Po kelis dešimtmečius planuoto ir ilgai laukto Bendro galiojimo Europos patento, tikėtina, kad šiais metais ar kitų metų pradžioje jau bus išduoti pirmieji Bendro galiojimo Europos patentai. Bendrojo galiojimo Europos patento sistema turėtų suteikti galimybę išradėjams gauti vienodą patentų apsaugą ES valstybėse narėse (iki 24 ES valstybių narių, kurios yra prisijungusios prie šios sistemos) pateikiant vieną prašymą. Tačiau tikėtina,kad pirmieji tokie patentai apims tik 17 šalių ir jie negalios tokiose ES valstybėse narėse kaip Ispanija, Lenkija, Kroatija, nes jos Bendro galiojimo Europos patento sistemoje nedalyvauja.

Labai svarbu ir tai, kad su šiais patentais susiję ginčai bus sprendžiami ne atskirų valstybių nacionaliniuose teismuose, bet viename specializuotame tarptautiniame teisme – Bendrame patentų teisme.

Naujosios sistemos privalumai ir trūkumai

Naujasis patentų apsaugos būdas gerokai pakeis galiojančią Europos patentų sistemą, kuri turės privalumų, tačiau neapsieis ir be trūkumų. Po Bendro galiojimo Europos patento įsigaliojimo labai padidės ir pažeidimų tikimybė. Lietuvoje automatiškai įsigalios daug patentų, kurie šiuo metu mūsų šalyje net nesaugomi. Tokiu atveju, atsiras didelė rizika pažeisti naujai įsigaliosiančius patentus.

Ir antra, iki šiol, ginčai dėl Europos patentų būdavo sprendžiami skirtingose valstybėse. Paprastai, jeigu kyla ginčai, ieškinys pareiškiamas vienoje ar keliose valstybėse, bet ne visose, kuriose išplėstas Europos patentas, todėl panaikinus patentą vienoje ar keliose valstybėse, jis lieka galioti valstybėse, kuriose ieškiniai nebuvo pareikšti arba nepriimti sprendimai panaikinti. Įsteigus Bendrą patentų teismą, bet koks šio teismo sprendimas bus privalomas ir vienodai įgyvendinamas visose prie sistemos prisijungusiose ES valstybėse narėse. Pavyzdžiui, vienu sprendimu BPT panaikinus Europos patentą, jis nebegaliotų visose šios sistemos valstybėse narėse, kur patentas buvo išplėstas.

Naujoji sistema turės įtakos ir tradiciniams Europos patentams Tradicinių Europos patentų savininkai turės du pasirinkimus:

 Nieko nedaryti;

 Nedalyvauti naujoje sistemoje ir pateikti atsisakymo prašymą („opt- out“ galimybė). Kai tik Vokietija baigs Bendro patentų teismo susitarimo ratifikavimo procesą, prasidės vadinamasis „saulėtekio laikotarpis“ (angl. „sunrise period“), kuris truks apie 3 – 4 mėnesius ir kurio metu patento savininkai gali atsisakyti dalyvauti Bendro galiojimo Europos patento sistemoje, pateikdami atsisakymo prašymus. Atsisakymo prašymas – tai raštu pateikta deklaracija, kurioje nurodoma, kad patento savininkas nenori, jog jo tradiciniai Europos patentai būtų Bendro patentų teismo jurisdikcijoje. Kitais žodžiais tariant, atsisakymo prašymo pateikimas užtikrins, kad ginčai dėl išplėstų Europos patentų bus sprendžiami nacionaliniuose teismuose kaip kad iki šiol. Svarbu paminėti, kad atsisakymo prašymo nebus galima pateikti dėl bendro galiojimo Europos patentų.

Jei patentų savininkai nori pasinaudoti šiuo gana trumpu „saulėtekio“ laikotarpiu, jie jau dabar turėtų peržiūrėti savo turimus patentus ir nuspręsti, galbūt kartu su savo patentiniais patikėtiniais, kurie išduoti tradiciniai Europos patentai, paraiškos ir papildomos apsaugos liudijimai nedalyvautų Bendro galiojimo Europos patento sistemoje.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl bus patartina pateikti atsisakymo prašymą tradiciniams Europos patentams, ir yra išvengti ieškinio dėl panaikinimo BPT. Kita priežastis, kodėl patentų savininkai galėtų svarstytų apie atsisakymo prašymą, yra naujosios sistemos nenuspėjamumas. Niekas nežino, kaip Bendras patentų teismas veiks praktiškai: Bendro patento teismo teisėjai bus nauji, bus susiduriama su teismų praktikos stoka, taip pat pat bus sudėtinga prognozuoti bylinėjimosi išlaidas, bylinėjimo laiką ir baigtį.

Kita vertus, jeigu patento savininkas būtent ir yra tas, kuris inicijuoja teisminį procesą, kitaip tariant, yra ieškovas, tuomet ši naujoji sistema jam gali būti naudinga, nes pakaks pateikti vieną ieškinį BPT vietoj daug atskirų ieškinių nacionaliniuose teismuose.

Deja, bet nėra vieno patarimo visiems patentų savininkams, nes kiekvieno situacija yra skirtinga, ir keletas veiksnių turėtų būti apsvartyta, prieš nusprendžiant, ar pateikti atsisakymo prašymą dėl tradicinių Europos patentų, ar pasilikti naujoje sistemoje. Tačiau vienas iš scenarijų galėtų būti toks: pateikti atsisakymo prašymus visiems savo tradiciniams Europos patentams (arba bent jau tiems, kurie yra labai svarbūs), bent jau keleriems pirmiesiems metams po sistemos įsigaliojimo ir panaikinti savo atsisakymo prašymus prieš pateikiant prašymą BPT, tuo atveju ir tiems patentams, su kuriais patento savininkas nori pats ginčyti kitus patentus Bendro patento teisme.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją