aA
Kai du lygiaverčiai partneriai pradeda verslą, paprastai kiekvienam akcininkui atitenka po 50 proc. akcijų.
Marius Tamošiūnas
© Bendrovės archyvas

Ir nors tokia akcininkų struktūra iš pirmo žvilgsnio atrodo logiška, tačiau vėliau, išsiskiriant akcininkų požiūriams dėl verslo perspektyvų, tokia valdymo schema gali pražudyti ir itin sėkmingai veikiančias įmones.

Pasirinkus lygiavertę akcininkų struktūrą, faktiškai kiekvienam verslo sprendimui būtinas vienbalsis akcininkų pritarimas. Įsisiūbavus ginčui, dažniausiai tai tampa neįmanoma: už ką balsuoja viena iš konflikto šalių, kitai šaliai atrodo nepriimtina, todėl balsai pasiskirsto po lygiai ir negali būti priimamas joks sprendimas.

Tai yra tipinis vadinamosios „aklavietės“ (angl. deadlock) situacijos pavyzdys, kai sprendimų priėmimas įmonėje neįmanomas, nes nei vienas akcininkas neturi tam reikalingos balsų daugumos.

Dažniausios „aklavietės“

Bene dažniausia tokių ginčų priežastis – vieno iš akcininkų nepasitikėjimas bendrovės vadovu, kurio, esant tokiai akcininkų struktūrai, dažniausiai neįmanoma atšaukti, nes vienas akcininkas balsuoja už vadovo atšaukimą, kitas – prieš.

Tokių ginčų praktika rodo, kad paprastai vienam iš akcininkų pavyksta su bendrovės vadovu susitarti dėl bendro veikimo. Tuomet susiklosto situacija, kai kitas 50 proc. akcijų paketo savininkas visiškai nušalinamas nuo bendrovės valdymo ir jo įtaka bendrovei apribojama iki minimumo.

Kadangi bendrovėse, kuriose nėra sudarytos valdybos, vadovas daugelį sprendimų priima bei sandorių sudaro be atskiro akcininkų susirinkimo pritarimo, dažnu atveju vadovu nepasitikintis akcininkas faktiškai netenka įtakos bendrovės valdymui, nors ir turi lygiai pusę bendrovės akcijų.

Dar absurdiškesnė situacija akcininkų konflikto atveju susiklosto tuomet, kai akcininkų ginčas kyla tarp kontroliuojančiosios bendrovės (angl. holding company) ar tiesiog dukterinių bendrovių akcijų paketus valdančių bendrovių akcininkų.

Suprantama, kad dukterinių bendrovių akcininkų susirinkimuose dalyvauja ir valdymo sprendimus priima ne kas kitas, o patronuojančią bendrovę atstovaujantis jos vadovas.

Taigi kontroliuojančiosios bendrovės akcininkas neturi jokios galimybės daryti įtakos dukterinių bendrovių verslo sprendimams. Negana to, Lietuvos įstatymai patronuojančios bendrovės akcininkui, net ir turinčiam 50 proc. akcijų, nenumato teisės gauti informaciją apie dukterines bendroves ar susipažinti su jų dokumentais.

Taigi akcininkų ginčo atveju, vienas iš lygiaverčių akcininkų gali būti nesunkiai atribojamas nuo didžiosios dalies kontroliuojančiosios bendrovės valdymo. Tokiam akcininkui belieka kantriai laukti eilinio visuotinio akcininkų susirinkimo bei tikėtis pelno, jei tokio uždirbta, skirstymo. Beje, pelno skirstymas dividendų forma Lietuvoje taip pat nėra privalomas, todėl laukti gali tekti labai ilgai.

Konfliktinių situacijų padėtų išvengti akcininkų sutartis

Tokio pobūdžio situacijų, pažeidžiančių akcininkų interesus, galima išvengti jau verslo pradžioje pasirūpinus tinkamais saugikliais, iš kurių pagrindinis ir efektyviausias – akcininkų sutartis.

Tam tikra prasme akcininkų sutartis – tarsi vedybų sutartis: verslo, kaip ir tarpusavio santykių, pradžioje dažniausiai vyrauja optimistinės nuotaikos, todėl partneriai nemato reikalo iš anksto aptarti situacijų, kurios gali kilti jų keliams išsiskyrus.

Tačiau vėliau, jau kilus konfliktui, susiderėti dėl tokios sutarties yra lygiai taip pat sunku, kaip ir apskritai išspręsti patį konfliktą. Todėl veiksminga akcininkų sutartis turėtų būti pasirašoma kiekvieno verslo pradžioje, nelaukiant, kol bendrovė susidurs su problemomis ar kils akcininkų ginčas.

