Pastarąjį dešimtmetį dirbtinio intelekto galimybes padidino sparčiai auganti kompiuterių skaičiavimo galia, kai per labai trumpą laiką galima apdoroti vis daugiau informacijos. Galimybes labai išplečia ir visos žmogaus turimos informacijos skaitmenizavimas bei prieinamumas.

Pastaraisiais mėnesiais susidomėjimą dirbtiniu intelektu ypač pakaitino naujas pokalbių robotas „ChatGPT“ (angl. Chat Generative Pre-trained Transformer), kurį per pirmuosius jo gyvenimo mėnesius išbandė daugiau nei 100 milijonų vartotojų.

„ChatGPT“ sukėlė daug emocijų, nes jis raiškia kalba gali išsamiai atsakinėti į įvairiausius klausimus. Jis atsimena ankstesnius vartotojo klausimus, reaguoja į, pavyzdžiui, prieštaravimą pateiktam atsakymui, gali surasti papildomų argumentų ir diskutuoti.

Jo pateikiamo teksto rišlumas, sklandumas ir originalumas net sukėlė tam tikrų iššūkių akademiniame pasaulyje − iki šiol naudota plagijavimo nustatymo programinė įranga daugeliu atvejų nebesugeba suprasti, kad tekstą sugeneravo ne žmogus, o dirbtinis intelektas.

Vis tik gebėjimas greitai surasti, apdoroti ir apibendrinti milžiniškus kiekius informacijos bei pateikti atsakymus sklandžia kalba yra tik bendrojo dirbtinio intelekto užuomazgos. Kol kas jis nesugeba suprasti humoro ir juokauti, negali ekstrapoliuoti, o daugelio loginių užduočių sprendimas prilygsta penkiamečio gebėjimams (su visa pagarba kartais labai logiškai mąstantiems ir aukštais moraliniais standartais besivadovaujantiems penkiamečiams).

Šalia to išryškėja dar svarbesnė, pavyzdžiui, moralės dimensija, kurioje dirbtiniam intelektui, besimokančiam iš ydingų žmonių, kol kas nėra lengva laviruoti. Šiuo metu JAV verda diskusija, ar „ChatGPT“ nėra politiškai šališka ir pakankamai objektyviai atsako į ideologizuotus klausimus. Nenuostabu − dirbtinis intelektas mokosi grandydamas internetą, ten randa ir tamsiosios žmonijos pusės ekskrementų, kurie užteršia ir jo atsakymus.

Čia galima prisiminti ir kai kurių Kremliaus propagandą entuziastingai cituojančių veikėjų Lietuvoje euforiją, kai prie tam tikro klausimo „Kas kaltas dėl karo Ukrainoje?“ formuluotės „ChatGPT“ atsakydavo: „komplikuota“. Vis tik bent minimalios ne dirbtinio ir nepapirkto intelekto užuomazgos gali labai aiškiai ir be išvedžiojimų atsakyti, kieno karinės pajėgos užpuolė nepriklausomą Ukrainą, užgrobė dalį jos teritorijos ir tebežudo jos civilius.

Žinoma, nepaisant visų dabartinių apribojimų, tikrai negalime sumenkinti didėjančių dirbtinio intelekto galimybių ir pritaikymo sričių. Ilguoju laikotarpiu jo potencialas yra milžiniškas, ir mes matysime vis daugiau jo panaudojimo galimybių.

Didžiosios technologijų kompanijos, pavyzdžiui, „Microsoft“ ir „Alphabet“, kurios jau ir taip daug metų naudoja siaurą dirbtinį intelektą (pavyzdžiui, virtualiuosius asistentus), šiemet išbandė pokalbių robotų integraciją į paieškos portalus. Tai ne revoliucija, bet svarbi ir įdomi inovacija.

Neabejotina, kad daugybę rutininių didelių kognityvinių gebėjimų nereikalaujančių darbų taip pat galės atlikti nebe žmogus, o dirbtinis intelektas. Bet tai irgi bus ilgas procesas − apie tai, kad trečdalį darbų netolimoje ateityje atliks robotai ir dirbtinis intelektas, mokslininkai pradėjo rašyti prieš dešimtmetį. Tačiau pastaruoju metu daug kur aktualesnė problema vis dar buvo darbuotojų trūkumas, o ne bedarbystė.

Tad artimiausiu metu turbūt stebėsime ne verslus ir darbo rinką transformuojančią revoliuciją, o tik dar vieną burbulą. Plačioms investuotojų masėms neretai reikia skambaus, šiek tiek paslaptingo, revoliucija ir greitu praturtėjimu kvepiančio pažado.

Pastarąjį penkmetį šis vaidmuo atiteko kai kurioms naujųjų technologijų įmonėms, bei ypač − blokų grandinei ir kriptovaliutoms. Pastarajam burbului išsileidžiant, investuotojai ir oportunistai ieško naujos bangos. Jau dabar matome aiškius ženklus, kad šiemet šis vaidmuo teks dirbtiniam intelektui.

Turbūt matysime šimtus startuolių, kurie žadės kažką daryti su dirbtiniu intelektu. Daugelis jų nieko naujo nesukurs, bet vien ketinimo ir pažado užteks, kad pritrauktų susidomėjimą ir oportunistinių investicijų srautus. Beje, įdomu tai, kad būtent nemažai nuo suskilusios kriptovaliutų geldos atsitraukusių apologetų buvo pirmieji sušukusių: „ateina nauja era“.

Nauja era ateina, bus daug dirbtinį intelektą besivaikančių pinigų ir daug burbulų, o po to ir naujų suskilusių geldų. Tad investuoti turbūt verta, bet labai svarbu – nors labai nelengva – atskirti oportunistus bei šarlatanus nuo tikrų potencialių revoliucijų.

Investuoti į įmones, žadančias sėkmingai įdarbinti dirbtinį intelektą, yra labai lengva. Daug sudėtingiau − atrasti ir investuoti į įmones, kurios, pasitelkusios dirbtinį intelektą, transformuos procesus, mažins sąnaudas ir iš to uždirbs pelną.

Vargu, ar 2023-ieji bus esminis lūžis, pakeičiantis dirbtinio intelekto galimybes ir taikymo spektrą. Esminis pokytis − platesnių masių susidomėjimas ir jau seniai augančio potencialo suvokimas. Dirbtinio intelekto tobulėjimas ir vis naujų pritaikymo galimybių atsiradimas yra procesas, o ne įvykis.

Žinomas amerikiečių rašytojas ir humoristas Scottas Adamsas žmones mato kaip deterministines būtybes, beveik neturinčias laisvos valios, todėl pavadino juos drėgnais robotais. Mintis gal nemaloni, tačiau reikia pripažinti, kad šį dešimtmetį atotrūkis tarp dirbtinio intelekto ir drėgnų robotų gebėjimų sparčiai mažės.

Todėl, investuojant į ribotą, bet sparčiai tobulėjantį dirbtinį intelektą būtina neužmiršti investuoti ir į natūralų, bet nuolat nusidėvintį savąjį.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės