aA
Viešoje erdvėje plačiai rašoma dėl neįvykusio neeilinio visuotinio „Klaipėdos naftos“ akcininkų susirinkimo, kuriame turėjo būti priimti sprendimai, turėję sumažinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo mokestį. Vakar įvykęs koncerno vadovų susitikimas su energetikos ministru Žygimantu Vaičiūnu buvo nekonstruktyvus.
Mindaugas Deksnys
Mindaugas Deksnys
© Asmeninio archyvo nuotr.

Susitikime ieškota kaltųjų ir įvardinta, kad koncerno užduoti klausimai prieš neeilinį visuotinį akcininkų susirinkimą pakenkė Energetikos ministerijos planams jau nuo liepos pradžios sumažinti SGD terminalo mokestį. Taip pat Energetikos ministerija pateikė tolesnės veiklos alternatyvas su reikalavimais, kurie iš esmės apriboja koncerno, kaip smulkiojo „Klaipėdos naftos“ akcininko, interesus.

Norime, kad būtų laikomasi LR įstatymų atskiriant „Klaipėdos naftos“ vykdomą SGD terminalo veiklą į atskirą bendrovę „SGD terminalas“ ir apsaugoti koncerno „Achemos grupė“, kuris yra antras pagal dydį bendrovės „Klaipėdos nafta“ akcininkas, interesus.

Manau, kad panašius interesus turi ir kiti smulkieji „Klaipėdos naftos“ akcininkai. Visuotinio akcininkų susirinkimo darbotvarkėje taip pat buvo prašoma pritarti 310 mln. JAV dolerių „Klaipėdos naftos“ garantijai, skirtai naujos bendrovės įsipareigojimų vykdymui pagal SGD laivo nuomos sutartį. Sprendimai itin svarbūs, todėl dar birželio 18 d. uždavėme patikslinančius klausimus, į kuriuos mums iki šiol nebuvo atsakyta.

Esame kaltinami SGD terminalo mokesčio sumažinimo procesų sustabdymu, tačiau Energetikos ministerija, kuri yra pagrindinė „Klaipėdos naftos“ akcininkė, galėjo priimti sprendimus visuotiniame akcininkų susirinkime, jeigu yra užtikrinta dėl savo veiksmų teisinio pagrindo. Tačiau Energetikos ministerija neatvyko į visuotinį akcininkų susirinkimą, dėl šios priežasties jis neįvyko ir sprendimai nebuvo priimti.

Akivaizdu, kad nebuvo įvykdytas pažadas nuo šių metų liepos 1 d. sumažinti SGD terminalo mokestį. Dabar, kaip teigia Energetikos ministerija, mokesčio sumažinimas bus atidėtas, nes audituotas bendrovės turto vertinimas galioja tik iki liepos 1 d., banko sąlygos galioja iki liepos pabaigos ir kitų priežasčių.

Koncerno vertinimu, vykdant bendrovių atskyrimą pagal įstatymą, „Klaipėdos nafta“ turėjo pakankamai laiko pasirengti šiam procesui. Iš viešai išsakytos Energetikos ministerijos pozicijos susidaro įspūdis, kad buvo siekiama sprendimus priimti skubotai, „<...> net nebebuvo laiko dideliems apmąstymams ar vertinimams. Dėl to buvo priimtas toks sprendimas, kuris leistų pasiekti tą tikslą ir maksimaliai išvengti visų kitų rizikų“.

Tiek Energetikos ministerija, tiek „Klaipėdos nafta“ teigia, kad koncernas pretenziją pateikė „paskutinę minutę“, tačiau koncernas „Achemos grupė“, vadovaudamasis Akcinių bendrovių įstatymu, pateikė prašymą pateikti jam informaciją susipažinimui birželio 18 d., o „Klaipėdos naftos“ visuotinis akcininkų susirinkimas turėjo įvykti birželio 27 d.

Deja, „Klaipėdos nafta“ pateikė ne visą prašomą informaciją. Pavyzdžiui, koncernui paprašius „Klaipėdos naftos“ pateikti jam „Klaipėdos naftos“ preliminarų atskyrimo balansą, buvo atsakyta, kad „<...> tokių duomenų pateikimas gali suklaidinti Bendrovės akcininkus“. Paprašius pateikti teisininkų išvadas, buvo atsakyta, kad tai yra „Bendrovės konfidenciali informacija ir advokato profesinė paslaptis“, o į prašymą pateikti kaštų naudos analizę „Klaipėdos naftos“ ir akcininkų atžvilgiu, buvo atsakyta, kad tai „Bendrovės konsoliduotų finansinių rezultatų nepakeis“ ir t. t.

Negavę prašomos informacijos ir siekdami ginti savo, kaip akcininkų teises, pateikėme pretenziją „Klaipėdos naftai“ dėl galimo akcininkų teisių pažeidimo.

