aA
Blogajam scenarijui pasiruoštų planų traukti iš stalčiaus neprireikė – prieš Jungtinei Karalystei pasitraukiant iš bloko bendrosios rinkos ir muitų sąjungos, buvo pasirašytas susitarimas tarp jos ir Europos Sąjungos dėl prekybos ryšių. Lietuvos verslas „Brexit’ui“ ruošėsi ilgai ir tam buvo numatęs du galimus scenarijus. Kaip tai galėjo pakeisti eksportuotojų veiklą ir ar turės įtakos minėtas susitarimas šalies verslui?
Nerijus Andrijauskas
Nerijus Andrijauskas
© Asmeninins albumas

Ruošėsi ir blogajam scenarijui

Kasdienėje veikloje dažnai tenka susidurti su „Brexit“ tema, nes ji aktuali didelei daliai mūsų finansuojamų klientų, kurie palaiko verslo ryšius su Jungtine Karalyste (JK). Kai kurie sektoriai yra ypač priklausomi nuo šios rinkos – pavyzdžiui, dalis lietuvių baldininkų į šį regioną eksportuoja didžiąją dalį savo pagaminamos produkcijos. Tai liečia ir kitus verslo sektorius, tokius kaip maisto, medienos pramonė, logistika, taip pat ir didmeninę prekybą.

Tiek pandemija, tiek ir ankstesnė situacija, kuomet ES įvedė sankcijas Rusijai, tiek ir kiti išoriniai suvaržymai jau atskleidė, kad Lietuvos verslas geba operatyviai ir lanksčiai persiorientuoti: pakeisti eksporto kryptis ar priimti kitus reikalingus sprendimus situacijai suvaldyti. Tad ir „Brexit“ artėjimas buvo ne išimtis.

Pavyzdžiui, didesnės kompanijos iš anksto pradėjo steigti dukterines įmones Anglijoje ir įgijo importo licenciją arba sutartį. Tuo atveju, jei minėta sutartis dėl prekybos ryšių būtų nepasirašyta arba nenaudinga Europos Sąjungai (ES), siekiant išlaikyti verslo tęstinumą po „Brexit“ būtų reikėję kontrakto su muitinės tarpininku. Žinoma, bendrovės JK įsteigimas generuoja papildomus kaštus: reikėtų vesti atskirą finansinę apskaitą, išlaikyti privalomas pareigybes etc. Tokie veiksmai galimai būtų sumažinę verslo subjekto pelno maržas, tačiau būtų leidę išlaikyti verslo tęstinumą. Laimei, tokių priemonių neprireikė.

Dabartinė sutartis leidžia išvengti tarifų ar kvotų beveik visoms JK ir ES pagamintoms prekėms, vežamoms iš vieno regiono į kitą, tik atsirado muitinės kontrolė. Tad įmonėms didelių vidinių procedūrų atlikti nereikia: prekybos principas yra toks pats, tarsi prekės būtų eksportuojamos į, tarkime, Norvegiją, Šveicariją ar Rusiją – kitaip tariant, ne ES šalį.

Laukimas paveikė verslo finansavimą ir kreditų valdymą

Teko stebėti, kad laukiant „Brexit“ įmonės, kurios dirba su JK, susidūrė su šiokiais tokiais verslo finansavimo ir kreditų valdymo sunkumais. Jau nuo 2020 m. pradžios įmonėms, prekiaujančioms šioje rinkoje, atsirado naujų iššūkių gauti finansavimą ar prekinio kredito draudimo apsaugą. Su JK pasitraukimu iš ES susiję veiksniai galėjo turėti įtakos ir eksportuotojams nepalankiam valiutos kurso pasikeitimui – kaip žinia, lietuviškos įmonės, eksportuojančios į šį regioną, už prekes apmokėjimus dažniausiai gauna svarais sterlingų, nors žaliavas įsigyja eurais arba doleriais. Tad įmonės dėl padidėjusių finansinių sąnaudų galėjo susidurti su mažėjančiu verslo pelningumu.

„Brexit“ laukimas įtakos turėjo ir prekinių kreditų draudikų veiksnumui: įmonės, eksportuojančios į Angliją, nuolat ieško naujų galimybių toje rinkoje, atranda naujų potencialių pirkėjų, o tokiems atsiradus pradžioje sudėtinga įvertinti jų kreditingumą. Kreditų draudikams pradėjus konservatyviau vertinti šioje rinkoje veikiančių pirkėjų mokumo riziką, dažnu atveju prekinio kredito valdymo riziką teko prisiimti pačiam tiekėjui. Tarkime, pardavus prekių su trijų mėnesių mokėjimo atidėjimu nėra aišku, kaip pirkėjas atsiskaitys, kaip jį paveiks naujieji pokyčiai, kaip pirkėjas yra pasirengęs galimai „Brexit“ įtakai.

Daugiau pokyčių importuotojams

Įvykus „Brexit“ buvo nustatytas šešių mėnesių pereinamasis periodas, tad šiuo metu JK importuotojai, kurie iki šiol įsigydavo prekių iš ES įmonių, turi laiko įsidiegti reikalingas procedūras. Taigi iš esmės daugiau pokyčių vyksta JK regiono viduje, o ne išorės partneriams ES.

