aA
Dirbančių Lietuvos statybos sektoriuje mažėjo, o statybos bendrovių rezultatai: pelnas, pajamos - prastėjo, teigia įmonių kreditingumą vertinančios UAB Creditreform Lietuva specialistai.
© DELFI / Orestas Gurevičius

„2016 m. pradžioje Lietuvoje statistikų duomenimis veikė 6847 statybos sektoriaus įmonės: daugiau kaip pusė jų užsiėmė pastatų statyba, 41,8 proc. – specializuota statyba, o 5,8 proc. statė inžinerinius statinius, - vardija UAB Creditreform Lietuva verslo analitikė Alina Rauktytė, - Tarp visų veikiančių Lietuvos įmonių statybinės sudarė 10,1 proc. Šių metų vasaros pradžioje statybos kompanijos Sodros duomenimis buvo įdarbinusios per 88 tūkst. darbuotojų arba 7,2 proc. Lietuvos ūkyje užimtų dirbančiųjų. Lyginant su 2015 m., statybos įmonių personalas aptirpo vos ne septyniais tūkstančiais. 2015 m. duomenimis visas statybos sektorius Lietuvai uždirbo 7,57 proc. bendrosios pridėtinės vertės (BPV).“

Pajamų gavo mažiau

Lyginant pernai ir šių metų pirmuosius ketvirčius, ir statybos darbų šiemet atlikta mažiau. Daugiau kaip ketvirtadaliu išaugo tik gyvenamųjų namų statyba. Negyvenamųjų bei inžinerinių pastatų statybos apimtys nesiekė pernykščių rodiklių. Dėl šios priežasties susitraukė ir statybininkų pardavimai. 2016 m. I ketvirtį jie buvo beveik 19 proc. mažesni nei pernai. Uždirbtas bendrasis pelnas taip pat buvo menkesnis nei prieš metus.

Sutirpusios apyvartos lėmė ir gerokai sumažėjusį pelningų statybos įmonių skaičių. Per pirmus tris šių metų mėnesius pelną gavusių statybininkų dalis vos viršijo 45 proc., kai prieš metus buvo 51 proc.

Mokėjo greičiau, bet ne visiems

Nors pajamos smuko, statybininkai ėmė greičiau atsiskaityti su tiekėjais. Lyginant su 2012 m., vidutinis įsiskolinimo tiekėjams apyvartumas statybos sektoriuje pagerėjo nuo 99,34 iki 84,89 dienos. Tačiau statybininkai ir toliau lieka vieni lėčiausiai apmokančių savo sąskaitas. Štai prekybininkai su tiekėjais atsiskaito vidutiniškai per 42,43, o IT ir ryšių sektoriaus įmonės – per 39,49 dienas. „Be abejo, statybos įmonės griežčiau atsiskaityti su tiekėjais galėjo ne tik dėl pagerėjusios finansinės būklės ar mokėjimo disciplinos, bet daugiau dėl to, kad tiekėjai ėmė griežčiau kontroliuoti statybininkų kreditavimą,“ - mano Creditreform Lietuva analitikė, - visai galimas daiktas, kad į didelius atsiskaitymų vėlavimus, kur statybininkai ir toliau pirmauja, dėmesį atkreips ir valdžia. Ir imsis priemonių, kad pagaliau imtų veikti dar 2013 m. atnaujintas Mokėjimų, atliekamų pagal komercines sutartis, vėlavimo prevencijos įstatymas.“

Tiesa, statybininkai vis dar „mėgsta“ įsiskolinti Sodrai. Šiuo metu neturinčių jokių skolų socialinio draudimo fondui dalis tarp statybos įmonių yra mažiausiai iš visų kitų sektorių. Situacija su areštais statyboje išlieka daugmaž stabili, nors šių metų balandį-birželį šis rodiklis jau perkopė pernai metų atitinkamų mėnesių lygį. Tačiau bankrotų statistika statybininkams kol kas palanki, - sako A.Rauktytė, - jei pirmą šių metų pirmą pusmetį visame ūkyje bankrutavo 24,5 proc. daugiau įmonių nei pernai, tai statybose – 5,4 proc. mažiau. Tačiau realu, kad areštų gausėjimas gali atsiliepti statybininkams bankrotais vidutinėje perspektyvoje.

Kokių statybininkų daugiausia

Didžiausią dalį statybos sektoriuje sudarė mažytės (1-9 darbuotojai) statybinės kompanijos. Tokių šiuo metu priskaičiuojama per 72 proc., antroje vietoje įmonės, įdarbinusios 10-49 darbuotojus (23 proc.), didelių statybos firmų tebuvo mažiau nei 4,5 proc. Nuo 2014 m. smulkiųjų dalis traukėsi, vidutiniokų – didėjo, o stambiųjų liko faktiškai nepakitusi.