Energetikos ministras susitikime pasiūlė kelias alternatyvas, tačiau visos jos yra nepalankios koncernui. Energetikos ministerija reikalauja, kad iš anksto raštu garantuotume neskųsti visuotinio akcininkų susirinkimo sprendimų bei su Europos Komisija derinamos valstybės pagalbos susitarimų. Pasiūlytose alternatyvose taip pat reikalaujama, kad atsiimtume visus „Achemos“ skundus. Tai visiškai apriboja mūsų, kaip akcininkų, galimybes ginti savo teises, jeigu jos būtų pažeistos. Stebina tokio pobūdžio valstybinės institucijos reikalavimai.

Naujai steigiama bendrovė, kuriai bus perleista SGD terminalo veikla, yra vertinama apie 25 mln. eurų. Vien šiemet „Achema“ planuoja sumokėti virš 23 mln. eurų SGD terminalo išlaikymo mokesčio. Pernai bendrovė sumokėjo virš 20 mln. eurų, o nuo 2013 metų – virš 100 mln. eurų SGD terminalo išlaikymo mokesčio.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
3.0000

Ieva Vidugirė. Atmintinė vadovui: kaip elgtis, jeigu įmonė neatlaiko sukrėtimų

Ekonomika Lietuvoje pastaraisiais metais augo itin sparčiai: daugėjo investicijų, augo eksportas,...

Viktorija Čijunskytė. Pagrindinės pradedančiojo investuotojo klaidos

Rekordinė infliacija lėmė ir labai didelį susidomėjimą investicijomis, siekiant apsaugoti...

Agnė Jonaitytė-Karalienė. Hibridinio darbo era: iššūkiai, su kuriais susiduriame – tik pradžia

Dveji pandemijos metai pakeitė, kaip, kur ir su kuo mes dirbame. Hibridinis darbo modelis, tapęs...

Jūratė Cvilikienė. 3 iš 5 lietuvių apie investavimą žino per mažai: kokie svarbiausi jo principai

Žvelgiant iš dabartinės aukštos infliacijos ir nepastovumo finansų rinkose situacijos, kalbos...

Jurgita Karvelė. Ar augant infliacijai darbdavys turi didinti atlyginimus ir kaip teisingai paskatinti darbuotojus

Metinei infliacijai Lietuvoje viršijus 20 proc. ribą, vis daugiau darbuotojų, iki šiol buvę...

Top naujienos

Rusijoje kalėti iki gyvos galvos nuteistas milijardierius Nevzlinas: šita rusų dalis ir taps grėsme Putinui

V. Putino psichologinė ir fizinė būklė taps vis prastesnė, jeigu jo kariuomenei Ukrainoje ir...

Sunkmečio laukianti Baltarusija bevizį režimą įvedė ne šiaip sau – vykdoma tam tikra operacija (1)

Baltarusijai įvedus bevizį režimą, išaugo kaimyninę valstybę lankančių Lietuvos gyventojų...

Ispanai žavisi Jocytės talentu, bet priduria: MVP titulai čempionate turėjo būti du

Į Europos merginų U-18 čempionato viršūnę Lietuvos rinktinę atvedusi šešiolikmetė Justė...

Trys pagrindinės žemo kraujospūdžio rūšys: gydytojas atsakė, kada tai pavojinga gyvybei

Nors kardiologai dažniau akcentuoja aukšto kraujo spaudimo keliamus pavojus, suklusti reikėtų ir...

Aidi daug apkalbų sukėlęs „Naisių vasaros“ festivalis: scenoje – žinomos scenos žvaigždės pildoma (5)

Liepos mėnesį „ Naisių vasaros“ festivalio metu Ramūnas Karbauskis pažadėjo surengti dar...

Karas Ukrainoje. Ukraina teigia sunaikinusi „Vagner“ samdinių bazę Melitopolio meras – apie smūgį geležinkelio tiltui: iš Krymo nebevažiuos jokie kariniai traukiniai

Kasdienio video pranešimo metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipėsi į rusus...

Verslas PliusLukas Miknevičius

Dujos, elektra ar malkos – kuris šilumos šaltinis pinigines šiemet paplonins labiausiai

Energetikams ir politikams Lietuvoje žadant brangiausią šildymo sezoną per istoriją, kainų...

Stano su kolegomis sukūrė skanduotę apie Karbauskio pažadėtą festivalį: nevažiuosim į Naisius, net už pinigus baisius!

Pirmadienį aidi Ramūno Karbauskio pažadėtas antrasis „ Naisių vasaros “ festivalis , kurio...

„Mirties zona“ Baltijos jūroje – didesnė už Lietuvą: atsakomybė už tai krenta vienam sektoriui (1)

Per pastaruosius 50 metų pasaulyje smarkiai padaugėjo „negyvųjų zonų“ – vietų vandenyse,...

Parengė Ernestas Naprys

O gal dar prireiks: verta pasilaikyti tik kelis laidus, kuriuos kaupiate stalčiuje – kokius atiduoti perdirbti

Daugelio namuose yra stalčius, kuriame kaupiama įvairių laidų ir kabelių raizgalynė. Gal kada...