aA
Lean ir nuolatinių tobulinimų praktika yra orientuota į vertės nekuriančios veiklos eliminavimą. Kad būtų lengviau suprasti, vertės nekurianti veikla yra tokia, už kurią klientas nemoka pinigų. Praktikoje šis reiškinys vadinamas švaistymais.
Modestas Kisielius
© Asmeninio albumo nuotr.

Švaistymai gali būti 8 tipų, tai yra: laukimas, nereikalingi judesiai, nereikalingas transportavimas, klaidos, perprodukcija, netinkamas apdirbimas, atsargos, nepanaudota darbuotojų kompetencija. Pavyzdžiui – daiktų perkėlimas iš vienos vietos į kitą, laukimas, įrankių ar žaliavų ieškojimas ir pan. Lean praktikoje yra terminas Kaizen, kuris reiškia keitimąsi į gera, veiklos gerinimą, švaistymų eliminavimą. Tačiau prieš tai – viena istorija iš kolonijinės Indijos.

Labai įdomu, ar šią istoriją žino indai. Britai tikrai žino – iš jų išgirdau. Istorija tokia, kad Didžiosios Britanijos vyriausybė negali susitaikyti su didele kobrų populiacija Delyje, todėl išleidžia įstatymą – už atneštą nužudytą kobrą sumokama premija.

Pradžioje viskas vyksta labai sėkmingai ir rodosi, jog kobrų problema sprendžiasi. Ilgainiui vietos gyventojai įkuria kobrų fermas ir pradeda jas veisti, kad galėtų priduoti ir taip užsidirbti. Vyriausybė, supratusi klastą, įstatymą atšaukia, o vietos gyventojai sugriauna kobrų fermas ir jas paleidžia į laisvę. Kobrų populiacija – dar didesnė nei buvo. Taigi bandant išspręsti problemą, buvo sukurta dar didesnė problema, nei buvo. Šis reiškinys pavadintas kobros efektu.

Koks ryšys tarp kobrų ir Kaizen?

Dažnai įmonėse, kuriose yra kažkoks informacinis centras, yra vieta pasiūlymams veiklos tobulinimui su užrašu Kaizen. Kai kuriose įmonėse yra premijos už pasiūlymų teikimą arba įvairiausios taškų kaupimo akcijos, beveik lojalumo programos, už kuriuos gali gauti dviratį ar televizorių.

Realybėje teko matyti dviejų tipų Kaizen lentas. Pirmas variantas – negyvos ir apleistos, su ten užrūgusiais pilotiniais pasiūlymais, kurie buvo sugalvoti mokymų metu kartu su konsultantais. Lentos leidžia didžiuotis, kad įmonė neatsilieka nuo naujausių tendencijų ir joje yra „įdiegta“ Lean, o dar geriau – įmonė yra sertifikuota pagal Kaizen programą. Žodžių derinys daug žadantis, ir tai, mano galva, yra geriau nei antras variantas, aprašytas žemiau.

Antras variantas – Kaizen lentos, pilnos veiklos gerinimo pasiūlymų. Pasiūlymų daug, jie sugrupuoti pagal sudėtingumą. Dažniausia tokios lentos turi administratorius ir Kaizen vertinimo komisiją, kuri atrenka tinkamus ir netinkamus projektus, juos vertina taškais, pinigais. Procesas yra lėtas ir sudėtingas. Pati pasiūlymų generavimo idėja yra stipriai remiama prizais ar pinigais. Norėdami papildomai užsidirbti, darbuotojai iš tiesų generuoja idėjas, tačiau ar tai nepanašu į istoriją apie kobras?

Ar neatrodo, kad tokia praktika skatina ne kokybę, o kiekybę, kurioje daug nereikšmingų pasiūlymų, tokių kaip pastumti stalą pusę metro arba užklijuoti juostą aplink šiukšlių dėžę biure? Užklijuoti šešėlį telefonui? Kiek realiai tokie pokyčiai sukuria vertės ir kiek kainuoja laiko juos administruoti ir, dar blogiau, įgyvendinti?

