aA
Viešoje erdvėje plačiai rašoma dėl neįvykusio neeilinio visuotinio „Klaipėdos naftos“ akcininkų susirinkimo, kuriame turėjo būti priimti sprendimai, turėję sumažinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo mokestį. Vakar įvykęs koncerno vadovų susitikimas su energetikos ministru Žygimantu Vaičiūnu buvo nekonstruktyvus.
Mindaugas Deksnys
© Asmeninio archyvo nuotr.

Susitikime ieškota kaltųjų ir įvardinta, kad koncerno užduoti klausimai prieš neeilinį visuotinį akcininkų susirinkimą pakenkė Energetikos ministerijos planams jau nuo liepos pradžios sumažinti SGD terminalo mokestį. Taip pat Energetikos ministerija pateikė tolesnės veiklos alternatyvas su reikalavimais, kurie iš esmės apriboja koncerno, kaip smulkiojo „Klaipėdos naftos“ akcininko, interesus.

Norime, kad būtų laikomasi LR įstatymų atskiriant „Klaipėdos naftos“ vykdomą SGD terminalo veiklą į atskirą bendrovę „SGD terminalas“ ir apsaugoti koncerno „Achemos grupė“, kuris yra antras pagal dydį bendrovės „Klaipėdos nafta“ akcininkas, interesus.

Manau, kad panašius interesus turi ir kiti smulkieji „Klaipėdos naftos“ akcininkai. Visuotinio akcininkų susirinkimo darbotvarkėje taip pat buvo prašoma pritarti 310 mln. JAV dolerių „Klaipėdos naftos“ garantijai, skirtai naujos bendrovės įsipareigojimų vykdymui pagal SGD laivo nuomos sutartį. Sprendimai itin svarbūs, todėl dar birželio 18 d. uždavėme patikslinančius klausimus, į kuriuos mums iki šiol nebuvo atsakyta.

Esame kaltinami SGD terminalo mokesčio sumažinimo procesų sustabdymu, tačiau Energetikos ministerija, kuri yra pagrindinė „Klaipėdos naftos“ akcininkė, galėjo priimti sprendimus visuotiniame akcininkų susirinkime, jeigu yra užtikrinta dėl savo veiksmų teisinio pagrindo. Tačiau Energetikos ministerija neatvyko į visuotinį akcininkų susirinkimą, dėl šios priežasties jis neįvyko ir sprendimai nebuvo priimti.

Akivaizdu, kad nebuvo įvykdytas pažadas nuo šių metų liepos 1 d. sumažinti SGD terminalo mokestį. Dabar, kaip teigia Energetikos ministerija, mokesčio sumažinimas bus atidėtas, nes audituotas bendrovės turto vertinimas galioja tik iki liepos 1 d., banko sąlygos galioja iki liepos pabaigos ir kitų priežasčių.

Koncerno vertinimu, vykdant bendrovių atskyrimą pagal įstatymą, „Klaipėdos nafta“ turėjo pakankamai laiko pasirengti šiam procesui. Iš viešai išsakytos Energetikos ministerijos pozicijos susidaro įspūdis, kad buvo siekiama sprendimus priimti skubotai, „<...> net nebebuvo laiko dideliems apmąstymams ar vertinimams. Dėl to buvo priimtas toks sprendimas, kuris leistų pasiekti tą tikslą ir maksimaliai išvengti visų kitų rizikų“.

Tiek Energetikos ministerija, tiek „Klaipėdos nafta“ teigia, kad koncernas pretenziją pateikė „paskutinę minutę“, tačiau koncernas „Achemos grupė“, vadovaudamasis Akcinių bendrovių įstatymu, pateikė prašymą pateikti jam informaciją susipažinimui birželio 18 d., o „Klaipėdos naftos“ visuotinis akcininkų susirinkimas turėjo įvykti birželio 27 d.

Deja, „Klaipėdos nafta“ pateikė ne visą prašomą informaciją. Pavyzdžiui, koncernui paprašius „Klaipėdos naftos“ pateikti jam „Klaipėdos naftos“ preliminarų atskyrimo balansą, buvo atsakyta, kad „<...> tokių duomenų pateikimas gali suklaidinti Bendrovės akcininkus“. Paprašius pateikti teisininkų išvadas, buvo atsakyta, kad tai yra „Bendrovės konfidenciali informacija ir advokato profesinė paslaptis“, o į prašymą pateikti kaštų naudos analizę „Klaipėdos naftos“ ir akcininkų atžvilgiu, buvo atsakyta, kad tai „Bendrovės konsoliduotų finansinių rezultatų nepakeis“ ir t. t.

Negavę prašomos informacijos ir siekdami ginti savo, kaip akcininkų teises, pateikėme pretenziją „Klaipėdos naftai“ dėl galimo akcininkų teisių pažeidimo.

