Lietuvoje, siekiant sustiprinti skaidrumą bei užtikrinti efektyvų bendrovių valdymo procesą, jau liepos 1 d. įsigalios Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimai, nustatantys naujus nepriklausomumo reikalavimus bendrovės valdymo organams.
Marius Inta
© Bendrovės archyvas

Akcinių bendrovių įstatymo naujovės – ką jos atneš?

Šie pakeitimai labiausiai atsilieps bendrovėms, kurių akcijomis yra leista prekiauti reguliuojamoje rinkoje. Tokių įmonių kolegialiems (iš dviejų ar daugiau asmenų sudarytiems) priežiūros organams bus privalomai įvesta taisyklė, kad bent 1/3 jos narių turės būti nesusiję su bendrove ar ją kontroliuojančiu akcininku.

Nepriklausomų narių institutas aptariamame organe yra plačiai pripažįstamas kaip akcininkų ir kitų bendrovės veikloje dalyvaujančių ar su ta veikla susijusių asmenų interesų apsaugos priemonė. Žodžio „nepriklausomumas“ ribas kiekviena įmonė gali apibūdinti savaip. Tačiau nepriklausomas valdybos narys turi būti su bendrovės akcininku nesusijęs šeimos, giminystės, svainystės ar partnerystės ryšiais ir bent metus iki prisijungimo prie tarybos neturėti bet kokių verslo ryšių su akcine bendrove.

Sąžiningumas bei rūpestingumas – nepriklausomo valdybos nario veiklos pagrindas

Remiantis standartais, įtvirtintais tarptautiniu mastu pripažintame NASDAQ OMX Vilnius listinguojamų bendrovių valdymo kodekse, daugiaasmenio organo veikla turėtų būti organizuota taip, kad nepriklausomi iš kelių asmenų sudaryto organo nariai galėtų turėti didelę įtaką itin svarbiose srityse. Tokiomis pripažįstamos veiklos sritys, kuriose yra didelė interesų konfliktų galimybė (kaip, pavyzdžiui, bendrovės vadovo skyrimo klausimas, sandorių sudarymas su susijusiais asmenimis ir pan.).

Nepriklausomas valdybos narys turi dvejopo pobūdžio pareigas – įstatyme numatytą pareigą būti maksimaliai atidus ir rūpestingas bei pasitikėjimo santykiais grįstą lojalumo, nešališkumo bei sąžiningumo pareigą veikti taip, kad juridinis asmuo (įmonė) gautų kuo didesnę ekonominę naudą iš verslo veiklos ir kad jam nebūtų padaryta žala. Konkretesnes nuostatas bei papildomus lūkesčius kiekvienam nepriklausomam valdybos nariui gali nustatyti įmonės įstatai, visuotinis akcininkų susirinkimas. Tačiau šios bendrosios pareigos yra privalomos kiekvienam – tokią praktiką ne kartą yra įtvirtinę ir Lietuvos teismai, nagrinėdami ginčus dėl nepriklausomo valdybos nario atsakomybės už pareigų nevykdymą ar netinkamą vykdymą.

Platesni įgaliojimai veda ir griežtesnės atsakomybės link

Pagrindinis nepriklausomo valdybos nario išskirtinumas – toks asmuo dirba (už atlygį) ne pagal darbo, o pagal civilinę sutartį. Dėl šios priežasties ir darbo teisėje įprasta darbuotojų atsakomybė jam netaikoma. Nepaisant to, nesusijęs su įmone asmuo dirba griežtesne – asmenine – atsakomybe. Ir tai natūralu – turint daugiau galios bei kompetencijos sprendimų priėmimo klausimais, logiška prisiimti ir griežtesnę atsakomybę už pareigų nesilaikymą ar piktnaudžiavimą jomis.

Įrodyti nepriklausomo valdybos nario atsakomybę nėra taip paprasta. Sprendžiant, ar konkrečioje situacijoje galima įžvelgti pareigų pažeidimą, neužtenka tik kritikuoti konkrečiu laikotarpiu atliktus veiksmus. Tam būtina atsižvelgti į asmens veiksmų bei sprendimų visumą, o tik tuomet spręsti, ar egzistuoja visos reikalingos civilinės atsakomybės sąlygos, t. y. neteisėti veiksmai, atsiradusi žala, priežastinis neteisėtų veiksmų ir žalos ryšys bei kaltė. Kadangi nepriklausomo valdybos nario atsakomybės pritaikymui reikia nueiti ilgą kelią, nenuostabu, kad nustačius, jog nepriklausomas valdybos narys atliko neteisėtus veiksmus, lėmusius žalos atsiradimą, jo kaltė numanoma.