Taip pat akcininkų sutartyse galima nesunkiai išspręsti visas potencialias rizikas, dėl kurių akcininkų konfliktai taptų ilgi ir sunkiai išsprendžiami. Pavyzdžiui, vertėtų iš anksto numatyti „aklavietės“ situacijų sprendimo būdus, privalomo akcijų išpirkimo taisykles, suteikti akcininkams platesnę teisę į informaciją ir pan.

Lietuvos įstatymai akcininkų sutartis reglamentuoja minimaliai, todėl šalys daugeliu atveju gali laisvai numatyti įvairias su verslo valdymu, jo finansavimu susijusias nuostatas.

Pavyzdžiui, verslo partneriai iš anksto gali aptarti, kokio indėlio jie tikisi vieni iš kitų, kaip verslas bus finansuojamas, kaip ir kada skirstomas pelnas, ir taip sumažinti nesutarimų tikimybę. Apie dažniausias akcininkų ginčų ir verslo dalybų priežastis bei būdus, kaip to išvengti, plačiau kalbėsime balandžio 27 d. vyksiančioje konferencijoje „Verslo ginčai 2017“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Nerijus Mačiulis. Kaip išlyginti pajamų nelygybę? (37)

Pajamų nelygybė Lietuvoje yra viena didžiausių ES, tačiau neretai apipinta mitais. Parinkti...

Bronius Miežutavičius. Skęstantis miestas – problemos tik gilės (4)

Portalo skaitomumas muša rekordus, kai iš dangaus drioksteli lietus ir Geležinio Vilko...

Robertas Dargis. Vėl tik lopus dėliojame (20)

Viena rinkimų banga praėjo, ir jau prasidėjo pasirengimas kitų metų rinkimams. Rinkiminius 2020...

Gintarė Taluntytė. Verslui suteikta daugiau galių užtikrinant veiksmingą direktyvų įgyvendinimą (1)

Liepos 8 d. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) priėmė ilgai lauktą sprendimą byloje...

Monika Kuzminskaitė. Kas perka antrą butą Vilniuje: turtuoliai, gudruoliai ar... tiesiog gyvenimo aplinkybių paskatintieji? (3)

Įprasta galvoti, kad antrą būstą perkantis žmogus arba turi pakankamai nemažai pinigų, kad...

Top naujienos

Lukiškėse Bružaitę vedęs keturių žmonių žudikas: apie žudynes, kaltę ir svajones išeiti į laisvę

Savo vaikus pasmaugusią ir iki gyvos galvos įkalintą Kelmės rajono gyventoją Almą Bružaitę...

Anapilin iškeliavo serialo „Naisių vasara“ aktorius Almantas Vaišnys (96)

Pirmadienio vakarą mirė žinomas Lietuvos teatro ir televizijos aktorius Almantas Vaišnys.

Šiurpi avarija Kėdainių rajone sujudino liudininkus: kelininkas pamojo BMW vairuotojui važiuoti

Remontuojamoje kelio dalyje Kėdainių rajone, Kalnaberžės kaime, kiek daugiau nei prieš savaitę...

Orai: vasariška šiluma grįžta (2)

Antradienio rytas Lietuvoje išauš nevienodas. Rytinėje šalies dalyje dangus bus apniukęs,...

Turininga vasara: Jasikevičius ir šoko vestuvėse, ir metė iššūkį Ilgauskui (1)

Kauno „Žalgirio“ vyriausiojo trenerio Šarūno Jasikevičiaus atostogos tęsiasi: Anglija,...

Įrašas medicinos kortelėje gali sugriauti gyvenimą: gydytojai priversti slėpti svarbią informaciją (171)

Įrašas medicinos kortelėje, jog turite psichikos sveikatos sutrikimų, gali apversti gyvenimą...

Kremlius baigia nusigraužti nagus: programišiai ne tik pavogė jautrius FSB duomenis, bet ir nepatingėjo pasityčioti (305)

Maskvoje savaitgalį turėjo raudonuoti veidai – pasaulį pasiekė naujiena, kad programišiai...

Šeimą ištiko tragedija: 6 vaikų tėvas mirė nuo bangos smūgio (29)

Praėjusį ketvirtadienį paplūdimyje su vaikais laiką leidusį 37-erių metų Šiaurės Karolinos...

Prancūzė parodė, kaip išsikepti tikrąjį prancūzišką trupininį obuolių pyragą: paprasta kaip 2x2 (20)

Iš Prancūzijos į Lietuvą atvykusi konditerė Marie-Catherine Garnier parodė, kaip išsikepti...

Kuzminskas oficialiai sukirto rankomis su graikais (4)

„Tikiuosi, kad per šiandien ar rytoj viskas išsispręs ir tai taps oficialu“, – pirmadienį...