aA
Ekonomistai ir finansų specialistai mėgsta ekonominius reiškinius vadinti gyvūnų vardais. Pavyzdžiui, buliai ir meškos apibūdina situaciją finansų rinkose – atitinkamai rinkų pakilimą arba smukimą. Balandžiai ir vanagai – garsiausi pinigų politikos paukščiai, atspindintys centrinių bankų atstovų poziciją infliacijos bei pinigų politikos priemonių taikymo klausimais. 2007 m. šį paukščių pasaulį papildė juodosios gulbės – reti įvykiai, kurių neįmanoma numatyti, tačiau galintys turėti ypač didelių neigiamų pasekmių. Neseniai ekonomistų gyvūnijos terminologijoje atsirado ir pelėdos – pasak naujosios Europos Centrinio Banko vadovės Christine Lagarde, tiesiog išmintingi gyvūnai. Panašu, kad koronavirusas (COVID-19), atsiradęs Kinijoje ir staigiai išplitęs pasaulyje, gali tapti naująja juodąja gulbe. Ir šiam gyvūnui suvaldyti prireiks nemenko būrio išmintingų pelėdų.
Laura Galdikienė
Laura Galdikienė
© DELFI / Andrius Ufartas

Šio viruso, ko gero, niekas nesitikėjo, tačiau jis gali reikšmingai supurtyti ir taip silpną pasaulio ekonomiką ir pažeisti finansų sistemos stabilumą.

Metų pradžioje tarp pagrindinių tarptautinių organizacijų, pavyzdžiui, Tarptautinio valiutos fondo ar Pasaulio banko, įvardijamų rizikų ekonomikos augimui dažniausiai buvo minimos geopolitinės ir socialinės įtampos, prekybos karai bei gamtos stichijos dėl klimato kaitos. Kasmetinėje Pasaulio ekonomikos forumo rizikų ataskaitoje, publikuotoje sausio viduryje, kai virusas jau siautė Kinijoje ir ėmė plisti už jos ribų, užkrečiamosios ligos nepateko į labiausiai tikėtinų rizikų dešimtuką. Tačiau, nors ir nelaukta, ši gulbė nieko gero nežada. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) dėl koronaviruso pasaulio ekonomikos augimo prognozes šiandien, kovo 2 d., sumažino 0,5 proc. punkto – iki 2,4 proc. Tačiau, anot EBPO, pagal blogesnį scenarijų ši juodoji gulbė galėtų sumažinti pasaulio augimą iki 1,2 proc., t. y. pasaulio ekonomika augtų dvigubai lėčiau, nei prognozuota prieš viruso išplitimą. Kai kurių ekonomistų ir akademikų skaičiavimais, pagal blogesnį scenarijų ši juodoji gulbė galėtų sumažinti pasaulio augimą nuo 1 iki 2 proc. punktų ar net pastūmėti pasaulio ekonomiką į recesiją. Į galimą tokio scenarijaus išsipildymą netruko sureaguoti ir finansų rinkos – vasario mėn. paskutinė savaitė pasaulio akcijų rinkai buvo prasčiausia nuo 2008 m.

Dėl viruso uždarytos Kinijos gamyklos ir sumenkęs vartojimas suduos pirmąjį ir, ko gero, didžiausią smūgį Kinijos ekonomikai, bet kitos šalys taip pat yra pažeidžiamos. Apie reikšmingai susitraukusią Kinijos gamybos apimtį jau byloja vasario mėn. į visų laikų žemumas smukęs gamybos pirkimo vadybininkų indeksas . Dėl sutrikusios gamybos pasaulio fabriku vadinamoje Kinijoje bus paveiktos ir pasaulinės prekių gamybos ir tiekimo grandinės. Kaip pastebi Europos verslo organizacija Business Europe, Europos įmonės kol kas naudoja atsargas (jei jų turi), tačiau jos gali baigtis per artimiausias 2–3 savaites. Nors Kinijoje apribojimai darbuotojams vykti į darbą pamažu atšaukiami ir prekių tiekimas gali atsigauti, kyla rizika, kad, vėl ėmus didėti užsikrėtusiųjų skaičiui, bus grįžta prie griežtų karantino sąlygų ir gilėjančių pasiūlos sutrikimų. Virusui išplitus į daugiau šalių, įmonėms gali būti sunkiau rasti alternatyvių tiekėjų, dėl karantino darbuotojų trūkumas gali imti stabdyti gamybą ir pačioje Europoje.

Ilgainiui didėjančią grėsmę gali kelti ne tik sutrikusi pasiūla, bet ir smunkanti paklausa. Dėl socialinių kontaktų apribojimų labiausiai gali nukentėti paslaugų sektorius, ypač veiklos, susijusios su turizmu, transportavimu ir pramogomis. JAV pirkimo vadybininkų indeksas rodo, kad tai jau vyksta, – vasario mėn. pirmą kartą per pastaruosius ketverius metus ekonomikos aktyvumas JAV paslaugų sektoriuje sumenko, tačiau pažeidžiamos ne tik paslaugų veiklos. Vartotojai tokiu metu gali būti nelinkę pernelyg išlaidauti ne pirmo būtinumo prekėms, tad virusas gali paveikti ir ilgalaikio vartojimo prekių gamintojus, ypač automobilių pramonę, kuri ir taip išgyvena ne pačius geriausius laikus. Tai būtų dar vienas smūgis ties recesija esančiai Vokietijos ir visai euro zonos ekonomikai. Nors, remiantis pirkimo vadybininkų indeksu, vasario mėn. euro zonos ekonomika nerodė silpnėjimo ženklų, kažin ar toks atsparumas ilgai išsilaikys.

