aA
Vykdant viešojo pirkimo sutartis praktikoje dažnai susiduriama su situacijomis, kai dalį ar visus darbus atlieka arba paslaugas teikia ne pats tiekėjas, o jo pasitelkti subtiekėjai, kurie nebuvo išviešinti nei viešojo pirkimo procedūrų metu, nei po viešojo pirkimo sutarties sudarymo. Neišviešindami subtiekėjų rangovai dažnai pamiršta įvertinti riziką, kad gali tekti ne tik susitaikyti su vienašaliu viešojo pirkimo sutarties nutraukimu dėl tiekėjo kaltės bei pareiga atlyginti perkančiosios organizacijos patirtą žalą, tačiau ir su diskvalifikacija iš viešųjų pirkimų trejiems metams.
Matas Malijonis
© Asmeninio albumo nuotr.

Prievolė išviešinti subtiekėjus

Viešųjų pirkimų įstatymo (toliau – VPĮ) 88 str. 1 d. įtvirtinta nuostata, jog perkančioji organizacija turi reikalauti, kad dalyvis savo pasiūlyme nurodytų, kokiai pirkimo sutarties daliai ir kokius subtiekėjus, jeigu jie yra žinomi, jis ketina pasitelkti. VPĮ 88 str. 4 d. numatyta, kad sudarius pirkimo sutartį, tačiau ne vėliau negu pirkimo sutartis pradedama vykdyti, tiekėjas įsipareigoja perkančiajai organizacijai pranešti tuo metu žinomų subtiekėjų pavadinimus, kontaktinius duomenis ir jų atstovus.

Kitaip tariant, Tiekėjui Pirkimo procedūrų metu ar iki viešojo pirkimo sutarties vykdymo pradžios neišviešinus subtiekėjų, Tiekėjas viešojo pirkimo sutarties vykdymo metu neturi teisės pasitelkti subtiekėjų ir viešojo pirkimo sutarties objektu esančius darbus turi atlikti savarankiškai, t.y. savo jėgomis. Atskiri reikalavimai subtiekėjų pasitelkimui, keitimui ir išviešinimui taip pat gali būti nustatyti ir viešojo pirkimo sąlygose ir / ar viešojo pirkimo sutartyje. Todėl tiekėjui pavedus atlikti darbus ar suteikti paslaugas neišviešintam subtiekėjui, būtų pažeidžiamas VPĮ 88 str. bei konkrečios viešojo pirkimo sutarties nuostatos.

Kas gresia neišviešinus subtiekėjų?

Nors tiekėjo įsipareigojimų perdavimas neišviešintiems subtiekėjams laikytinas tiek VPĮ 88 str. nuostatų, tiek ir tiekėjo sutartinių įsipareigojimų pažeidimu, VPĮ atsakomybė už tokį VPĮ ir viešojo pirkimo sutarties nuostatų pažeidimą tiesiogiai nėra numatyta.

Tuo tarpu nustačius, jog tiekėjo neišviešintų subtiekėjų pasitelkimas viešojo pirkimo sutarties vykdymo etape yra laikytinas sutarties pažeidimu ir siekiant įvertinti iš to kylančias pasekmes, turi būti nustatyta, ar toks pažeidimas gali būti kvalifikuojamas esminiu sutarties pažeidimu, ar ne.

Tuo atveju, jei toks sutarties pažeidimas būtų laikomas esminiu (sutartyje gali būti numatyta tokia sąlyga), perkančioji organizacija turėtų teisę: 1) vienašališkai nutraukti sutartį dėl tiekėjo kaltės; 2) įtraukti tiekėją į nepatikimų tiekėjų sąrašą (VPĮ 91 str.); 3) reikalauti atlyginti visus patirtus nuostolius.

Tuo atveju, jei toks sutarties pažeidimas nebūtų laikomas esminiu, perkančioji organizacija negalėtų vienašališkai nutraukti sutarties, tačiau tiekėjui galėtų kilti nuostolių atlyginimo pareiga tuo atveju, jei sutartis yra neįvykdyta ar vykdoma netinkamai.

