aA
Akivaizdu, kad internetinė erdvė kelia vis daugiau iššūkių, susijusių su asmens duomenų tvarkymu, o ypač, kai kalbame apie jaunuosius šalies piliečius. Ir nebūtinai visada būna aiškūs atsakymai, kas kiekvienu atveju yra teisinga ar neteisinga. Praktikoje daugiausia klausimų kyla dėl vaikų asmens duomenų tvarkymo: ar teikiamos paslaugos priskiriamos informacinės visuomenės paslaugoms, kaip tinkamai nustatyti asmens amžių, kokią informaciją reikia pateikti ir panašiai.
Raminta Stravinskaitė
Raminta Stravinskaitė
© Asmeninio albumo nuotr.

Daugelis internetinių paslaugų yra laikomos informacinės visuomenės paslaugomis, net jei „atlygis“ už jas gaunamas netiesiogiai iš galutinio vartotojo. Informacinės visuomenės paslauga – paprastai už atlyginimą per atstumą, elektroninėmis priemonėmis ir asmenišku paslaugų gavėjo prašymu teikiama paslauga.

Nors daugelis internetinių svetainių yra nemokamos, finansuojamos reklamomis, vis tiek atitinka informacinės visuomenės paslaugos apibrėžimą. Paprastai tai apima svetaines, programas, paieškos sistemas, internetines prekyvietes ir internetines turinio paslaugas, tokias kaip muzikos, žaidimų ir vaizdo įrašų paslaugos bei atsisiuntimai.

Kokiu pagrindu galime siūlyti nepilnamečiams naudotis informacinės visuomenės paslaugomis?

Vaikui, jaunesniam nei 14 metų, šios paslaugos gali būti siūlomos tik esant jo tėvų arba globėjų sutikimui. Jei vaikui yra 14 metų ir daugiau, sutikimą išreikšti gali jis pats. Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas palieka valstybėms narėms spręsti, ar tas amžius turėtų būti 13, 14, 15 ar 16 metų. Lietuva pasirinko 14 metų amžiaus ribą.

Pavyzdžiui, turite 13 metų dukterį. Ji norėtų prisijungti prie populiaraus socialinio tinklo ir tuo tikslu jos prašoma duoti sutikimą tvarkyti informaciją apie jos religiją. Jeigu norite, kad jūsų dukra prisijungtų prie šio socialinio tinklo, turite duoti savo sutikimą, tačiau jei jūsų septyniolikmetis sūnus nori dalyvauti internetinėje apklausoje apie savo rengimosi įpročius, jūsų sutikimo nereikės (sūnus yra vyresnis nei 14 metų, todėl jis gali duoti savo sutikimą be jūsų leidimo).

Ar informacinės visuomenės paslaugų teikėjai privalo tikrinti naudotojų amžių?

Kai įmonė teikia informacinės visuomenės paslaugas vaikams, remdamasi sutikimu, turėtų stengtis patikrinti, ar vartotojas yra tokio amžiaus, kad galėtų duoti sutikimą skaitmeninėje aplinkoje, ir šios patikrinimo priemonės (pvz., pateikti klausimą, į kurį vidutinis vaikas negalėtų atsakyti, arba reikalauti, kad nepilnametis nurodytų kurio nors iš savo tėvų elektroninio pašto adresą, kad šis galėtų pateikti savo rašytinį sutikimą), turi būti proporcingos duomenų tvarkymo veiklos pobūdžiui ir rizikai.

Jei vartotojas pareiškia, jog yra pakankamo amžiaus, įmonė vis tiek gali tikrinti, kad įsitikintų, ar tai tiesa. Nors BDAR nėra aiškios nuostatos, kad reikia stengtis patikrinti amžių, to reikalaujama netiesiogiai: jei vaikas duoda sutikimą nebūdamas pakankamo amžiaus, toks duomenų tvarkymas yra neteisėtas.

Jei vartotojas nurodo, kad yra jaunesnio amžiaus, nei reikalaujama, duomenų valdytojas gali sutikti su šiuo teiginiu ir jo papildomai netikrinti, tačiau jam reikės gauti tėvų leidimą ir įsitikinti, kad tą sutikimą duodantis asmuo yra tėvų pareigų turėtojas. Siekiant patikrinti amžių neturėtų būti tvarkoma pernelyg daug duomenų. Pagal pasirinktą mechanizmą turėtų būti įvertinama ir siūlomo duomenų tvarkymo rizika.

