aA
Besibaigiančius metus NT rinkoje geriausiai galima apibūdinti rekordiniais sandoriais, proveržiu energiškai efektyvioje statyboje, pirkėjų optimizmu būsto rinkoje, tačiau sulėtėjusiu finansavimu statytojams ir vis dar nestabilia verslo aplinka. Taip pat tapome atviresni įvairioms mobilumo formoms mieste.
Mindaugas Statulevičius
Mindaugas Statulevičius
© DELFI / Karolina Pansevič

Pastaraisiais metais lietuviai parodė, kad įvairios mobilumo formos nuo paspirtukų iki dalinimosi automobiliais mums yra priimtinos ir miestą daro tik patogesniu ir atviresniu. Galima tikėtis, kad ateinančiais metais progresyvūs miestai stengsis mažinti privataus transporto apimtis centruose, taip pasitarnaudami ir miestiečiams, ir ekologijai.

Besibaigiantys metai buvo ir proveržio metais statant energiškai ypač efektyvų būstą. Keičiasi ir santykiai su būsto pirkėju – atidžiau taikomasi prie skirtingų gyventojų poreikių, kas prisidėjo ir prie kelis kartus pernai skaičiuotų būsto rinkos rekordų.

Ateinantys metai tokie dosnūs pardavimų rekordais tikriausiai nebus, o ir stabilumo verslo aplinkoje tikėtis sunku. Kitąmet vystytojai labiausiai lauktų tvaraus dialogo su valdžia ir nuoseklių sprendimų. Šiandien aiškumo ir prognozuojamumo stoka sulaiko milijonines investicijas ir stabdo miestų centrų tvarkymą ir atsinaujinimą.

Ekspertų prognozuojama, kad šiemet naujų butų Vilniuje gali būti parduota maždaug 45% daugiau nei pernai, kitąmet tokio didelio augimo tikėtis tikriausiai būtų sudėtinga pirmiausia dėl atsargumo, kuris randasi belaukiant globalaus ekonomikos augimo ciklo pabaigos.

Atsargumas gali nepasiteisinti, bet jeigu optimizmas pradės blėsti, tai gali sumažinti ir būsto rinkos aktyvumą. Kainas gali koreguoti augantys kaštai ir turima pasiūla. Pagrindinis faktorius bet kokiems sukrėtimams lieka išorės veiksniai – pasaulio ekonomika, buksuojantis Vokietijos ūkis, po rinkimų Jungtinėje Karalystėje labiau priartėjęs „Brexit“ ar kitos dar horizonte nematomos priežastys.

Neaiški verslo aplinka – nenuspėjami, nenuoseklūs ir labiau kūrybiški nei pasverti centrinės valdžios sprendimai išlieka vienu svarbiausių rizikos faktorių NT versle. Įprastai naujiems mokesčiams įsigalioti turi būti skiriami šeši mėnesiai, o šiemet tik paskutinę minutę svarstant biudžetą priimtas NT mokesčio pakeitimas, atidėtas stambios prekybos mokestis, finansų rinkų dalyvių papildomas apmokestinimas rodo, kad skubotų sprendimų galima laukti ir ateityje.

Valstybinė žemė miestuose – paprastai apleisti sklypai miestų centruose – tebelieka valstybės rankose, už kurios valdymą atsakinga Nacionalinė žemės tarnyba. Aukščiausią plėtros potencialą turinčios miestų vietos neturi didelių perspektyvų artimiausiu metu sulaukti investicijų dėl nenuspėjamo ir greitai kintančio teisės aktų interpretavimo.

Nuoseklumo stinga ne tik aukščiausiuose valdžios sluoksniuose. Miestų lygmeny labiau išsiskiria Kaunas, kuriame priimti sprendimai keičiami ar atšaukiami, stokojama bendradarbiaujančios lyderystės miesto kūrime.

Pinigai plėtotojams toliau brangsta ir konkurencija dėl jų auga. Jeigu ne pirmus metus juntama, kad finansavimą gauna tik geriausi ir daugiausiai patirties turintys rinkose žaidėjai, vis daugiau būsto pardavėjų pradeda kalbėti, kad sunkiau tvirtinamos ir paskolos klientams, kas apsunkina pardavimus ankstyvoje stadijoje. Situacija ateinančiais metais tikriausiai žymiai keistis neturėtų, nebent sulauktume naujų finansų rinkos žaidėjų. Pranešusieji apie savo atėjimą finansuoti verslo ar būsto kol kas neplanuoja.