Nepriklausomo valdybos nario atsakomybę galima palyginti su bendrovės vadovo. Tiek valdybos nariai, tiek ir bendrovės vadovas yra įstatyminiai bendrovės valdymo organai, todėl jų atsakomybės taikymo ribos apibrėžiamos panašiai. Šiuo klausimu Lietuvos teismuose yra itin paisoma racionalumo standarto. Pripažįstama, kad vien aplinkybė, jog valdymo organų ar vadovo sudarytas sandoris pasirodė nenaudingas ir padarė žalos, dar savaime neleidžia atliktus veiksmus vertinti kaip neteisėtus. Teismų praktikoje teigiama, kad dalyvavimas versle yra susijęs su rizika, jog priimami sprendimai gali būti ne tik naudingi, bet ir nuostolingi. Jei įmonės valdymo organų nariai būtų asmeniškai atsakingi už kiekvieną nuostolius sukėlusį sprendimą, tai žlugdytų jų iniciatyvumą, versliškumą, ribotų veikimo laisvę greitų bei ryžtingų sprendimų reikalaujančiose situacijose, skatintų šešėlinį vadovavimą bendrovėms. Būtent toks standartas turėtų būti taikomas ir nepriklausomiems valdybos nariams.

Skubėti ir nerimauti nereikėtų

Bendrovės, jau sudariusios straipsnyje aptariamą grupės asmenų valdybą, gali likti ramios – nepriklausomai nuo to, ar ši kadencija baigsis prieš ar po pakeitimų įsigaliojimo, nauji reikalavimai netaikomi esamiems ar iki pakeitimų įsigaliojimo išrinktiems priežiūros funkcijas vykdantiems valdymo organams ir jų nariams iki jų einamos kadencijos pabaigos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vaidas Žagūnis. Finansinio raštingumo ugdymas – žaidimų ar klaidų ir bandymų keliu?

Tenka pastebėti, kad Lietuvos jaunoji karta dažnai pervertina savo finansines galimybes –...

Vytautas Ašeris. IT studijos: mesti neverta užbaigti

IT specialybių studentai jau antrajame kurse tampa paklausūs darbo rinkoje, todėl dalis jų...

Natalja Kozikienė. Verslo paskolų rinka: pakitę žaidėjų vaidmenys (1)

Jei imsime dešimtmetį, prabėgusį nuo ekonominio sunkmečio pradžios, šiuo metu gyvename vieną...

Asta Grabinskė. Mes gyvensime ilgiau. Tik ar užteks pensijos? (6)

Andrew Scottas, ekonomikos profesorius Londono verslo mokykloje ir bestselerio „The 100-Year Life“...

Jurgita Čyžiūtė. Darbuotojai užsieniečiai – naudingi, bet nepageidaujami? (5)

Valdžia, pagaliau suvokusi, kad demografijos situacija Lietuvoje yra „deganti“ problema, ėmėsi...

Top naujienos

Vienintelė tokia Lietuvoje: bažnyčios rūsyje laukia šiurpi akistata su mirtimi (6)

Liškiava – senas dzūkų kaimelis, kuris rašytiniuose šaltiniuose minimas dar nuo XI a....

Feisbuke plinta siūlymai, kaip užsidirbti iš „Maxima“ kortelės (50)

„Pinigai grįžta perkant“, – džiaugsmingai skelbia viena feisbuko grupė. Joje visi norintys...

Charkoviečiai pageidauja pasiskolinti mūsų prezidentę: jos reikia Ukrainai (407)

Prieš lankantis pusantro milijono gyventojų turinčiame, antrame pagal dydį Ukrainos mieste...

Trumpas po susitikimo su Putinu: aš manau, kad dabar mes einame teisingu keliu (1212)

Pirmadienį Helsinkyje susitiko JAV ir Rusijos vadovai. Tai buvo pirmasis dvišalis Donaldo...

Neringa Venckienė vėl sulaukė palaikymo: iš Lietuvos – laiškas JAV teismui (312)

Ketvirtadienį, liepos 12 d., Jungtinių Amerikos Valstijų teismas paskelbė, kad Neringos...

Futbolo taktikos evoliucija: kodėl Kroatija pasaulio čempionate buvo balta varna? (3)

Kroatija nusipelnė neutralių gerbėjų simpatijų, bet ji nediktuoja globalių madų. Taip mano...

Lietuvos aukštuomenė parodė elegancijos ir gero skonio pavyzdį (137)

Tradiciškai liepos 14-ąją Turniškėse esančioje Prancūzijos rezidencijoje paminėta Bastilijos...

Gydytojai įspėja dėl naujos sparčiai lytiniu keliu plintančios ligos (71)

Gydytojai perspėja, kad kol kas mažai žinoma lytiniu keliu plintanti liga Mycoplasma genitalium...

Skulptorius Vladas Kančauskas: naujas Druskininkų ženklas – mano darbo plagiatas (64)

Vos spėjo Druskininkų kurortas papuošti žiedinę sankryžą prie įvažiavimo iš Merkinės...

Maradona atskleidė savo planus Breste: statys gigantišką „Paukščių tako“ stadioną (10)

Girgždančiu ir kiek nuvargusiu balsu, ramiai rinkdamas žodžius futbolo legenda atskleidė...