aA
Tvarumas ir ypač aplinkosaugos dėmuo pastaruoju metu atsidūrė ne vienos bendrovės artimiausiuose planuose bei, panašu, tapo viena iš pagrindinių temų šių metų įvairiuose verslo renginiuose. Džiugu, kad įmonės skuba rūpintis savo paliekamo pėdsako gamtoje mažinimu. Kita vertus, vertėtų nepamiršti ir kito svarbaus momento – verslai gali ir turėtų keistis ne tik patys, bet ir skatinti tą daryti savo vartotojus.
Liudvikas Aleliūnas
Liudvikas Aleliūnas

Kiekvienas turbūt sutiksime, jog turime būti draugiškesni aplinkai ir net žinome ne vieną būdą, kaip to pasiekti. Tačiau tuo pačiu esame įpročių įkaitai ir be papildomo išorinio stimulo pokyčiai į dažno mūsų gyvenimus ateina sunkiai.

Būtent čia mums gali pagelbėti bendrovės, kurių paslaugomis naudojamės kasdien. Logika šioje vietoje paprasta – tereikia apsunkinti galimybes daryti tai, kas žalinga gamtai, ir tuo pačiu pasiūlyti naujų, gamtai draugiškų alternatyvų. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje apmokestinus plastikinius pirkinių maišelius, jų pardavimai per 5 metus sumažėjo net 90 procentų.

Estijoje „Rimi“ žengė dar vieną žingsnį į priekį ir apmokestino vienkartinius plastikinius maišelius, į kuriuos esame įpratę dėti obuolius ar agurkus – taip plastiko suvartojimą sumažinome keturis kartus, o pardavimams neigiamo įtakos nepastebėjome. Tai reiškia, kad pirkėjai pokyčiui jau buvo pasirengę, tik prireikė papildomo postūmio iš išorės.

Itin pasisekusį taromatų sistemos pavyzdį žinome visi – pakako simbolinio užstato, patogios infrastruktūros ir taros surinkimo perdirbimui rodikliai šoko aukštyn. Kai seniau dažnai skardinių ir plastikinių butelių net nesurūšiuodavome.

Kalbant apie naujų įpročių formavimą per papildomas galimybes – šiemet „Rimi“ pradėjo pilotinį „nulio atliekų“ (angl. zero waste) projektą, kur pirkėjus kviečiame įsigyti įvairias švaros ir kūno priežiūros prekes į atsineštas daugkartines taras. Nors kol kas projektas veikia tik 5 parduotuvėse, per ketvirtį mūsų pirkėjai taip sutaupė net 150 kilogramų plastiko, todėl šiuo metu svarstome tolesnes plėtros galimybes.

Šiame įpročių formavime itin svarbi ir masto ekonomija – kuo daugiau bendrovių skatins keistis, tuo didesnė tikimybė, kad vartotojai tai ir padarys, o ne pasirinks kitą vietą, kuri jiems suteikia galimybę elgtis kaip įprasta.

Kur svarbu nesuklysti

Prieš bet kokius pokyčius būtina atlikti namų darbus, antraip tai gali neigiamai atsiliepti verslo rezultatams. Pirmiausia, reikėtų įvertinti, ar klientai tam tikram pokyčiui jau pribrendo. Matome labai daug puikių aplinkosaugos idėjų Skandinavijoje, Vokietijoje, tačiau, jei jų nemažą dalį aklai perkeltume į mūsų rinkas, daugelis pirkėjų liktų nesupratę. Čia žengti milžiniškus žingsnius yra rizikinga ir rekomenduotina viską daryti pamažu ir apgalvotai.

Be to, tvarumo idėjas ir projektus organizacijoje į priekį turėtų vesti šios srities specialistai. Vis dar gana dažnai tai nugula komunikacijos ir rinkodaros skyriuose, tačiau jų specialistų kompetencijos visai kitos. Čia reikia matyti platesnį paveikslą: nuo poveikio aplinkai, bendruomenėms, kas slypi tiekimo grandinėje ir panašiai. Todėl smagu matyti, kad vis dažniau vadovų komandose atsiranda žmonės išskirtinai atsakingi už socialinę atsakomybę ar tvarumą.