Šiemet LNTPA mini 15 metų veiklos jubiliejų, tiek metų drauge su eile verslą ir kūrėjus atstovaujančių asociacijų diskutuojame apie būtinus verslo aplinkos pokyčius, kurie, keičiantis Vyriausybėms ir miestų taryboms, vis dar per lėti, kad galėtų išnaudoti visą šalies miestų potencialą investicijoms ir darbo vietoms kurti Lietuvoje. Tikėkimės, kad ateinantys metai galės būti žingsnis reikalingų pokyčių link.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Gediminas Valantiejus ir Greta Vaicekauskaitė. Opcionas: darbuotojams papildoma motyvacija, darbdaviui – mokestinė lengvata? (1)

Augant Lietuvos ekonomikai ir atlyginimams, jaunoms bendrovėms, vadinamiesiems startuoliams, dėl...

Martynas Rusteika. Siūlymas saulės elektrinę instaliuoti pačiam – grubus vartotojo klaidinimas (17)

Lietuvoje prasidėjus naujam paramos smulkiajai saulės energetikai etapui, kaip grybai iš po lapų...

Ilja Laursas. Davosas – gamtos ir technologijų reiškiniai, kuriems privalo ruoštis visas pasaulis (6)

50-metį švenčiantis Davoso forumas šiais metais pakvietė diskutuoti visam pasauliui...

Karolina Baronaitė – Birmontė. Laikinųjų apsaugos priemonių panaikinimas atveria galimybes prisiteisti nuostolius, nepaisant bylos baigties (1)

Praėjusių metų pabaigoje Aukščiausiasis teismas ( LAT ) priėmė nemažai diskusijų sukėlusią...

Robertas Dargis. Turime išsiugdyti kantrybę demokratijos vėžlio žingsniui (10)

Daugelis pamename tą prieš trisdešimt metų Europoje nuvilnijusią optimizmo bangą, kai...

Top naujienos

Darbdavį pribloškė merginos įžūlumas: be jokio įspėjimo pabėgo iš darbo (228)

Pasitaiko, kai užmezgus naują pažintį ar net ir po ilgalaikių santykių kuri nors pusė...

Du garsūs vokiečių istorikai susikirto dėl Putino: Europa turi būti viskam pasiruošusi (133)

Kodėl nemaža dalis vokiečių jaučia simpatijas Putino Rusijai? Ar išties Rusijos gyventojams...

Vieną vargingiausių pasaulio šalių apiplėšusi moteris skęsta prabangoje: neturi lygių visoje Afrikoje (150)

Nutekintuose dokumentuose atskleidžiama, kaip turtingiausia Afrikos moteris susikrovė turtus...

Kinija grumiasi su virusu: miršta gydytojai, siunčiami karo medikai, įvažiavimus į epicentrą saugo pareigūnai JAV planuoja evakuoti diplomatus (403)

Skelbiama, kad nuo koronaviruso Kinijos Uhano mieste mirė minėtuoju virusu sergančius gydęs...

Orai: savaitgalis baigsis pilku dangumi ir nurimusiu vėju (3)

Sekmadienio rytas daugelyje šalies rajonų vėl išauš pilkas ir niūrus. Žemi debesys dangų dengs...

Šimtametė: džiaugiuosi, kad dabar visko pilna ir gaunu didelę pensiją – net 56 centais daugiau nei skurdo riba (186)

Šimto metų sulaukusi panevėžietė, ilgametė pedagogė Valė Zablockienė tvirtina, kad tokia...

Po Indrę Stonkuvienę įžeidusių replikų prabilo ir apdovanojimų organizatoriai: nesuprato humoro? (261)

Po „ Žmonės 2020 “ netylant kalboms apie televizijos laidų vedėją ir socialinių tinklų...

Neurologas – apie tylias ir klastingas kraujotakos ligas: ne visi pastebi, kad kūnas prašo skubios pagalbos (50)

Gera kraujotakos sistema – gyvybiškai svarbi, dėl to ir sutrikimai, susiję su kraujotaka, gali...

Tikroji priežastis, kodėl vyras atitolsta (135)

Kiekviena moteris, kuri susitikinėja ar yra susitikinėjusi, juolab gyvenusi su vyru žino, kad vyrai...

Per karjerą profesoriui teko gydyti daugybę susirgusiųjų kepenų ciroze: įvardijo simptomus, kuriais jie skųsdavosi (17)

Jau nebesuskaičiuoju, kokį kiekį pacientų, sergančių alkoholine kepenų ciroze , teko gydyti....