aA
Naujas verslas prasideda nuo idėjos. Kiek vėliau imama galvoti apie prekių ir paslaugų kūrimą, klientų paiešką ir naujas rinkas. Tačiau kiekvienas verslas nuo pat pradžių savo verslo procesuose sukuria daugiau ar mažiau intelektinės nuosavybės objektų, kurie yra įdomūs konkurentams, todėl labai svarbu iškart turėti ne tik verslo vystymo, bet ir intelektinės nuosavybės apsaugos strategiją.
Kristina Vilkienė
Kristina Vilkienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Šiame straipsnyje norėčiau apžvelgti svarbiausius verslui kylančius klausimus, kas sudaro intelektinės nuosavybės portfelį, kaip apsaugoti savo intelektinę nuosavybę ir auginti portfelį kartu su verslu.

Intelektinė nuosavybė yra kūrybinės veiklos rezultatas, nematerialus turtas, kurį, kaip ir bet kokį kitą turtą, svarbu tinkamai apsaugoti ir tinkamai „įdarbinti“, kad jis kurtų maksimalią galimą naudą verslui.

Neapsaugota arba nepakankamai apsaugota visa turima intelektinė nuosavybė gali būti viena iš verslo rizikų. Net ir vienas neapsaugotas intelektinės nuosavybės objektas gali tapti mažu akmeniu, apverčiančiu didelį vežimą. Ir kuo vežimas didesnis, tuo daugiau dėmesio jis gali sulaukti iš norinčiųjų pasinaudoti svetimu įdirbiu.

Paprastai į intelektinės nuosavybės portfelį pirmasis patenka juridinio asmens pavadinimas. Remdamasi juo, įmonė jau gali drausti ne tik panašių juridinio asmens pavadinimų registracijas, bet ir drausti registruoti ir naudoti tapačius arba klaidinančiai panašius prekių ženklus ar domenis.

Vėliau į portfelį patenka produkto ar paslaugos pavadinimas (prekių ženklas), produkto pakuotė (dizainas), interneto svetainės adresas (domenas) bei turinys (autorių teisės ir (arba) dizainas), technologiniai sprendimai (išradimas ar komercinė paslaptis). Tinkama šių objektų apsauga –registracija ir (arba) sutartys dėl šių objektų nuosavybės – gerokai palengvina verslo procesus: nors neapsaugo nuo kopijavimo, tačiau labai palengvina teisių gynimą ir savo pozicijų rinkoje išlaikymą.

„Apple“ ar „Windows“ – ne apie obuolius ir langus

Kiekvienais metais Valstybinis patentų biuras gauna iki 3 tūkst. paraiškų nacionaliniams prekių ženklams registruoti. Prekių ženklo registracija nėra privaloma, tačiau ji suteikia išimtines teises į konkretų žymenį ir labai praverčia prireikus ginti savo teises.

Pagrindinis reikalavimas, keliams prekių ženklui, – turėti skiriamąjį požymį. Būtent skiriamojo požymio neturėjimas yra dažniausia atsisakymo registruoti prekių ženklą priežastis.

Prekių ženklo pavadinimas neturi būti aprašomasis. Rekomenduotina, kad ženklas būtų „nutolęs“ nuo žymimų prekių ar paslaugų charakteristikų: jis neturi nurodyti tos prekės ar paslaugos rūšies, kokybės, kiekio, paskirties, vertės, geografinės kilmės, pagaminimo ar paslaugos suteikimo laiko ir pan.

Prekių ženklai gali būti sudaryti iš bendrinių lietuvių kalbos žodžių, tačiau tie žodžiai neturi aprašyti prekių ar paslaugų, kurios bus žymimos prekių ženklu.

Jau chrestomatinis pavyzdys yra tokie gerai žinomi informacinių technologijų pasaulio vardai kaip „Apple“ ar „Windows“, kurie dėl savo aprašomojo pobūdžio negalėtų būti registruojami kaip vaisių ar langų prekybos įmonių prekių ženklai.

Prekių ženklai paprastėja ir tampa mažiau apsaugoti

Rinkodaros specialistai sako, kad prekių ženklai pastaruoju metu paprastėja: juose lieka vis mažiau grafikos ir spalvų, vyrauja minimalizmo tendencijos. Apie 70 proc. paraiškų pateikiama grafiniams bei grafiniams su žodiniais elementais ženklams registruoti, o 30 proc. – žodiniams prekių ženklams. Apie 45 procentai ženklų yra spalvoti.

