aA
Nėra taisyklės be išimties. Pasirodo, jog norint nutraukti ar pakeisti sutartį, būtina žinoti tam tikrus aspektus, kurie galėtų padėti gerokai palengvinti aplinkybes, net tada, kai atrodo, jog nėra išeities.
Marius Kovalenkovas
Marius Kovalenkovas
© Asmeninins albumas

Lietuvos sutarčių teisėje galioja sutarties privalomumo principas, kuris reiškia, kad bet kokia sutartis turi būti vykdoma net jei jos vykdymas vienai iš šalių taptų nepalankus. Nepaisant to, Lietuvos civilinio kodekso 6.204 straipsnyje yra numatyta šio principo išimtis, leidžianti sutarties šaliai reikalauti pakeisti ar nutraukti sutartį, kai reikalavimas vykdyti sutartį tos sutarties šalies atžvilgiu būtų nesąžiningas ir neteisingas dėl pasikeitusių aplinkybių.

Minėtas kodekso straipsnis nustato, kad viena sutarties šalis turi teisę kitos šalies reikalauti pakeisti sutartį (o teismine tvarka gali reikalauti ir nutraukti sutartį), jei besikreipiančiai šaliai sutarties vykdymas tampa iš esmės nepalankus. Taip nutinka, kai šalis susiduria su aplinkybėmis, dėl kurių iš esmės padidėja sutarties vykdymo išlaidos ar sumažėja iš sutarties gaunama nauda (t. y. gaunamo įvykdymo vertė).

Reikalavimų pakeisti ar nutraukti sutartis šiuo pagrindu ypač padaugėjo ekonominės krizės laikotarpiu, kai mažėjo užimtumas, žlugo verslai ar lėtėjo jų augimas, taip pat mažėjo iš ūkinės veiklos gaunamos pajamos, kas komplikavo sudarytų sutarčių vykdymą.

Kaip viena iš daugelio situacijų, kurioje būtų galima pasinaudoti Civilinio kodekso 6.204 straipsnyje numatyta galimybe, galėtų būti pasunkėjęs paskolos ar kredito grąžinimas, kai dėl pasikeitusių aplinkybių (sumažėjusių gaunamų pajamų, suprastėjusios sveikatos ir padidėjusių išlaidų) kredito ar paskolos gavėjui tampa itin sunku ar nepalanku grąžinti kreditą ar paskolą, sutartyje nustatytomis sąlygomis.

Jeigu aplinkybių pasikeitimas yra tiek reikšmingas, kad tolimesnis sutarties vykdymas bet kokiomis sąlygomis (net ir pakeistomis) kredito ar paskolos gavėjui yra nebeįmanomas, jis gali kreiptis į teismą ir reikalauti sutartį nutraukti.

Ar dėl pasikeitusių aplinkybių sutarties vykdymas tapo iš esmės nepalankus vienai iš sutarties šalių, visuomet priklauso nuo individualios situacijos: ar tas asmuo yra vartotojas, ar verslininkas bei kokį poveikį pasikeitusios aplinkybės turi sutarties šaliai ir jos galimybei toliau vykdyti sutartį.

Sutarties pakeitimas ar nutraukimas pagal aptariamą kodekso straipsnį yra galimas tik tada, jei sutarties šalies padėties pablogėjimas yra itin reikšmingas ir kliudo vykdyti sutartį ar tolimesnis sutarties vykdymas nulemtų neigiamas pasekmes sutarties šaliai.

Gali atrodyti, kad įmonės bankrotas, atsižvelgiant į bankroto sukeliamas pasekmes, turėtų būti pagrindas pakeisti ar nutraukti sutartį analizuojamo kodekso straipsnio pagrindu. Visgi, bankrutuojanti įmonė turi teisę vykdyti ūkinę komercinę veiklą, jei tai mažintų įmonės nuostolius, todėl vien aplinkybė, kad bankrutuojanti įmonė vykdydama sutartį patirs daugiau išlaidų, savaime nereiškia, kad ji turi teisę į sutarties pakeitimą ar nutraukimą.

Jei dėl aplinkybių pasikeitimo vykdyti sudarytą sutartį tapo itin nepalanku, ją galima keisti ar nutraukti tokiomis sąlygomis: a) pasikeitusios sutarties vykdymo aplinkybės atsiranda arba besikreipiančiai šaliai tampa žinomos tik po sutarties sudarymo; b) besikreipianti šalis sutarties sudarymo metu negalėjo protingai numatyti pasikeitusių sutarties vykdymo aplinkybių; c) besikreipianti šalis negali kontroliuoti pasikeitusių sutarties vykdymo aplinkybių; d) besikreipianti šalis nebuvo prisiėmusi pasikeitusių sutarties vykdymo aplinkybių atsiradimo rizikos.

