aA
Prieš kelias savaites, naktį, Jurbarke degęs renovuojamas daugiabutis didelio susidomėjimo visuomenėje nesulaukė. Atrodytų, įvyko eilinis, niekam nuostabos nesukėlęs ir aukų nepareikalavęs, buitinių atliekų gaisras persimetęs į daugiabutį, kuris gana operatyviai buvo užgesintas gausiai iškviestų ugniagesių pajėgų. Tačiau gaisrinės saugos specialistams jis buvo tartum galingas varpo dūžis privertęs suklusti ir paliesti gana nemalonią ir jau įsisenėjusią problemą.
Martynas Matulevičius
© Asmeninio archyvo nuotr.

Kilęs renovacijos vajus sukėlė nemažai diskusijų, kokias termoizoliacines medžiagas pasirinkti: degias, padengtas plonu tinko sluoksniu ar visiškai nedegias – pigesnes ar brangesnes? Pinigai pinigais, bet gaisro inžinieriams ši diskusija kelia kitokį rūpestį - statybinio proceso metu kylantis pavojus eksploatuojamo gyvenamojo namo gyventojams. Kitaip tariant, kaip apsaugoti žmones, gyvenančius, dirbančius ar apsiperkančius pastatuose, kuriuose vykdomi rekonstrukcijų darbai?

Ugniagesių galvos skausmas

Tiems, kas yra susidūrę su renovacijos procesu, bus ne naujiena, kad šiltinant pastatą pvz. polistireninio putplasčio sistema, pirmiausia ja padengiamas visas statinio fasadas. Tuo metu dažniausiai iš visiškai nedegaus, fasadas laikinai patampa absoliučiai degiu. Toks jis būna dėl statybinio darbo procesų. Tik pilnai padengus fasadą, termoizoliacine medžiaga, statybininkai prieina prie jo padengimo apsauginiu tinko sluoksniu. Tiek gaisrinės saugos projektuotojams, tiek ugniagesiams gelbėtojams šis išskirtinio pavojingumo pikas iki šiol kelia didžiulį galvos skausmą.

Gyventojų renovuojamame pastate tyko pavojai

Visi sutinkame, tam tikru metu, fasadą padengus degiomis termoizoliacinėmis medžiagomis, tačiau dar nespėjus užtinkuoti, pasiekiamas didžiausias gaisro pavojaus lygis. Vadinasi, gyventojų gyvenantys renovuojamame pastate stipriai rizikuoja. Pirmiausia, naktį kilęs gaisras, degiomis termoizoliacinėmis medžiagomis gali žaibiškai išplisti ir apimti fasado dalį. Po kurio laiko įtrūkus stiklams gaisras išplis į miegančių žmonių butus.

Be to, kilus gaisrui balkonuose palikti daiktai ypač greitai užsiliepsnoja ir palaiko gaisro plitimą, pagreitina išorinio gaisro plitimą į butus. O su dalinai ar visiškai atidarytais langais miegantys žmonės tampa lengvomis iš gaisro plintančių ypač nuodingų ir toksiškų dūmų aukomis. Anglies monoksidas besijungiantis su sieros oksidais tampa tyliu, bet ypač veiksmingu nuodu. Užmigęs žmogus ryto nesulaukia, plaučius paveikusios dujos užmigdo žmogų amžiams.

Grįžtant prie laimingai pasibaigusio Jurbarko gaisro istorijos, reikėtų įsiklausyti į televizijos (LNK TV) reportaže kalbintos namo gyventojos senjorės žodžius: „gaisrininkai sakė, jog visa laimė, kad fasado dalis, kur įvyko gaisras, dar nebuvo padengta polistirolu, nes kitu atveju, namo išgelbėti būtų nepavykę“.

Kokių saugos priemonių reikėtų imtis?

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento iniciatyva aprūpinti Lietuvos Respublikos piliečių gyvenamuosius būstus gaisro aptikimo detektoriais yra sveikintina, nes ji saugo ir gelbsti gyvybes. Šiais laikais visuose pastatuose gaisro aptikimo ir signalizavimo sistema turi veikti bet kuriuo metu ir bet kokiomis sąlygomis.

Naujai statomi ar renovuojami pastatai turėtų būti aprūpinami mobiliais detektoriais, kurie bevieliu būdu sudaro apsauginį tinklą saugantį pastatą. Visi, tiek statybininkai, tiek renovuojamų namų gyventojai, turi teisę būti įspėti ankstyviausioje gaisro fazėje, tam, kad galėtų laiku evakuotis ir taip išsaugoti savo sveikatą ar net gyvybę. Taip turėtų būti, tačiau kaip iš tiesų viskas vyksta tikrovėje?

Atjungiamos gaisrinės signalizacijos

Statybų, rekonstrukcijų ar renovacijų metu pastatuose apskritai nėra įspėjančios sistemos arba ji būna laikinai atjungiama dėl to, jog statybinės dulkės sukelia ypatingai didelį kiekį netikrų įspėjamųjų signalų. Tai sąlygoja vieną paprastą, bet neįprastai pavojingą veiksnį – pavėluotą gaisro aptikimą, kitaip tariant, apie kilusį gaisrą sužinosime tik tada, kai teks šokti per langą rizikuojant savo sveikata.

