aA
Kaupimas senatvei – svarbi ir jautri tema kiekvienam dirbančiajam. Nors vis daugiau lietuvių supranta, kad pasikliovimas vien tik „Sodros“ pensija negarantuos pakankamų pajamų išėjus į užtarnautą poilsį, nepagrįstų baimių, susijusių su kaupimu privačiuose pensijų fonduose, vis dar galima išgirsti. Dažniausiai jos susijusios su nuogąstavimu prarasti pensijų fonde sukauptą turtą.
Kęstutis Lisauskas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Trumpiausias atsakymas į klausimą, ar gali pensijų fonde esantys jūsų pinigai vieną dieną imti ir staiga pradingti, yra paprastas: ne, negali. Visas pensijų fondų turtas yra atskirtas nuo šiuos fondus valdančių bendrovių turto. Dėl šios priežasties nusavinti sukauptų lėšų arba panaudoti jas ne pagal paskirtį yra visiškai neįmanoma.

Taip, konkreti įmonė, į kurią nukreipiami pensijų fondų pinigai, gali bankrutuoti, o jos akcijos – nuvertėti. Tačiau griežtos taisyklės, reglamentuojančios pensijų fondų veiklą, numato tiek investavimo krypčių įvairovę, tiek diversifikavimo būtinybę. Dėl šios priežasties į akcijas investuojantys fondai savo nukreipiamas lėšas ne tik išskaido tarp atskirų bendrovių, bet ir tarp atskirų sektorių bei valstybių.

Neabejotina ir tai, kad ilguoju laikotarpiu akcijų kaina yra užprogramuota vidutiniškai kilti, ne kristi, o tokią prognozę pagrindžiančių veiksnių yra ne vienas: planetos gyventojų skaičiaus didėjimas, vartojimo ir darbo našumo augimas bei nuolat diegiamos inovacijos.

Kiekvienas papildomai pensijai kaupiantis dirbantysis turėtų būti ramus ne tik dėl kaupiamų lėšų (ne)dingimo, bet ir dėl teisių į jas. Visa fonde sukaupta suma yra tik dirbančiojo asmens nuosavybė, jam užtikrinsianti didesnes pajamas senatvėje.

Nors iš kai kurių populistų lūpų ir gali pasigirsti kalbų esą skatinamąsias išmokas pensijų fondų dalyviams reikėtų grąžinti atgal į valstybės biudžetą, tokie veiksmai teisinėje valstybėje yra neįsivaizduojami. Tai prilygtų ūkininkams suteiktų lengvatų grąžinimui atgal į šalies iždą. Todėl kaupiantieji ir čia turėtų būti ramūs. Nors senatvei fonde kaupiama suma susiformuoja iš dviejų dalių – asmens įmokų ir valstybės paskatinimo, ji visa yra neliečiama asmeninė kaupiančiojo nuosavybė.

Didesnes žmogaus pajamas senatvėje užtikrins ne tik pats kaupimo fonde faktas, bet ir privalomo anuiteto, arba periodinės išmokos, įsigijimas. Nepamirškime, kad pensija – tai instrumentas, skirtas iš dalies pakeisti darbo pajamas, kurių žmogus netenka išėjęs į pensiją. Todėl pensijų fonde sukauptos lėšos nėra skirtos buto remontui ar anūkų gimtadienio dovanai. Šiuo atveju anuitetas tiesiog apsaugo naująjį pensininką nuo pagundos vienu ypu išleisti sutaupytus pinigus, skirtus visam senatvės gyvenimo etapui.

Dar vienas daliai dirbančiųjų nerimą keliantis klausimas – pensijų sistemos stabilumas. Pastarasis, neabejotinai, yra pamatinė visos sistemos vertybė.

Nors nuolatiniai taisyklių kaitaliojimai neprideda pasitikėjimo pensijų sistema, svarbu susitaikyti su tuo, kad kai kada pokyčiai yra neišvengiami. Pavyzdžiui, kintant šalies ekonominei ir demografinei situacijai. Ateityje dėl to gali ne tik didėti pensinio amžiaus riba ir nustatytos naujos ribos privalomo anuiteto įsigijimui, bet ir pakeistas valstybės skatinamosios dalies dydis.

