aA
Šią savaitę Europos Centrinis Bankas (ECB) dar kartą pakels bazines palūkanų normas puse procentinio punkto ir, tikėtina, įspės, jog tai dar ne pabaiga. Nors infliacija jau mažėja, o finansinio streso ženklų daugėja, panašu, kad centriniai bankai palūkanų normas kels tol, kol... kažkas sulūš.
Nerijus Mačiulis
Nerijus Mačiulis
© DELFI / Andrius Ufartas

Šiuo metu 3 mėnesių tarpbankinės palūkanų normos „Euribor“, kurios tiesiogiai priklauso nuo ECB politikos, jau siekia 3 procentus. Tuo tarpu 6 mėnesių „Euribor“, su kuriuo susieta dauguma Lietuvoje išduotų būsto paskolų palūkanų, jau pakilo beveik iki 3,5 procento.

Dar prieš tris mėnesius rinkose vyravo lūkestis, jog palūkanų normų pikas bus pasiektas ties 3 procentų riba, tačiau šiandien „Euribor“ ateities sandoriai rodo, kad iki šių metų vasaros pabaigos šios palūkanų normos priartės prie 4 procentų.

Lūkesčiai keičiasi labai greitai, nes esame kelis dešimtmečius (o gal ir niekada) nematytoje situacijoje, kai infliaciją pakaitino daugybė skirtingų veiksnių. Tai − ir pandemijos metu atsiradę suvaržymai bei prekių trūkumas, ir precedento neturintis ekonomikos skatinimas mažomis palūkanomis bei skolintomis valstybių lėšomis, ir darbuotojų trūkumas, ir karas Ukrainoje, sankcijos Rusijai bei energijos krizė. Šių kompleksinių veiksnių kratinys apsunkina prognozavimą, kada kainų augimas nebebus problema ir, atitinkamai, palūkanų normos galės sumažėti.

Euro zonoje infliacija mažėja jau pastaruosius 4 mėnesius – praėjusių metų spalį siekusi 10,6 procento, šių metų vasarį ji jau nukrito iki 8,5 procento. Dar svarbiau yra tai, kad tris iš keturių paskutinių mėnesių mažėjo ne tik infliacija, bet ir vidutinės kainos. Atrodytų, kad dingsčių nerimauti dėl per didelės infliacijos įsišaknijimo nėra, ypač matant atpigusias žaliavas, gamtines dujas, elektrą ir transportavimo išlaidas.

Tačiau ECB pagrindinis tikslas yra kainų stabilumas, kurį jis pats apibrėžia kaip 2 proc. siekiančią vidutinę infliaciją. Iki šio tikslo euro zonai šiuo metu dar toli, o pagrindinė infliacija, į kurią neįtraukiamos smarkiai svyruojančios energijos ir maisto kainos, piko dar nepasiekė ir vasarį dar padidėjo iki 5,6 procento.

Kad ir kaip atrodytų keista, net ir matydami išsikvepiančią infliaciją centriniai bankai vis dar bijo per gajų infliacijos lūkesčių ir per spartaus atlyginimų augimo, pavirstančio į per spartų kainų, ypač paslaugų, augimą. Todėl tol, kol nedarbo lygis išlieka dešimtmečius nematytose žemumose, atlyginimai sparčiai auga ir nėra per daug akivaizdžių recesijos ženklų, ECB visą dėmesį sutelks tik į vieną rodiklį – infliaciją.

2021 metais daugelis didžiųjų centrinių bankų padarė didelę klaidą – per ilgai ignoravo didėjančią infliaciją ir per ilgai kartojo, kad ji yra laikina ir tuoj atslūgs. Nors žemų palūkanų ir perteklinės pinigų pasiūlos tiesioginė įtaka kainų šuoliui buvo ribota ir netiesioginė, daugelis dabar kaltina būtent centrinius bankus, savo veiksmais iš butelio išleidusius dešimtmečius nematytą infliacijos džiną.

Būtent todėl dabar centriniai bankai bijo pakartoti tą pačią klaidą – pasidžiaugti mažėjančia infliacija ir per anksti sustoti kelti palūkanas rizikuojant, kad infliacijos lūkesčiai ir spartus atlyginimų augimas pakaitins vienas kitą bei užkirs kelią infliacijos grįžimui prie 2 proc. ribos.

Tačiau dėl to padidėja kitokio pobūdžio klaidos tikimybė – palūkanos kils tol, kol prasidės recesija, pradės didėti nedarbo lygis arba įvyks kažkas dar nemalonesnio. Praėjusią savaitę ant bankroto slenksčio atsidūręs šešioliktas didžiausias JAV bankas nemokus tapo iš dalies dėl kylančių palūkanų normų, dėl kurių nuvertėjo jo turimos ilgalaikės obligacijos. Tiesa, pagrindinė nemokumo priežastis buvo neadekvatus palūkanų normų rizikos valdymas.

„Silicon Valley Bank“ yra labiau išimtis nei taisyklė – panašaus pobūdžio problemų daugelis bankų neturi, todėl sisteminės krizės tikimybė išlieka maža. Vis tik daugiau nei dešimtmetį besitęsusi pigių pinigų era ir ją sekantis dešimtmečius nematytas palūkanų normų šuolis, tikėtina, iš spintų ištrauks ir daugiau skeletų. Čia yra pats tinkamiausias metas atsiminti Warreno Buffeto sukurtą aforizmą: tik atslūgus pigių pinigų bangai pamatome, kas maudėsi be glaudžių.

