aA
Šio metu viešojoje erdvėje daugiausiai diskutuojama apie naujo biudžeto priėmimą ir su juo susijusių naujų mokesčių įvedimą. Vieni iš jų - vadinamieji bankų turto ir bankų pelno mokesčiai. Vykstant karštligiškai pinigų naujam biudžetui paieškai ir bankams garsinant išėjimu iš Lietuvos bei išaugsiančiomis paskolų palūkanomis, visi pamiršo, kad naujieji mokesčių įstatymai taikomi ne tik bankams ir padidintus mokesčius turės mokėti ne tik jie.
Kęstutis Kvainauskas
Kęstutis Kvainauskas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Apmokestins visu kredito davėjus

Seimo nario Z. Jedinskij įregistruotas įstatymo projektas vadinasi „Finansų rinkos dalyvių mokesčio įstatymu“ ir remiantis juo, planuojama apmokestinti ne tik bankus, bet ir kredito unijas, centrinę kredito uniją, vartojimo kredito davėjus bei kitus kredito davėjus. Planuojamas mokesčio tarifas yra 0,03 proc. nuo vidutinio metinio turto vertės, viršijančio 300 milijonų eurų. Kaip alternatyva Z. Jedinskij įstatymo projektui, Seimo biudžeto ir finansų komiteto parengtame Pelno mokesčio įstatymo pakeitimo projekte taip pat kalbama ne apie bankų, o kredito įstaigų pelno mokestį, kuris taikomas taip pat ir kredito unijoms. Kitaip nei pristatoma viešai, tai nėra nuo 15 iki 20 proc. keliamas pelno mokesčio tarifas, o 5 proc. papildomas visoms kredito įstaigoms taikomas pelno mokestis tai pelno daliai, kuri viršija 2 milijonus eurų. Be to, šį mokestį bus privalu mokėti avansu.

Tikėtina, kad pirmaisiais mokesčių galiojimo metais absoliučiai didžiąją jų dalį mokėtų bankai, tačiau naujai priimti mokesčiai tikrai galios ilgiau nei vienerius metus. Lietuva pristato save kaip patrauklią Europos Sąjungos (ES) naujųjų finansų technologijų (Fintech) jurisdikciją, siekiančią pritraukti čia užsienio finansų įstaigas, dirbsiančias vieningoje ES finansinių paslaugų rinkoje. Dar svarbiau yra tai, kad šiuo atveju gera iniciatyva neapsiribojo vien tik lozungų paskelbimu, kaip dažnai atsitikdavo anksčiau. Lietuvoje dėl Lietuvos banko ir Finansų ministerijos pastangomis sukurtos palankios reguliacinės ir mokestinė aplinkos realiai steigiasi užsienio kapitalo mokėjimo bei elektroninių pinigų įstaigos, kredito davėjai, specializuoti bankai ir pagaliau tie patys komerciniai bankai, atnešantys čia kapitalą, žinias, kuriantys darbo vietas, perkantys prekes bei paslaugas iš vietos tiekėjų bei mokantys čia mokesčius. Lietuvos pasiekimus šioje srityje ir akivaizdžią to naudą pripažįsta visi.

Svarbiausia – pasitikėjimas

Tas pats Seimo biudžeto ir finansų komitetas savo aiškinamajame rašte pripažįsta, kad Z. Jedinskij siūlomas Finansų rinkos dalyvių mokestis, kurio bazė yra turto apmokestinimas iššaukė pagrįstas diskusijas dėl galimo neigiamo poveikio finansų sektoriaus stabilumui: mokestis, priklausantis nuo finansų rinkos dalyvių turto vertės ir nepriklausantis nuo jų veiklos rezultato konkrečiu laikotarpiu, didesnio ekonomikos augimo sulėtėjimo ar nuosmukio metu keltų papildomų iššūkių finansų įstaigų, ypač mažiau pelningų, veiklos tvarumui ir riziką ribojančių normatyvų vykdymui. Tačiau pripažindamas visus šiuos įstatymo trūkumus, Seimo biudžeto ir finansų komitetas nesiūlo atsisakyti finansų įstaigų apmokestinimo, o vietoje jo siūlo įvesti papildomą kredito įstaigų pelno mokestį, kažkodėl teigdamas, kad šis mokestis jau nebesukels grėsmės kredito įstaigų veiklos tvarumui.

Akivaizdu, kad bet koks naujas, netikėtas ir beveik iškart po priėmimo įsigaliosiantis finansų rinkos dalyvių apmokestinimas yra labai bloga žinia sparčiai augančiam Lietuvos Fintech sektoriui. Šioje situacijoje nepadės paaiškinimai, kad mokestis pirmiausia taikomas į stambiuosius komercinius bankus. Visoje ES rinkoje veikiančiai Fintech įmonei 2 milijonus viršijantis pelnas, nuo kurio bus privalu mokėti papildomą pelno mokestį tikrai nėra svajonių pelnas. Tai reali pelno prognozė, kurį verslas tikisi uždirbti po 3-5 metų. Kaip ir 300 milijonų eurų turto vertė, kurią per kelis metus gali realiai tikėtis pasiekti naujai Lietuvoje įsteigtas specializuotas bankas ar stambus kredito davėjas.

