aA
Nėra taisyklės be išimties. Pasirodo, jog norint nutraukti ar pakeisti sutartį, būtina žinoti tam tikrus aspektus, kurie galėtų padėti gerokai palengvinti aplinkybes, net tada, kai atrodo, jog nėra išeities.
Marius Kovalenkovas
© Asmeninins albumas

Lietuvos sutarčių teisėje galioja sutarties privalomumo principas, kuris reiškia, kad bet kokia sutartis turi būti vykdoma net jei jos vykdymas vienai iš šalių taptų nepalankus. Nepaisant to, Lietuvos civilinio kodekso 6.204 straipsnyje yra numatyta šio principo išimtis, leidžianti sutarties šaliai reikalauti pakeisti ar nutraukti sutartį, kai reikalavimas vykdyti sutartį tos sutarties šalies atžvilgiu būtų nesąžiningas ir neteisingas dėl pasikeitusių aplinkybių.

Minėtas kodekso straipsnis nustato, kad viena sutarties šalis turi teisę kitos šalies reikalauti pakeisti sutartį (o teismine tvarka gali reikalauti ir nutraukti sutartį), jei besikreipiančiai šaliai sutarties vykdymas tampa iš esmės nepalankus. Taip nutinka, kai šalis susiduria su aplinkybėmis, dėl kurių iš esmės padidėja sutarties vykdymo išlaidos ar sumažėja iš sutarties gaunama nauda (t. y. gaunamo įvykdymo vertė).

Reikalavimų pakeisti ar nutraukti sutartis šiuo pagrindu ypač padaugėjo ekonominės krizės laikotarpiu, kai mažėjo užimtumas, žlugo verslai ar lėtėjo jų augimas, taip pat mažėjo iš ūkinės veiklos gaunamos pajamos, kas komplikavo sudarytų sutarčių vykdymą.

Kaip viena iš daugelio situacijų, kurioje būtų galima pasinaudoti Civilinio kodekso 6.204 straipsnyje numatyta galimybe, galėtų būti pasunkėjęs paskolos ar kredito grąžinimas, kai dėl pasikeitusių aplinkybių (sumažėjusių gaunamų pajamų, suprastėjusios sveikatos ir padidėjusių išlaidų) kredito ar paskolos gavėjui tampa itin sunku ar nepalanku grąžinti kreditą ar paskolą, sutartyje nustatytomis sąlygomis.

Jeigu aplinkybių pasikeitimas yra tiek reikšmingas, kad tolimesnis sutarties vykdymas bet kokiomis sąlygomis (net ir pakeistomis) kredito ar paskolos gavėjui yra nebeįmanomas, jis gali kreiptis į teismą ir reikalauti sutartį nutraukti.

Ar dėl pasikeitusių aplinkybių sutarties vykdymas tapo iš esmės nepalankus vienai iš sutarties šalių, visuomet priklauso nuo individualios situacijos: ar tas asmuo yra vartotojas, ar verslininkas bei kokį poveikį pasikeitusios aplinkybės turi sutarties šaliai ir jos galimybei toliau vykdyti sutartį.

Sutarties pakeitimas ar nutraukimas pagal aptariamą kodekso straipsnį yra galimas tik tada, jei sutarties šalies padėties pablogėjimas yra itin reikšmingas ir kliudo vykdyti sutartį ar tolimesnis sutarties vykdymas nulemtų neigiamas pasekmes sutarties šaliai.

Gali atrodyti, kad įmonės bankrotas, atsižvelgiant į bankroto sukeliamas pasekmes, turėtų būti pagrindas pakeisti ar nutraukti sutartį analizuojamo kodekso straipsnio pagrindu. Visgi, bankrutuojanti įmonė turi teisę vykdyti ūkinę komercinę veiklą, jei tai mažintų įmonės nuostolius, todėl vien aplinkybė, kad bankrutuojanti įmonė vykdydama sutartį patirs daugiau išlaidų, savaime nereiškia, kad ji turi teisę į sutarties pakeitimą ar nutraukimą.

Jei dėl aplinkybių pasikeitimo vykdyti sudarytą sutartį tapo itin nepalanku, ją galima keisti ar nutraukti tokiomis sąlygomis: a) pasikeitusios sutarties vykdymo aplinkybės atsiranda arba besikreipiančiai šaliai tampa žinomos tik po sutarties sudarymo; b) besikreipianti šalis sutarties sudarymo metu negalėjo protingai numatyti pasikeitusių sutarties vykdymo aplinkybių; c) besikreipianti šalis negali kontroliuoti pasikeitusių sutarties vykdymo aplinkybių; d) besikreipianti šalis nebuvo prisiėmusi pasikeitusių sutarties vykdymo aplinkybių atsiradimo rizikos.