Galiausia, reikia stebėti politines diskusijas. Jei verslai savo veiksmais gali pakeisti vartotojų įpročius, tai valdžios institucijos ir reguliuotojai – verslų. Pastebėjus diskusijas, projektų aptarimus, kurie lems pokyčius, verta pradėti ruoštis iš anksto. Antraip susiėmus artėjant terminui kyla didelė tikimybė klaidoms, skubotiems sprendimams, per didelėms investicijoms.

Tad, jei kiekvienas, net ir mažas verslas ne tik susirūpins savo poveikiu aplinkai, bet ir ras būdų, kaip mažais žingsneliais gali pratinti savo klientus prie tvaresnio gyvenimo, tuo greičiau keisis mūsų visų įpročiai į gerąją, aplinkai draugišką pusę.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Karolis Bielskis. Gyventojų vartojimo įpročiai ir finansinės būklės vertinimas atskleidžia galimybių netolygumus

Pastaruosius kelerius metus sparčiai augęs vidutinis darbo užmokestis gerino ir vartotojų...

Dalia Augaitė. Dar viena galimybė mažoms ir vidutinėms įmonėms – kodėl dabar ypač paranku žengti į kapitalo rinką?

Praėjusią savaitę Ekonomikos ir inovacijų ministerijos uždegta žalia šviesa priemonei...

Jurgita Navikienė. Komandiruotės užsienyje: sutaupyti mokesčiai ar galvos skausmas? (1)

Mūsų šaliai įstojus į Europos Sąjungą ir prasidėjus laisvam darbo jėgos judėjimui, vis...

Darius Imbrasas. Lietuvos ekonomikos plėtra tęsiasi

Lietuvos ekonomika nenustoja augti. Švelninamais karantino ribojimais pagrindinėse Lietuvos...

Indrė Genytė-Pikčienė. BVP šuolis – ne tik žemos palyginamosios bazės pasekmė

Statistikos departamento duomenimis, per trečiąjį ketvirtį Lietuvos BVP išaugo 0,4 proc., o...

Top naujienos

Roma Macijauskaitė | D+

Tikina, kad namuose pagamintas gėrimas tvarko virškinimą, gerina lytinį pajėgumą ir per 10 minučių padeda atsigauti po audringo vakarėlio

Sveiko maisto kūrėju save vadinantis Andrius Vilkas (39 m.) vasarą muzikos festivaliuose lankosi ne...

Lietuvoje pastebėta keista tendencija: padaugėjo žiemą plintančios infekcijos atvejų (56)

Prieš keletą savaičių Didžiojoje Britanijoje buvo fiksuotas netikėtas noroviruso protrūkis...

Klimatalogas įvardijo, kas mūsų laukia rugpjūtį: kaitra nesugrįš, lietūs bus labai netolygūs (29)

Lietuvoje prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, o po rekordinių liepos karščių , atrodo, jau...

Keistas tvarstis pakaušyje užminė naują mįslę dėl Kim Jong Uno (64)

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas pastarosiomis dienomis viešumoje pasirodo su kelių...

40+ moterys: kirptis trumpai ar išlaikyti ilgus plaukus? (12)

Nuo senų senovės įvairiose kultūrose buvo tikima, kad ilgi plaukai turi magiškų galių ir yra...

Čempionų lygos atrankoje Arlauskio ir Dambrausko klubai pergales prarado paskutinėmis minutėmis

UEFA čempionų lygos atrankoje lietuviškų akcentų turintys klubai sužaidė itin panašiu...

Apsidairykite, ar jūsų namuose nėra šių nereikalingų ir neskoningų daiktų: buvo tikima, kad jie neva pritraukia negandas (47)

Sakoma, kad namų ūkio gerovei įtakos turi ne tik patys namai , bet ir daiktai, kurie juose yra....

Papietavusi prie ežero išsižiojo: atostogos tai atostogos, bet kokia kainytė! (138)

Paprastai aš nelinkusi burbuliuoti dėl kainų, ypač kai poilsiauju. Atostogos tam ir yra, kad...

Kodėl po seksualinių santykių peršti makštį ir kaip to išvengti (17)

Makšties perštėjimas, skausmas po seksualinių santykių – gana dažnas reiškinys, teigia...