Tai, kad kaimyninėse valstybėse įmonių mokamas pelno mokestis yra apie 20 proc. nėra argumentas. Šiais laikais norint būti patraukliu verslui ir investicijoms, nepakanka būti tokiu pačiu, kaip visi. Norint pritraukti investicijas reikia būti ženkliai geresniu. Taigi, tenka pripažinti, kad pakvietę užsienio Fintech įmones į Lietuvą ir viešai žadėdami palankią verslo bei mokestinę aplinką, joms net nespėjus čia apšilti kojų, planuojame jų sąskaita papildomai pasipinigauti pildydami savo braškantį biudžetą. Ir panašu, kad padarysime tai spontaniškai, be jokio išankstinio įspėjimo. Tokie veiksmai pakerta svarbiausia – pasitikėjimą valstybe. Jeigu per šias šv. Kalėdas finansų sektorius sulaukė iš Seimo tokios netikėtos dovanos, tai ko jis gali tikėtis iki kitų šv. Kalėdų?

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Martynas Giga. Elektros neutralumas klimatui: kiek žingsnių jau žengta ir kiek dar liko?

Nors elektra yra neatsiejama gyvenimo dalis, ją nėra lengva vertinti kaip vartojimo produktą. Jei...

Jurgita Navikienė. Iš mažosios bendrijos nariui išsiimti 100 tūkst. eurų per metus – misija įmanoma (2)

Kaip iš savo mažosios bendrijos ( MB ) išsiimti nei daugiau, nei mažiau – būtent 100 000...

Mārtiņš Āboliņš. Baltijos šalyse tikimasi greito ekonomikos atsigavimo (1)

Nepaisant to, kad pasaulis tebėra COVID-19 pandemijos gniaužtuose, globali ekonominė situacija...

Elena Leontjeva. Išsaugokime žmonėms galimybę kaupti senatvei (3)

Privačiam pensijų kaupimui ir gyvybės draudimui vėl iškilo pavojus. Mokesčių atskaitymai į...

Tomas Kontautas. Lietuva imasi vystyti tvariųjų finansų modelį: ar pavyks pakartoti fintech sėkmės istoriją? (1)

Klimato kaitai keliant vis didesnius iššūkius, Europos Sąjunga pernai pristatė veiksmų...

Top naujienos

Vaidas Mikaitis | D+

Raudonųjų žibintų kvartale apsilankiusius lietuvius nustebino geidulių tenkinimo tvarka: pasijutome tarsi sporto salėje

Vienas protingas žmogus yra pasakęs, jog jei rašytojas nori būti gerai skaitomas, jis turi...

Žiaurumu visą Lietuvą šokiravęs 17-metės žudikas per daug kentėjo, todėl gaus solidžią kompensaciją (322)

Dėl įvykdyto šaltakraujiško nusikaltimo daugiau kaip prieš dešimt metų visą Lietuvą...

Po kvietimo panaudoti 100 „Litexpo“ likusių dozių – būrys norinčiųjų pasiskiepyti papildyta (280)

Šeštadienį likus 100 „ AstraZeneca “ dozių, Vilniaus miesto mero patarėjas Karolis...

XX amžiaus pradžioje gimęs interjero stilius, kuris mūsų namų nepalieka iki šių dienų: skoninga ir ne pigi elegancija (20)

Minimalistinis stilius pradėjo formuotis praėjusio amžiaus pradžioje. Tam neginčijamos...

Netrukus bus viešai skelbiamos vyrų ir moterų algos įmonėse: 4 patarimai darbdaviams (38)

Siekiant mažinti algų atotrūkį tarp vyrų ir moterų darbo užmokesčio, „Sodra“ skelbs...

Intymi išpažintis: man 25-eri ir aš lig šiolei nežinau, kas yra orgazmas (18)

Kalbos apie seksą ir seksualumą neretai verčia jausti didelį spaudimą būti „normaliems“, t....

Aurimas Kuckailis | D+

Ašaromis nuplautas futbolo žvaigždės nuopuolis: į dugną nutempė vaikų pornografija, pasmerkė komandos draugai (5)

Vokietija niekaip nenusipurto slogučio, užgulusio po ką tik praūžusios ir didelio atgarsio...

Šiurpi per naktį mirusių 1746 žmonių paslaptis atskleista: ant lavonų netūpė net musės (22)

1986 metų rugpjūčio 21 dieną prie Nioso ežero Šiaurės vakarų Kamerūne pasigirdo keistas...

Pastebėtas paslaptingos smegenų ligos protrūkis: kerta žmonėms nuo 18 iki 85 metų (18)

Kanados Naujojo Bransviko provincijoje stebimas paslaptingos smegenų ligos protrūkis . Jau...

Daugelis tėvų vis dar vengia kalbėtis su savo vaikais apie seksą: psichologė paaiškino, kodėl tai būtina ir nuo kelių metų pradėti (77)

Daugelį tėvų ši tema vis dar verčia raudonuoti ir jaustis nejaukiai. Bet norite tikėkite, norite...