Deja, Patentų biuro praktika rodo, kad naujosios tendencijos gali reikšti ir prekių ženklų „silpnėjimą“. Strategija, kai ženklus sudarančiais elementais pasirenkami bendriniai, aprašomojo pobūdžio žodžiai, suprantama – vartotojas iš karto „nuskaito“ žinutę apie prekes ar paslaugas, tačiau kartu sukuriama erdvė teisių pažeidimams ir teisiniams ginčams.

Tam, kad prekių ženklas būtų stiprus rinkoje, jis turi būti „stiprus“ ir teisine prasme, neaprašyti prekių ar paslaugų bei nebūti panašus į rinkoje jau naudojamus žymenis. Jeigu verslas renkasi naudoti modernius, bet teisiškai „silpnus“ prekių ženklus, patartina atsiminti, kad tokių ženklų išimtinių teisių apimtis ir apsauga nuo galimo kopijavimo yra labai siaura: saugoma tik tokia kompozicija, kokia nurodyta ženklo vaizde, ir tuomet galimybės riboti konkurentų veiksmus stipriai sumažėja.

Intelektinės nuosavybės portfelio valdymas kaip šachmatų partija

Prieš paduodant paraišką prekių ženklui registruoti, svarbu įsitikinti, ar teisė į šį žymenį nepriklauso kitiems asmenims, bei gerai apgalvoti, kokioms prekėms ar paslaugoms žymėti bus naudojamas ženklas. Patartina pagalvoti ir apie galimas verslo perspektyvas bent jau per artimiausius 5 metus, nes, padavus paraišką, papildomas į ženklo apsaugą patenkančias prekes ar paslaugas galima nurodyti tik padavus naują paraišką. Be to, 5 metus nenaudojamas prekių ženklas gali būti panaikintas suinteresuotų asmenų prašymu.

Versle naudojamą logotipą, nors ir neregistruotą, saugo autorių teisės, kurios atsiranda nuo sukūrimo momento. Tačiau, siekiant tinkamai apsaugoti savo turtines teises, jas svarbu tinkamai įforminti sutartimi ir įsitikinti, ar tokio objekto sukūrimas nepažeidžia kitų asmenų turimų teisių. Pavyzdžiui, kai dizaineris sukuria ir atsiunčia logotipą el. paštu, tai savaime dar nereiškia, kad turtinės teisės į kūrinį priklauso būtent užsakovui.

Skirtingų intelektinės nuosavybės objektų – juridinio asmens pavadinimo, prekių ženklo, autorių teisėmis saugomo objekto, apsaugos derinimas ir jų tarpusavio santykio kompleksiškumas gerai atsiskleidžia per Valstybiniame patentų biure ir teismuose nagrinėto ginčo dėl organizacijos VšĮ „Penkta koja“ situaciją, kai vienam VšĮ dalininkui liko teisės į juridinio asmens pavadinimą, kitam – turtinės teisės į logotipą, kurio negalima registruoti kaip prekės ženklo ir naudoti komercinėje veikloje.

Intelektinės nuosavybės portfelio valdymą galima palyginti su šachmatų partija – svarbu ne tik atskirti baltąsias figūras nuo juodųjų, bet ir atpažinti atskiras figūras, intelektinės nuosavybės objektus, bei gebėti kiekvienai jų parinkti geriausią ėjimą konkrečioje situacijoje.

Pagrindiniai intelektinės nuosavybės apsaugos principai

Intelektinės nuosavybės teisių apsauga yra teritorinė: svarbu apsaugoti intelektinės nuosavybės objektus ten, kur verslas jau vykdomas arba planuojamas vykdyti.

Intelektinės nuosavybės objektų apsauga yra teminuota: svarbu nepamiršti laiku pratęsti intelektinės nuosavybės objekto galiojimą.

Intelektinė nuosavybė saugo tokį objektą, koks yra registruotas – pasikeitus objektui svarbu įvertinti naujos registracijos poreikį.

Kad intelektinės nuosavybės portfelis būtų efektyvus ir sukurtų daugiausia pridėtinės vertės, svaru jį nuolat prižiūrėti ir periodiškai peržiūrėti verslo procesus. Štai pagrindiniai klausimai, į kuriuos rekomenduotina atsakyti atliekant verslo procesų peržiūrą:

Kokie intelektinės nuosavybės objektai jau saugomi?