Žinoma, galimas ir alternatyvus scenarijus, kurio dabar tikisi centriniai bankai: kylančios palūkanos prislopins entuziazmą, skolinimąsi ir vartojimą, perkaitusios ekonomikos atvės, bet gilesnio nuosmukio ir nedarbo lygio augimo pavyks išvengti. Deja, bet per pastaruosius 70 metų centriniams bankams keliant palūkanų normas toks scenarijus realybe tapo lygiai 0 kartų. Galima tikėtis, kad šį kartą viskas bus kitaip, tačiau verta pasiruošti ir ne pačiam švelniausiam nusileidimui.

Gera žinia čia yra tai, kad persistengus keliant palūkanas ir sukėlus nepageidaujamą ekonomikos nuosmukį ir nedarbo lygio augimą, centriniai bankai visada gali pakeisti plokštelę, padidinti pinigų pasiūlą ir sumažinti jų kainą. Dėl šios priežasties „Swedbank“ ekonomistai prognozuoja, kad ECB bazines palūkanų normas mažins jau kitais metais, o jų pabaigoje jos gali nukristi iki 2 procentų.

Neapibrėžtumo visuose frontuose išlieka nemažai, tačiau vieno scenarijaus centriniai bankai turbūt artimiausiu metu nebenorės kartoti – nulinių ir neigiamų palūkanų era, išpūtusi burbulus ir iškreipusi rizikos suvokimą, turėtų ilgai likti praeityje.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.4000

Eleonora Maciejevska. Pavasarinė dilema: būti ar nebūti sodininkų bendrijos nariu?

Sodininkų bendrijose prasideda aktyvusis metas: užmiesčio teritorijose esantys sodai vėl atgyja ir...

Ema Kontaraitė. Pasibaigė finansiniai metai: ar nepamiršote pateikti finansinių įmonės ataskaitų Registrų centrui?

Pasibaigė finansiniai metai, taigi akcinės bendrovės po truputį turėtų teikti Registrų centrui...

Raminta Stravinskaitė. Teisė susipažinti su asmens duomenimis: kokias ribas gali nubrėžti verslas?

Versle gali dažnai kilti su asmens duomenimis susijusių situacijų, kuomet pagrįstai kyla klausimas...

Kotryna Tomkevičiūtė. Inovacijos švietimo srityje: kodėl jų reikia ir kaip atliepti XXI a. rinkos poreikius?

Ketvirtoji pramonės revoliucija jau įsibėgėjo, tad darbuotojų paklausa darbo rinkoje keičiasi...

Ana Šurpickaja. Užsieniečių įdarbinimas: kokias klaidas dažniausiai daro darbdaviai?

Užsieniečių įdarbinimo klausimai šiandien yra aktualūs daugeliui įmonių, tačiau darbdaviai...

Top naujienos

Pirmosios interviu akimirkos pribloškė ilgai viešumoje nesirodžiusį Rusijos ambasadorių

Rusijos ambasadorius Australijoje Aleksejus Pavlovskis po ilgos pertraukos bendravo su žiniasklaida....

Alytiškė pasibaisėjo elektros atjungimais: mes ne kaimiečiai ir ne durneliai patarimai, ką daryti

Stovintis verslas, neveikianti saulės elektrinė, per plauką išvengta gaisro – tokius patirtus...

Šokiruojanti statistika: suskaičiavo dingusius asmenis Lietuvoje (4)

Iš namų kasmet dingsta vien po kelis tūkstančius vaikų. Dėl kokių priežasčių bėgama, kiek...

Karas Ukrainoje. Pastarąją parą Ukraina 17 kartų smūgiavo į okupantų susitelkimo vietas situacija Bachmute gerėja; Rusija jau neteko apie 169 890 karių

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad Kinija kol kas nėra perdavusi...

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (38)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Reed ir Ambrulevičius pasaulio šokių ant ledo čempionate užfiksavo geriausią karjeroje rezultatą

Pajėgiausia Lietuvos šokių ant ledo pora Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius Saitamoje,...

Verslas PliusEglė Girdenytė

Europos Sąjungoje – naujas užmojis: prie vairo jaunuoliai galėtų sėsti anksčiau (15)

Nors vis dažniau vairuotojai raginami atsisakyti nuosavų automobilių ir keliauti kitomis...

Rokiškyje vyrą užpuolusi trijulė išvežė jam nežinoma kryptimi

Pas rokiškėną atėję nekviesti svečiai žmogų pakvietė į lauką, kur sumušė, o netrukus jį...

Jankauskas po mačo Belgrade: nesiruošiu žaidėjams sakyti nė vieno priekaišto (1)

Lietuvos rinktinė Europos čempionato atrankos starte penktadienio vakare išvykoje 0:2 pralaimėjo...

Transliacija / Alfo didysis šou. Patiekalas, kurį vieni dievina, o kiti nedrįsta paragauti, šaldytos žuvies mitai ir valgomas vazonas šunims Kodėl neverta sandėliuoti stiklainių ir ar prieš rūšiuojant reikia juos plauti?

Šį šeštadienį Alfas kvies pasitikėti savo skonio receptoriais: dažnai akys mus paveda skonio...