aA
Pastarosios savaitės tapo tikru išbandymu investuotojų nervams. Rinkų svyravimai priminė 2008 m. finansų krizės pradžią. Tačiau skambinti pavojaus varpais dėl artėjančio sunkmečio per anksti. Grandininę reakciją rinkose sukėlė keli veiksniai, kurie kol kas nepretenduoja tapti ilgalaike tendencija. Nors artimiausiu metu priimant investicinius sprendimus reikės išlikti atsargiems ir gerai pamatuoti savo žingsnius, pagrindo visuotinei panikai šiuo metu nėra.
Renatas Žeknys
Renatas Žeknys
© Asmeninio archyvo nuotr.

Dar sausio mėnesį pradėjusias sklisti žinias apie naujo tipo viruso plitimą Kinijoje pasaulio finansų rinkos priėmė ramiai. Iš pradžių manyta, kad šis virusas nėra itin pavojingas, ir jo plitimą greitai pavyks pažaboti. Vis dėlto vasario mėnesį ėmė aiškėti, kad užkirsti kelią šio viruso plitimui nebus taip paprasta, jis yra patekęs į daugiau pasaulio šalių ir kad tikrasis paplitimo mastas yra gerokai didesnis negu manyta iki tol. Tad vasario pabaigoje nuotaikos rinkose pasikeitė – jos tapo itin nervingos.

Tačiau lemiamą smūgį visgi sudavė ne virusas, o nesutarimai tarp didžiausių naftos išgavėjų. Praėjusį savaitgalį Saudo Arabija, valdanti didžiausius naftos išteklius pasaulyje, ėmėsi agresyvios taktikos pasitraukdama iš susitarimo su Rusija – ji sumažino naftos kainą ir pažadėjo padidinti jos gavybą.

Kadangi pasaulinė naftos paklausa ir taip jau buvo sumažėjusi dėl koronaviruso poveikio įvairių šalių ekonomikoms, toks veiksmas lėmė didžiausią naftos kainų nuosmukį nuo 1991 metų. Pirmadienį prasidėjus prekybai finansų rinkose naftos kaina smuko nuo maždaug 50 iki 32 JAV dolerių už barelį.

Akivaizdu, kad investuotojai visame pasaulyje tokio įvykių posūkio nesitikėjo, todėl jiems reikėjo iš naujo persvarstyti pasaulio ekonomikos plėtros perspektyvas ir šiuo metu jai kylančias rizikas. Pirmoji natūrali reakcija – ieškoti saugumo. Dėl šio veiksnio pirmą kartą istorijoje 10 metų trukmės JAV iždo obligacijų grąža krito žemiau už 0,5 proc., o 30 metų trukmės obligacijų – iki vos 1 proc.

Tuo metu JAV, Europos ir kai kurių Azijos vertybinių popierių biržų indeksai per vieną dieną sumažėjo 6–8 proc. Tokių svyravimų rinkose nebuvo nuo 2008-ųjų pasaulinės finansų krizės. Rusijos RTS biržos indeksas susitraukė daugiau kaip 15 proc., net Norvegijos krona dolerio atžvilgiu sumažėjo apie 5 proc. iki žemiausio savo lygio nuo 1980 metų.

Vienas įtakingiausių bankų žaliavų rinkose „Goldman Sachs“ prognozuoja, kad „Brent“ rūšies naftos kaina artimiausiais mėnesiais gali sumažėti ir iki 20 JAV dolerių už barelį. Žemesnės naftos kainos gali paskatinti nedidelį naftą importuojančių šalių ekonomikos augimą, nors jį greičiausiai nustelbs koronaviruso poveikis.

Tuo metu silpnesnės, nuo žaliavų eksporto priklausomos šalys gali susidurti su didžiuliais biudžeto iššūkiais. Kai kas tokį Saudo Arabijos žingsnį traktuoja kaip bandymą priversti Rusiją grįžti prie derybų stalo ir susitarti dėl tolesnio naftos gavybos apimčių mažinimo. Tai padėtų išgelbėti OPEC aljansą, kuris nuo 2016 metų buvo svarbus įrankis kontroliuoti naftos kainą.

Daugeliui šiuo metu svarbiausias klausimas, ko laukti artimiausioje ateityje. Pirmiausia, artimiausiu metu pasaulio finansų rinkos ir toliau išliks itin nervingos, o nuotaikas jose lems žinios apie naftos kainas ir koronaviruso plitimą.

Šiuo metu panašu, kad naftos kainų karas paskelbtas siekiant taktinių tikslų, todėl jis bus trumpalaikis. Aišku, laukia neramios savaitės ar net mėnesiai, jų metu vyraus žemos kainos, o galiausiai OPEC turėtų rasti vieną ar kitą kompromisą dėl naftos gavybos ribojimo.

Be to, ankstesnių grėsmingų virusų plitimo įtaka pasaulio ekonomikai ir finansų rinkoms buvo trumpalaikė – juos pavykdavo sustabdyti per palyginti trumpą kelių mėnesių laikotarpį. Kol kas Tarptautinis valiutos fondas prognozuoja, kad pasaulinė ekonomika vystysis pagal gan spartų V formos atsigavimo scenarijų (ne U ar L formos).