Kai kuriomis aplinkybėmis, kai rizika nedidelė, gali būti tikslinga reikalauti, kad naujas paslaugos užsakovas atskleistų savo gimimo metus arba užpildytų formą, kurioje pareikštų, kad yra (arba nėra) nepilnametis. Jei kiltų abejonių, duomenų valdytojas turėtų peržiūrėti konkrečiu atveju savo taikomus amžiaus patikrinimo mechanizmus ir apsvarstyti, ar reikėtų kitokių patikrinimų.

Poveikio duomenų apsaugai vertinimas (PDAV) turėtų padėti nuspręsti, kokių veiksmų reikia imtis, kad būtų patikrintas vaiko amžius ir (ar) tėvų teisė pareikšti sutikimą vaiko vardu. PDAV yra privalomas, kad nustatytumėte, ar dėl jūsų tvarkymo kils didelė rizika jūsų duomenų subjektų teisėms ir laisvėms. Pagal galiojančius teisės aktus PDAV atlikti yra būtina, kai vaikams tiesiogiai yra siūlomos informacinės visuomenės paslaugos.

Be to, jei vadovaujatės tėvų pareigų turėtojo sutikimu dėl vaiko asmens duomenų tvarkymo, taip pat turite pagalvoti, kaip pranešti vaikui, kad jis ar ji turi teisę atšaukti šį sutikimą, kai tik bus kompetentingas priimti tokį sprendimą. Bet kokiu atveju šią informaciją turėtumėte pateikti kaip dalį bet kokios vaikui skirtos privatumo informacijos.

Kokią informaciją apie asmens duomenų tvarkymą privalome pateikti?

Kiekviena organizacija, tvarkanti kokią nors svetainę, joje turėtų paskelbti pareiškimą ir (arba) pranešimą dėl privatumo. Vaikams turite pateikti tą pačią informaciją kaip ir suaugusiesiems, kai tvarkote jų asmens duomenis, laikydamiesi BDAR reikalavimų.

Taip pat turėtumėte užtikrinti, kad vartojamos kalbos žodynas, tonas ir stilius būtų tinkamas ir suprantamas vaikams ir, kad jie suprastų, jog pranešimas ir (arba) informacija yra skirta būtent jiems. Į vaikus orientuotos kalbos pavyzdį galite rasti leidinyje „UN Convention on the Rights of the Child in Child Friendly Language“ (JT Vaiko teisių konvencija vaikams suprantama kalba).

Bet kokią informaciją, kurią vaikams pateikiate privatumo pranešime, turėtumėte parašyti glaustai, aiškiai ir suprantamai. Ji turėtų būti tinkama vaikams ir, kiek įmanoma, skirta atitinkamai amžiaus grupei. Jei jūsų tikslinė auditorija apima platų amžiaus intervalą, galite apsvarstyti galimybę pateikti skirtingo amžiaus žmonėms skirtingas pranešimo versijas.

Jei pasirenkate tik vieną versiją, turite įsitikinti, kad ji bus prieinama visiems ir kad ją galės suprasti jauniausias interneto svetainės lankytojas. Svarbu, kad pranešimas būtų pateiktas taip, kad atrodytų patrauklus jaunai auditorijai: naudojamos schemos, animaciniai filmai, grafikos ir vaizdo įrašai, kurie juos patrauktų ir domintų.

Ar užtenka nurodyti, kad vaikams iki 18 metų informacinės paslaugos nėra teikiamos?

Jei jūs aiškiai savo internetinėje svetainėje nurodote, kad paslaugomis gali naudotis tik asmenys, sulaukę 18 metų, bet Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija gaus skundą dėl siūlomų paslaugų nepilnamečiams, neturint jų ar jų tėvų sutikimo, jums teks ne tik teoriškai, bet ir praktiškai įrodyti, kaip jūs nustatote, kad konkretus asmuo yra sulaukęs 18 metų.

