aA
Neretai praktikoje pasitaiko atvejų, kad įmonei iškėlus bankroto bylą, įmonės akcininkas ir vadovas supranta, jog įmonės valdymą perims bankroto administratorius, tačiau nesupranta, kad už įmonei ir jos kreditoriams padarytą žalą gali atsakyti ir pats akcininkas.
Rasa Vaičekauskytė
© Asmeninio albumo nuotr.

Tai, kad vadovas ribotos juridinio asmens atsakomybės atveju gali atsakyti, dar kažkiek yra žinoma, bet akcininkai paprastai būna ramūs ir tyliai laukia įmonės „mirties“ – pabaigos, pasislėpę už „mito“, kad jau akcininko tai tikrai nepalies...

Tačiau, vadovaujantis Įmonių bankroto įstatymo (ĮBĮ) nuostatomis, jeigu įmonė negali ir (arba) negalės atsiskaityti su kreditoriumi (kreditoriais) ir šis (šie) nesikreipė į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo arba įmonė viešai paskelbė arba kitaip pranešė kreditoriui (kreditoriams), kad negali arba neketina vykdyti įsipareigojimų, įmonės vadovas, savininkas (savininkai) privalo pateikti pareiškimą teismui dėl bankroto bylos iškėlimo. ĮBĮ 8 str. 4 d. numatyta, kad įmonės vadovas ar kitas asmuo (asmenys), įmonėje turintis teisę priimti atitinkamą sprendimą, privalo padengti žalą, kurią kreditoriai patyrė dėl to, kad įmonė pavėlavo pateikti teismui pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo.

Negana to, Seime užregistruotas minėto įstatymo pakeitimo projektas, kuriame numatyta, kad įmonės vadovas ar kitas asmuo privalės kreiptis dėl bankroto bylos iškėlimo vos per 5 dienas po to, kai įmonė tapo nemoki ir įmonės dalyviai per 40 dienų nesiėmė jokių priemonių dėl įmonės mokumo atstatymo. Tiesa, galimai keisis ir pati nemokumo samprata.

Akcininkai privalo domėtis įmonės veikla ir atlikti jiems įstatymuose numatytas pareigas. Tuo atveju, jeigu akcininkai dėl neatsakingumo ar aplaidumo nesidomėjo įmonės veikla, neatliko jiems numatytų pareigų ir buvo laiku nepastebėtas įmonės nemokumas ar padaryta žala tretiesiems asmenims (kreditoriams), akcininkams taikoma civilinė atsakomybė ir jie yra atsakingi už neteisėtus veiksmus ( nepamirškite, atsako ir už neveikimą).

Teismui nustačius vadovo ar savininko neteisėtus veiksmus, lėmusius žalos (nuostolių) atsiradimą, jų kaltė tiesiog preziumuojama.

Remiantis teismų praktika, nors bendrąja prasme domėtis įmonės veikla yra daugiau įmonės akcininko teisė, nei pareiga, tačiau pastarajam sužinojus, kad įmonė turi finansinių sunkumų (pvz. susipažinus su balansu), ši teisė transformuojasi į pareigą imtis įstatyme nustatytų veiksmų tam, jog būtų apsaugoti įmonės kreditorių interesai.

Pagal aktualią praktiką, galima ir solidari bendrovės vadovo ir bendrovės akcininko atsakomybė, nurodant, kad prie žalos atsiradimo prisidėjo abu, t. y. bent vienam jų kreipiantis dėl bankroto bylos iškėlimo laiku, žala nebūtų atsiradusi.

Bankroto bylose kiekvieną kartą teismas sprendžia, ar byloje atsakovu nurodytas asmuo atliko vadovui ar dalyviui būdingas funkcijas.

Tuo atveju, jeigu akcininkas, nebūdamas įmonės vadovu, sistemingai atliko funkcijas, kurias paprastai atlieka vadovas, jo atsakomybė už neteisėtais veiksmai įmonei padarytą žalą taikoma lyg jis būtų faktinis vadovas.

Tai ypač aktualu tais atvejais, kai įmonės vadovas yra tik Registrų centre figūruojantis įrašas, o realiai įmonei vadovauja pats akcininkas.

Kas ir kokius gali reikšti ieškinius, jeigu įmonės akcininkas (ir/arba vadovas) laiku nesikreipė dėl bankroto bylos įmonei iškėlimo?

Bankroto administratorius yra pagrindinis subjektas, turintis teisę kreiptis į teismą su ieškiniais įmonės akcininkams dėl žalos atlyginimo, jiems nevykdžius pareigos laiku kreiptis dėl bankroto bylos iškėlimo įmonei. Bankroto administratorius ieškinius reiškia bankrutuojančios įmonės vardu ir gautas sumas panaudoja proporcingai visų kreditorių reikalavimams tenkinti, kaip tai nustatyta ĮBĮ.

Atkreiptinas dėmesys, kad iki įmonės likvidavimo konkretus kreditorius į teismą dėl žalos atlyginimo gali kreiptis tik su netiesioginiu ieškiniu, pareikšdamas ieškinį bankrutuojančios įmonės vardu, jeigu įmonės bankroto administratorius savo teisės reikalauti žalos atlyginimo neįgyvendintų.

Tokiu atveju, patenkinus kreditoriaus netiesioginį ieškinį, išreikalautas turtas būtų įskaitomas į skolininko turtą ir naudojamas visų skolininko kreditorių reikalavimams tenkinti. Kitaip tariant, vienas kreditorius investuoja laiką ir pinigus į teisminius procesus, o bylos laimėjimo atveju – sėkme dalinasi visi kreditoriai.