Energetikos ministras susitikime pasiūlė kelias alternatyvas, tačiau visos jos yra nepalankios koncernui. Energetikos ministerija reikalauja, kad iš anksto raštu garantuotume neskųsti visuotinio akcininkų susirinkimo sprendimų bei su Europos Komisija derinamos valstybės pagalbos susitarimų. Pasiūlytose alternatyvose taip pat reikalaujama, kad atsiimtume visus „Achemos“ skundus. Tai visiškai apriboja mūsų, kaip akcininkų, galimybes ginti savo teises, jeigu jos būtų pažeistos. Stebina tokio pobūdžio valstybinės institucijos reikalavimai.

Naujai steigiama bendrovė, kuriai bus perleista SGD terminalo veikla, yra vertinama apie 25 mln. eurų. Vien šiemet „Achema“ planuoja sumokėti virš 23 mln. eurų SGD terminalo išlaikymo mokesčio. Pernai bendrovė sumokėjo virš 20 mln. eurų, o nuo 2013 metų – virš 100 mln. eurų SGD terminalo išlaikymo mokesčio.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
3.0000

Kristina Matvejenkaitė. Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas: kuo reikia pasirūpinti iš anksto (6)

2020 m. sausio 1 d. įsigalios naujasis Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas .

Rasa Staniukynaitė. „Fintech“, „regtech“, „paytech“: ką reiškia šie burtažodžiai? (2)

„ Fintech “, „regtech“, „paytech“. Šį sąrašą galėtume dar tęsti, prie verslo šakos...

Deividas Soloveičik. Konfidencialumas viešuosiuose pirkimuose

Nepaisant nuolat tobulinamo ir pildomo teisinio reguliavimo, VPT teikiamų išaiškinimų, daug...

Ūkininkas – trumpas keleto „Gyvulių ūkio“ sąvokų ir stereotipų paaiškinimas (64)

Tenka konstatuoti, kad mes, ūkininkai, pralaimime informacinį „karą“, visais frontais, turbūt...

Šarūnas Keserauskas. Konkurencijos tarybos baudos turi atgrasyti verslą nuo itin žalingų pažeidimų atsakymas advokatui M. Juoniui (4)

Savo atsakymą , kad Konkurencijos taryba nėra tokia baisi, kaip kartais piešiama, pradėsiu nuo...

Top naujienos

Pranckiečio testas valdančiajai koalicijai: susiklostė ypatingos sąlygos balsuoti papildyta 11:29 val.  (228)

Antradienį paaiškės, ar valdantieji turi bent 71 balsą išspręsti nepasitikėjimo Seimo...

Gyvai / 2020 metų biudžetą pristatęs Šapoka mato smarkiai prastėjančius verslo lūkesčius (59)

Antradienį Seimo plenariniame posėdyje finansų ministras Vilius Šapoka pateikė 2020 metų...

Šimonytė – apie biudžetą: kažkuria prasme tai yra skandalinga (108)

Seime pateikiant kitų metų biudžetą opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių...

Lemiamas Pranckiečio ir valdančiųjų susirėmimas: darbotvarkė patvirtinta (42)

Seimo antradienio posėdyje bus rengiamas pakartotinis balsavimas dėl Seimo pirmininko Viktoro...

Prie Norvegijos krantų dreifuojantis Rusijos ledlaužis pasiuntė nelaimės signalą papildyta 12.02 (56)

Rusijos ledlaužis „Tor“, esantis netoli Norvegijos krantų, pasiuntė nelaimės signalą ir...

Vertingiausia sutartis Lietuvos istorijoje: rankomis trina ir „Pacers“, ir patys Saboniai (63)

Indianos „Pacers“ klubas patvirtino, kad ilgam pratęsė sutartį su 23-ejų metų 211 cm ūgio...

Gyvai / DELFI Premjera. Gimtadienį švenčiantis Donatas Montvydas – apie įsimintiniausius gyvenimo įvykius

Antradienį 12 val. laidoje DELFI Premjera - dar vienas pirmas kartas! Studijoje lankysis...

Pamirškite močiučių patarimus – ekspertė paaiškino, kodėl „namudinė“ kosmetika labiau kenkia nei padeda (20)

Vardan to grožio, visos pasidarėme labai kūrybingos. Bet... jeigu mokame skaniai pagaminti košę,...

Abortą patyrusios lietuvės išpažintis: vaiko abu norėjome, bet kai pastojau, prasidėjo košmaras (29)

Pagal oficialią statistiką Lietuvoje per metus atliekama per 3,5 tūkstančio abortų. Tačiau...

Kalvarijos sav. dingo su šuniuku iš namų išėjęs vyras

Policijos duomenimis, be žinios dingęs Audrius Pazniokas (gim. 1983 m.) spalio 15 d., apie 19.15...