aA
Be ekonominės krizės pranašavimo, tampa aišku ir tai, kad COVID-19 radikaliai paspartins skaitmeninės ateities įsigalėjimą. Ne vienam norinčiam išlikti naujajame pasaulyje verslui reikės per keletą savaičių padaryti metų darbą ir pasiūlyti klientams skaitmeninę patirtį, kuri būtų lengva, intuityvi ir patikima naudotis.
Pavel Urbanovič
Pavel Urbanovič
© Asmeninio archyvo nuotr.

Jau tampa nebesvarbu, kokį verslą vystote, tačiau koronaviruso pandemija ir dėl jos įvesti apribojimai akivaizdžiai keičia jūsų produktų vartotojų įpročius. Iki šiol elektroninės prekybos skverbimasis į fizinės prekybos teritoriją vystėsi lėtai ir įmonės dažnai atidėdavo tokius planus, matydamos, kad tam dar nėra susiformavę pakankami vartotojų įpročiai. Tačiau dabar šios transformacijos įvyksta per kelias savaites.

Žinoma, kyla klausimas, ar šie įpročiai bus tvarūs ir ilgalaikiai? Tačiau, net ir viruso padariniams ėmus slopti bei atšaukus karantino metu įvestus apribojimus, apsipirkimas fizinėse parduotuvėse vis dar reikš galimybę užsikrėsti ar perduoti virusą kitiems kiekvieno apsilankymo metu. Ne mažiau svarbu ir tai, kad pabandę įsigyti prekes ar paslaugas nuotoliniu būdu dalis vartotojų įsitikins, kad tai daryti yra ir patogiau, ir nesudėtinga.

Viešoje erdvėje mes jau girdime vis drąsesnių pasvarstymų, kad ši epidemiologinė krizė gali tapti lemiamu ketvirtosios pramonės revoliucijos postūmiu, galutinai skaitmenizuosiančiu visą verslo erdvę. Svarbu, kad jūsų verslas nepavėluotų į šį traukinį, o jūs atkreiptumėte dėmesį į pagrindines kelionės juo taisykles.

Per paprastas arba per sudėtingas įsivaizdavimas

Įmonės dažnai elektroninės komercijos kanalo diegimą įsivaizduoja arba pernelyg paprastai, taip suformuodamos neambicingus tikslus ir gaudamos nereikšmingus rezultatus, arba per daug sudėtingai, ir tuomet per ilgai užtęsdamos procesus, o jų eigoje iššvaistydamos per daug resursų.
Pradėti reikėtų nuo strateginio sprendimo – ar kurti savo elektroninę parduotuvę, ar pasinaudoti kitų operatorių platformomis, jau generuojančiomis lankytojų srautus? Abu sprendimai turi savo privalumų ir trūkumų bei reikalauja skirtingų kompetencijų.

Naudojantis kitų operatorių platformomis nereikia investuoti į savo sprendimo kūrimą, tačiau iš esmės būsite priklausomas nuo paslaugos tiekėjo pastangų bei interesų parduoti jūsų prekes, o galimybės valdyti pelno maržas bus ribotos. Nuosava platforma reikalauja pradinių investicijų ir pastangų elektroninės parduotuvės palaikymui, tačiau rezultatas priklausys nuo jūsų. Galimas ir hibridinis variantas – prekyba abiem kanalais, jeigu yra galimybių tam numatyti daugiau resursų.

Keturi žingsniai

Priėmus strateginį sprendimą kurti savo elektroninę parduotuvę, laukia keturi pagrindiniai žingsniai – IT diegimas, tiekimo grandinės transformavimas, produktų asortimentas bei rinkodaros planas – ir juos lydintys dažno verslo klupinėjimai.

Nereta pirmoji bendrovių klaida – dėl pasirengimo stokos nusiperkamas IT įrankis, neatitinkantis įmonėje vykstančių procesų bei tikrų kliento poreikių. Tuomet prasideda ilgas ir brangus sistemos adaptavimo etapas, kuris gali baigtis sėkmingai, bet dažnai baigiasi... tiesiog nauju pirkiniu. Todėl patartina nuo pat pradžių apsibrėžti būsimus verslo procesus ir aiškiai suformuoti funkcinius reikalavimus reikalingam produktui.