Jei pasaulio ekonomika keliaus šiuo keliu, būtų naivu tikėtis, kad tai neturės poveikio ypač atvirai Lietuvos ekonomikai. Kai kurios Lietuvos įmonės gali laikinai išlošti, jei su tiekimo sutrikimais susiduriančios įmonės perkels dalį prekių užsakymų iš Azijos į Europą. Tačiau pasaulinis paklausos sumažėjimo poveikis anksčiau ar vėliau greičiausiai ims dominuoti. Prastesnės eksporto perspektyvos neigiamai paveiktų darbo rinkos, vartotojų ir įmonių pasitikėjimo rodiklius ir uždarąjį ekonomikos sektorių, įskaitant ir būsto rinką. Tačiau poveikis Lietuvos ekonomikai priklausys ir nuo to, kaip plačiai virusas paplis šalyje, kokių priemonių bus imtasi jam suvaldyti ir kaip elgsis šalies gyventojai – karantinas, panika, saviizoliacija galėtų gerokai prislopinti namų ūkių vartojimą.

Kovai su šia juodąja gulbe politikos formuotojai privalo tapti išmintingosiomis pelėdoms. Politikos priemonės, pavyzdžiui, skatinančioji fiskalinė politika šalyse, kurios turi tam erdvės, gali padėti amortizuoti neigiamą viruso poveikį ekonomikai. Štai Vokietijoje jau svarstoma galimybė laikinai sušvelninti fiskalines taisykles ir padidinti išlaidas investicijoms. Be to, ypač svarbu pažaboti tolesnį viruso plitimą ir kiek įmanoma suvaldyti dezinformacijos ir nepagrįstos baimės skatinamą visuotinę paniką. Specialistai, nagrinėję SARS viruso poveikį Honkonge, nustatė, kad daugiausia neigiamo poveikio ekonomikai padarė nekoordinuoti ir kartais panikos skatinami nebūtini privačių asmenų veiksmai, pavyzdžiui, tam tikros vietovės palikimas ar perteklinis kontaktų su kitais žmonėmis atsisakymas. Tad šiandien reikalinga mitus išsklaidanti, užtikrinta komunikacija, laiku priimami būtini sprendimai, koordinuoti veiksmai tarp šalių.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.4000

Neringa Ivanauskienė. Staigus kritimas prasidėjo – kaip po jo galėsime atsigauti? (11)

Įpusėjo antroji naujos realybės savaitė Lietuvoje. Didelės visuomenės dalies karantinavimas,...

Mariana Sueldo. Virtualios komandos – ne tik krizinės situacijos sprendimas (1)

Dėl koronaviruso didžiajai Lietuvos daliai persikėlus dirbti į namus, dauguma organizacijų...

Renata Cibulskienė. Karantinas ginčų dėl vaikų nestabdo (1)

Lietuvai gyvenant karantino sąlygomis, ginčų tarp skyrium gyvenančių tėvų dėl bendravimo su...

Tadas Gudaitis. Rinkose pučiant nerimo vėjams − kaupiantiems pensijai dvi geros žinios (7)

Per pastarąsias kelias savaites didelių išbandymų atnešęs koronavirusas gerokai supurtė...

Laurynas Narvydas. Obligacijos: kaip jas panaudoti verslo finansavimui? (1)

Dėl koronaviruso pandemijos Lietuvoje paskelbus karantiną buvo apribota notarų veikla. Tai...

Top naujienos

Psichoterapeutas: jei situacija tęsis dar 6 savaites, bus kardinalių socialinių pokyčių (580)

Nors pandemija palies visas gyvenimo sritis, ypatingą svarbą turi kintanti socialinė...

Niūri britų mokslininkų prognozė: mirčių nuo COVID-19 skaičius gali būti sukrečiantis JAV ekspertas: aukų šalyje gali būti iki 200 tūkst. (245)

Nepaisant įgyvendinamų griežtų priemonių, Imperatoriškojo koledžo Londone mokslininkai...

Sekmadienį Lietuvoje patvirtinti dar 23 COVID-19 atvejai: bendras skaičius – 460 (377)

Sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti dar...

Mėnesio prognozė: po anomaliai šilto kovo balandis bus itin kontrastingas (38)

Artėjantis balandis gali būti itin permainingas, rodo Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos...

Pokyčiai darbovietėje: 5 patarimai, kaip elgtis vadovui, kad virusas atneštų mažiau nuostolių (19)

Kol kas nėra visiškai aišku, kokiu mastu COVID-19 plitimas paveiks mūsų socialinį gyvenimą ir...

Klaipėdos ligoninės vadovas: palatų sergantiems koronavirusu netrukus gali nebeužtekti (293)

Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas Vinsas Janušonis sako, kad jau kitą savaitę...

Trumpas: JAV nemokės už Britanijos princo Harry ir jo šeimos apsaugą (35)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį pareiškė, kad jo šalis neketina apmokėti...

Dirbtinis intelektas plinta žaibiškai: ar sulauksime, kad žmones pakeis robotai? (36)

Kada pasiteisina investicijos į dirbtinį intelektą (DI) ir kada reikia imtis kitų priemonių,...

Vilniuje nusileido lėktuvai su lietuviais iš Tenerifės, Frankfurto, Paryžiaus (203)

Vilniaus oro uoste sekmadienio vakarą nusileido lėktuvai su Lietuvos piliečiais iš Tenerifės,...

14-oji karantino diena. Tobuliausias ir skaniausias desertas (26)

Visi turime savo mėgstamiausią desertą, tai šį kartą supažindinsiu su savo mėgiamiausiu, kurį...

|Maža didelių žinių kaina