aA
Ar užtenka gamybinėms įmonėms suprasti Lean įrankių paskirtį operaciniame lygmenyje ir tikėtis sėkmės? Ar standartiniai Lean mokymai ir Lean „diegimas“ nesukuria daugiau problemų? Ar iš principo galima įdiegti Lean?
Modestas Kisielius
© Asmeninio albumo nuotr.

Pirmiausia, Lean neturėtų būti tikslas. Dažnai girdžiu – „ar turite įmonėje Lean?“, „ar diegiate įmonėje Lean“? Jeigu taip kalba įmonės vadovas, darosi šiek tiek liūdna dėl švaistomo laiko ir pinigų ir paprastai būna aišku, kad jiems nelabai sekasi. Lean yra priemonė tikslui pasiekti, tačiau kartu reikia suvokti apie sisteminį mąstymą ir statistiką.

Pirmiausia, Lean nėra diegiama. Lean yra mąstymas, paremtas paprastumu, skaidrumu, srautu, verte klientui ir partneryste. Lean esmė yra aprašyta penkiais principais, kuriuos kiekvienas konsultantas, vidinis ar išorinis, turėtų žinoti kaip „Tėve mūsų“. Pirmas – suprasti, kur yra vertė klientui iš kliento perspektyvos, o ne taip, kaip mums gali atrodyti.

Antras – suprasti, koks yra fizinės ir informacinės vertės srautas: kas sraute kuria vertę (ją reikia tobulinti), kas nekuria vertės (ją reikia eliminuoti) ir kas yra reikalinga vertės nekurianti veikla (ją reikia mažinti).

Trečias principas – vertės srauto judėjimas: jei įmanoma, atsisakyti didelių atsargų ir eilių, gaminti po vieną gaminį.

Ketvirtas principas – gaminti tiek, kiek užsakyta ir kai užsakyta – ar tikrai reikia gaminti tai, ko kažkada prireiks, o gal neprireiks, o dar blogiau – investuoti į įrangą, kuri didina sandėlius?

Penktas principas – siekti tobulybės, šalinant visiems gerai žinomus 8 švaistymus!

Bet organizacijos sėkmei vien Lean nepakanka. Reikalingas sisteminis mąstymas. Sistema paprastai yra subjektų visuma, kurioje subjektai tarpusavy sujungti. Sisteminio mąstymo pagrindinis principas – proceso, kaip visumos, supratimas. Organizaciją taip pat reikia suprasti kaip sistemą, kuriai priklauso ir klientai, ir tiekėjai. Gal kažkam pažįstama situacija, kai vadovas per 10 minučių trunkantį metinį pokalbį iškelia skyriams tikslus, kurie vienas kitam prieštarauja? Pavyzdžiui: tiekimo skyriui – sutaupyti kiek įmanoma daugiau pinigų, o gamybos skyriui pagerinti kokybę? Pigios žaliavos gali stipriai paveikti gaminio kokybę: tiekimo skyriaus rezultatai į viršų, gamybos – žemyn.

Bandymas optimizuoti ir tobulinti atskiras sistemos dalis rezultato neduoda – daug geriau būtų tobulinti visą sistemą, už kurią atsakingi vadovai. Be to, tokio pavyzdžio organizacijoje funkciniai vadovai orientuoti tik į savo funkcinius tikslus, bet ar toks yra įmonės, kaip sistemos, tikslas? Proceso matymas ir sisteminis mąstymas yra neatskiriama kokybės problemų sprendimo ir Lean dalis.

