aA
2019-01-08 Europos Komisija (EK) priėmė sprendimą suderinti valstybės pagalbą elektros gamintojams, kurie elektrą gamina, naudodami atsinaujinančius energijos išteklius (AEI). Lietuvos Respublikos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas šį sprendimą pavadino „istoriniu“. Kodėl?
Karolis Kačerauskas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Sprendimas suderinti valstybės pagalbą visada reiškia pripažinimą, kad valstybės vykdoma paramos skirstymo sistema yra tinkama, suderinama su konkurencijos teisės nuostatomis, nediskriminuojanti, skaidri ir proporcinga. Kitaip tariant, parama teikiama tam, kam reikia, ir tiek, kiek reikia. Vis dėlto kodėl būtent šis valstybės pagalbos suderinimo atvejis yra „istorinis“?

1. Įspūdinga suderintos valstybės pagalbos suma – 1,242 mlrd. Eur

Vadovaujantis Europos Komisijos spaudos pranešimu, 1,242 mlrd. EUR paramos suma yra skaičiuojama kaip pinigų suma, kuri bus išmokėta per 12 metų skatinimo laikotarpį visiems gamintojams, kurie įgijo teisę į viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) lėšas 2012–2015 m. laikotarpiu. Tai sudaro apie 103,5 mln. EUR valstybės pagalbos per metus.

Oficialiais EK duomenimis 2009–2016 m. laikotarpiu Lietuvos metinis valstybės pagalbos biudžetas (be subsidijų geležinkelių sektoriui) sudarė iki 336 mln. EUR (2016 m). Tad EK suderinta valstybės pagalba AEI elektros gamintojams Lietuvos skirstomos valstybės pagalbos metinę vertę padidina beveik trečdaliu.

Tai yra įspūdinga valstybės pagalbos vertė, kuri buvo suderinta vienu EK sprendimu vienai valstybės pagalbos priemonei.

Palyginimui, iki 2018-01-08 didžiausia Lietuvoje suderintos valstybės pagalbos vertė siekė 448 m. EUR. Tokia valstybės pagalbos suma 2013 m. buvo suderinta siekiant finansuoti suskystintų gamtinių dujų terminalo įrengimą Klaipėdoje.

2. Suderinimas atsako į klausimą, ar VIAP lėšų gavėjai gali teisėtai pasilikti gautas VIAP lėšas

Neteisėtos valstybės pagalbos suteikimo pasekmės yra pakankamai skaudžios. Jeigu valstybė teikia valstybės pagalbą, neturėdama EK suderinimo, tokia pagalba turi būti išieškota iš pagalbos gavėjų. Teisinių argumentų, pateisinančių, kodėl tokių lėšų grąžinti nereikėtų, nėra daug. Situacija keičiasi, kai yra gaunamas EK leidimas suderinti valstybės pagalbą, net jeigu toks sprendimas gaunamas pavėluotai.

Praktine prasme tai reiškia, kad laukiant EK sprendimo VIAP lėšų grąžinimo grėsmė buvo kilusi visiems AEI elektros gamintojams. EK pripažino, kad VIAP lėšų mokėjimas AEI elektros gamintojams yra laikomas valstybės pagalbos teikimu. Tačiau kartu pripažino, kad istoriškai pradėta teikti valstybės pagalba buvo suderinama su ES teise, todėl tokios valstybės pagalbos grąžinti nereikia.

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad EK pripažinus pagalbos nesuderinamumą pasekmės Lietuvos energetikai tikrai būtų „istorinės“ neigiama prasme. Reikalavimas susigrąžinti 1,242 mlrd. EUR išmokėtos valstybės pagalbos iš tūkstančių AEI elektros gamintojų būtų sukėlęs reikšmingą sumaištį Lietuvos energetikoje ir privertęs bankrutuoti daugelį AEI elektros gamintojų.

3. Sprendimas suderinti VIAP lėšų skyrimą elektros gamintojams, naudojantiems AEI, dar nereiškia, kad VIAP lėšų skyrimas kitiems energetikos projektams yra valstybės pagalba

Reikia pripažinti, kad VIAP lėšų skyrimo suderinamumo su valstybės pagalbos taisyklėmis problema vienu ar kitu aspektu buvo eskaluojama nuo maždaug 2014–2015 m. Viešoje erdvėje VIAP teisėtumo klausimą pirmiausiai kėlė Konkurencijos taryba. Analogiškus argumentus teikė didieji VIAP lėšų mokėtojai.

2019-01-08 EK sprendimas suderinti valstybės pagalbą reiškia, kad VIAP lėšų skyrimas AEI elektros gamintojams iš tiesų atitinka visus valstybės pagalbos požymius. Todėl tokios pagalbos teikimas reikalavo atskiro EK leidimo.

Tokiame kontekste kyla klausimas – o kas tuomet turėtų atsitikti su VIAP lėšomis, kurios buvo skiriamos kitiems energetikos projektams? Ar šių lėšų skyrimas taip pat laikomas valstybės pagalba, kurią reikėjo suderinti su Europos Komisija?

