigavimą. Vokietijoje mažmeninių pardavimų rodiklis gegužę šoktelėjo 13,9 proc., kai ekonomistai tikėjosi tik 2,8 proc. augimo. Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, rodiklis pakilo 3,8 proc., nors laukta 3,5 proc. kritimo.

Infliacijos rodiklis Euro zonoje nuo 0,1 proc. gegužę pakilo iki 0,3 proc. birželį. Neįtraukus energijos produktų ir maisto prekių kainų, infliacijos rodiklis smuktelėjo nuo 0,9 proc. iki 0,8 proc. Kai kurie ekonomistai prognozuoja, kad Europos centrinis bankas tikslinio 2 proc. infliacijos rodiklio nepasieks dar bent 30 metų.

Šiuo metu vyriausybėms dalinant lengvatines paskolas bei paramą, į apyvartą paleidžiamos didelės sumos naujų pinigų, kurie, remiantis pinigų teorija, turėtų padidinti infliaciją. Tačiau toks scenarijus gali ir nepasitvirtinti, pavyzdžiui, gyventojams bei verslams nusprendus taupyti, o ne išlaidauti.

Galvojama apie naujas pagalbos priemones verslui

Europos šalių vyriausybės, iki šiol dėjusios visas pastangas sušvelninti pandemijos padarinius ekonomikai, dabar svarsto, kaip padėti smulkiajam ir vidutiniam verslui. Viena iš idėjų – vyriausybių įsitraukimas į bendrovių valdymą. Tokį verslo gelbėjimo variantą svarsto Europos Komisija kartu su Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos atstovais.

Per koronaviruso sukeltą krizę smulkusis verslas neteko didelės dalies pajamų, kurios, tikėtina, net ir atnaujinus veiklą, nesugrįš greitai į buvusį lygį. EK nuomone, išaugęs bankrutuojančių įmonių skaičius gali gerokai prailginti regiono atsigavimą po krizės, todėl svarbu imtis veiksmų, užtikrinančių verslo gyvavimą. Skaičiuojama, kad tam dar šiais metais prireiktų apie 720 mlrd. eurų.

Smarkiai kritusio įmonių pelningumo laukiama ir Europoje

Analitikai prognozuoja, kad į „STOXX 600“ indeksą įtrauktų įmonių pelningumas sumažės apie 50 proc. Nepaisant to, indekso vertė pastaruoju metu išaugo apie 2 proc. Tai lėmė investuotojų tikėjimas, kad ekonomikos skatinimo priemonės ir toliau palaikys apetitą rizikingoms turto klasėms.

„Deutsche bank“ sudarė ilgalaikę sutartį su „Google Cloud“ dėl debesijos paslaugų teikimo. Ši partnerystė paskatins banko strateginę transformaciją ir leis per 10 metų uždirbti apie 1 mlrd. eurų. Abi kompanijos planuoja kartu investuoti į technologijas ir dalintis su tuo susijusiomis pajamomis. Geros žinios atsispindėjo ir banko akcijų kainoje, kuri paaugo apie 4,7 proc.

Kinijoje žiniasklaida įkvėpė akcijų kainų ralį

Kinijos ekonominiai duomenys parodė, jog šalis sparčiai vaduojasi iš krizės gniaužtų. Investuotojų pasitikėjimas gerokai išaugo po to, kai buvo paskelbtas birželio šalies gamybos sektoriaus užsakymų rodiklis, pakilęs iki paskutinių 6 mėn. aukštumų – 51,2 punkto ribos. Tai rodo šio sektoriaus plėtrą.

Kinijos akcijų rinkoje pastaruoju metu vyksta akcijų kainų ralis – „Shanghai Composite“ indeksas pakilo 14 proc., o „CSI 300“ indekso pokytis sudarė 16 proc. Tokį spartų augimą lėmė Kinijos valstybinė žiniasklaida, kuri paragino investuotojus investuoti ir pasinaudoti ekonomikos bumu, kilusiu po koronaviruso krizės.

Panašu, kad taip Kinijos valdžia bando pakelti akcijų kainas, tikėdamasi, kad tai augins vartotojų išlaidas ir paskatins ekonomikos atsigavimą platesniu mastu. Tačiau reikėtų nepamiršti ir 2014–2015 m. istorijos, kuomet toks akcijų rinkų skatinimas baigėsi 40 proc. korekcija.

Teigiamos „Šaulių banko“ ir „Augos“ naujienos bei kritusi „Aprangos“ apyvarta

Lietuvoje, kaip jau įprasta, didžiausia apyvarta išsiskyrė „Šiaulių bankas“, kurio akcijų kaina paskutinėmis savaitėmis išaugo 9 proc. Bankas pranešė, kad Europos investicijų bankas (EIB) jį pasirinko tarpininkauti steigiant 200 mln. eurų vertės daugiabučių renovacijos fondą.