Kodėl svarbu statistika tiek pat, kiek Lean ir sisteminis mąstymas? Statistika padeda suprasti variaciją ir tai, kad variacija yra visų blogybių priežastis. Variacija – tai toks reiškinys, kai kažkas kinta, o supratimas apie ją reikalingas ne tik žaidžiant pokerį. Pagrindinis tikslas – valdyti ir mažinti variaciją. Variacija, kaip ir švaistymai, niekada nebus eliminuoti, tačiau besimokant Lean reikia suvokti, kad eliminuoti reikia ir švaistymus, ir jų priežastis – variaciją. Statistinis mąstymas glaudžiai susijęs su sisteminiu ir Lean mąstymu, o duomenys ir jų variacijos reikalingi priimant sprendimus: duomenys padeda gauti informaciją, informacija – žinias, su žiniomis ateina išmintis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Robertas Dargis. Vėl tik lopus dėliojame (11)

Viena rinkimų banga praėjo, ir jau prasidėjo pasirengimas kitų metų rinkimams. Rinkiminius 2020...

Gintarė Taluntytė. Verslui suteikta daugiau galių užtikrinant veiksmingą direktyvų įgyvendinimą

Liepos 8 d. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) priėmė ilgai lauktą sprendimą byloje...

Monika Kuzminskaitė. Kas perka antrą butą Vilniuje: turtuoliai, gudruoliai ar... tiesiog gyvenimo aplinkybių paskatintieji? (1)

Įprasta galvoti, kad antrą būstą perkantis žmogus arba turi pakankamai nemažai pinigų, kad...

Martins Berzins. Banko paslaugų ateitis: išmanieji telefonai ir klientų identifikacija per veido atvaizdą arba piršto atspaudą (3)

Banko skyrius kišenėje su išmaniomis nuotolinės identifikacijos galimybėmis – tai mūsų visų...

Audrius Šapola. Gyvenimas internete: arba saugu, arba patogu? (1)

Jei norite pamatyti, kaip atrodo kibernetinių sukčių auka, žvilgtelėkite į veidrodį. Nuo...

Top naujienos

Ilgai slėptoje apklausoje – tikroji rinkėjų nuomonė apie Vyriausybės darbus

Lietuvos gyventojai labiausiai ant dabartinės Vyriausybės pyksta dėl vaistų ir švietimo reformų,...

Pasakiškus atlyginimus gaunantys jūrininkai: kai viską suskaičiuoji, tie keli tūkstančiai eurų nebeatrodo daug

„Lietuvos jūrininkai bėga iš Lietuvos dėl prastos mokesčių sistemos“, – taip DELFI teigė...

Stalo žaidimų bumas ir 2700 dolerių kainuojantys stalai

Kai Chrisas Stagno susirenka su draugais pažaisti, dažniausiai jie pliekia „Tekančią saulę“...

Milijonas amerikiečių šturmuos legendinę „Area 51” – kariuomenė perspėja neiti į teritoriją, kurioje yra ginkluotų karių (149)

Daugiau nei milijonas žmonių nusprendė surasti Jungtinėse Amerikos Valstijose esančią „ Area...

Siuntos pristatymas pavirto detektyvu: kurjeris nurūko iš pat panosės (154)

Panevėžiečių šeima, iš Lenkijos užsisakiusi brangių, per 1 000 eurų kainavusių, pirkinių,...

Išleistuves švenčiantys sostinės abiturientai – tarsi nulipę nuo raudonojo kilimo (158)

Trečiadienio popietę Šv. Kotrynos bažnyčioje džiaugsmingai suskambo varpai – šiandien...

Orai: lietus traukiasi lėtai, bet užtikrintai (3)

Ketvirtadienio naktį debesys daug kur užtemdys Lietuvos padangę. Daugelyje šalies rajonų trumpai...

JAV mokslininkės nužudymo Kretoje detalės šokiruoja: du kartus tyčia partrenkta automobiliu, paskui išprievartauta ir palikta (57)

Graikijoje nužudyta amerikiečių mokslininkė Suzanne Eaton buvo išprievartauta, antradienį...

Baltijos jūroje – pavojus, apie kurį žino retas lietuvis: nepastebėjus ženklo gali kainuoti gyvybę (93)

Nors šiuo metu oras jau visai neprimena birželį alinusių karščių, tačiau poilsiautojų...