Tačiau nereikia pamiršti, kad valstybė sukūrė ir palaiko gyventojų paskatas dalyvauti visose trijose pensijų sistemos pakopose. Todėl valstybės pareiga yra užtikrinti kiek įmanoma ilgesnį šios sistemos tęstinumą ir stabilumą. Dėl to kiekvienas būsimasis sistemos pokytis privalo būti kritiškai įvertintas, o jo nauda išaiškinta visuomenei dar prieš jį priimant. Tik taip bus garantuotas sklandus, skaidrus ir patikimas pensijų sistemos veikimas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
2.7500

Marius Liatukas. Bankrotų lygtyse pagausės nežinomųjų (1)

Lietuvoje per teisėjų rankas pereina didžioji dauguma šalies įmonių bankroto bylų – tik...

Greta Ilekytė. Lietuvos eksportas mažėja: ar jau skambinti pavojaus varpais? (4)

Pirmieji recesijos ženklai ėmė gaubti Vokietijos ekonomiką , prekybos karų paliaubų...

Nerijus Mačiulis. Ar yra alternatyvų didesniems mokesčiams? (14)

Didesni akcizai, didesnis gyventojų pajamų mokestis savarankiškai dirbantiems bei daugiau...

Marius Dubnikovas. Skubotas Finansų ministerijos mokesčių pasiūlymas turi ir teigiamų aspektų

Finansų ministerija atskleidė mokestinius pasiūlymus, kuriuos bus teikiama priimti valstybės...

Ieva Valeškaitė. Didinti mokesčius didelio proto nereikia (12)

Imti ir padidinti beveik visus mokesčius, papildomai dar įvesti naujų Lietuvoje nėra sunku. Tą...

Top naujienos

NT mokesčio mokėtojų paieškos parlamente: mokėsiu, ir daug (26)

Dalis tarp turtingiausių šalies politikų patenkančių Seimo narių net nebando išsisukinėti ir...

Pinigai teka į NT: įspūdingai išaugo turinčių 5 ir daugiau butų skaičius (30)

Lietuvoje daugėja gyventojų, kurie turi ne po vieną butą, bet ir po du, tris ar net penkis ir...

JAV turtuoliai ir jų mokesčiai: artėjant rinkimams – klausimas kaip ir kodėl iš jų paimti daugiau (1)

„ The New York Times “ neseniai paskelbė dramatišką infografiką, rodantį, kad nuo šeštojo...

Lietuvių sukurtos medžiagos padėjo pasiekti pasaulinį rekordą: tai – daugelio mokslininkų tyrimų objektas

Nuo šiol tandeminių perovskitinių-CIGS saulės elementų efektyvumas siekia 23,26 proc. – tai...

7 patarimai pakeis jūsų gyvenimą: naudodamiesi jais padidinsite savo optimizmą ir sumažinsite nerimą

„Žvelgiant iš psichologinės pusės, nerimas yra savotiškas apsirikimas. Jis atsiranda, kai...

Populiariausias Kauno rajonas po 10 metų gali tapti neatpažįstamu (3)

Vilijampolė – vienas aktyviausiai besikeičiančių Kauno rajonų, išsidėstęs palei Neries ir...

Daugiau vaikų su žmona nebeplanuojantis Tomas Sinickis apie jam atliktą vazektomiją: ilgą laiką artimieji manė, kad aš juokauju (48)

Kai kam nors pasakai, kad pasidarei vazektomiją, reakcija būna daugmaž vienoda. Pirma tavimi...

Pro serbų palengvėjimo atodūsius – lietuvių abejonės dėl „nelegalaus“ varžovų įvarčio (26)

Metų laikai keičiasi, o Lietuvos rinktinės taškų aruodas išlieka toks pat tuščias lyg...

„Patrulis“ Algirdas Radzevičius skiriasi su žmona Milisandra (4)

Dar viena garsi pramogų pasaulio pora nusprendė pasukti skirtingais keliais. Grupės...