aA
Metinei viešųjų pirkimų vertei Lietuvoje svyruojant apie 3–4 mlrd. eurų, o dėl jų besivaržant apytiksliai 16–17 tūkst. įvairaus dydžio tiekėjų, būtų neįtikėtina, jei ši sritis būtų palikta be akylo teisės aktų leidėjų žvilgsnio. Tačiau ar nuo lapkričio 1-osios įmonėms plačiau atveriami vartai į vadinamąjį juodąjį Nepatikimų tiekėjų sąrašą tikrai pasitarnaus kaip tiekėjų atsakomybę ir darbo kokybę didinanti priemonė, – atviras klausimas.
Marius Endzinas
Marius Endzinas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Šiuo metu susigadinti reputaciją pakliuvimu ant „gėdos lentos“ viešuose pirkimuose galima dviem būdais. Vienerius metus nepageidaujamu tampa tiekėjas, pakliuvęs į Melagingą informaciją pateikusių tiekėjų sąrašą. Šiemet jame yra 8 tiekėjai. Kur kas rimtesnių pasekmių turi pakliuvimas į Nepatikimų tiekėjų sąrašą, kuris duris į viešuosius pirkimus užtrenkia 3 metams. Jame įmonių yra daugiau – 32.

Palyginti su bendru per metus viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių tiekėjų skaičiumi, abu sąrašai yra tikrai trumpi. Tai, kad jie pildomi vangiai, šių metų pradžioje pripažino ir pati Viešųjų pirkimų tarnyba. Jos vertinimu, taip yra todėl, jog sutartyse nėra įtvirtinama, kokios pirkimo sąlygos yra esminės, todėl nelieka aiškaus pagrindo imtis priemonių prieš jas netinkamai vykdančius tiekėjus. Iš tiesų, pagal dabartinį reguliavimą įmonę įtraukti į Nepatikimų tiekėjų sąrašą reiškia ir nemažą vargą: reikia arba nutraukti su ja sutartį, arba teisme prisiteisti nuostolius.

Priešingai, nei galima tikėtis, gali būti, kad įsigaliojus Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimui atsiras dar daugiau teisinio neapibrėžtumo ir subjektyvumo. Vien jau dėl to, kad perkančiosios organizacijos įgis vienašališką galią konstatuoti, kad tiekėjas esminę sutarties sąlygą vykdė su dideliais ar nuolatiniais trūkumais, ir tuo pagrindu pritaikys sutartinę sankciją. O greitai sureaguoti nespėjusi įmonė automatiškai 3 metams papildys juodąjį sąrašą.

Pagal gerąją praktiką konkrečios, esminėmis laikomos sąlygos paprastai būna nurodomos sutartyje. Tačiau reali praktika ir Viešųjų pirkimų tarnybos pastebėjimai patvirtina, kad taip nutinka toli gražu ne visuomet. Dar platesnių galimybių interpretacijai suteikia sąvokos „didelis“ ir „nuolatinis“ pažeidimo pobūdis.

Štai jums ir galvosūkis: ar du tapatūs, tačiau smulkūs, pažeidimai jau yra nuolatiniai? Praktikoje esame turėję situaciją, kuomet tiekėjas užsakovui keletą kartų nepristatė visų užsakytų prekių – vieną kartą pritrūko poros šimtų gramų žalumynų, kitą kartą – panašaus kiekio sausainių. Pirkėjui pakako pasiryžimo nutraukti pirkimo sutartį. Tiekėjui patekimo į juodąjį sąrašą pavyko išvengti tik teisme įrodžius, kad pažeidimai buvo per smulkūs taikyti tokią radikalią priemonę kaip sutarties nutraukimas. Tačiau, jei tektų spręsti ne dėl sutarties nutraukimo, o dėl sutartinės baudos pagrįstumo – nežinia, ar teismai elgtųsi taip pat rezervuotai.

Arba jeigu statybininkai kelias dienas vėluoja su skirtingais tarpiniais terminais ir iš jų dėl to pareikalaujama delspinigių? Pažeidimai lyg ir „nuolatiniai“, bet ar tikrai tiekėjas nepatikimas ir vertas juodojo sąrašo, jei galutinis terminas dar toli? Tikėtina, kad panašiose situacijose gali kilti nemažai ginčų, ypač ten, kur tiekėjo ir perkančiosios organizacijos santykiai nėra patys šilčiausi.

Turint omenyje, kad laukiantys pakeitimai kol kas kelia daugiau klausimų, nei suteikia atsakymų, tiekėjams ypač svarbu būti aktyviais pirkimo proceso dalyviais: klausti, aiškintis, prašyti ir būtinai išsakyti savo poziciją raštu (taip pat išsisaugoti perkančiosios organizacijos atsakymus) neužmirštant, kad tam numatomi terminai įvairiose pirkimo proceso stadijose yra labai riboti.

