aA
Abstraktus vidaus sandorių teisinis reglamentavimas ir atsakingų institucijų pasyvumas stabdo užsienio kapitalo investicijas Lietuvoje, kadangi investuotojai nerizikuoja investuoti į vidaus sandorį, kurio sudarymo teisėtumo sąlygos nėra aiškios, o atsakingos institucijos neatlieka išankstinio (lot. ex-ante) tokių sandorių vertinimo.
Matas Malijonis
© Asmeninio albumo nuotr.

Kaip galima apibrėžti vidaus sandorį? Tai sandoris, kuris perkančiosioms organizacijoms leidžia įsigyti prekes, paslaugas ar darbus neatliekant konkurencingos viešųjų pirkimų procedūros. Viešųjų pirkimų įstatymo 10 str. yra numatytos sąlygos, kurioms egzistuojant gali būti sudaromas vidaus sandoris. Be standartinių reikalavimų perkančiosios organizacijos ir tiekėjo subordinacijai ir kontrolei, kurie buvo suformuoti dar 1999 metais Europos Sąjungos Teisingumo Teismo išnagrinėtoje, vadinamoje Tecal byloje (C-107/98), įstatyme yra nustatytas antrasis reikalavimas (rinkos testas) – vidaus sandoris gali būti sudaromas tik tuo atveju, kai perkant viešojo pirkimo būdu būtų neįmanoma užtikrinti paslaugos teikimo nepertraukiamumo, geros kokybės ir prieinamumo.

Rinkos testas

Jei dėl pirmojo reikalavimo perkančiosios organizacijos ir tiekėjo subordinacijai bei kontrolei klausimų praktikoje dažnai nekyla, tai dėl atitikties antrajam reikalavimui klausimų kyla daugiau, nei turima atsakymų. Nei teismų praktikoje, nei Viešųjų pirkimų tarnybos ar Konkurencijos tarybos išaiškinimuose nėra pateikta aiški nuomonė ar rekomendacijos, kaip turėtų būti atliekamas aukščiau nurodytas rinkos testas bei kokios aplinkybės leistų konstatuoti, kad perkant viešojo pirkimo būdu būtų neįmanoma užtikrinti paslaugos teikimo nepertraukiamumo, geros kokybės ir prieinamumo. Kitaip tariant, valstybės institucijos nėra pateikusios savo nuomonės ar rekomendacijų, kaip perkančiosios organizacijos galėtų patikrinti ir įsitikinti, kad egzistuoja sąlygos vidaus sandoriui sudaryti.

Savivaldybės sulaukia investuotojų pasiūlymų finansuoti savivaldybių ar jų įmonių turimos infrastruktūros ar įrangos atnaujinimą, o iš sutaupytų energijos, kuro ar kitų kaštų savivaldybės galėtų grąžinti gautą finansavimą investuotojui. Tačiau nėra įmanoma finansuoti savivaldybių įmonių atliekamo infrastruktūros ar įrangos atnaujinimo, jei vidaus sandorio pagrindu savivaldybės įmonėms negalės būti pavesta atlikti tokių darbų ir užtikrinti pinigų srauto investicijos grąžinimui (angl. cash flow). Nei Viešųjų pirkimų tarnyba, nei Konkurencijos taryba taip pat neatlieka išankstinio vidaus sandorio sudarymo teisėtumo vertinimo, todėl visa rizika dėl vidaus sandorio sudarymo teisėtumo tenka vidaus sandorį sudarančiai perkančiajai organizacijai ir vidaus sandorį finansuojančiam investuotojui.

Sudarius vidaus sandorį kyla rizika, kad Viešųjų pirkimų tarnybos, Konkurencijos tarybos ar suinteresuotų subjektų iniciatyva toks vidaus sandoris gali būti nuginčytas argumentuojant tuo, kad įsigijus tokias paslaugas ar darbus viešųjų pirkimų būdu būtų galima užtikrinti paslaugos teikimo nepertraukiamumą, gerą kokybę ir prieinamumą. Teisme nuginčijus vidaus sandorį, investuotojui kiltų rizika nesusigrąžinti investicijos, todėl dėl susidariusios teisinio vakuumo situacijos investuotojai nusprendžia nefinansuoti tokių projektų ar finansuoja juos taikydami didesnę palūkanų maržą.

