aA
Įmonių kreditoriai, užuot bandę išieškoti skolą įprastiniais būdais, praktikoje dažnai kreipiasi į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo įsipareigojimų neįvykdžiusiam skolininkui.
Marius Tamošiūnas
© Bendrovės archyvas

Kreditoriams palankiau reikšti ne įprastą ieškinį dėl skolos priteisimo, o būtent pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo, nes šie neapmokestinami žyminiu mokesčiu.

Be to, pareiškimas dėl bankroto bylos iškėlimo dažniausiai būna gana veiksmingas: gavęs tokį pareiškimą, skolininkas paprastai stengiasi kuo greičiau atsiskaityti su kreditoriumi, jei tik turi objektyvią galimybę tai padaryti.

Siekiant paskatinti skolininkus atsiskaityti, bankroto bylos kartais inicijuojamos net veikiančioms ir mokioms įmonėms, ypač dažnai tokią taktiką taiko skolų išieškojimo ir administravimo bendrovės.

Ką daryti skolingai įmonei, siekiančiai išvengti bankroto bylos ir tęsti įmonės veiklą, jei jai inicijuojama bankroto byla?

• Pirma, gavus pranešimą apie teisme pradėtą procesą dėl bankroto bylos iškėlimo, teisine prasme paprasčiausias būdas tokį procesą užbaigti – atsiskaityti su kreditoriumi, kuris inicijavo bankroto bylos iškėlimą. Įstatymas aiškiai numato, jog teismas, gavęs duomenis apie atsiskaitymą su kreditoriumi, turi atsisakyti iškelti skolininkui bankroto bylą.

Tačiau reikėtų prisiminti, kad su bankrotą inicijavusiu kreditoriumi turi būti atsiskaityta iki tol, kol pirmosios instancijos teismas priims nutartį iškelti bankroto bylą: jei atsiskaityta bus jau po teismo nutarties priėmimo, bankroto procedūra bus tęsiama.

Taip pat praktikoje labai dažnai pasitaiko atvejų, kuomet vienam kreditoriui pateikus pareiškimą dėl bankroto, analogiškus prašymus toje pačioje byloje pareiškia ir kiti kreditoriai, žinodami, kad skolininkas gali siekti bankroto bylos nutraukimo, atsiskaitydamas su bankrotą inicijuojančiais kreditoriais.

Esant tokiai situacijai, bankroto pavyktų išvengti tik atsiskaičius su visais į procesą dėl bankroto bylos iškėlimo įstojusiais kreditoriais, todėl patartina atsiskaityti su bankroto procedūrą inicijavusiu kreditoriumi kuo greičiau, kol kiti kreditoriai dar neįstojo į šį procesą.

• Antra, jei skolininkas iš tiesų yra susidūręs su finansiniais sunkumais, tačiau šie sunkumai yra laikini ir galima tikėtis, jog verslą ištikusios problemos gali būti išspręstos, skolininkas turi galimybę teikti teismui pareiškimą dėl restruktūrizavimo procedūros taikymo.

Teismui priėmus pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo ir restruktūrizavimo bylos iškėlimo, šios bylos privalo būti nagrinėjamos kartu. Jei įmonė dar nėra nemoki, nėra nutrauksi veiklos ir turi realų verslo planą, kaip išspręsti finansinius sunkumus, pagal įstatymo nuostatas ir teismų praktiką prioritetas teikiamas restruktūrizavimo procedūros taikymui, kuri leidžia išvengti bankroto ir su tam tikromis lengvatomis tęsti įmonės veiklą.

Vis dėlto šiuo atveju reikėtų pažymėti, kad restruktūrizavimo procedūra galės būti vykdoma ir įmonės restruktūrizavimo planas galės būti patvirtintas tik tuomet, jei jam pritars įmonės kreditoriai, kurių reikalavimai sudaro mažiausiai 2/3 visų kreditorių reikalavimų. Praktikoje gauti tokio kreditorių skaičiaus pritarimą būna gana sudėtinga, todėl restruktūrizavimo procesai gana retai būna sėkmingi.

• Trečia, jei įmonei jau iškelta bankroto byla, tai nebūtinai reiškia, kad įmonė bus likviduota, o jos turtas parduotas bankroto procese. Pradėtas bankroto procesas gali būti nutrauktas, jei patenkinami visų kreditorių reikalavimai. Praktikoje pasitaiko atvejų, kuomet dėl sėkmingos bankroto administratoriaus veiklos pavyksta atgauti neteisėtai perleistą įmonės turtą, nuginčyti sandorius, prisiteisti žalą iš buvusių vadovų ir gautų lėšų pakanka visiškam atsiskaitymui su kreditoriais.

Taip pat pasitaiko atvejų, kuomet įmonės akcininkai įsigyja iš įmonės kreditorių jų turimus reikalavimus, siekdami tokiu būdu atgaivinti ir tęsti įmonės veiklą.

Skolininkui bankrutavus, kreditoriai dažniausiai būna labiau linkę parduoti turimą reikalavimą už tam tikrą jo vertės dalį (pavyzdžiui, 30%), nei dalyvauti ilgame ir dažnai nerezultatyviame bankroto procese.