Šiame etape taip pat svarbu numatyti, kaip bus atlikta naujo IT įrankio integracija su kitomis įmonėje naudojamomis programinėmis platformomis: sandėlio, atsargų, užsakymų valdymo sistemomis. Šioje stadijoje pasitaikančios klaidos vėliau virsta neefektyviomis bei perteklinėmis vidinėmis operacijomis ir baigiasi prasta paslaugos kokybe klientui.

Antrasis žingsnis – tiekimo grandinės transformavimas – apima užsakymo kelionės nuo jo gavimo momento iki prekės ar paslaugos pristatymo klientui pertvarkymą. Tam svarbu paruošti aiškias standartines naujo proceso tvarkas. Jose taip pat privalu numatyti, kaip bus sprendžiami galimi neatitikimai nustatytam procesui. Taip pat reikės sukurti nuolatinio mokymosi sistemą, kuri užtikrintų, kad visi nauji darbuotojai būtų greitai supažindinami su visomis operacijomis.

Be to, reikės peržiūrėti turimos įrangos prekių surinkimui tinkamumą bei pasirūpinti pakavimo medžiagomis, kurios ne tik užtikrintų saugų prekių kelią iki pirkėjo, bet ir jam nesukeltų klausimo, ar įmonė neužmiršo pagalvoti apie aplinkosaugą.

Labai svarbus – taip vadinamas „paskutiniosios mylios“ klausimas. Rinkdamasis pristatymo teikėją ar organizuojantis jį pats, verslas privalo susitarti dėl reikalingos paslaugos kokybės ir greičio, bei dėl to, kaip ji bus matuojama ir stebima.

O kad griežtesni karantino reikalavimai neparalyžuotų įmonės veiklos, svarbu imtis visų priemonių, kad sumažintumėte viruso plitimo riziką: organizuoti bekontaktes pamainas, užtikrinti asmens apsaugos priemonių naudojimą, nuolatinį darbo vietų dezinfekavimą ir kitus reikalingus veiksmus.
Trečiuoju žingsniu svarbu išsirinkti asortimentą ir jį suskirstyti į klientui aiškias kategorijas. Tinkamos nuotraukos, išsamūs produktų aprašymai, papildančios prekės – svarbu apgalvoti visus etapus, kurie palengvina kliento kelionę atsiskaitymo link. Internetas lyg sutvertas tam, kad būtų patogu kurti įvairius produktų paketus – tam nereikia jokio ypatingo pasiruošimo, kitaip nei fizinėse parduotuvėse. Be to, siūlymus galima nuolat keisti, atsižvelgiant į klientų reakcijas.

Paskutinis ir svarbiausias žingsnis – rinkodaros planas – turi užtikrinti klientų srautą į jūsų parduotuvę. Prieš jį kuriant, reikia susegmentuoti rinką, tuomet pasirinkti dominančius segmentus, nustatyti jiems skirtus tikslus bei parengti statistikos įrankį, kuriuo bus galima stebėti ir vertinti numatytų tikslų pasiekimą, analizuoti komunikacijos veiksmų efektyvumą.

Tuomet atrenkami efektyviausi reklamos kanalai tiksliniams segmentams pasiekti, parengiamas komunikacijos planas. Vėliau vykdomas reklaminių kampanijų organizavimas, stebėjimas bei optimizavimas. Šiuos darbus galima atlikti pasitelkus specializuotas reklamos agentūras, tačiau reikalingas ir įmonės vidaus darbuotojas, kurio kompetencija leistų valdyti tokios agentūros darbą.

Uždaviniai pokyčio vadovui

Kiekvienas iš šių žingsnių gali būti deleguotas atskiroms komandoms, suformuotoms iš atitinkamų įmonės padalinių. Tačiau efektyviam veiksmų suderinamumui ir reikiamai procesų integracijai užtikrinti per maksimaliai trumpą laiką labai svarbi rolė tenka paskirtam pokyčio vadovui. Šis vadovas atsakingas už nuoseklų ir periodišką informacijos apie situaciją apsikeitimą ne tik pasiruošimo stadijoje, bet ir projekto paleidimo į realybę metu.

