aA
Lietuvoje taikoma indėlininkų (iki 100 000 eurų) ir investuotojų (iki 20 000 eurų) apsauga yra nustatyta Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimų. Apsaugos lygis yra harmonizuotas Europos Sąjungos mastu, tačiau praktinis teisės aktų nuostatų taikymas Lietuvoje, ypač įvykus didiesiems bankų („Snoro“, „Ūkio banko“) bei kredito unijų bankrotams, yra atskleidęs nemažai spragų ir pilkųjų zonų.
Lina Aleknaitė-van der Molen
Lina Aleknaitė-van der Molen
© Asmeninio albumo nuotr.

Šių spragų užpildymui, taip pat siekiant įgyvendinti naujus Europos Sąjungos teisės aktus, Seimui jau nuo 2020 m. gegužės yra teikiamas Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo (IĮIDĮ) pakeitimo projektas. Naujausios projekto korekcijos pateiktos šių metų spalio mėnesį. Kokie yra aktualiausi indėlininkams ir investuotojams siūlomi pakeitimai?

IĮIDĮ nustatyta apsauga indėlininkams ir investuotojams yra taikoma tiek fiziniams, tiek ir juridiniams asmenims (pavyzdžiui, įmonėms). Indėlininkai yra asmenys, laikantys pinigus banko sąskaitoje ar banke pasidėję indėlį. Pagal IĮIDĮ, indėlininkai įgyja teisę gauti draudimo išmokas tik po to, kai bankui yra iškeliama bankroto byla arba priežiūros institucija (Lietuvos bankas) pripažįsta jį nemokiu.

Projektu siekiama sumažinti sąlygų išmokos išmokėjimui kartelę, nurodant, kad teisė gauti draudimo išmoką atsiranda vien Lietuvos bankui pareiškus nuomonę, kad bankas yra nepajėgus grąžinti indėlį. Formalių sprendimų priėmimo Lietuvos banke procesas gali natūraliai užtrukti. Tuo tarpu, jei iš Lietuvos banko išeina perspėjanti informacija, ji sukelia greitą reakciją rinkoje.

Tokiomis aplinkybėmis laikotarpis iki formalių sprendimų priėmimo sudaro galimybę spekuliuoti ar sukčiauti arčiausiai šios informacijos esantiems asmenims. Pakeitimai skatins Lietuvos banką susilaikyti nuo nepagrįsto nuomonės reiškimo ir tuo pačiu apsaugos visus indėlininkus tokiu atveju, jei nuomonė pareiškiama.

Pagal IĮIDĮ investuotojais yra laikomi asmenys, perdavę bankui ar finansų maklerio įmonei pinigus ir (arba) vertybinius popierius, norėdami pasinaudoti jų teikiamomis investicinėmis paslaugomis. Pavyzdžiui, įmonė perveda pinigus į finansų maklerio sąskaitą tam, kad pastaroji jai nupirktų sutartus vertybinius popierius. IĮIDĮ apsauga investuotojui reiškia, kad jei tokiai finansų maklerio įmonei būtų iškelta bankroto byla, investuotojas netaptų vien kreditoriumi, pretenduojančiu į lėšų likutį pasibaigus bankroto procedūrai, bet gautų IĮIDĮ nustatyto dydžio draudimo išmoką.

Dabar IĮIDĮ nustatyta, kad investuotojas turi teisę gauti draudimo įmoką, jeigu jo įmokėtus pinigus finansų maklerio įmonė laikė jo vardu. Projektu siekiama įtvirtinti ir Europos Sąjungos Teisingumo Teismo išaiškinimą, kad investuotojas turi tokią pačią teisę gauti draudimo išmoką, net jei finansų maklerio įmonė iš jo gautų pinigų nelaikė investuotojo vardu atidarytoje sąskaitoje. Kartais dėl taikomos apskaitos ypatumų finansų maklerio įmonės iš investuotojų gautas lėšas laiko bendroje sąskaitoje. Pakeitimas įvykdytų Teisingumo Teismo nurodymą, kad ir tokios lėšos turi būti apdraustos.

IĮIDĮ nustato pakankamai trumpus terminus, per kuriuos turi būti išmokamos draudimo išmokos. Šiuo metu šis terminas yra 15 darbo dienų nuo draudžiamojo įvykio dienos. Nuo 2021 m. šis terminas trumpės iki 10 darbo dienų, o nuo 2024 m. iki 7 darbo dienų.

Tačiau ne visada išmokėjimo procesas vyksta sklandžiai, kyla ginčai tiek dėl indėlininkų ar investuotojų statuso, tiek dėl įvairių išimčių taikymo, kurie neretai sprendžiami teismuose. Teisminiai ginčai užtrunka ne tik mėnesiais, bet ir metais. Atsižvelgiant į tai, projektu siekiama įtvirtinti taisyklę, kad indėlių draudimo fondo lėšos gali būti naudojamos ne tik indėlių draudimo išmokoms mokėti, bet ir palūkanoms bei delspinigiams pagal teismų sprendimus.

