aA
Šiandienės situacijos pasekmėnerimas, kurio režime šiuo metu veikia didžioji dalis pasaulio žmonių. Mat dėl pandemijos daug dalykų pakibo ore, o nežinomybės statusas ne vieną atsekė ir į darbo vietą.
Laura Rimkutė
Laura Rimkutė
© Asmeninio albumo nuotr.

Šią emocinę būklę žmonės išgyvena daug sunkiau nei neigiamas žinias ir jų nenaudai priimtą sprendimą. Kodėl taip yra?

Nežinomybėje įstrigęs žmogus jaučia nuolatinę grėsmę

Netikrumą žmogaus smegenys interpretuoja kaip grėsmę, nesaugią situaciją. Tokioje būsenoje įsijungia visi saugos mechanizmai ir atsiranda įtampa. Pakitusi emocinė būsena trukdo susikaupti, efektyviai dirbti, išgyvenama daug mažiau pozityvių emocijų ir nesugebama atsipalaiduoti.

Nežinioje esančių žmonių situacija emociškai daug sudėtingesnė nei nenaudingą sprendimą gavusių asmenų. Pavyzdžiui, atleistas žmogus daug greičiau galės judėti į priekį nei tas, kuris nežino, ar jo paslaugų kompanija atsisakys, jį pasiliks ar išleis į prastovas....

Imkime tą patį darbo netekties pavyzdį. Tokiu atveju žmogaus organizmas pereis penkias klasikines stadijas: neigimą, pyktį, depresiją, susitaikymą, kuris kai kuriais atvejais įvyksta labai greitai, ir veiksmų ėmimąsi. Nežinomybėje esantis žmogus jokių veiksmų imtis negali. Jis savotiškai įstrigęs nuolatinės grėsmės būsenoje.

Dabartiniame kontekste tokių nežinomybėje esančių žmonių labai daug. Vieni sektoriai paveikti mažiau, kiti daugiau, tačiau bet kokiu atveju žmonės jaučia tiek nerimą, tiek baimę dėl savo ateities.

COVID-19 situacija suardė žmogaus rutiną, todėl sugriuvo įprastinė dienotvarkė, kuri gyvenimą darė stabilų ir jį leido suvokti kaip saugų. Nors gyvenant įprastomis sąlygomis rutina laikoma priešu, varginančia monotonija, iš kurios siekiama ištrūkti, atsidūrus nesaugioje aplinkoje rutina yra pagrindinis dalykas, padedantis žmogaus smegenims nurimti.

Kai dalykai kartojasi, vyksta taip, kaip visada, žmogus gali šiek tiek atsipalaiduoti. Tad nežinioje atsidūrę žmonės turėtų bandyti bent dalinai išlaikyti įprastinę rutiną ar susikurti naują.

Emocijų negalima vengti

Be bandymų grįžti į įprastinę rutiną, su nežinomybe, kurią lydi stresas bei nerimas, susidoroti ar bent ją sumažinti pavyks rūpinantis savo emocine bei fizine būsena. Žmogus turi pakankamai laiko skirti miegui, sveikai maitintis, palaikyti aktyvų fizinį režimą. Dirbant su savo emocijomis, itin dažnai pagelbėti gali „RAIN“ modelis.

Juo vadovaujantis, pirmiausia žmogus turi atpažinti savo emocijas ir leisti joms būti. Savo jausmus reikia išgyventi, nes kitu atveju vieną dieną galima tikėtis staigaus ir netikėto jų proveržio.

Atpažinus emocijas ir leidus joms būti, žengiama prie kito etapo – tyrinėjimo. Emocijos nagrinėjamos, aiškinamasi, kokią kūno vietą joms užplūdus skauda, maudžia. Įsigilinus į savo savijautą, reikia demonstruoti meilę sau – rūpintis savimi, pareikšti sau vidinę užuojautą, atjautą, būti švelniu su savimi, nekritikuoti, vesti su savimi teigiamą vidinį monologą.

Sunkios situacijos plečia žmogaus komforto zoną

Kuomet stresas ir kitos išorės sukeltos neigiamos emocijos paliečia darbuotojus, itin svarbu, kad savo rolės nepamirštų vadovas. Tokiose situacijose kolektyvas pirmiausia savo žvilgsnį kreipia į lyderį ir stebi jo elgseną.

