aA
Metinei viešųjų pirkimų vertei Lietuvoje svyruojant apie 3–4 mlrd. eurų, o dėl jų besivaržant apytiksliai 16–17 tūkst. įvairaus dydžio tiekėjų, būtų neįtikėtina, jei ši sritis būtų palikta be akylo teisės aktų leidėjų žvilgsnio. Tačiau ar nuo lapkričio 1-osios įmonėms plačiau atveriami vartai į vadinamąjį juodąjį Nepatikimų tiekėjų sąrašą tikrai pasitarnaus kaip tiekėjų atsakomybę ir darbo kokybę didinanti priemonė, – atviras klausimas.
Marius Endzinas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Šiuo metu susigadinti reputaciją pakliuvimu ant „gėdos lentos“ viešuose pirkimuose galima dviem būdais. Vienerius metus nepageidaujamu tampa tiekėjas, pakliuvęs į Melagingą informaciją pateikusių tiekėjų sąrašą. Šiemet jame yra 8 tiekėjai. Kur kas rimtesnių pasekmių turi pakliuvimas į Nepatikimų tiekėjų sąrašą, kuris duris į viešuosius pirkimus užtrenkia 3 metams. Jame įmonių yra daugiau – 32.

Palyginti su bendru per metus viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių tiekėjų skaičiumi, abu sąrašai yra tikrai trumpi. Tai, kad jie pildomi vangiai, šių metų pradžioje pripažino ir pati Viešųjų pirkimų tarnyba. Jos vertinimu, taip yra todėl, jog sutartyse nėra įtvirtinama, kokios pirkimo sąlygos yra esminės, todėl nelieka aiškaus pagrindo imtis priemonių prieš jas netinkamai vykdančius tiekėjus. Iš tiesų, pagal dabartinį reguliavimą įmonę įtraukti į Nepatikimų tiekėjų sąrašą reiškia ir nemažą vargą: reikia arba nutraukti su ja sutartį, arba teisme prisiteisti nuostolius.

Priešingai, nei galima tikėtis, gali būti, kad įsigaliojus Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimui atsiras dar daugiau teisinio neapibrėžtumo ir subjektyvumo. Vien jau dėl to, kad perkančiosios organizacijos įgis vienašališką galią konstatuoti, kad tiekėjas esminę sutarties sąlygą vykdė su dideliais ar nuolatiniais trūkumais, ir tuo pagrindu pritaikys sutartinę sankciją. O greitai sureaguoti nespėjusi įmonė automatiškai 3 metams papildys juodąjį sąrašą.

Pagal gerąją praktiką konkrečios, esminėmis laikomos sąlygos paprastai būna nurodomos sutartyje. Tačiau reali praktika ir Viešųjų pirkimų tarnybos pastebėjimai patvirtina, kad taip nutinka toli gražu ne visuomet. Dar platesnių galimybių interpretacijai suteikia sąvokos „didelis“ ir „nuolatinis“ pažeidimo pobūdis.

Štai jums ir galvosūkis: ar du tapatūs, tačiau smulkūs, pažeidimai jau yra nuolatiniai? Praktikoje esame turėję situaciją, kuomet tiekėjas užsakovui keletą kartų nepristatė visų užsakytų prekių – vieną kartą pritrūko poros šimtų gramų žalumynų, kitą kartą – panašaus kiekio sausainių. Pirkėjui pakako pasiryžimo nutraukti pirkimo sutartį. Tiekėjui patekimo į juodąjį sąrašą pavyko išvengti tik teisme įrodžius, kad pažeidimai buvo per smulkūs taikyti tokią radikalią priemonę kaip sutarties nutraukimas. Tačiau, jei tektų spręsti ne dėl sutarties nutraukimo, o dėl sutartinės baudos pagrįstumo – nežinia, ar teismai elgtųsi taip pat rezervuotai.

Arba jeigu statybininkai kelias dienas vėluoja su skirtingais tarpiniais terminais ir iš jų dėl to pareikalaujama delspinigių? Pažeidimai lyg ir „nuolatiniai“, bet ar tikrai tiekėjas nepatikimas ir vertas juodojo sąrašo, jei galutinis terminas dar toli? Tikėtina, kad panašiose situacijose gali kilti nemažai ginčų, ypač ten, kur tiekėjo ir perkančiosios organizacijos santykiai nėra patys šilčiausi.

Turint omenyje, kad laukiantys pakeitimai kol kas kelia daugiau klausimų, nei suteikia atsakymų, tiekėjams ypač svarbu būti aktyviais pirkimo proceso dalyviais: klausti, aiškintis, prašyti ir būtinai išsakyti savo poziciją raštu (taip pat išsisaugoti perkančiosios organizacijos atsakymus) neužmirštant, kad tam numatomi terminai įvairiose pirkimo proceso stadijose yra labai riboti.