Ši nuostata iš esmės įtvirtintų tai, kas vyksta praktikoje. Indėlininkui ar investuotojui teismo keliu įrodžius savo teisę į draudimo išmoką teismai taip pat priteisia ir palūkanas ir/ar delspinigius, kuriais siekiama kompensuoti indėlininko ar investuotojo praradimus dėl išsitęsusio laikotarpio iki draudimo išmokos gavimo.

Projektas taip pat sprendžia problemas, susijusias su Indėlių draudimo fondo lėšų apsauga. Turint omeny nedidelį Lietuvoje veikiančių bankų skaičių, itin aktualus yra pakeitimas, leisiantis Indėlių draudimo fondo lėšas laikyti ne tik bankuose, bet ir centriniame banke – Lietuvos banke.

Taip pat, nepamiršta ankstesnė patirtis, kuomet bankrutavus didesniam subjektui (bankui) Indėlių draudimo fondas gali pritrūkti lėšų, reikalingų visoms draudimo išmokoms atlikti. Todėl projektu numatyta galimybė Indėlių draudimo fondui skolintis lėšas, jei jų nepakanka iš bankų mokamų įmokų ir Indėlių draudimo fondo kapitalo rezervo. Visgi, viešojo pirkimo tokiu atveju tikėtis būtų neverta. Projekte nustatyta, kad apie pasirengimą įsigyti tokias skolinimo paslaugas ir jų įsigijimą viešai nebūtų skelbiama.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Elena Leontjeva. Pinigų prispausdinti valstybė gali, tačiau žmonių – ne

Valstybių atsakas į pandemiją, spausdinant pinigus, sujaukė įprastus santykius ekonomikoje....

Erik Murin. Kodėl Lietuvoje tiek mažai turinio „Netflix“? Paklauskite „Google“ (4)

„Netflix“ yra vienas, bet ar kada pastebėjote, kad skirtingose šalyse ši platforma rodo...

Živilė Kriščiūnė. Reguliavimo problemų kamštis – kaip jį ištraukti? (3)

Informacija apie verslo reguliavimo ydas – lyg po devyniais užraktais. Ji pernelyg dažnai...

Matas Mačiulaitis. Lietuvos startuolių ekosistema jungia dar aukštesnį bėgį

Šie metai Baltijos šalių startuoliams – išties išskirtiniai. Ne tik pritrauktos didžiulės...

Romas Austinskas. Kyla mokesčiai ir MMA – kils kainos vartotojams (5)

Verslas pasitinka naujieną, kad nuo 2022 metų minimali mėnesio alga ( MMA ) išaugs iki 730 eurų...

Top naujienos

Teisme – medikų fiasko dėl priedų: paaiškino, kam pagal įstatymą iš tikrųjų jie priklausė (4)

Per pirmąjį karantiną dėl neišmokėtų priedų prie algos su Panevėžio ligoninės...

Ar tinkamas metas pirkti bei parduoti automobilį: pastebėta, kur didžiausias kainų šuolis (41)

Pasaulyje stojant automobilių pramonei , krizės pasekmės atsivijo ir į Lietuvą. Nespėjama...

Per visą Lietuvą jau slenka galinga audra: kai kur žaibuoja, dalyje rajonų – kruša  įspėja dėl nakties (29)

Penktadienio naktį Lietuvoje numatomas stiprus vėjas, įspėja tarnybos. Jau kai kuriose Lietuvos...

Roma Macijauskaitė | D+

Tokių specialistų – vos keletas, o poreikis milžiniškas: verslininkams sutaupo kelerius metus + patarimai sklandžiai kalėdinei prekybai

Du sūnus – 9 mėn. ir 4 m. – auginanti Justina Runienė (33 m.) savo laiką skiria ne tik...

Po Nausėdos kritikos dėl vakcinacijos – Dulkio atsakas

Žmonių noras skiepytis vasarą buvo sulėtėjęs didžiojoje Europos Sąjungos dalyje, teigia...

ES žinia Lukašenkai: atsakas bus labai stiprus (358)

Europos Sąjungos lyderiai duos stiprų atsaką į Minsko veiksmus, blokui kaltinant Baltarusiją...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Apsaugokime medikus, apsauginius ir kasininkes nuo nusikaltėlių (42)

Nors aš ir ne Vanga – ir visais šurumburum, pradedant horoskopais, baigiant būrimais iš delno,...

Visuomenė Dulkio fotosesijos nuotraukų nepamatys – ministerija prisidengė Bendruoju duomenų apsaugos reglamentu (167)

Visuomenė skandalingai nuskambėjusios Sveikatos apsaugos ministerijos be konkurso nupirktos...

Transliacija / Iš esmės. Kaip Latvija, Izraelis ir Australija kovoja su COVID-19?

Laidoje dalyvauja: Jolanta Nagle, Rygos lietuvių vidurinės mokyklos direktorė Rima Gedvilaitė...

Dohoje – sidabrinis Rapšio finišas pasaulio taurės etape

Spalio 21-23 dienomis Kataro sostinėje Dohoje vyksta jau trečiasis šių metų Tarptautinės...