2016 m. pabaigoje „Rimi Lietuva“ atskleidė savo strateginį planą įsigyti bendrovę „Palink“, valdančią prekybos tinklą „Iki“, ir taip sukurti vieną didžiausių parduotuvių tinklų Lietuvoje, užimantį antrąją vietą pagal apyvartą mažmeninės prekybos rinkoje, atsiliekant tik nuo lyderio poziciją užimančios „Maxima Lt“. Šis sandoris turėjo būti vienas didžiausių per pastaruosius metus Lietuvoje, nes jo vertė viršijo 200 mln. Eurų.
Mindaugas Rimkus SPC legal

Atrodė, kad procesas vyksta sklandžiai (pirkimo – pardavimo sutartis buvo sėkmingai sudaryta ir pan.) iki tos akimirkos, kai Lietuvos Konkurencijos taryba šią savaitę paskelbė, kad „Rimi Lietuva“ neįvykdė prisiimtų įsipareigojimų, kurie buvo iškelti kaip sąlyga „Rimi” įgyti „Palink“ bendrovės kontrolę.

Tai yra gana retas atvejis apskritai, kai Konkurencijos taryba neleidžia vykdyti koncentracijos; anksčiau panašių sprendimo atvejų buvo vos keletas. Kas yra dar įdomiau, tai yra pirmasis kartas, kai Konkurencijos taryba išdavė sąlyginį leidimą koncentracijai vykdyti (tai įvyko 2017 m. spalį), tačiau baigiamojoje sprendimo priėmimo fazėje nepatvirtino, kad iškeltos sąlygos buvo įvykdytos tinkamai, tad galutinis koncentracijos leidimas – neišduotas. Pavyzdžiui, kiek anksčiau šį mėnesį Lietuvoje „Vienna Insurance Group“ sėkmingai išlaikė panašaus tipo egzaminą ir gavo leidimą įsigyti „BTA Baltic Insurance Company AAS“, mainais parduodama dalį savo verslo „Balcia Insurance SE“.

Kalbant tiksliau, siekiant išvengti galimo „Rimi“ ir „Iki“ junginio dominavimo rinkoje, Konkurencijos taryba sutiko su įsigijimu tik su sąlyga, kad „Rimi“ ir „Iki“ parduos 17 konkrečių parduotuvių prieš užbaigiant sandorį. Šalys pasiūlė mažiausiai 3-4 galimus pirkėjus įvardintoms parduotuvėms ir jie buvo patvirtinti Konkurencijos tarybos Patikėtinio, tačiau pati institucija priėjo prie išvados, kad „potencialūs pirkėjai neužtikrintų tvarios ir ne mažiau veiksmingos konkurencijos, nei sudarė perimamas verslas konkrečioje perleidžiamoje parduotuvėje iki sandorio įgyvendinimo“. Turint omenyje, kad atrinkti potencialūs pirkėjai buvo ganėtinai solidūs (bent jau kai kurie iš jų, pavyzdžiui, Latvijos MEGO, turintis 85-90 parduotuvių Latvijoje), Konkurencijos taryba nustatė gana aukštus (o gal labiau – neaiškius?) standartus panašiems ateities sandoriams, kurių metu reikės atitikti Konkurencijos tarybos keliamas sąlygas.

Nors dėl Konkurencijos tarybos sprendimo turinio galima ginčytis, vertinant iš teisinės pusės, dabar „Rimi“ ir „Iki“ turi iš esmės tik dvi praktines išeities galimybes, jei abi pusės vis dar nori užbaigti sandorį. Pirmiausia, galima ieškoti būdų, kaip pakeisti sandorio struktūrą bei sąlygas, ir vėl kreiptis į Konkurencijos tarybą arba galima ginčyti sprendimą administraciniame teisme. Turint omenyje, kad teismo procesas gali užtrukti kelerius metus, tai gali būti ne pats išmintingiausias sprendimas verslo prasme; tačiau, kita vertus, abi sandorio šalys turėtų taip pat įvertinti ir kiek laiko joms užtruktų naujas bandymas gauti koncentracijos leidimą bei šį laiką palyginti su galimu bylinėjimosi laiku.

Atmetus bylinėjimosi perspektyvą, „Rimi“ ir „Iki“ gali analizuoti ir kitas galimybes, kaip įvykdyti įsigijimą, pvz., „Rimi“ įsigyti mažiau „Iki“ parduotuvių, „Rimi“ prieš sandorio įgyvendinimą perleisti dalį savo parduotuvių ir pan. Abiejų sandorio šalių patirtos išlaidos ruošiantis galimam susijungimui turėtų būti didelės, o ir planuojamo sandorio viešumas jau sukūrė lūkesčius tiek partneriams, tiek pirkėjams (vartotojams); tad „Rimi“ ir „Iki“ turėtų būti labai motyvuotos rasti kelią iš šios padėties.