Kokie intelektinės nuosavybės objektai yra naudojami?

Ar naudojama tai, kas registruota?

Kas naujo sukurta verslo procesuose?

Ar naujai sukurti intelektinės nuosavybės objektai nepažeidžia ankstesnių trečiųjų asmenų teisių?

Kokiems naujai sukurtiems intelektinės nuosavybės objektams trūksta apsaugos?

Ar intelektinės nuosavybės objektų kūrimo procesai ir jų apsauga tinkamai reglamentuoti sutartimis su darbuotojais bei trečiaisiais asmenimis?

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Marius Dubnikovas. Akcizų mažinimas smulkiesiems aludariams gali iškreipti alaus rinką (2)

Alkoholio rinkoje vyksta persiskirstymas – reikšmingai auga įvairių rūšių vyno bei degtinės...

Elena Leontjeva. Pinigų prispausdinti valstybė gali, tačiau žmonių – ne (18)

Valstybių atsakas į pandemiją, spausdinant pinigus, sujaukė įprastus santykius ekonomikoje....

Erik Murin. Kodėl Lietuvoje tiek mažai turinio „Netflix“? Paklauskite „Google“ (6)

„Netflix“ yra vienas, bet ar kada pastebėjote, kad skirtingose šalyse ši platforma rodo...

Živilė Kriščiūnė. Reguliavimo problemų kamštis – kaip jį ištraukti? (5)

Informacija apie verslo reguliavimo ydas – lyg po devyniais užraktais. Ji pernelyg dažnai...

Matas Mačiulaitis. Lietuvos startuolių ekosistema jungia dar aukštesnį bėgį

Šie metai Baltijos šalių startuoliams – išties išskirtiniai. Ne tik pritrauktos didžiulės...

Top naujienos

Šūviais į apsauginį įtariamo vyro feisbuke – raginimai ginkluotis: ei, mentai, ir ką jūs man padarysit? (136)

„Ei, mentai . Vaikštinėju visur be kaukės. Ir ką jūs man padarysit?“ - savo feisbuko...

Vaistinės po ribojimų sugriežtinimo: tiek pykčio dar niekada nebuvome sulaukę (179)

Nuo penktadienio vaistinės e, kuriose priimami pacientai ir be galimybių paso, vienam pirkėjui...

Migrantai į Lenkiją veržėsi jėga, jiems talkino ir baltarusiai

Lenkijos sienos apsaugos tarnyba pranešė apie migrantų bandymą jėga prasiveržti per sieną....

Kelių finansavimo reforma: apie asfaltuojamus žvyrkelius savivaldybės turės paskelbti iš anksto (17)

Seimui pateiktoje kelių finansavimo reformoje, be kita ko, numatyti su vietinės reikšmės...

Koronavirusas pasiglemžė Kėdainių progminazijos mokytojos gyvybę

Kėdainių „Ryto“ progimnazijoje – skaudus įvykis. Užsikrėtusi koronavirusu , paskutiniu...

Incidentas garsiame Vilniaus kvartale: aidėjo šūviai, iškviestos gausios policijos pajėgos įtariamasis neblaivus (165)

Pirmadienį specialiosios tarnybos sulėkė į Kauno gatvę Vilniuje . Pranešama apie ginkluotą...

Ramūnas Bogdanas. Kaip sekasi talibams?

Prieš porą mėnesių per pasaulį ūžtelėjo nuotraukomis iliustruotos informacijos banga, kaip...

Valdantieji siūlo valstybės lėšomis rezidentūrą baigusiems medikams atidirbti Lietuvoje (1)

Siūloma, kad valstybės lėšomis rezidentūros studijas baigę medikai turėtų kelerius metus...

Primena, kad darbuotojų laukia ilgasis savaitgalis – truks 4 dienas šiemet laukia dar vienas ilgasis savaitgalis

Dirbančiųjų kitą savaitgalį laukia tikra atgaiva – bus galima pasimėgauti net 4 dienų ilguoju...

Pagaliau „Žalgirio“ stovykloje – pozityvesnės naujienos (7)

Kauno „Žalgirio“ stovykloje galų gale yra ir geresnių žinių. Antradienį Tel Avive...