Tirščiausia statybos įmonių buvo Telšių rajone. Nuo jo nedaug atsiliko Skuodo ir Klaipėdos rajono savivaldybės. Visose jose šimtui veikiančių verslų teko daugiau nei 12, užsiimančių statybomis. „Beje, statybos kompanijų, kurios ilgą laiką dirba stabiliai ir išlaiko gerą mokumą daugiausiai suskaičiavome Pakruojo, Rietavo ir Šakių rajonuose. Šiose savivaldybėse jos sudaro per 17 proc. visų rajone veikiančių statybos firmų,“- baigia Creditreform Lietuva analitikė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kristina Matvejenkaitė. Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas: kuo reikia pasirūpinti iš anksto (5)

2020 m. sausio 1 d. įsigalios naujasis Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas .

Rasa Staniukynaitė. „Fintech“, „regtech“, „paytech“: ką reiškia šie burtažodžiai? (2)

„ Fintech “, „regtech“, „paytech“. Šį sąrašą galėtume dar tęsti, prie verslo šakos...

Deividas Soloveičik. Konfidencialumas viešuosiuose pirkimuose

Nepaisant nuolat tobulinamo ir pildomo teisinio reguliavimo, VPT teikiamų išaiškinimų, daug...

Ūkininkas – trumpas keleto „Gyvulių ūkio“ sąvokų ir stereotipų paaiškinimas (64)

Tenka konstatuoti, kad mes, ūkininkai, pralaimime informacinį „karą“, visais frontais, turbūt...

Šarūnas Keserauskas. Konkurencijos tarybos baudos turi atgrasyti verslą nuo itin žalingų pažeidimų atsakymas advokatui M. Juoniui (4)

Savo atsakymą , kad Konkurencijos taryba nėra tokia baisi, kaip kartais piešiama, pradėsiu nuo...

Top naujienos

Politikai pavargo nuo Pranckiečio dramos Seime: yra paprastas scenarijus, kuris remiasi pragmatiškais skaičiavimais (39)

„Deja, ponas Pranckietis pasirinko kitą kelią – žaidimą procedūromis, kas veda į niekur arba...

Ant rekordinės vertės sutarties parašą raitęs Sabonis lieka „Pacers“ klube (38)

Nuo 2017-ųjų „Pacers“ ekipos garbę ginantis Domantas Sabonis pasirašė naują ketverių...

Katkus: Karbauskis ir „valstiečių“ partija dabar jau pasiekė dugną ir įgijo daugiau priešų (362)

„Kiekviena Lietuvos valdžia pralaimi kitus rinkimus. Tad ši valdžia pralaimės kitus rinkimus, ir...

Po rekordiškos rudens šilumos – pokyčiai savaitės viduryje (1)

Šiandien Lietuvą užkliudys virš Norvegijos besisukančio ciklono pakraštys. Per mūsų kraštą...

Lietuvoje daugėja nuo sekso priklausomų žmonių: kada malonumas jau virsta liga požymiai, išduodantys priklausomybę (53)

Priklausomybė nuo sekso – Lietuvoje vis dar apipinta mitais ir dažnai net nelaikoma rimta liga....

Kai pečiais gūžčioja net Šaras: klasiškai pataikantis „Žalgiris“ – nokautuojanti jėga laida „Krepšinio zona“ (4)

Nepaisant to, kad jo marškinėliai nebekaba sostinės arenų palubėse, Šarūnas Jasikevičius...

Po šeštą parą alinančio košmaro Alytuje – naujausios žinios: kai kur tarša viršyta 10 kartų (247)

„Tie momentiniai dalykai tikrai kelia nerimą. Dėl Miklusėnų man labai neramu, darome viską, ką...

Įpyko dėl mokesčio perkant už mažiau nei 20 eurų: Lietuvos įstatymai leidžia tokį taikyti (176)

Užsakymo paruošimo mokestis , – štai su tokiu dar iki šiol nematytu mokesčiu apsipirkusi el....

Kėdainietė tikina nuo vilko apsigynusi lenta: žiūrėjau jam tiesiai į akis (259)

Kėdainių rajono gyventojai jau kuri laiką negali ramiai gyventi dėl vis labiau įžūlėjančių...

Ar tai Europa, ar Azija: kur pasimetė gruzinai? (22)

Kas išties stebina atvykus į Gruziją, tai jos dvilypumas. Šalis, o taip pat ir visas Kaukazo...