Gegužės 25 d. visoje Europos Sąjungoje įsigaliojo naujas Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (angl. GDPR), atnešantis reikšmingus asmens duomenų tvarkymo, saugojimo bei naudojimo pokyčius tiek verslo, tiek privačių asmenų atsakomybės srityse. Įsigaliojus reglamentui, vartotojų teisių pažeidimas duomenų saugotojams grės griežtesnėmis bausmėmis nei bet kada anksčiau.
Karolis Sadauskas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Duomenų rinkimo tikslai turi būti aiškūs ir nekintantys

Asmens duomenimis yra laikoma bet kokia informacija, pagal kurią galima nustatyti fizinio asmens tapatybę. Nuo šiol apie fizinių asmenų duomenų rinkimą asmenys turės būti informuojami išsamiau negu anksčiau. Fiziniai asmenys turės būti informuojami apie naudojimo tikslus, teisinį pagrindą, saugojimo terminus, nustatytus įstatymo arba pačių duomenų rinkėjų, duomenų gavėjus, duomenų perdavimą gavėjams už Europos ekonominės erdvės ribų ir pan., o asmens duomenys turi būti renkami tik nurodytam tikslui.

Pažymėtina, kad yra ir kitų nuostatų apart informavimo. Viena iš jų – liepianti nerinkti perteklinių duomenų. Sakykime, numatoma, kad duomenys bus renkami tiesioginei rinkodarai – naujienlaiškių siuntimui, tačiau kartu yra renkami ir telefonų numeriai. Tai jau reikštų reglamento pažeidimą, kadangi yra renkama daugiau duomenų negu reikia konkrečiam tikslui pasiekti. Kai duomenys bus renkami keliems tikslams iš karto, sutikimas turės būti formuluojamas taip, kad vartotojas kiekvienu atveju turėtų laisvą pasirinkimą.

Tai reiškia, kad fiziniam asmeniui turi būti suteikta pakankamai informacijos – tikslas jam turės būti atskleidžiamas plačiai, paaiškinant, kokia informacija ir kodėl bus renkama. Vartotojui pažymėjus, su kuo sutinkama, o su kuo ne, laikui bėgant asmens duomenų panaudojimo tikslų paprastai keisti nebus galima.

Sutikimų atšaukimas – paprastesnis, o jų saugojimo sąlygos – griežtesnės

Taigi, daugiausia pokyčių įsigaliojus Bendrajam duomenų apsaugos reglamentui yra susiję būtent su fizinių asmenų sutikimu duomenų naudojimui. Šis sutikimas turi būti duotas laisva valia – tai reiškia, kad fizinis asmuo visą laiką turi turėti galimybę atsisakyti duoti savo sutikimą. Jeigu jis tokios galimybės neturi, toks sutikimas visada bus pripažintas negaliojančiu.

Taip pat, nuo šiol internetinėje erdvėje draudžiamos iš anksto pažymėtos sutikimo formos, nes vis dar pasitaiko atvejų, kai registruojantis svetainėse, kurios teikia paslaugas internete, galima pamatyti, kad sutikimai yra įtraukiami į vartojimo sąlygas ir fizinis asmuo nieko negali keisti arba užsiregistravus sutikimo formos vartotojo profilyje būna pažymėtos be paties vartotojo valios.

Su tuo susijęs ir kitas pasikeitimas įsigaliojus Bendrajam duomenų apsaugos reglamentui – duomenų valdytojai turės įrodyti, kad sutikimas tikrai buvo gautas. Iki šiol gauti sutikimai, kurių negalima įrodyti, įsigaliojus reglamentui nustoja galioti. Todėl iki gegužės 25 d. jų neatnaujinę duomenų valdytojai, po šio termino tokių kontaktų panaudojimas bus laikomas reglamento pažeidimu.

Griežtesnė tampa ir sutikimų saugojimo tvarka – nuo šiol fizinių asmenų sutikimai bei duomenys turės būti aiškiai užfiksuoti ir saugiai laikomi elektroninėse arba popierinėse formose. Jeigu sutikimai buvo gauti popierine forma, jie privalo būti išsaugoti. Svarbu pažymėti, kad nereiktų daryti skenuotų kopijų, siekiant sutaupyti fizinės vietos, kadangi toks dokumentas nebus laikomas dokumento originalu pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus.

