aA
darytumėte gavę milijoną? Panašų klausimą paaugliams pateikė vienos finansinio raštingumo skatinimo kampanijos sumanytojai. Pasidalinę pamąstymais, kaip pasielgtų netikėtai gavę solidžią pinigų sumą, paaugliai gali laimėti indėlį pirmajai savo banko sąskaitai.
Mantas Zalatorius

Kampanijos veidas – žinomas repo atlikėjas 21 Savage, užaugęs skurde ir išgarsėjęs daina „Bank account“ (angl. „Banko sąskaita“). Šis kūrybiškas finansinio švietimo pavyzdys – iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Čia, tyrimų duomenimis, daugiau kaip pusė suaugusiųjų yra finansiškai išprusę.

Pasauliniu mastu šis rodiklis tesiekia trečdalį – paprastai tariant, tik tiek suaugusiųjų galėtų pasiūlyti išmintingą milijono panaudojimo būdą. Įvairių iniciatyvų finansinio išprusimo svarbai akcentuoti imamasi daugelyje šalių. Procesas pažengęs skirtingai, tačiau universalių sėkmės receptų kol kas nėra.

Lietuva šiame fone neišsiskiria nei pasiektais išprusimo rodikliais, nei ugdymo tradicijomis. Suaugusiųjų finansinio raštingumo lygis mūsų šalyje yra žemas. Kaip konstatavo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ekspertai, tai – viena iš priežasčių, dėl kurių didėja finansinė atskirtis. Anot naujausios statistikos, žemiau skurdo ribos pernai gyveno daugiau kaip penktadalis tautiečių.
Viltis patobulėti dažnai siejame su jaunimu, tačiau, kaip taikliai pastebėjo tas pats reperis, tėvai, nemokantys elgtis su pinigais, neišmokys to ir vaikų. Beje, tyrimai rodo, kad aukštesnio finansinio išprusimo jaunuoliai labiau linkę taupyti, siekti aukštojo išsilavinimo ir dirbti kvalifikuotą darbą nei mažiau žinių apie finansų valdymą turintys jų vienmečiai.

Globaliu mastu įvertinus penkiolikmečių finansinį raštingumą, mūsų šalies jaunuoliai pranoko tik vienmečius iš Čilės, Peru ir Brazilijos. O šiemet pirmąkart surengtoje Europos pinigų viktorinoje, tarptautiniame moksleivių finansinio raštingumo konkurse, kurį mūsų šalyje koordinavo Lietuvos bankų asociacija, mūsų atstovai atsidūrė per viduriuką – užėmė 14-ąją vietą iš 25 valstybių komandų. Tuo metu kaimynai lenkai jį laimėjo.

Susiklosčiusią situaciją galime vertinti arba kaip apmaudžią nesėkmę, arba kaip proveržio galimybę. Akivaizdu, kad neturint tvirtų natūraliai susiformavusių finansinio ugdymo šeimose tradicijų, reikia į šią sritį pažvelgti sistemiškai. Ambicijai tapti finansiškai raštingiausia visuomene Europoje mūsų valstybė ne tik gali, bet ir privalo suteikti prioritetą.

Kodėl? Nes finansinio išprusimo teikiama nauda vertinga ne tik konkrečiam namų ūkiui, bet ir visai šaliai. Ten, kur didžiausias turtas yra žmonės, jų įgūdis protingai tvarkytis su pinigais yra vertas milijono. Neginčijama valstybės siekiamybė – kad piliečiai gebėtų priimti racionalius sprendimus kontroliuodami savo pajamas, išmanytų rinkos principus, suprastų finansų institucijų vaidmenį ir ekonomikos dėsningumus. Kviesčiau vizionierius pasidalyti mintimis, kokių aukštumų būtų galima pasiekti su tokiomis pajėgomis, pavyzdžiui, per ateinančius 30 metų.

Pernai Vyriausybė patvirtino Visuomenės finansinio švietimo 2017–2021 metais planą. Leitmotyvas – integruoti finansinio bei mokesčių raštingumo aspektus tiek ugdant mokyklinio amžiaus vaikus ir jaunuolius, tiek šviečiant suaugusiuosius. Planui įgyvendinti suburtas Finansinio švietimo koordinacinis komitetas. Neseniai jo sudėtis reikšmingai atnaujinta – komiteto pirmininke paskirta švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė. Atrodo, jog finansinio švietimo tema pamažu įgyja trūkstamo svorio.