Noras įtraukti darbuotojus į tobulinimų veiklą yra labai sveikas ir sveikintinas dalykas, tačiau jis gali sukelti kobros efektą – smulkūs, dažni pasiūlymai nesukuria tiek pridėtinės vertės, kiek energijos ir laiko išeikvojama jų administravimui ir įgyvendinimui. Todėl labai svarbu, kad sprendžiamos problemos nesukurtų jų dar daugiau. Mano palyginimas yra vienas iš daugelio, o praktikoje yra alternatyvių būdų įtraukti žmones į veiklos tobulinimą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Karolina Mickutė. Lankstus į(si)darbinimas: daugiau galimybių visiems (1)

Daugeliui vasaros atostogos reiškia poilsį ir sumažėjusį darbo krūvį. Tuo tarpu studentams...

Ignas Vėgėlė. Viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktai ar politikų kova dėl valdžios? (7)

Žiniasklaidoje nuskambėjus pareiškimams, kad švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė...

Giedrius Murauskas. Geriau niekada nesusidurti, bet susidūrus naudinga žinoti: tyčinis bankrotas (3)

Tyčiniai bankrotai Lietuvoje yra vieni iš sudėtingiau įrodomų atvejų teisminėje praktikoje,...

Gintarė Deržanauskienė. Kare laimėtojų nebūna (3)

Dar XVII amžiuje Izaokas Niutonas įrodė, kad veiksmas yra lygus atoveiksmiui. Šis dėsnis ne...

Jolanta Blažytė. Kova su skurdu, arba kaip rūpintojėlis pametė erškėčių vainiką (219)

Kol visuomenė karštai diskutuoja, kuri profesija yra labiau prestižinė – mokytojo ar...

Top naujienos

Žydų bendruomenė ir intelektualai lieka neišgirsti: Vilniaus meras nesiryžta priimti sprendimo (235)

Po kelių dienų bus minimos Vilniaus geto sunaikinimo 75-osios metinės. Kaip Lietuva turi elgtis su...

Bedarbiui buvusiam Seimo nariui šyptelėjo netikėta sėkmė (160)

Raseinių rajono savivaldybės taryboje neseniai susiformavusi naujoji valdančioji dauguma...

Sugadintas debiutas: kuriozinį sprendimą priėmęs teisėjas išvarė iš aikštės Ronaldo „Bayern“, „Real“, „Man United“ pergalės (38)

UEFA Čempionų lygos trečiadienio rungtynėse tarp „Valencia“ ir Turino „Juventus“...

Po šilumos rekordo Lietuvoje – staigūs pokyčiai: šalį skalaus lietus, siautės vėjas (6)

Trečiadienį Lietuvoje daugelyje rajonų pasiekti šilumos rekordai, kai termometro stulpelis dieną...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės (40)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Pabaisos nekaltais veidais: žinomas JAV gydytojas su mergina įtariamas slapta apsvaiginęs ir išniekinęs tūkstančius moterų (46)

Chirurgui iš Kalifornijos ir jo merginai įtariami dviem seksualiniais nusikaltimais . Tyrėjai...

Dizaineris Robertas Kalinkinas sulaukė šeimos pagausėjimo: mano žmona yra turbo moteris (6)

Žinomas dizaineris Robertas Kalinkinas vėlų trečiadienio vakarą pasidalijo džiugia žinia. Jo...

STT paskelbė statistiką apie gimines savivaldybėse: reakcija stulbinanti (272)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) birželį paskelbė analizę, kuri rodo, kad beveik penktadalis...

Į Lietuvą atvykę italai smarkiai nustebo: manėme, kad čia visi vilki treningus ir mušasi (149)

Tą rytą prieš skrydį mano draugai italai , Pietro ir Simone, net nesudvejoję, apsiavė...