Peras Strömbergas, „ICA Gruppen“ vadovas, kuriai priklauso „Rimi“, išplatintame komentare žiniasklaidai jau išreiškė savo nusivylimą. Visgi, jei „Rimi“ ir „Iki“, matyt, dar ilgai stokos pozityvumo šios istorijos atžvilgiu, kiti mažmeninės prekybos rinkos dalyviai turėtų būti visai kitos nuotaikos. Net ir didžiausi rinkos žaidėjai nenorėtų matyti tokio konkurentų stiprėjimo. Tikėtina, kad „Rimi“ ir „Iki“ konkurentai mėgino daryti įtaką Konkurencijos tarybos sprendimui, teikdami institucijai savo motyvuotas pozicijas (kas teisiniu požiūriu yra teisėta).

Visgi, jei kuri nors šalis („Rimi“ ar „Iki“) nebenorėtų toliau siekti sandorio įgyvendinimo, iš jo pasitraukti neturėtų būti sudėtinga. Tipinė akcijų pirkimo sutartis nustato koncentracijos leidimo gavimą kaip būtinąją išankstinę sąlygą sandoriui užbaigti. Bet kurios būtinosios sąlygos nebuvimas tipiškai yra vertinamas kaip tinkamas pagrindas sutarčiai nutraukti. Visgi, toks scenarijus atrodo mažiausiai tikėtinas.

Pabaigai galima pasakyti, kad Konkurencijos tarybos sprendimas siunčia žinią užsienio investuotojams, kad susijungimo procedūros Lietuvoje gali būti pakankamai komplikuotos. Siekiant geriausiai išmokti pamokas, vertinga sulaukti, kaip baigsis procesai šiuo atveju. Tada bus galima susidaryti galutinį vaizdą dėl Lietuvoje besiformuojančios praktikos ir taisyklių, kurios naudojamos kontroliuojant įmonių įsigijimus ir susijungimus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rūta Vainienė. Valstybinių verslų reinkarnacija. Konkurencija, sudie! (74)

Pamirškime tuo laikus, kai valstybė aktyviai vykdė privatizavimą. Kai už privatizavimą gaunamos...

Eglė Dulkė. Kodėl atėjo laikas atsigręžti į vyresnio amžiaus darbuotojus? (3)

Galima pastebėti giliai įsišaknijusį stereotipą, dėl kurio daugelis kompanijų vengia samdyti...

Paulius Pališkis. Kad verslo idėja neliktų tik svajone (3)

Legendinis verslininkas Henris Fordas yra pasakęs, kad vizija be jos įgyvendinimo tėra...

Robertas Dargis. Ar jau žinome, koks turi būti XXI amžiaus mokytojas? (19)

Keletą pastarųjų savaičių įdėmiai skaitydami pažymas pro akis praleidome kitą pritvinkusį...

Linas Slušnys. Naujoji pensijų reforma ant savo pečių neša pyktį ir nepasitikėjimą (2)

Nepaisant fakto, kad visuomenė sensta, jauni žmonės su šia nauja ilgėjančios amžiaus trukmės...

Top naujienos

Lietuvai stojant į turtingųjų klubą, išaiškėjo niūri statistika: „sublizgėjom“ antirekordais   (100)

Turtingųjų valstybių klubu pakrikštytoje Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (...

Palanga išskėstomis rankomis jau laukia poilsiautojų: kokiomis maisto kainomis pasitiko (81)

Kaip privilioti kuo daugiau turistų šiltuoju sezonu, Palangos verslininkai jau gerai apgalvojo....

Savaitgalį laukia gražūs orai, o po jų – fantastiški karščiai (17)

Iškeliaujanti gegužė karščio mėgėjų nenuvils ir toliau: karštas bus ne tik savaitgalis, bet...

Specialistai neteko amo: darželiuose ir mokyklose sviestą pakeis margarinas (313)

„ Sviestas , kur įmanoma, keičiamas aliejumi arba margarinu, kurio sudėtyje sočiųjų riebalų...

Šokiruojantis merginos pagrobimas: gyvą palaidojo po žeme (73)

Barbaros Jane Mackle gyvenimas buvo tikrai kerintis. Daili ir populiari 20 metų mergina buvo Majamyje...

Lietuvos nacionalinės filharmonijos darbuotojų stilius: per koncertus ir po jų – kaip diena ir naktis (21)

DELFI Stilius apsilankė didžiausiame šalies klasikinės muzikos koncertų centre – Lietuvos...

Šaras po pergalės juokavo apie aštuonis kartus operuotą gerklę ir mokė žurnalistus (24)

Kauno „Žalgiris“ be didesnio vargo žengė į Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) pusfinalį....

Sostinėje atgimė vienuolyną su skandalais palikęs baras (22)

Praėjusių metų rugpjūtį baro „ 7 fridays “ darbuotojai staiga turėjo susirinkti daiktus ir...

Vilniuje per susidūrimą sužalotas motociklininkas neteko sąmonės (15)

Vėlų penktadienio vakarą, apie 23.20 val., Vilniaus senamiestyje, Maironio g., susidūrė...

Kitokia pažintis su Berlynu: nuo apleistų CŽV pastatų iki linksmybių šimtamečiame šokių klube (11)

Planuodami atostogas ar trumpas išvykas svetur, dažniausiai renkamės turistų patikrintas,...