Patys ugniagesiai pripažįsta, jog gesinti gaisrus pastatuose su neveikiančiomis avarinio apšvietimo, gesinimo ar dūmų šalinimo sistemomis tampa vis sudėtingiau dėl masės degių elektroninių prietaisų bei pavojingos statybinės įrangos. Nepamirškime jog statybų ir renovacijos metu naudojamos tiek pavojingos dujos, tiek tepalų, ar elektronikos pilni tinkavimo, kėlimo, šildymo, apšvietimo agregatai. Nėra reglamentuojamos laikinos elektros instaliacijos, šildymo prietaisų saugaus naudojimo taisyklės...

Ar saugos mus didieji prekybos centrai rekonstrukcijų metu?

Šiuo metu Vilniuje net du didžiausi prekybos centrai paskelbė apie planuojamas rekonstrukcijas. Šie populiarūs ir klientus traukiantys objektai be abejo uždaryti nebus, vadinasi remontai vyks pastatų eksploatacijos metu. Natūralu, kad esama pastato gaisro detekcijos ir signalizacijos sistema bus atjungta, nes statybinėms dulkėms neatsparūs detektoriai sąlygos netikrus signalizacijos suveikimus.

Prekybos centrų administratoriai anksčiau buvo priversti rizikuoti: kilus gaisrui statybų metu (kai įspėjimo sistema atjungta) joks draudimas neišmokėtų nė menkiausios kompensacijos. Dabar viskas pasikeitė. Įranga yra. Pasirinkimas yra. Reikia tik imti ir naudoti. Ar bus naudojama? Pamatysime.

Svarbu turėti galimybę išsigelbėti

Šiame technologijų amžiuje jau turime pakankamai platų apsauginių sistemų pasirinkimą, leidžiantį išvengti pavojų su kuriais susiduriame: galime rinktis fasadus iš nedegių medžiagų, galime montuoti degiuose fasaduose ugnies barjerus mineralinės vatos, galime montuoti bevielius detektorius, kurie saugotų renovuojamo pastato gyventojus ir leistų jiems laiku evakuotis esant pavojui.

Taigi tenka pasidžiaugti, jog gyvename laikais kai galime rinktis. Rinkimės atsakingai, galvodami ir apie kitus, ir apie savo šeimų saugumą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Barclays“ pasitraukimas ir mokytojų streikas (11)

„ Barclays “ išėjimas iš Lietuvos ir šiuo metu vykstantis mokytojų streikas yra susiję...

Rūta Armonė. Nuo sausio 1 d. visos įmonės privalės nustatyti ir registruoti galutinius naudos gavėjus (3)

Lietuvos Respublikoje įsteigti juridiniai asmenys nuo 2019-01-01 privalės gauti, atnaujinti ir...

Linas Sesickas. Merkel pasufleravo, kaip sumažinti kainas Lietuvoje (4)

Pasaulinėje įsigijimų ir susijungimų rinkoje vyrauja ne tik ekonomikos ir teisės dėsniai, ten...

Rūtenis Paukštė. Ką pasakė Stasys Jakeliūnas? (13)

Jau savaitę aptarinėjama Stasio Jakeliūno išsakyta mintis apie Lietuvos poreikį parduoti vieną...

Jolanta Blažytė. Visuotinio gėrio perskirstymas su sofų perstumdymu švietimo ministerijoje (289)

Viena kandidatė į prezidento postą minėjo, kad reikia visiems susitarti, kaip turi būti...

Top naujienos

Po protesto akcijos mokytojai lieka ŠMM: nuotaikos dabar kitos (471)

Prieš protesto akciją ministerijoje budintys mokytojai su ašaromis akyse kalbėjo, kad nuotaika...

Kuria naują tvarką: nepatenkinti gydytojų darbu galės reikalauti pinigų (75)

Sveikatos apsaugos ministerijos siūlomas „žalos be kaltės“ modelis pacientams leistų...

Orai: lietų ir šlapdribą pakeis sniego pusnys (21)

Pirmadienį orus lems ciklonas keliaujantis nuo Atlanto vandenyno . Dangumi plauks niūrūs,...

Taupyklės ir sankcijos: kaip subyrėjo rublio ir naftos kainų ryšys (23)

Pastarąjį kartą žaliavinės naftos kainos staigiai smigo žemyn 2015 metų pabaigoje, patraukdamos...

Skvernelis nepanoro LVŽS frakcijos narių priimti į vyriausybę (60)

Nors ir nedidelė tikimybė, kaip parodė balsavimas Seime, bet, jeigu daugiausia konservatorių...

Lūžis parduotuvių lentynose: lietuviški obuoliai brangesni už bananus (62)

Šį rudenį parduotuvių lentynose pakankamai daug permainų, kurios stebina. Kinta tiek kainos, tiek...

Psichologines bėdas pripažinęs Suttonas – apie santykius su Adomaičiu ir „Instagram“ žinutes (6)

Rungtynėse Europos taurėje ir su Panevėžio „Lietkabeliu“ prastai pasirodęs Dominique‘as...

Ministras: emigracija nėra nieko blogo, mes gal kartais dramatizuojame situaciją (64)

Emigracijos patirtis yra labai sveika ir gyventojų išvykimas kartais gal per daug dramatizuojamas,...

Suskaičiavo pėsčiųjų klaidas: į perėjas su ausinėmis, neapsižvalgius ir net nesulaukus žalios (31)

Ryte skubėdami į darbus, lydėdami vaikus į mokyklas ir eidami per perėjas, beveik pusė...

Meghan Markle ir Kate Middleton nesutaria žymiai seniau, nei manyta – išdavė tam tikri ženklai, bet niekas nepastebėjo (9)

Kalbos apie Meghan Markle ir Kate Middleton nesutarimus, panašu, įgauna pagreitį. Keista, jog...