Esu tikras, jog plane nurodytas terminas – 2021-ieji – skirtas tik apšilti kojas. Finansinis išprusimas – ilgosios distancijos bėgimas. Nuo svajonės apie milijoną, kuris nukristų iš dangaus, iki įkvepiančių, bet realių finansinių tikslų iškėlimo ir pasiryžimo juos pasiekti savo jėgomis. Po kelių įveiktų atkarpų iššūkis taps įgūdžiu.

Suvokti reikšmę valstybės lygmeniu taipogi yra vienas iš šio maratono etapų. Tačiau nereikėtų numoti ranka į tai, jog visuomenės požiūrio lūžiai įvyksta ne institucijų koridoriuose. Tad artėjančios Mokslo ir žinių dienos proga mums visiems labiausiai linkėčiau įkvėpimo mokytis ir kūrybiškumo dalintis finansinio raštingumo žiniomis, kurių reikia kiekvienam be išimties. Repas tam, pasirodo, taipogi tinkamas žanras.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Modestas Kisielius. Veiklos tobulinimo istorija ir pamokos (1)

Veiklos tobulinimo metodai turi turėti tikslą arba problemą, kurią reikia išspręsti. Istorija...

Karolina Mickutė. Lankstus į(si)darbinimas: daugiau galimybių visiems (3)

Daugeliui vasaros atostogos reiškia poilsį ir sumažėjusį darbo krūvį. Tuo tarpu studentams...

Ignas Vėgėlė. Viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktai ar politikų kova dėl valdžios? (13)

Žiniasklaidoje nuskambėjus pareiškimams, kad švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė...

Giedrius Murauskas. Geriau niekada nesusidurti, bet susidūrus naudinga žinoti: tyčinis bankrotas (3)

Tyčiniai bankrotai Lietuvoje yra vieni iš sudėtingiau įrodomų atvejų teisminėje praktikoje,...

Gintarė Deržanauskienė. Kare laimėtojų nebūna (3)

Dar XVII amžiuje Izaokas Niutonas įrodė, kad veiksmas yra lygus atoveiksmiui. Šis dėsnis ne...

Top naujienos

Išaušo istorinio vizito diena: kuo Pranciškus skiriasi nuo pirmtakų (19)

Nusistovėję stereotipai esą popiežius, jų aplinką supa didžiulė prabanga.

Po kelionės keltu – lietuvės perspėjimas: nepasitikrinę prarasite nemažai pinigų (39)

Naują būdą keliauti atradusi vilnietė Justina pasijautė išleidusi daugiau nei turėjo. Pasak...

Orai: temperatūra per parą kris 10 laipsnių kiekvieną dieną šals vis labiau (11)

Labai šiltas dienas keis lietingos ir vėsios. Rugsėjo 22 dieną termometrai rodys 10 laipsnių...

Vilniaus centre „pabiro plytos“: neklusnius vairuotojus tramdė net policijos švyturėliais (15)

Artėjant šeštadieniniam popiežiaus Pranciškaus vizitui Vilniuje, pagrindinėse sostinės...

Pasipiktino prabangiais modeliais su „vardiniais“ elektromobilių numeriais, bet „Regitra“ atrado kitą bėdą (166)

Prabangūs BMW, „ Audi “, „Porsche“ su elektromobiliams skirtais valstybinio numerio...

Jauna šeima: kaip pasiruošti susitikimui su popiežiumi (293)

Į susitikimus su rugsėjo 22–23 dienomis Lietuvoje viešėsiančiu popiežiumi Pranciškumi...

Moterų siaubas Klaipėdoje: mieste siautėja ginkluotas užpuolikas (100)

Po moters, šeštadienį vežimėlyje stūmusios vaiką, kraupios akistatos su užpuoliku Klaipėdos...

Nuslėptas dokumentas parodė tikrąjį rusų sukčiavimo mastą: JAV trūko kantrybė (165)

Jungtinių Tautų ekspertų grupės parengtoje ataskaitoje konstatuojama, kad Šiaurės Korėja...

Tragišką kūdikio pagrobimo istoriją lig šiol gaubia daug paslapčių (6)

Nors įtariamasis buvo identifikuotas, teisiamas ir pripažintas kaltu, vėliau jam įvykdyta mirties...

Naujausias Kepenio užmojis – tam nepritaria net medikai (235)

Alternatyvia Lietuvoje laikoma ajurvedos medicina randa kelią į Lietuvos Seimą. Parlamentaras...