Dar vienas svarbus aspektas yra tai, kad pastaraisiais metais akcijų rinkos prekiavo „gerų–blogų naujienų“ režime, kai centriniai bankai imdavosi skatinimo priemonių siekdami sumažinti neigiamų ekonomikos naujienų įtaką. Todėl pasirodžius blogoms ekonomikos naujienoms akcijų rinka brangdavo. To paties tikimasi ir šiuo atveju, kad centrinių bankų parama bus sustiprinta fiskalinėmis priemonėmis. Federalinis rezervų bankas JAV jau sureagavo sumažindamas bazines palūkanas, dabar laukiama žinių iš šį ketvirtadienį įvyksiančio Europos centrinio banko posėdžio.

Galiausiai, kadangi pagrindinių pasaulio finansų rinkų indeksai nuo metų pradžios yra praradę apie penktadalį savo vertės, santykiniai akcijų vertinimų rodikliai atrodo vis patrauklesni, ir tai galėtų tapti paspirtimi rinkoms, kai koronavirusas bus galutinai suvaldytas. Naujausios žinios iš Kinijos suteikia vilties, kad blogiausia galbūt jau yra praeityje. Nepaisant to, esame linkę šiek tiek palaukti ir rekomenduojame investicijų portfelio perbalansavimą atlikti tuomet, kai nestabilumas rinkose aprims.

Reikėtų nepamiršti, kad trumpalaikės, nors ir ženklios korekcijos finansų rinkose yra normalus reiškinys. Tai sukuria naujų investavimo galimybių, leidžia geriau pasverti savo toleranciją rizikai ir geriau subalansuoti savo investicijas žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
4.6667

Aleksandras Izgorodinas. Infliacija Lietuvoje įsibėgėja ir spartės iki rudens

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, infliacijos tempas Lietuvoje įsibėgėja. 2021 m....

Sigitas Leonavičius. Eksporto ir verslo plėtrai – vieta paraštėse? Kleponės atsakymas: „Versli Lietuva“ paslaugos išliks ir dar prasiplės

Dar viena nauja institucija skambiu pavadinimu „Inovacijų agentūra“ turėtų pradėti veikti...

Donatas Lapinskas. Suderintų statybos projektinių pasiūlymų keitimas: ar reikia viešinti iš naujo? (1)

Tikriausiai niekas nesiryš ginčytis, kad nekilnojamojo turto statybos – kompleksiškas ir ilgas...

Daiva Mikučionienė. Pagrindiniai sumanios tekstilės ir dėvimosios elektronikos keliami iššūkiai bei perspektyvos

Pastaruoju metu vis dažniau susiduriame su sąvokomis „sumanioji tekstilė “, „e- tekstilė...

Martynas Janėnas. Mediena išplaukė už Atlanto: ar Lietuvos statybas ištiks apokalipsė? (4)

Apokalipsė – tai pasaulio pabaiga. Ar Lietuvos statyboms atėjo galas, jos sustos, nors ką tik...

Top naujienos

Raskevičius: mano bendruomenės žmonės šiuo metu jaučiasi įbauginti (4)

Artėjant šeimos gynimo maršui skirtingų politinių stovyklų politikai sutinka, kad toks renginys...

Avulis: būsto įsigijimas gali tapti tik turtingųjų privilegija (53)

Nekilnojamojo turto (NT) rinka kaista – per pirmus keturis metų mėnesius būsto kainos smarkiai...

Nausėdos ir konservatorių kova įgijo naujų aspektų: Gabrieliui Landsbergiui tai nepatiktų (75)

Lietuvoje verda politinės aistros, kas turėtų atstovauti Lietuvai Europos Vadovų taryboje (EVT)...

Vytenis Miškinis | D+

Mįslingoje baikerio dingimo istorijoje klausimų iki šiol – daugiau nei atsakymų

Iki šiol neįminta bene didžiausia pastarojo dešimtmečio mįslė - baikerio Aivaro Kilkaus...

Šeimų maršo Vilniuje lauks siurprizas – trys antimitingai (74)

Šeštadienį rengiamos trys akcijos prieš šeimų gynimo maršą, tai „Delfi“ patvirtino...

Narkotikų politiką Lietuvoje užsimojusiai keisti Danielei – tvirtas užnugaris: siūlo ties tuo nesustoti (293)

Įvairios valstybinės institucijos ragina politikus ne tik priimti sprendimus dėl mažo kiekio...

Atsakė, kam, grįžus iš užsienio, saviizoliacija privaloma, o kam ne (107)

Kelionių sezonas skatina žmones domėtis, kam reikėtų izoliuotis, grįžus iš užsienio šalių...

Dėl Izraelio ir palestiniečių – visaverčio karo grėsmė „Hamas“ skelbia paleidęs 15 raketų Izraelio branduolinio reaktoriaus link (151)

Nepaliaujamas raketų leidimas iš Gazos Ruožo ir įsiplieskę susirėmimai tarp žydų ir arabų...

Transliacija / Saldžios ir sūrios amerikietiškos mini picos vaikams

Nustebinkite ne tik vaikus, bet ir kitus šeimos narius. Pagaminkite mini picų, kurios gali būti...

Po darbuotojų išpažinties skandalo nutraukiama legendinė Ellen DeGeneres laida, gyvavusi net 18 metų

Televizijos laidų vedėja Ellen DeGeneres ir jos prodiuseriai pastaraisiais mėnesiais buvo...