Jeigu sutikimai renkami elektronine forma, jie taip pat turėtų būti renkami atitinkamo formato dokumente, pvz., sutikimai gauti elektronine forma būtų perkeliami į dokumentą, kurio asmuo fiziškai negalėtų redaguoti arba tai padaryti būtų ganėtinai sunku.

Daugiau atsakomybės prieš vartotojus

Duomenų valdytojai nuo šiol vartotojams turės suteikti visą reikalingą informaciją apie duomenų saugojimą bei galimybę atšaukti savo sutikimus. T.y. fiziniams asmenims kartu su valdytojo tapatybe turės būti pateikiami ir jo kontaktiniai duomenys, kuriais būtų galima su juo susisiekti.

Taip pat, turės būti aiškiai nurodomas duomenų saugojimo laikotarpis, visos fizinio asmens teisės, kuriomis jis gali remtis, informacija apie galimybę sutikimą bet kada atšaukti ar net pateikti skundą priežiūros institucijai.

Keisis ir duomenų perdavimo tvarka. Jeigu vartotojų duomenis bus ketinama kažkam perduoti, fizinis asmuo apie tai turės būti įspėtas. Taip pat reikės nurodyti, ar duomenys nebus perduoti trečiosioms valstybėms, esančioms už Europos ekonominės erdvės ribų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tadas Vizgirda. Mokesčių sistema Lietuvoje – lėtais žingsniais teisinga linkme? (11)

Užsienio investuotojai nuolatinius mokesčių kaitaliojimus yra linkę vertinti labiau neigiamai...

Vilius Juzikis. Daugiau pelno mažiesiems vežėjams. Ar įmanoma? (4)

Vienas procentas transporto bendrovių Lietuvoje valdo 70 procentų viso mūsų šalies sunkvežimių...

Linas Sesickas. Konkurencingumo indeksai: kaip neįstrigti tarp vidutiniokų (2)

Naujausi pasauliniai konkurencingumo reitingai stebuklų nerodo. Ką daro šalys lyderės ir ko...

Vaidas Žagūnis. Finansinio raštingumo ugdymas – žaidimų ar klaidų ir bandymų keliu? (5)

Tenka pastebėti, kad Lietuvos jaunoji karta dažnai pervertina savo finansines galimybes –...

Vytautas Ašeris. IT studijos: mesti neverta užbaigti (2)

IT specialybių studentai jau antrajame kurse tampa paklausūs darbo rinkoje, todėl dalis jų...

Top naujienos

Generolo Vėtros anūkė metė baisius kaltinimus seneliui ir Lietuvai: kas slepia tiesą? (147)

Prieštaringai vertinamo Jono Noreikos-Generolo Vėtros vardas vėl kursto aistras. Apie šį buvusį...

Reikia į banką – imk laisvadienį: eilės, karštis ir pervargę darbuotojai (30)

Eilės, karštis ir ištampyti nervai. Taip galima apibūdinti situaciją Lietuvoje veikiančių...

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (178)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Paradoksas: nelegaliai žiūrėti filmus esame priversti, nes per daug pirataujame (9)

Nors piratavimo mastai Lietuvoje mažėja, vis dar esame trečia daugiausia vagianti šalis...

Pradeda dirbti pirmieji skubios pagalbos medikai – kas pasikeis

Lietuvos ligoninėse pradėjus dirbti pirmiesiems skubios pagalbos medikams, nutikus nelaimei,...

Valymo patarimai, kurių laikosi prancūzai: verta pasinaudoti

Valymo, tvarkymo įpročius mes atsinešame iš šeimos. Galbūt jūsų namuose buvo mėgstamas...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine interviu (56)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Jackie Chano gyvenimas kaip filmas: padoriai skaityti ir rašyti neišmoko, bet šlovę atnešė drąsa bandyti

Jackie Chanas – vienas iš geriausiai žinomų kino žvaigždžių visame pasaulyje. Žiūrovus...

Specialistė atskleidė, kas didina alergijos riziką

Mažylio mityba – vienas iš didžiausią rūpestį jauniems tėveliams keliančių klausimų,...

Šiluma ir lietus dar nesitrauks

Ties Rusija įsitvirtinęs ciklonas ir artimiausiomis dienomis lems mūsų orus .