Be kita ko, gali būti vertinamas ir internetinės svetainės turinys, rinkodaros planai, sistemos ar procesai, skirti apriboti prieigą, ir vartotojams teikiama informacija. Tai reiškia, kad turite atidžiai apsvarstyti tikslinę auditoriją ir aiškiai pasakyti, kokiai amžiaus grupei ketinate leisti naudotis savo informacinės visuomenės paslaugomis. Neužmirškite, kad nepilnamečių asmens duomenų apsaugai reikia skirti išskirtinį dėmesį. Kurkime privatumą gerbiančią aplinką, kurioje vaikai galės žaisti, bendrauti, mokytis ir kurti saugiai.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
4.0000

Jūratė Cvilikienė. Finansiniai rugsėjo išbandymai: kiek tėvams kainuos išleisti vaikus į mokyklą

Liniuotė , rašiklis, keli sąsiuviniai ir pratybos – vaiko suruošimas į mokyklą prieš...

Vitalija Varnaitienė. Įmonių bendrai atliekami pirkimai – būdas viešųjų pirkimų tikslus pasiekti paprasčiau

Perkančiosios organizacijos , siekdamos pasirinkti optimaliausią viešojo pirkimo strategiją,...

Eglė Šimė. Tendencijos geležinkelių sektoriuje – nauji dėsniai ir netikėti sprendimai

Transporto ir logistikos sektorius jau kurį laiką mokosi (iš)gyventi turbulencijų ir...

Inga Langaitė. Kaip grąžinti prestižą informatikai?

Lietuvos visuomenė traukiasi ir tam, kad gyventume geriau, jau šiandien turime kurti modernią...

Ieva Vidugirė. Atmintinė vadovui: kaip elgtis, jeigu įmonė neatlaiko sukrėtimų

Ekonomika Lietuvoje pastaraisiais metais augo itin sparčiai: daugėjo investicijų, augo eksportas,...

Top naujienos

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

„Putino pėstininkas“: kodėl Kremliui naudingas ekscentriškasis Čečėnijos despotas Kadyrovas? (10)

Čečėniją savo asmeniniu sultonatu pavertęs autokratas Ramzanas Kadyrovas jau kuris laikas...

Laikas keisti pasą? Pasiruoškite: laukia nemalonus siurprizas (2)

Pastaraisiais mėnesiais Lietuvoje asmens dokumentų išrašymo ir išdavimo srautas yra rekordiškai...

Klaipėdos rajone įsiplieskė gaisras, liepsnos buvo matomos už kelių kilometrų aplinkiniai gyventojai dūsta nuo dūmų gausos  (1)

Trečiadienio vakarą Klaipėdos rajone , Aukštkiemiuose, kilo gaisras .

Užkalnis. Klimatas svarbiausia, karas ne atsakymas, Rusija mus dar pamokys (23)

Dar ne taip seniai kiekvienas iš trijų teiginių antraštėje būtų visiškai normalus, ir ne...

Karščiui nesitraukiant – nauja sinoptikų prognozė: kada sulauksime orų permainų

Ketvirtadienį ir toliau tęsis labai šilti orai . Mūsų šalį apėmusi aukšto atmosferos slėgio...

Auksinis finišas Romoje: Rūta Meilutytė – Europos čempionė (25)

Paskutinį Romoje vykstančio Europos čempionato vakarą papuošė italės Benedettos Pilato ir...

Lietuvoje – stipri geomagnetinė audra: jeigu nemiegate, galite išvysti įspūdingą reiškinį (2)

Atrodo, kad naktinėtojams pasisekė. Kaip skelbiama feisbuko puslapyje Orai ir klimatas Lietuvoje,...

Koks charakteris: tris kėlinius turkus besiviję jaunučiai į pusfinalį žengė po pratęsimo

Šiaurės Makedonijos sostinėje Skopjėje vykstančiame Europos šešiolikmečių vaikinų ( U-16 )...

Karas Ukrainoje. Okupantams – nauji Ukrainos smūgiai: rusų bazės sulygintos su žeme Ukraina: visame fronte bus svarbių įvykių

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino laikinai okupuoto Krymo gyventojus nesiartinti...

Delfi PliusToma Miknevičienė

Į alkoholizmą įklimpę lietuviai blaivybės kelią renkasi skirtingai: pasakė, ar įmanoma pasveikti ir kodėl šeima jiems neturėtų padėti (2)

Į alkoholizmą įklimpęs žmogus turi susidurti su tam tikromis priklausomybės pasekmėmis, kad...