Viešuosius pirkimus jau laimėję tiekėjai artėjant lapkričiui turėtų patikrinti prie pirkimo sąlygų pridėtą būsimos sutarties projektą ir išsiaiškinti, ar joje apibrėžtos esminės sutarties sąlygos, o jei to perkančioji organizacija neatliko – paprašyti tai padaryti. Tuo atveju, kai sutartis jau pasirašyta ir darbai pradėti, belieka iš visų jėgų stengtis nesuteikti pagrindo užsakovo nepasitenkinimui.

Jei vis tik nutiko taip, kad pažeidėte sutartį ir gavote raštą, kuriuo prašoma sankcijos, turėkite omenyje, kad jei nesiimsite teisinių priemonių čia ir dabar, patekimas į juodąjį sąrašą 3 metams gali tapti automatine pasekme.

Laukiant to, kokia praktika teismuose formuosis sprendžiant tokio pobūdžio ginčus, panašu, kad greita reakcija, aktyvumas ir įprotis saugoti tarpusavio bendravimo istoriją tiekėjams bent kol kas tampa svarbiausiu išgyvenimo viešuosiuose pirkimuose įgūdžiu.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ieva Vidugirė. Atmintinė vadovui: kaip elgtis, jeigu įmonė neatlaiko sukrėtimų

Ekonomika Lietuvoje pastaraisiais metais augo itin sparčiai: daugėjo investicijų, augo eksportas,...

Viktorija Čijunskytė. Pagrindinės pradedančiojo investuotojo klaidos

Rekordinė infliacija lėmė ir labai didelį susidomėjimą investicijomis, siekiant apsaugoti...

Agnė Jonaitytė-Karalienė. Hibridinio darbo era: iššūkiai, su kuriais susiduriame – tik pradžia

Dveji pandemijos metai pakeitė, kaip, kur ir su kuo mes dirbame. Hibridinis darbo modelis, tapęs...

Jūratė Cvilikienė. 3 iš 5 lietuvių apie investavimą žino per mažai: kokie svarbiausi jo principai

Žvelgiant iš dabartinės aukštos infliacijos ir nepastovumo finansų rinkose situacijos, kalbos...

Jurgita Karvelė. Ar augant infliacijai darbdavys turi didinti atlyginimus ir kaip teisingai paskatinti darbuotojus

Metinei infliacijai Lietuvoje viršijus 20 proc. ribą, vis daugiau darbuotojų, iki šiol buvę...

Top naujienos

Pareigūnai net 17 kartų teisto recidyvisto nesurado tris savaites: laisvėje siautėjęs bėglys įkliuvo atsitiktinai (2)

Iš Alytaus pataisos namų, kur atvirojoje kolonijoje už įvykdytus nusikaltimus atliko paskirtą...

Atsargos pulkininkas: rusai jau stengiasi iš paskutiniųjų, bet ukrainiečiai turi gerą planą

Britanijos gynybos sekretorius Ben Wallace pareiškė, kad rusų veržimasis Ukrainoje buksuoja ir...

Žiniasklaida: Bučos skerdikai sunaikinti, bet tai dar ne viskas (7)

Iš žiaurumuose Bučoje dalyvavusios 64-osios Rusijos Federacijos atskirosios motorizuotosios...

Su vėjeliu: Lietuvos merginų rinktinė – Europos čempionato finale (1)

Lietuvos jaunių merginų (iki 18 metų) rinktinė šeštadienio vakarą Heraklione, Graikijoje,...

Karybos ekspertas Ždanovas: Rusijos kariuomenės vadovybėje prasidėjo chaosas (6)

Rusijos generolai daro viską, kad tik jų neišsiųstų į karą Ukrainoje , nenori rizikuoti savo...

Ekstremalus šuolis „Karklėje“ jaunuoliui baigėsi nelaimingai: į įvykį atskubėjo medikai

Be skirtingų atlikėjų gausos festivalis „ Karklė “ lankytojams siūlo ir kitų įvairių...

Delfi PliusGiedrė Balčiūtė

Nesudėtinga procedūra veidą atjaunina net dešimtmečiu: kai kuriems žmonėms ji nieko nekainuos

Visi norėtume amžinai likti jauni, deja, sustabdyti laiko neįmanoma. Senstant neišvengiamai ne tik...

Žudiku pramintas ežeras Rusijoje: mirtis gresia šiame paplūdimyje praleidus vos valandą (2)

Įsivaizduodami ežerą žmonių visiškai neapgyvendintoje vietovėje turbūt tikitės įspūdingo...

Karas Ukrainoje. Zelenskis: tokios radiacijos grėsmės Europai nebuvo net Šaltojo karo laikais

Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros tarnybos ekspertai ragina nedelsiant imtis veiksmų...