Svarbu, kad tuo atveju, jeigu tiekėjo pasitelkti subtiekėjai sutartį įvykdė, t.y. sutarties objektu esančius darbus atliktų arba paslaugas suteiktų tinkamai ir laiku, o neišviešintų subtiekėjų pasitelkimas nebūtų laikomas esminiu pažeidimu, perkančiajai organizacijai nepatyrus jokių nuostolių, tiekėjui negali kilti nei jų atlyginimo pareiga, nei įtraukimo į nepatikimų tiekėjų sąrašus grėsmė.

Taigi, didelė neigiamų pasekmių neišviešinus subtiekėjų rizika tiekėjui iš esmės tenka tuo atveju, kai subtiekėjų neišviešinimas laikomas esminiu viešojo pirkimo sutarties pažeidimu. Tokiu atveju tiekėjas rizikuoja ne tik vienašaliu viešojo pirkimo sutarties nutraukimu dėl tiekėjo kaltės bei pareiga atlyginti perkančiosios organizacijos patirtą žalą, tačiau ir pateikimu į nepatikimų tiekėjų sąrašą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
4.0000

Robertas Dargis. Išmintis ir atsakomybė iš šios valstybės iškeliauja nežinoma kryptimi

Pastarųjų 4,5 mėn. įvykius „valdžios namuose“ apibendrinti galima Collet Calverley citata:...

Marius Juonys. Dar šiek tiek Konkurencijos tarybos skiriamų baudų tema atsakymas į KT pirmininkui Š. Keserauskui (1)

Kadangi mano mintys ( ČIA ) Konkurencijos tarybos skiriamų baudų klausimu sulaukė išsamaus...

Kęstutis Kupšys. Kaip aš išmokau pamilti klimato kaitą (2)

„Klimato vaikai“ (švelniai pakrikštyti „climate kids“ anglakalbės žiniasklaidos)...

Kristina Matvejenkaitė. Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas: kuo reikia pasirūpinti iš anksto (6)

2020 m. sausio 1 d. įsigalios naujasis Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas .

Rasa Staniukynaitė. „Fintech“, „regtech“, „paytech“: ką reiškia šie burtažodžiai? (2)

„ Fintech “, „regtech“, „paytech“. Šį sąrašą galėtume dar tęsti, prie verslo šakos...

Top naujienos

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis (276)

Spalio 18 dieną, t.y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Navickienė: šis balsavimas parodė, kad vienam agrooligarchui ir jo kombainui pasibaigė dyzelis (262)

Seime renkami parašai siekiant inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus pavasarį. Prie iniciatorių...

JK parlamentarai atmetė Johnsono siūlytą „Brexit“ vykdymo planą (55)

Borisas Johnsonas antradienį pagaliau turėjo progą parlamentui pateikti savo „Brexit“...

Maslobojevas pirmoje pasaulio kikbokso čempionato kovoje pasiuntė varžovą į nokautą (52)

Įspūdinga pergale WAKO pasaulio kikbokso čempionatą Sarajeve, Bosnijoje ir Hercegovinoje, pradėjo...

Šiluma pradeda „galvoti“ apie pasitraukimą iš Lietuvos (2)

Šiąnakt per Lietuvą nusidrieks debesų juosta, bet žymesnio lietaus nesulauksime. Rimstant...

Turintiems didelį darbo stažą – gera žinia iš Seimo (39)

Seimas spręs, ar ne mažesnį kaip 40 metų darbo stažą turintys šalies gyventojau galėtų...

BMW skrydis Vilniuje: rėžėsi į stulpą, jį nulaužė ir apsivertė papildyta (39)

Vėlų antradienio vakarą Vilniuje įvyko avarija. Pirminiais duomenimis, susidūrė du...

Daug ir naudingai žaidęs Kalnietis su „Lokomotiv“ pralaimėjo Belgrade

Belgrado „Partizan“ (4-0) ir toliau žygiuoja Europos taurės varžybose be pralaimėjimų....

Mokslų daktarė įvardijo maisto produktus, kurie stiprina imuninę sistemą, saugo nuo vėžio ir didina vyrų vaisingumą (77)

Pastaruoju metu selenas sulaukia vis daugiau dėmesio. Ir nieko keisto, nes jis yra vienas iš...

Johnsonas skelbia pertrauką „Brexit“ sutarties tvirtinimui (3)

Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas antradienį paskelbė stabdantis pastangas...