aA
Jau kurį laiką gyvename tai sustiprėjančioje, tai šiek tiek atslūgstančioje pasaulinėje krizėje, kurią sukėlė COVID-19 pandemija. Tokia būsena sukelia įdomių pokyčių mūsų galvose ir elgsenoje – pradedame labiau mylėti savo šalį ir didžiuotis nacionaliniu identitetu.
Lineta Ramonienė
Lineta Ramonienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Įvairių krizių metu vartotojams neišvengiamai sustiprėja išlikimo instinktas. Maslow poreikių piramidėje tai yra pats primityviausias poreikių lygmuo. Vartotojų elgsenoje jis atsispindi įvairiai – nuo spontaniškų pirkinių, didelių kiekių produktų įsigijimo atsargai iki naujų investicijų. Visa tai puikiai matėme per šią pandemiją – milžiniškais kiekiais pirkome maisto produktus, higienos prekes, ne vienas investavo į nekilnojamąjį turtą.

Kitas įdomus pokytis – stiprėjantis patriotiškumo jausmas. Tai ypač pasireiškia, jei krizė yra ne geografiškai lokali, o globali ar apimanti keletą šalių. Čia sužaidžia tas pats išlikimo instinktas – pasąmonėje žmonėms atrodo, kad jiems, kaip tautai, kyla pavojus išnykti. Tokiu atveju žmonės prisimena ir pradeda labiau vertinti savo nacionalinį identitetą – tai apima tiek nacionalinius simbolius, kuriais didžiuojamės, tiek vietinę produkciją, kuria pasitikime ir mylime. Stipresnį efektą dažniausiai stebime tarp mažesnių šalių ir/ar tautybių atstovų.

Lietuvoje, kaip rodo pastarieji įvykiai viešojoje erdvėje, itin bendruomeniškais nacionaliniu mastu dėl pandemijos netapome, tačiau norą susiburti kartu išreiškėme kitoje vietoje. Jau kurį laiką stebime įdomią tendenciją – vartotojai ima jungtis į produktų ar prekės ženklų bendruomenes. Jie nori būti išskirtiniai, priklausyti unikaliam bendraminčių ratui. Tai mato ir verslas, nes vartotojai, kurie artimai pažįsta prekės ženklus, su jais nuolat bendrauja, labiau jais pasitiki ir yra linkę būti nuolatiniais klientais. Todėl ir patys prekės ženklai proaktyviai kuria savo fanų bendruomenes.

Prie viso to prisideda minėtas stiprėjantis patriotiškumo jausmas ir matome, kad Lietuvoje turime būrį žmonių, kurie siekia ir nori priklausyti lietuviškų prekės ženklų bendruomenei. Pavyzdžiui, lietuviai be galo mėgsta lietuviškus maisto produktus, kurie, atmetus patriotiškumo elementą, jiems asocijuojasi su kokybe ir sveikata. Įdomu tai, kad šie du pasirinkimo kriterijai dažnai laimi net prieš kainos kriterijų. Be to, paskutiniais metais itin pradėjo populiarėti lietuviški kosmetikos prekės ženklai – tiek nauji, tiek jau įsitvirtinę.

Tai geras ženklas, nes šiais neapibrėžtais laikais didesnis dėmesys vietos gamintojams ne tik padeda jiems augti tiesiogiai, bet ir prisideda prie visos šalies ekonomikos augimo – per sumokamus mokesčius ar vietos gamintojų sukurtas darbo vietas. Be to, tie patys gamintojai naudojasi kitų vietos bendrovių paslaugomis – tad kiekvienas išleistas euras vietos produkcijai padeda šiam ekosistemos ratui suktis greičiau, o pas vartotoją sugrįžta ne tik įsigytos prekės ar paslaugos pavidalu, bet ir gerėjančia gyvenimo kokybe šalyje.

Dėmesys lokalumui ateityje turėtų tik stiprėti, nes nepaisant visų nesutarimų, susiskaldymo tam tikrais klausimais, lietuviai tikrai yra tauta, kuri didžiuojasi savo valstybe. Daugelis tyrimų rodo, kad beveik aštuoni iš dešimt Lietuvoje gyvenančių žmonių didžiuojasi būdami Lietuvos piliečiais. O kai didžiuojiesi savo šalimi, labiau pasitiki ir nori padėti vietos bendruomenės nariams.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ieva Vidugirė. Atmintinė vadovui: kaip elgtis, jeigu įmonė neatlaiko sukrėtimų

Ekonomika Lietuvoje pastaraisiais metais augo itin sparčiai: daugėjo investicijų, augo eksportas,...

Viktorija Čijunskytė. Pagrindinės pradedančiojo investuotojo klaidos

Rekordinė infliacija lėmė ir labai didelį susidomėjimą investicijomis, siekiant apsaugoti...

Agnė Jonaitytė-Karalienė. Hibridinio darbo era: iššūkiai, su kuriais susiduriame – tik pradžia

Dveji pandemijos metai pakeitė, kaip, kur ir su kuo mes dirbame. Hibridinis darbo modelis, tapęs...

Jūratė Cvilikienė. 3 iš 5 lietuvių apie investavimą žino per mažai: kokie svarbiausi jo principai

Žvelgiant iš dabartinės aukštos infliacijos ir nepastovumo finansų rinkose situacijos, kalbos...

Jurgita Karvelė. Ar augant infliacijai darbdavys turi didinti atlyginimus ir kaip teisingai paskatinti darbuotojus

Metinei infliacijai Lietuvoje viršijus 20 proc. ribą, vis daugiau darbuotojų, iki šiol buvę...

Top naujienos

Profesorius Mažeikis: Ukrainoje laukia lemiamas mūšis, nuo kurio baigties priklausys labai daug (16)

Ukraina neslepia kaupianti pajėgas ir besiruošianti išlaisvinti Rusijos okupuotą Chersono miestą....

Zuoką pasivijo nemalonumai: VRK išvadose – galimai „slapta rinkimų kasa“, neapskaitytos politinės kampanijos išlaidos (1)

Pirmasis apie dalyvavimą Vilniaus miesto mero rinkimuose pranešęs Artūras Zuokas bus ir vienas...

Verslas PliusAurimas Perednis, laida „Iš esmės“

Naujas valdžios planas – griežtesnė automobilių kontrolė ir techninė apžiūra: nusitaikė į senesnius nei 17-os metų automobilius (10)

Kovodama su oro tarša miestuose valdžia nusitaikė į senesnius nei 17-os metų automobilius....

Karas Ukrainoje. Branduolinės priežiūros ekspertai ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl Zaporožės atominės elektrinės Ukrainos partizanai medžioja kolaborantus

Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros tarnybos ekspertai ragina nedelsiant imtis veiksmų...

Molėtų ežere išvydo nematytą padarą: po tokio vaizdo į vandenį bristi gali ir nebesinorėti (1)

Vasara – maudynių ežeruose metas, tačiau išvydus, kas juose tūno, apie šią pramogą dažnas...

Žmogžudystė Šilutėje: darže rastas negyvo vyro kūnas, įtariamasis sulaikytas

Policijos departamentas informavo, kad Šilutėje buvo įvykdyta žmogžudystė.

Po tragiško įvykio mirė JAV aktorė Anne Heche

Holivudo aktorė Anne Heche, kuri buvo hospitalizuota kritinės būklės, kai praėjusią savaitę...

Milita Daikerytė trankiai atšventė 25 gimtadienį: žinomi svečiai, neeilinis Vido Bareikio koncertas ir ypatingos dovanos

Rugpjūčio 7-ąją atlikėja, verslininkė ir nuomonės formuotoja Milita Daikerytė gali įvardyti...