Reikia pastebėti, kad kiekviena VIAP lėšų skirstymo sistema yra autonomiška ir jos vertinimas gali būti labai individualus. Tai, kas taikoma AEI elektros gamintojams, nebūtinai reiškia, kad analogiškos išvados taikomos ir kitiems energetikos projektams, net jeigu šie finansuojami VIAP lėšomis. Pavyzdžiui, valstybės pagalbos egzistavimą galėtų eliminuoti lėšų skyrimas natūralios monopolijos arba teisėto teisinio monopolio sąlygomis veikiančiam subjektui, kadangi valstybės pagalbos skyrimas negali iškreipti konkurencijos tokiose monopolinėse rinkose (tai ypatingai taikoma elektros perdavimo ir skirstymo tinklų operatoriams).

Valstybės pagalba negalima pripažinti ir tokio lėšų skyrimo, kuomet valstybė tik kompensuoja tam tikros ekonominės veiklos vykdymo kaštus be jokio pelno, kadangi tokiu atveju rinkos dalyvis neįgauna jokio ekonominio pranašumo. Nebus valstybės pagalbos ir tais atvejais, kai valstybė atlygina savo neteisėtais veiksmais padarytą žalą, turėdama tam teisinę pareigą, ir t.t.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Egidijus Langys. Permainos nemokumo procese: kreditorius ir skolininkas privalės tartis

Nemokumo proceso reforma įgauna pagreitį – po balandžio mėn. Seime vykusių aktyvių klausymų...

Justinas Juozaitis. Ar Baltijos šalių elektros tinklai atlaikys artėjančią geopolitinę audrą? (5)

Kol Lietuvos politikai džiaugiasi pasiektu susitarimu dėl sinchronizacijos su kontinentinės Europos...

Lina Aleknaitė-van der Molen. Pokyčiai kapitalo rinkų reguliavime – Prospekto Reglamentas atveria galimybes smulkioms ir vidutinio dydžio įmonėms

Š. m. liepos 21 d. įsigalioja Prospekto Reglamentas, kuris pakeis iki šiol galiojusią Prospekto...

Mantas Andriuškevičius. Dėl transporto priemonių apžiūros centrų veiklos (3)

Vidaus reikalų ministrui Eimučiui Misiūnui pasiūlius koreguoti Saugaus eismo automobilių keliais...

Antanas Sagatauskas. Gamybos sektorius augina raumenis

Nepaisant nuolatinio žinių srauto apie geopolitines grėsmes, prekybos karus ir didžiųjų...

Top naujienos

Dalis veiksmų gali turėti visiškai priešingą efektą: prezidento rinkimuose – penktadienio intriga (252)

Gitanas Nausėda turi platesnį rinkėjų ratą, o Ingridos Šimonytės rinkėjai yra labiau...

Erdvesnis kotedžas ar butas už tą pačią kainą: viename iš jų slypi apgaulingi spąstai (52)

Nusprendusius pirkti būstą dažnai kankina dilema, ką geriau rinktis – butą ar kotedžą....

Milijardieriaus pažadas padengti studentų paskolas pasėjo euforiją ir abejones (13)

Milijardierius Robertas F. Smithas nustebino Morhauzo (Morehouse) koledžo studentus, pažadėjęs...

Kraupus įvykis Jurbarke: jaunuolį apleistame pastate, įtariama, nužudė nepilnametis

Policijos departamentas informavo, kad Jurbarke buvo rastas nužudyto jaunuolio kūnas....

Valerijus Morozovas. Tūkstančiai tyrimų atliekami be reikalo: žmonės leidžia pinigus ir kelia sau nerimą (10)

„Aš noriu išsitirti kraują – viską, ką galima, pilniausią kraujo tyrimą “ – dažnai...

Leonardo tempiami ir vėl laimėję „Raptors“ – per žingsnį nuo NBA superfinalo (19)

Toronto „Raptors“ komanda persvėrė NBA Rytų konferencijos finalo serijos iki keturių...

Mokslininkas kovoja su jo sūnų neįgaliu pavertusia liga: viskas prasidėjo kaip paprastas nuovargis (4)

Keletą kartų per dieną ir kasdien – Ronas Davisas sėdi nulenkęs galva ir laukia. Laukia šalia...

Savaitgalio planas nenorintiems būti prie vandens: 12 Lietuvos vietų, kurias verta aplankyti

Pavasarinei saulei mušant karščio rekordus ir artėjant kalendorinei vasarai, jau pats metas...

Įsivyraus vėsesni orai (9)

Penktadienio dieną šaltasis atmosferos frontas iš mūsų šalies stums paskutinius šiltos ir...

Ant raudonojo Kanų kilimo – išskirtinis dėmesys lietuvei Ingridai (27)

Gegužės 14-25 dienomis vykstantis Kanų festivalis sutraukia garsenybes iš viso pasaulio....