Viešuosius pirkimus jau laimėję tiekėjai artėjant lapkričiui turėtų patikrinti prie pirkimo sąlygų pridėtą būsimos sutarties projektą ir išsiaiškinti, ar joje apibrėžtos esminės sutarties sąlygos, o jei to perkančioji organizacija neatliko – paprašyti tai padaryti. Tuo atveju, kai sutartis jau pasirašyta ir darbai pradėti, belieka iš visų jėgų stengtis nesuteikti pagrindo užsakovo nepasitenkinimui.

Jei vis tik nutiko taip, kad pažeidėte sutartį ir gavote raštą, kuriuo prašoma sankcijos, turėkite omenyje, kad jei nesiimsite teisinių priemonių čia ir dabar, patekimas į juodąjį sąrašą 3 metams gali tapti automatine pasekme.

Laukiant to, kokia praktika teismuose formuosis sprendžiant tokio pobūdžio ginčus, panašu, kad greita reakcija, aktyvumas ir įprotis saugoti tarpusavio bendravimo istoriją tiekėjams bent kol kas tampa svarbiausiu išgyvenimo viešuosiuose pirkimuose įgūdžiu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ūkininkas – trumpas keleto „Gyvulių ūkio“ sąvokų ir stereotipų paaiškinimas (44)

Tenka konstatuoti, kad mes, ūkininkai, pralaimime informacinį „karą“, visais frontais, turbūt...

Šarūnas Keserauskas. Konkurencijos tarybos baudos turi atgrasyti verslą nuo itin žalingų pažeidimų atsakymas advokatui M. Juoniui (2)

Savo atsakymą , kad Konkurencijos taryba nėra tokia baisi, kaip kartais piešiama, pradėsiu nuo...

Jūratė Cvilikienė. Vasara praėjo, žiemos švenčių dar nematyti – gal „pasišopinam“? (3)

Vartojimas Lietuvoje sparčiai vejasi europietiškąjį vidurkį − pernai vieno šalies...

Vaidotas Dauskurdas. Darbuotojo atleidimas iš darbo už „antrą tokį patį“ darbo pareigų pažeidimą

Ne kartą savaitraštyje esame aptarę galimus darbo santykių nutraukimo pagrindus, taip pat ir darbo...

Laura Duksaitė-Iškauskienė. Paklausus vadovas visą gyvenimą – kaip išsilaikyti karjeros viršūnėje?

Vadovo postas daug kam yra aukščiausias karjeros taškas ir siekiamybė. Vis tik neretai nutinka,...

Top naujienos

Kauno klinikose nukentėjusios paauglės mama: gydytojas prašė apie tai niekam nepranešti, siūlė kompensaciją (91)

Penktadienį vakare per Lietuvą nuskriejo žinia, kad paauglei iš Jonavos Kauno klinikose į...

Paliktos nuotakos byla atsidūrė teisme: tikruosius jaunikio motyvus išdavė draugui rašytos žinutės (106)

Nauja meile patikėjusiai, išsiskyrusiai ir vaiką auginusiai merginai teko skaudžiai nusivilti. Jai...

Net pats stipriausias imunitetas gali nepastebėti vėžio: onkoimunologas – apie priemones, kurios sumažina riziką sirgti (41)

Prasidėjus peršalimo ir gripo sezonui, vis daugiau girdime apie imuniteto stiprinimą. Vieni siūlo...

Statybų sektoriuje krizė už durų? Geras naujienas keičia nekokios (1)

Statybos sektoriaus augimas, stebinęs pajamų ir pastatytų kvadratinių metrų ar butų kiekio...

Sankt Peterburgo gyventojai apie valdžios priimtą sprendimą: sveiki atvykę į pragarą (155)

Istoriniame Sankt Peterburgo centre esančioje Rubinšteino gatvėje gyvenanti Marina Pogolša rodo į...

Dėl gaisro Alytuje tarša normas viršija 4 kartus: gyventojams skubiai išsiųsti įspėjimai

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Situacijų koordinavimo skyrius DELFI informavo,...

Didžiosios Britanijos parlamentarai balsuos dėl pasiūlymo 3 mėnesiams atidėti „Brexitą“ (4)

Šeštadienį Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmų deputatai balsuos dėl pataisos,...

Eurolygoje žibantis Giedraitis – apie kartėlį dėl pasaulio čempionato ir trūnijimą ant suolo rinktinėje specialiai Krepšinis.lt iš Barselonos (7)

Eurolygos debiutantas Rokas Giedraitis neatrodo kaip turnyro naujokas – Berlynos ALBA klubo...

Metų seklys: vidury Panevėžio šaudynes surengusių vagių arsenale – šautuvai, pistoletai, kūjai ir laužtuvai (11)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Lady Gagai po kritimo nuo scenos prisireikė rentgeno nuotraukų ir vonios su ledukais (2)

Pasirodymo Las Vegase metu pakvietusi vieną iš fanų ant scenos, dainininkė Lady Gaga patyrė...