Kitas vadovo uždavinys – nustatyti, kaip bus matuojamas ir sekamas progresas, bei analizuoti pagrindinius veiklos rodiklius, rodančius, kaip rinka reaguoja į pasiūlytą paslaugą ar produktą.
Projekto vadovo rolė diegiant elektroninės komercijos sprendimą yra kritiškai svarbi. Jeigu įmonė neturi reikiamų kompetencijų darbuotojo, rekomenduojama samdyti laikinus projektų vadovus. Startavus įmonės darbas nepasibaigia, o tik prasideda, todėl svarbu užtikrinti nuolatinį vidinių procesų bei produktų tobulinimą, pasitelkti reikalingas priemones grįžtamojo ryšio informacijos rinkimui ir panaudojimui didinant veiklos efektyvumą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.8000

Marius Galdikas. „Tech“ tendencijos keičia finansinių paslaugų industrijos veidą (2)

„ Fintech “ sektorius negali skųstis pandeminiais metais, kai milijonai verslų ir gyventojų...

Aurimas Stikliūnas. Aviacijos krovinių augimą į viršų kelia elektroninė prekyba

Pasaulinės elektroninės prekybos šuolis pandemijos laikotarpiu tapo sparčiausiai augančiu...

Saulius Mickus. Kodėl vidaus degimo varikliai liks tik prisiminimuose? (13)

Praėjusių metų pabaigoje Lietuvoje pasiekėme simbolinį lūžio tašką. Pirmą kartą...

Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė. Veiksmingiausias būdas kurti turtingesnę ir sumanesnę visuomenę (1)

Apie tai, kad įtrauktis ir lygios galimybės vyrams ir moterims užimti įvairias pareigas sudaro...

Giedrė Cesiulytė. Darbo sutarčių pasirašymas elektroniniu būdu: kokios dažniausiai kylančios problemos?

Šiais nenuspėjamais pandemijos laikais, ne vienas darbdavys turėjo susidurti su nauja realybe –...

Top naujienos

Po rinkimų karnavalo Rusijoje įspėja: gali baigtis liūdnai (97)

Tai nebuvo rinkimai. Su tokiu teiginiu kalbėdami apie Rusijos parlamento rinkimus sutinka dauguma...

Pirmoji didžiųjų prekybininkų savaitė su galimybių pasu: padidėjęs srautas į mažesnes parduotuves nepadėjo išvengti praradimų pasisakė apie boikotą (165)

Praėjus savaitei, kuomet didesnėse maisto prekių parduotuvėse tenka tikrinti galimybių pasus,...

Lietuvos sąjungininkai – apie dūrį į nugarą: pasekmės gali atsirūgti visai NATO (175)

Dūris į nugarą, išdavystė! Tokios tulžingos reakcijos pasipylė iš Paryžiaus po to, kai...

Mano vestuvės buvo tikra pasaka, bet pirmoji naktis po to – kaip košmaras (2)

Papasakoti apie savo vestuves reiškia papasakoti apie tikrove tapusią pasaką. Nuostabi ceremonija...

Į ką atkreipti dėmesį, jeigu ruošiatės pirkti butą nuomai: įvertinkite būsimą pirkinį keliais aspektais (5)

Besikeičiant gyvenimo būdo tendencijoms Lietuvoje, daugėja norinčiųjų investuoti į butą,...

Naujo „Dacia Spring“ testas: 12 000 eurų už naują elektromobilį (8)

33 kilovatai arba 44 arklio galios – iš pirmo žvilgsnio, tokio pajėgumo elektromobilį sunku...

Sunkiai sirgusios motinos kančias nutraukęs šachmatų meistras sulaukė Nausėdos, bet ne teisėjų malonės (192)

Prieš ketverius metus bejėgiškos būklės savo neįgalią motiną pagalve uždusinęs kaunietis...

Estijos pabėgėlių taryba: sąlygos Lietuvos pabėgėlių stovyklose – nežmoniškos papildyta (569)

Estijos pabėgėlių taryba, atsiliepusi į Lietuvos Raudonojo Kryžiaus prašymą ir praėjusią...

Patarė, ką daryti pajutus pirmuosius peršalimo simptomus: tai padės, net jei liga jau prasidėjusi (16)

Ruduo yra palankiausias metas plisti virusams ir bakterijoms, kurie sukelia įvairias peršalimo...

Įvertino Merkel indėlį darbuotojų sąlygoms: didžiausia kritika Vokietijai – dėl dirbančių moterų

Ilgiausiai tarnavusi išsivysčiusio pasaulio vyriausybės vadovė Angela Merkel mažai tenuveikė,...