Kolektyvą įkvėpti pavyks su savo emocijomis susidoroti gebančiam ir nepanikuojančiam vadovui. Komanda lyderį laiko autoritetu, į jį nukreiptas organizacijos žmonių žvilgsnis, todėl lyderiai turi rūpintis savo psichologine ir fizine savijauta, komunikuoti su darbuotojais, kalbėtis su žmonėmis apie jų išgyvenimus, nebijoti dalintis ne tik stipriomis, bet ir silpnomis akimirkomis.

Kiekviena išgyventa situacija suteikia vidinės stiprybės ir plečia žmogaus komforto zoną. Tad šiandien išgyventa pandemija padės nepasimesti negandoms užklupus kitąkart, nes žmogus jau žinos, kad jis su tokiomis situacijomis susidoroti yra pajėgus.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Mantas Zakarka. VMI duomenys rodo, kad alaus vartojimas šalyje toliau auga, o stipriojo alkoholio ir vyno – krinta

Sulaukę Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenų matome, kad per šių metų pirmus...

Jurgita Navikienė. Darbuotojų edukacija gali padėti išvengti darbo ginčų

Anksčiau ar vėliau kiekvienas darbdavys susiduria su tam tikrais darbuotojų klausimais....

Nerijus Mačiulis. Ar jau baigėsi finansų rinkų griūtis?

Juodasis penktadienis ir juodos nuolaidos baigėsi, o kaip su nuolaidomis finansų rinkose? Šiemet...

Rokas Subačius. Esmė ne skaičiuose: ką išnaudota paslaugų sektoriaus kvota sako apie Lietuvos migracijos sistemą

Nustatyta paslaugų sektoriaus darbuotojų, esančių trūkstamų profesijų sąraše, kvota – 16...

Greta Zarembienė. Kaip elgsis indėlininkai palūkanoms pakilus virš nulio?

Centriniams bankams toliau kovojant su infliacija , šiemet palūkanos už indėlius didžiuosiuose...

Top naujienos

Laukia precedento neturintis migrantų antplūdis: 3 milijardai žmonių liks be namų, naujakurių sulauksime ir Lietuvoje (13)

Kaip katastrofinio scenarijaus filme, potvyniai, tropinės audros ir uraganai, gaisrai ir sausros...

Konservatorių bausmės užkulisiai: auka gali tapti ne tik Majauskas (3)

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) valiai palaikyti tik su...

Atskleistas galimai didžiausias ES „karuselinis“ sukčiavimas, kratos atliktos ir Lietuvoje

Europos prokuratūra atskleidė galimai didžiausią Europos Sąjungoje ( ES ) „karuselinio“...

Žiniasklaida: Kinija nutildė Putiną su Medvedevu (9)

Agresyvi aukščiausiosios Rusijos vadovybės retorika, kurioje pasauliui buvo grasinama pirmuoju...

Dirbantiems savarankiškai kitais metais didėja įmokos „Sodrai“

Vyriausybei 2023 metams nustačius didesnį minimaliosios mėnesinės algos dydį, didėja ir...

M360 PremiumDovilė Jablonskaitė

„Putės“ skonio traškučiais išgarsėjęs verslininkas sulaukė tarptautinio dėmesio ir provokuoja toliau: kviečia rinkti „penio“ skonio produkto pakuotę (2)

Moters pažeminimas ir paniekinimas, formuojant nuostatą, kad viena lytis pranašesnė už kitą –...

Karas Ukrainoje. Politologas: Putino bunkeryje – esminis įvykis Stoltenbergas: turime būti pasirengę naujiems išpuoliams (7)

Rusijos pajėgoms pasitraukus iš Chersono, įvyko esminis įvykis – Rusijos prezidento Vladimiro...

Rusija turi savo numylėtinį Katare: cituojamas šalį palaikantis kamerūnietis FIFA nemato pagrindo bausti žaidėją

Planetos pirmenybes nušviečianti Rusijos žiniasklaida turi savo herojų Katare. Tai Kamerūno...