Šios savaitės pradžioje jau teko bendrauti su keletu klientų, kurie eksportuoja į JK. Šalies verslininkų nuotaikos kol kas ramios: prekyba tęsiama, atsiranda naujų klientų, o naujų mokesčių nėra. Visos atsiradusios muitinės operacijos vykdomos elektroninėje erdvėje, todėl įmonėms yra patogiai prieinamos, nėra daug papildomos dokumentacijos.

Šiuo laikotarpiu laisvą prekybą labiau gali paveikti ne „Brexit“, o Covid-19 pandemija – baiminamasi, kad padidėjęs užsikrėtimų skaičius gali neigiamai paveikti prekių tiekimo įsipareigojimus pirkėjams. Atsiranda rizika laiku nepateikti sutarto prekių kiekio pirkėjams. Vis dėlto didesnių iššūkių, kurie gali laukti po minėto pereinamojo laikotarpio, šalies verslininkai šiuo metu neįžvelgia. JK reikalingas prekių bei paslaugų tiekimas iš ES, todėl eksporto poreikis neturėtų slopti ir tam bendru susitarimu buvo stengiamasi sudaryti palankias sąlygas.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.5000

Žilvinas Briedis. Pakoreguotas Viešųjų pirkimų įstatymas: daugiau neapibrėžtumo verslui

Šių metų pradžioje įsigaliojusi Viešųjų pirkimų įstatymo redakcija atnešė nemažai...

Dainius Burdulis. Teismų žinutė verslui – vartotojų teisių apsaugos reikšmė tik auga

Ne vienam automobilio, kurio kokybės garantijos terminas eina į pabaigą, savininkui kyla nerimas...

Artūras Kapitanovas. Šių metų naujovė – dvi NPD formulės. Kas keisis? (1)

2021 metų pabaigoje LR Seimas pakeitė nuo 2022 metų sausio 1 dienos Gyventojų pajamų...

Eglė Dovbyšienė. Elektroninė prekyba: ko tikėtis pirkėjams ir į ką atsižvelgti verslininkams 2022-aisiais?

Esame tikri, kad daugelis iš jūsų pastarosioms žiemos šventėms ruošėtės kitaip negu dar...

Anatoly Plotkin. Kokios paklausiausios IT specialybės bus 2022 metais?

IT sektorius patiria itin dideles transformacijas dėl pasaulį supurčiusios COVID-19 pandemijos,...

Top naujienos

D+Naomi Kresge, Tim Loh, Fergal O'Brien, DELFI

Ekspertai: omikron – dar ne pabaiga, galimas ir juodasis scenarijus (1)

Dvejus metus sėjęs užkratą ir mirtis, COVID-19 ir vėl keičiasi. Omikron atmaina plinta...

Lietuvos aviacijoje pažėrė naujienų: kelionės brangs, bet žada daug naujų krypčių (4)

Praėję metai visai aviacijos industrijai buvo itin permainingi metai. Vasarą Lietuvoje sparčiai...

Pedofilui mirtiną egzekuciją surengęs žudikas: tai buvo jaunystės klaida (95)

„Tai buvo jaunystės klaida, už kurią jau pakankamai sumokėjau“, – įsitikinęs dėl tyčinio...

D+Vaidas Mikaitis

Uždariausios valstybės diktatorius įsigeidė sunaikinti vienintelį patrauklų šalies objektą: ar jam pavyks užverti pragaro prieangį?

Turbūt pastebėjote, jog paskutiniai du mano pasakojimai buvo apie buvusias sovietines centrinės...

Orai: aprimus vėjui naktimis pašals smarkiau

Sekmadienį šalyje jau sustiprės aukšto atmosferos slėgio laukas. Nors debesų vis dar bus...

Kaunas pradeda savo kaip Europos kultūros sostinės metus: minios žmonių susirinko į atidarymo renginį (48)

Sausio 22-ą, šeštadienį, Kaune prie „Žalgirio“ arenos minios žmonių susirinko į renginį...

D+Modesta Meškė

Tai yra madingiausia ir gražiausia antakių forma šiais metais: įkvėpė seksualioji aktorė, į kurią daugelis nori lygiuotis

Pažiūrėję į save veidrodyje atkreipkite dėmesį į vieną svarbią išvaizdos detalę –...

Palydovai užfiksavo, kas vyksta Žemės atmosferoje: per metus – kardinalūs CO2 pokyčiai (33)

Šioje animacijoje pavaizduota, kaip augalai sugeria ir išskiria anglies dioksidą keičiantis metų...

D+Giedrė Balčiūtė

Atsakė į amžiną klausimą: valytis dantis geriau prieš pusryčius ar po?

Dantis būtina valyti dukart per dieną – ryte ir vakare, tik taip juos išsaugosime sveikus. Tai...

Gyventojai stveriasi už galvų: už šildymą moka šimtais eurų, bet namuose – vos 15 laipsnių šilumos (119)

Sąskaitos už šildymą skaičiuojamos sumokant šimtus eurų, tačiau namuose – vos 15-17...