Nuo 2019 m. sausio 1 d. turės būti sudaromi nauji vidaus sandoriai

Įsigaliojus naujos redakcijos Viešųjų pirkimų įstatymui, visi iki šio įstatymo įsigaliojimo sudaryti vidaus sandoriai automatiškai nustos galioti 2018 m. gruodžio 31 d., todėl vidaus sandorių sudarymo klausimas yra itin aktualus ne tik sudarant naujus vidaus sandorius dėl savivaldybių infrastruktūros ar įrangos atnaujinimo, tačiau ir „atnaujinant“ šiuo metu galiojančius vidaus sandorius dėl atliekų tvarkymo, keleivių vežimo ir kt.

Vidaus sandorių teisinis reguliavimas nėra aiškus, o valstybės institucijos neveikia pakankamai aktyviai įnešdamos daugiau aiškumo dėl išankstinio vidaus sandorio sudarymo teisėtumo patikros. Todėl įstatymų leidėjas turėtų apsispręsti, arba apskritai uždrausti sudaryti vidaus sandorius, arba reglamentuoti Viešųjų pirkimų tarnybos ir Konkurencijos tarybos bendradarbiavimą užtikrinant vidaus sandorių teisėtumo kontrolę.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Barclays“ pasitraukimas ir mokytojų streikas (13)

„ Barclays “ išėjimas iš Lietuvos ir šiuo metu vykstantis mokytojų streikas yra susiję...

Rūta Armonė. Nuo sausio 1 d. visos įmonės privalės nustatyti ir registruoti galutinius naudos gavėjus (4)

Lietuvos Respublikoje įsteigti juridiniai asmenys nuo 2019-01-01 privalės gauti, atnaujinti ir...

Linas Sesickas. Merkel pasufleravo, kaip sumažinti kainas Lietuvoje (4)

Pasaulinėje įsigijimų ir susijungimų rinkoje vyrauja ne tik ekonomikos ir teisės dėsniai, ten...

Rūtenis Paukštė. Ką pasakė Stasys Jakeliūnas? (13)

Jau savaitę aptarinėjama Stasio Jakeliūno išsakyta mintis apie Lietuvos poreikį parduoti vieną...

Jolanta Blažytė. Visuotinio gėrio perskirstymas su sofų perstumdymu švietimo ministerijoje (288)

Viena kandidatė į prezidento postą minėjo, kad reikia visiems susitarti, kaip turi būti...

Top naujienos

Teismas patvirtino: Kručinskų vaikai buvo paimti teisėtai (223)

Kauno apygardos teismas patvirtino, kad Kručinskų vaikams buvo kilusi reali grėsmė, todėl jie...

Smūgis durelėmis į kitą automobilį nebūtinai baigsis deklaracija – žinovai mato spragų (99)

Galimybė eismo įvykio deklaraciją pildyti tada, kai automobilio šonas paženklinamas greta...

Valgote papelijusius maisto produktus? Net nenutuokiate, kas jūsų laukia (32)

Pelėsiniai grybai gamtoje yra labai paplitę – jų rūšys skaičiuojamos tūkstančiais. Kai...

SGD terminalą dabar nori pirkti: kas pasikeitė (242)

Parlamentui priėmus svarstyti įstatymų projektus, kurie sukurtų teisinį pagrindą suskystintų...

Kauną drebinusiems „Ryto“ fanams liūdna net ne dėl rezultatų – apgailestauja dėl klubo vadovų (7)

Po LKL dvikovos Kaune, kur Vilniaus „Rytas“ nusileido „Žalgirio“ komandai 86:95, sostinės...

Vilniuje rengiamasi statyti unikalų pėsčiųjų tiltą per Nerį (38)

Tokio konkurso sostinė nematė daugiau nei 15 metų – savivaldybė rengiasi tiesti naują ir...

Gražu žiūrėti: vilniečiai parodė, kaip vilkint juodą nepasimesti pilkoje masėje (6)

Jei šiomis dienomis skyrėte laiko pasivaikščiojimams sostinės senamiestyje, žvelgiant į...

Po antrojo dvynukų gimtadienio Zvonkai namuose pasigedo vietos: teko imtis gudrybių

Pirmąją žiemos dieną – gruodžio 1-ąją – Katažinos ir Deivydo dvynukai atšventė savo...

Kelios gudrybės, kurios padės neapsigauti perkant Kalėdų eglutę

Vienas iš kalėdinių rūpesčių – eglutės paieškos. Kol vieni ieško pernykštės plastikinės...

Policijos įspėjimus prieš mitingą Lietuvoje gavo ne vienas žmogus: pasijutau kaip tikras banditas (802)

Varėnoje dirbantis mokytojas Egidijus Nasevičius pasijuto didžiuliu nusikaltėliu, kai į jo duris...