Bankroto administratorius įmonių bankroto bylose taip pat teikia ieškinius reikalaudamas įmonės sudarytus sandorius pripažinti negaliojančiais ir restitucijos taikymo (pvz. pavedimas atliktas asmenims be pateisinančių dokumentų arba iš įrodymų tai panašu į apsimestinį sandorį), žalos atlyginimo ir restitucijos taikymo (pvz. įmonei turtą įsigijus arba perleidus už nepagrįstą kainą, pažeidus mokėjimų eiliškumą) ir kt.

Nepaisant to, kiek pagrįstas bus bylos iškėlimas, reikšdamas ieškinius bankroto administratorius dažniausiai prašo taikyti laikinąsias apsaugos priemones – areštuoti turtą, pinigines lėšas, esančias banko sąskaitoje. Todėl, nepaisant to, kokia bus bylos baigtis, akcininkas ir/ar vadovas problemų turi jau vien tik dėl teismo pritaikytų laikinųjų apsaugos priemonių.

Darytina išvada, kad įmonės akcininkui derėtų domėtis įmonės finansine padėtimi ir, atsiradus būtinybei, nedelsti ir inicijuoti bankroto bylos iškėlimą įmonei laiku, nes priešingu atveju vėliau gali tekti atlyginti įmonei ir jos kreditoriams padarytą žalą iš savo asmeninio turto.

Atkreipiame dėmesį, jog straipsnio autorės nuomonė negali būti naudojama individualiame teisminiame ginče be atskiros teisinės analizės.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Jurga Gradauskaitė, Valentinas Knyva. Kokią informaciją pateikti internetinėje parduotuvėje? (2)

Elektroninės prekybos apimtys kasmet auga, o sukurti vartotojui patogią parduotuvę ir imtis verslo...

Vytautas Karalevičius. „Fintech“ kaip trečioji religija, arba ko galime pasimokyti iš krepšinio (5)

Pastaraisiais metais viešoje erdvėje vis dažnėja žodžių junginiai su pridedama -tech...

Evaldas Remeikis. Lietuvos „fintech“ sektorius: receptas tolesniam augimui (1)

Pastaruoju metu Lietuvoje „fintech“ sulaukia itin daug dėmesio – sektorius pernai augo net 45...

Daina Kleponė. Paskutinieji Europos pagonys, bijantys „q“, „w“ ir „x“ (90)

Lietuvių kalba mūsų krašte puoselėjama baime ir draudimais. Tokia mintis vėl aplankė...

Dainius Baltinas. Draudimo rinkos tendencijos: kriptovaliutos, išmaniosios sistemos ir greitis (1)

Šiandien draudimo rinką sparčiai keičia naujosios technologijos, inovacijos bei jų kuriami nauji...

Top naujienos

Matijošaitis: aš dar jaunas, man tik 62-eji, spėsiu kandidatuoti į prezidentus kitą kartą (221)

Praėjusią savaitę laikęs intrigą dėl prezidento rinkimų Kauno meras pirmadienį paskelbė savo...

Po daugiau nei mėnesio tūkstančių emigrantų laukia lemtingas sprendimas: tai gali visiškai pakeisti Lietuvos veidą (185)

Didžiojoje Britanijoje gyvenantys lietuviai jau dabar jaučia nerimo nuotaikas ir skuba į konsulatus...

Prekybos tinkluose – pirmosios lietuviškos daržovės: kaina ūkyje ir parduotuvėje skiriasi dvigubai (96)

Iki kalendorinio pavasario likus porai savaičių Lietuvos šiltnamiai jau ima pirmąjį derlių,...

Nausėda: sumažinus Seimo narių skaičių, pensijas būtų galima padidinti po 10 centų (353)

LRT „Dienos tema“ tęsia pretendentų į Lietuvos prezidentus prisistatymą. Pirmadienį studijoje...

Sergančiam „Žalgiriui“ skubiai reikia vaistų: ar įmanoma dar šį sezoną užbaigti kitaip? (215)

Ilgametis Lietuvos krepšinio karalius Kauno „Žalgiris“ neteko vienos regalijos – sekmadienį...

Superturtingiems rusams – Kinijos jaunuolių atkirtis (47)

Ši tendencija užgimė Rusijoje ir ypač išpopuliarėjo tarp turtingų tėvų atžalų instagrame....

„Saldžiai“ išsimiegojęs Adomaitis kibo į darbus su rinktine (6)

Prabėgus mažiau nei parai po įspūdingo Karaliaus Mindaugo taurės finalo ir Vilniaus „Ryto“...

Psichologė: kodėl žodžiai „aš tave myliu“ kartais labiau skaudina nei džiugina (3)

Žiauriausias melas, kurį galima pasakyti kitam žmogui – prisipažinti meilėje, kai jos...

Žmona palūžusi: vyro priklausomybė nuo pornografijos išskyrė šeimą (17)

Jaučiuosi visiškai palūžusi, mūsų šeima baigia suirti. Suprantu, kad proceso jau...

Išskirtiniame interviu – visai kitoks Merūnas: prasitarė apie pačią intymiausią patirtį ir rėžė atvirai (37)

Realybės šou „Aš – laidos vedėjas“ dalyvių kova dėl geriausio laidų vedėjo vardo...