Ekologiškų maisto prekių gamintoja „Auga group“ įžengė į Australijos rinką, kuri laikoma viena iš lyderiaujančių ekologiškų maisto produktų rinkų pasaulyje. Šiuo metu įmonės produkcija eksportuojama į daugiau kaip 30 pasaulio valstybių. Geros žinios atsispindėjo įmonės akcijų kainoje, kuri pastarosiomis savaitėmis paaugo 9 proc.

Tiesa, pandemijos padariniai neaplenkė ir Baltijos šalių įmonių. „Aprangos“ grupė paskelbė antrojo ketvirčio apyvartą, kuri siekė 40,9 mln. eurų ir buvo 30,6 proc. mažesnė negu 2019 metais. Žvelgiant į pasiskirstymą tarp visų Baltijos šalių, bendrovės apyvarta Lietuvoje, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, sumažėjo 30 proc., Latvijoje 27 proc., o Estijoje 38 proc.

Komentaro autorė: „Swedbank“ Finansų rinkų tarnybos maklerė Greta Šiaučiulytė.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Greta Ilekytė. Nepaisant karo ir sankcijų – Lietuvoje atlyginimų spurtas

Nepaisant kylančios infliacijos, karo Ukrainoje, sankcijų poveikio bei itin išaugusio geopolitinio...

Jūratė Cvilikienė. Kaip lietuvių pinigines paveiks maisto kainų augimas?

Dėl sutrūkinėjusių tiekimo grandinių bei išaugusių žaliavų kainų, kurioms įtakos turi ir...

Marius Švaikauskas. Mėlynoji ekonomika užtikrintai žengia į Europos jūrų uostus

Dažniau plakamas nei giriamas mūsų šalies viešasis sektorius įgyvendina žaidimo taisykles...

Jurgita Navikienė. Finansinių ataskaitų stebėsena: kiek bus nubaustų?

LR Finansinės apskaitos įstatymas jau skaičiuoja pirmąsias gyvavimo dienas. Atrodo, kol kas...

Raimondas Imbrasas. Atsinaujinantis kuras šilumos gamyboje: laikas turėti valstybės strategiją

Kaip reikia ruošti roges vasarą , taip ir kalbėti apie šilumos ūkį reikia vasarai artėjant....

Top naujienos

Landsbergis: atsidaro naujas karo frontas, jis ne Ukrainoje papildyta (1)

Valdančioji Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS–LKD) sekmadienį Vilniuje...

Po padidinamuoju Vakarų stiklu – Kinijos galimybės neoficialiai remti Rusiją: Pekinas supranta, kas jam naudingiau (1)

Vakarų reakciją į karą Ukrainoje atidžiai stebi ne tik agresorė Rusija , tačiau ir JAV...

Paviešino, ką rusai darė ukrainiečių karo belaisviams – kankinimo metodai šokiruoja naudojo preparatus, po kurių prarasdavo atmintį (4)

Rusija toliau pažeidinėja Ženevos konvenciją dėl elgesio su karo belaisviais žiauriai kankindama...

Matydami, kur veda lindėjimas ekranuose, ekspertai griežti: šiame kambaryje – jokio telefono

Vis dažniau tenka išgirsti, kad vaikams labiausiai patinka leisti laiką visai ne su šeima ar...

Anušauskas atsakė, kada „Bayraktar“ tikimasi nupirkti ir perduoti Ukrainai (2)

Droną „Bayraktar“, kuriam pinigai buvo surinkti „ Laisvės TV “ iniciatyva, tikimasi nupirkti...

Delfi Plius DELFI

Dėl pareiškimo apie pasikėsinimą į Putiną analitikai turi savo versiją: gandas jau plinta (4)

Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos pirmininkas Kyrylo Budanovas...

Verslas PliusJulija Leimonė

Paminklui ant artimojo kapo lietuviai išleidžia žvėriškas sumas: kol vieni taupo, kiti ištaško keliasdešimt tūkstančių eurų

Didėjant infliacijai ir kylant kainoms, pokyčių neišvengė ir laidojimo sfera. Paminklų...

Karas Ukrainoje. Rusija Donbase stumiasi tolyn, dabar sunkiausia keturiuose miestuose rusai priartėjo prie Severodonecko užėmimo (1)

Šiandien jau 95 karo Ukrainoje diena. Prancūzijos ir Vokietijos vadovai paragino Rusijos...

Nuo birželio didėja kai kurios išmokos: ekonomistas įvertino, ar suma skiriama tikslingai

Nuo birželio mėnesio – 93 milijonai eurų sunkiau gyvenantiems gelbėti, tai pirmadienį...

Nauja žemės reforma kaitina aistras: vieni vadina istoriniu pasiekimu, kiti įspėja dėl korupcijos (2)

Gegužę Seimui pateiktame įstatymų pakete numatyti keli reikšmingi pokyčiai: Nacionalinė...