Kalbant apie pačią sutarties pakeitimo ar nutraukimo procedūrą, viena sutarties šalis turi kreiptis į kitą šalį prašydama pakeisti sutartį dėl pakitusių vykdymo aplinkybių. Jei derybomis nepavyksta susitarti dėl sutarties pakeitimo, viena iš sutarties šalių gali kreiptis į teismą dėl sutarties pakeitimo ar nutraukimo teismine tvarka.

Siekiant palengvinti sutarties pakeitimo ar nutraukimo procesą dėl pasikeitusių aplinkybių, šalys visuomet gali aptarti šį klausimą pačioje sutartyje. Tokiu atveju, pasikeitus sutartyje aptartoms vykdymo aplinkybėms, sutarties pakeitimo ar nutraukimo klausimas būtų sprendžiamas pagal sutarties nuostatas, išvengiant būtinybės vertinti ar pasikeitusios aplinkybės atitinka aukščiau minėtus įstatymo reikalavimus, o dažnai – ir išvengiant sutarties šalių ginčo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.2857

Jolanta Blažytė. Kiek kainuoja gerovės valstybė? (43)

Atrodo, dar taip neseniai visi, kas tik netingėjo, turėjo galimybę stebėti Seime vykstantį...

Marius Dubnikovas. Pirmadienio naftos brangimas 5 proc. šokdins degalų kainas (7)

Pirmadienis pasižymėjo stipriai brangusia nafta. Dėl dronų atakų Saudo Arabija neteko pusės...

Greta Ilekytė. Kodėl moterims galima mokėti mažiau? (13)

Vokietijoje jas vadina Rabenmütter (liet. moterys varnos). Šie paukščiai tikrai neturi...

Justina Milašauskienė. Nuo rugsėjo 14 d. – atvirosios bankininkystės eros pradžia? (3)

2019 metų rugsėjo 14 d. daugumai paslaugų teikėjų (PSP) kalendoriuje raudonai apibrėžta diena....

Marius Dubnikovas. Kaunas kaip Londonas, tik žmonių mažiau ir du merai (13)

Visą gyvenimą teko sieti su Kaunu ir Kauno rajonu, o dabar ir būti Kauno regiono plėtros...

Top naujienos

Niūrus ir apleistas rajonas tapo prestižiniu: kiek dabar čia kainuoja būstas (64)

Užupis – neabejotinai išskirtinis sostinės rajonas, turintis savitą dvasią ir stilių. Šis...

Buvęs „Žalgirio“ ir „Ryto“ treneris patyrė insultą (4)

Praeityje Kauno „Žalgirio“ ir Vilniaus „Ryto“ klubus treniravęs Aleksandras Trifunovičius...

Nepasimaukite ant sukčių kabliuko: kaip jie sukelia avarijas ir kaltais palieka kitus (46)

Avarijas tyčia sukeliantys sukčiai aukų dažniausiai ieško didžiuosiuose miestuose ir turi...

Pogrebnojus: prieš dvidešimt metų pusė pagrindinių dizainerių klienčių buvo banditų žmonos (36)

Dizaineris Aleksandras Pogrebnojus – žodžių į gražų popierėlį nevyniojantis žmogus,...

Milijardierius, apie kurį naujoje Ukrainoje kalba visi (54)

Ukrainos rinkėjai sulaukia sparčių permainų, kokių jie reikalavo, kai šiais metais rimtai...

Prieš vėją nepapūsi: kodėl Lietuva nebediktuoja krepšinio madų? laida „Krepšinio zona“ (40)

Jonas Valančiūnas NBA lygoje yra patikimesnis snaiperis nei Marcas Gasolis (karjeros taiklumas...

Mokslų daktaras Sujeta: norite kardinalių sveikatos pokyčių – pradėti užtenka nuo dviejų dalykų (70)

Jei savo mitybos racione išbrauktumėte cukrų ir pusfabrikačius, neilgai trukus pasiektumėte...

Irūna Puzaraitė-Čeponienė susilaukė antrojo vaikelio: suteikė lotynišką vardą (141)

Atlikėja Irūna Puzaraitė -Čeponienė pirmadienį pasidalijo itin džiugia žinia. Žinomos moters...

Eleonora Sebrova pirmąkart atvirai papasakojo apie skyrybas su Selu: mano vietos niekas niekada neužėmė ir neužims (85)

Po dviejų metų buvusi Selo mylimoji Eleonora Sebrova ryžosi atvirai išpažinčiai. Šįkart LNK...