Pavyzdžiui, pagal Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos 2015 m. statistiką bankroto procesuose buvo patenkinti vidutiniškai tik 15,3% visų kreditorinių reikalavimų, dažniausiai tai darbuotojų ir mokesčių administratoriaus reikalavimai.

Naujiesiems kreditoriams atsisakius tokių „su nuolaida“ įsigytų kreditorinių reikalavimų ar atsiskaičius su likusia dalimi kreditorių, bankroto procesas nutraukiamas ir įmonės veikla atkuriama, ji netenka bankrutuojančios įmonės statuso, akcininkai paskiria naują jos vadovą ir įmonė gali tęsti veiklą be skolų naštos.

• Ketvirta, bankroto procedūra taip pat nutraukiama, jei sudaroma taikos sutartis bankroto procese. Kaip ir restruktūrizavimo atveju, taikos sutartis gali būti sudaroma, jei tam pritaria kreditoriai, kurių nepatenkinti kreditoriniai reikalavimai sudaro ne mažiau kaip 2/3 visų kreditorinių reikalavimų.

Taikos sutartį bankrutuojanti įmonė ir jos kreditoriai gali sudaryti iki teismo nutarties likviduoti įmonę dėl bankroto įsiteisėjimo dienos, tad šį klausimą įmonės akcininkai taip pat turėtų spręsti gana operatyviai.

Jei pavyksta dėl to susitarti su kreditoriais, taikos sutartyje gali būti numatytos kreditorių įmonei taikomos nuolaidos: reikalavimo sumažinimas, jo išdėstymas ir t.t.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kristina Ivanovė. Nuo 2019 m. balandžio – nauja tvarka: kada tiekėjai galės būti įrašyti į Nepatikimų tiekėjų sąrašą (1)

2018 m. lapkričio 2 d. Lietuvos Respublikos Seime registruotame Viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ)...

Jūratė Cvilikienė. Kaip nepermokėti už šventes?

Dažnas gyventojas prieš žiemos šventes duoda sau pažadą neišlaidauti ir laikytis biudžeto,...

Vaidas Žagūnis. Koks finansinis įgūdis jaunajai kartai padėtų svajones paversti tikrove?

Nors jaunosios kartos lūkesčiai ir ambicijos įkvepia, kyla klausimas, kiek jos pagrįstos? Ir ar...

Vytautas Ašeris. Trys ingredientai naujos kartos komandai: mokslas, emocijos ir laisvė (2)

Visos – tradicinės, didelės, jaunos ar startuoliškais principais paremtos kompanijos – nuolat...

Vytenis Šimkus. Kiek „Brexit“ gali kainuoti Lietuvai? (5)

Migla dėl Jungtinės Karalystės ateities santykių su Europos Sąjunga kol kas nesisklaido....

Top naujienos

Miunchene – Krampuso viršus: kaip „Žalgirio“ vyrus sprukti privertė vokiškas siaubūnas pažymiai žaidėjams

Kauno „Žalgirio“ vyrai antrą sezoną iš eilės iš Vokietijos savo gerbėjams lauktuvių...

Stebi Rusijos samdinių veiksmus: „Vagner“ nuo kitų skiriasi kardinaliai (179)

Spalio mėn. pradžioje Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) paskelbė naują sąrašą Rusijos ir kitų...

JAV šokiravo demaskuotas „Google“ duomenų rinkimo tinklas: jie žino per daug (26)

Antradienį, įpusėjus Kongreso posėdžiui „ Google “ klausimais, Atstovų rūmų narys Tedas...

Naujausiuose prezidentiniuose reitinguose – nemaloni staigmena vienam iš lyderių (641)

Kelis mėnesius vis augęs konservatorių kandidatės į prezidentus Ingridos Šimonytės reitingas...

Užkalnis: kvepiu geru gyvenimu ir oro uostais (49)

Ermenegildo Zegna Uomo. Būna kvepalai, kurie taip tampriai susiję su kokia nors vieta arba sistema,...

Sociologas apie naujausius partijų reitingus: formuojasi kone dvipartinė sistema (34)

Partijų reitingo viršūnėje jau kurį laiką įsitvirtinę „valstiečiai“ ir konservatoriai....

Kalėdų stalas. Tikros šventės receptas – kepta žuvis po daržovių apklotu (1)

Nuo seno laikomasi papročio, kad ant Kūčių stalo turi nugulti 12 patiekalų. Artėjant šventėms,...

Sinoptikai perspėja iš anksto: siaus pūga (18)

Artimiausias kelias dienas Lietuvą nuklos sniegas, o temperatūra laikysis ties keliais laipsniais...

Egzotines keliones mėgstanti mokytoja Veronika atvira: gyventi tik iš atlyginimo būtų sunku (1370)

Jau daugiau nei dvi savaites Švietimo ir mokslo ministerijoje ( ŠMM ) budinti mokytoja Veronika...

„Bjauriojo ančiuko“ aktorę paauglystėje prievartavo serialų žvaigždė

Aktorė Thelma Fardin apkaltino kolegą aktorių, serialų žvaigždę Juaną Darthesą seksualine...