Kalbant apie pačią sutarties pakeitimo ar nutraukimo procedūrą, viena sutarties šalis turi kreiptis į kitą šalį prašydama pakeisti sutartį dėl pakitusių vykdymo aplinkybių. Jei derybomis nepavyksta susitarti dėl sutarties pakeitimo, viena iš sutarties šalių gali kreiptis į teismą dėl sutarties pakeitimo ar nutraukimo teismine tvarka.

Siekiant palengvinti sutarties pakeitimo ar nutraukimo procesą dėl pasikeitusių aplinkybių, šalys visuomet gali aptarti šį klausimą pačioje sutartyje. Tokiu atveju, pasikeitus sutartyje aptartoms vykdymo aplinkybėms, sutarties pakeitimo ar nutraukimo klausimas būtų sprendžiamas pagal sutarties nuostatas, išvengiant būtinybės vertinti ar pasikeitusios aplinkybės atitinka aukščiau minėtus įstatymo reikalavimus, o dažnai – ir išvengiant sutarties šalių ginčo.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.2857

Laura Joffė. Mankštiname „raumenis“, kurių anksčiau reikėjo rečiau (2)

2020 metai kiekvienam verslo sektoriui smarkiai įsirėš į istoriją. Kalbant apie aviacijos...

Raminta Stravinskaitė. BDAR baudos 2020: ko galime pasimokyti? (4)

Praėjus daugiau nei dvejiems metams po Bendrojo duomenų apsaugos reglamento ( BDAR )...

Nerijus Mačiulis. Kodėl pandemijos metu sparčiai augo atlyginimai? (4)

Vidutinis darbo užmokestis po mokesčių trečiąjį šių metų ketvirtį buvo net 11,2 proc....

Linas Ivanauskas. Taisysime elektroniką, tačiau teks taisyti ir aplinkosaugos politiką (9)

Daugelis tų , kurie dejavo dėl „vienkartinių“, greitai lūžtančių prietaisų, kurių...

Laimonas Stančikas. Ūkininkai gali neįvykdyti sutarčių dėl ekstremalių oro sąlygų

Žemės ūkyje iki šiol vyravo nuomonė , kad sutarčių sąlygos dėl nenugalimos jėgos (force...

Top naujienos

Emigranto spąstuose – trys Lietuvos bankai: atsiskaitinėjo su tuščiomis ir net užblokuotomis kortelėmis (26)

Į Norvegiją emigravęs ukmergiškis sugebėjo pergudrauti tris Lietuvoje veikiančius bankus –...

Kaip Lietuva per valandą išleido 20 milijonų eurų: pirkinių krepšyje ir robotinė papūga (47)

Po rinkimų praktika per dieną ar kelias valandas paskirstyti dešimtis milijonų eurų ES paramos...

Sugėdinti žaidėjai prakalbo apie neparuoštus namų darbus: turime geriau išanalizuoti varžovus (25)

Po niūriausias prognozes pranokusio pralaimėjimo namuose Danijai 76:80 Lietuvos rinktinės vidurio...

Garsų artistą vadino „didžiausiu visų laikų medicininiu stebuklu“: gimė su 3 kojomis, 16 pirštų ant 4 pėdų ir 2 lyties organais (16)

Frankas Lentini buvo vienas garsiausių XX amžiaus pradžios cirko artistų. F. Lentini, gimęs su...

Skandalingas rezultatas: Lietuvos rinktinė namie nusileido danams (1017)

Lietuvos rinktinė istorine nesėkme atidarė FIBA „burbulą“ Vilniuje. Penktadienį Dariaus...

Žiemiški orai apims beveik visą šalį: snigs visą savaitgalį (4)

Artimiausią parą Lietuvos orus lems ciklonas. Šeštadienio naktis numatoma debesuota su...

Įspūdinga Šaro pergalių serija Eurolygoje nutrūko – „Barca“ krito Vilerbane (8)

Aštuntos pergalės iš eilės „Barcelona“ (8-2) Eurolygoje neiškovojo. Šarūno Jasikevičiaus...

Keisčiausias namas Lietuvoje: senolis pasistatė įspūdingo dydžio dvarą su baseinais ir net sostu (100)

Vos tik atvykus į Lentvarį mano geras draugas, Amerikoje magijos šou rengiantis iliuzionistas Rokas...

Maskoliūnas teigia „prisiimantis visą atsakomybę“, bet pirštu rodo į apatiškus veidus (206)

Jokio azarto, jokio malonumo – tik kančia ant parketo. Bet Lietuvos rinktinė nesugebėjo nė...

Į Lietuvą veržiasi žiema: kai kur jau iškrito pirmasis sniegas pasnigo ir Vilniuje (18)

Penktadienio vakarą dalyje Lietuvos iškrito pirmasis sniegas . Feisbuko grupėse daugiausia...

|Maža didelių žinių kaina