aA
2019-01-08 Europos Komisija (EK) priėmė sprendimą suderinti valstybės pagalbą elektros gamintojams, kurie elektrą gamina, naudodami atsinaujinančius energijos išteklius (AEI). Lietuvos Respublikos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas šį sprendimą pavadino „istoriniu“. Kodėl?
Karolis Kačerauskas
Karolis Kačerauskas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Sprendimas suderinti valstybės pagalbą visada reiškia pripažinimą, kad valstybės vykdoma paramos skirstymo sistema yra tinkama, suderinama su konkurencijos teisės nuostatomis, nediskriminuojanti, skaidri ir proporcinga. Kitaip tariant, parama teikiama tam, kam reikia, ir tiek, kiek reikia. Vis dėlto kodėl būtent šis valstybės pagalbos suderinimo atvejis yra „istorinis“?

1. Įspūdinga suderintos valstybės pagalbos suma – 1,242 mlrd. Eur

Vadovaujantis Europos Komisijos spaudos pranešimu, 1,242 mlrd. EUR paramos suma yra skaičiuojama kaip pinigų suma, kuri bus išmokėta per 12 metų skatinimo laikotarpį visiems gamintojams, kurie įgijo teisę į viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) lėšas 2012–2015 m. laikotarpiu. Tai sudaro apie 103,5 mln. EUR valstybės pagalbos per metus.

Oficialiais EK duomenimis 2009–2016 m. laikotarpiu Lietuvos metinis valstybės pagalbos biudžetas (be subsidijų geležinkelių sektoriui) sudarė iki 336 mln. EUR (2016 m). Tad EK suderinta valstybės pagalba AEI elektros gamintojams Lietuvos skirstomos valstybės pagalbos metinę vertę padidina beveik trečdaliu.

Tai yra įspūdinga valstybės pagalbos vertė, kuri buvo suderinta vienu EK sprendimu vienai valstybės pagalbos priemonei.

Palyginimui, iki 2018-01-08 didžiausia Lietuvoje suderintos valstybės pagalbos vertė siekė 448 m. EUR. Tokia valstybės pagalbos suma 2013 m. buvo suderinta siekiant finansuoti suskystintų gamtinių dujų terminalo įrengimą Klaipėdoje.

2. Suderinimas atsako į klausimą, ar VIAP lėšų gavėjai gali teisėtai pasilikti gautas VIAP lėšas

Neteisėtos valstybės pagalbos suteikimo pasekmės yra pakankamai skaudžios. Jeigu valstybė teikia valstybės pagalbą, neturėdama EK suderinimo, tokia pagalba turi būti išieškota iš pagalbos gavėjų. Teisinių argumentų, pateisinančių, kodėl tokių lėšų grąžinti nereikėtų, nėra daug. Situacija keičiasi, kai yra gaunamas EK leidimas suderinti valstybės pagalbą, net jeigu toks sprendimas gaunamas pavėluotai.

Praktine prasme tai reiškia, kad laukiant EK sprendimo VIAP lėšų grąžinimo grėsmė buvo kilusi visiems AEI elektros gamintojams. EK pripažino, kad VIAP lėšų mokėjimas AEI elektros gamintojams yra laikomas valstybės pagalbos teikimu. Tačiau kartu pripažino, kad istoriškai pradėta teikti valstybės pagalba buvo suderinama su ES teise, todėl tokios valstybės pagalbos grąžinti nereikia.

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad EK pripažinus pagalbos nesuderinamumą pasekmės Lietuvos energetikai tikrai būtų „istorinės“ neigiama prasme. Reikalavimas susigrąžinti 1,242 mlrd. EUR išmokėtos valstybės pagalbos iš tūkstančių AEI elektros gamintojų būtų sukėlęs reikšmingą sumaištį Lietuvos energetikoje ir privertęs bankrutuoti daugelį AEI elektros gamintojų.

3. Sprendimas suderinti VIAP lėšų skyrimą elektros gamintojams, naudojantiems AEI, dar nereiškia, kad VIAP lėšų skyrimas kitiems energetikos projektams yra valstybės pagalba

Reikia pripažinti, kad VIAP lėšų skyrimo suderinamumo su valstybės pagalbos taisyklėmis problema vienu ar kitu aspektu buvo eskaluojama nuo maždaug 2014–2015 m. Viešoje erdvėje VIAP teisėtumo klausimą pirmiausiai kėlė Konkurencijos taryba. Analogiškus argumentus teikė didieji VIAP lėšų mokėtojai.

2019-01-08 EK sprendimas suderinti valstybės pagalbą reiškia, kad VIAP lėšų skyrimas AEI elektros gamintojams iš tiesų atitinka visus valstybės pagalbos požymius. Todėl tokios pagalbos teikimas reikalavo atskiro EK leidimo.

Tokiame kontekste kyla klausimas – o kas tuomet turėtų atsitikti su VIAP lėšomis, kurios buvo skiriamos kitiems energetikos projektams? Ar šių lėšų skyrimas taip pat laikomas valstybės pagalba, kurią reikėjo suderinti su Europos Komisija?

Reikia pastebėti, kad kiekviena VIAP lėšų skirstymo sistema yra autonomiška ir jos vertinimas gali būti labai individualus. Tai, kas taikoma AEI elektros gamintojams, nebūtinai reiškia, kad analogiškos išvados taikomos ir kitiems energetikos projektams, net jeigu šie finansuojami VIAP lėšomis. Pavyzdžiui, valstybės pagalbos egzistavimą galėtų eliminuoti lėšų skyrimas natūralios monopolijos arba teisėto teisinio monopolio sąlygomis veikiančiam subjektui, kadangi valstybės pagalbos skyrimas negali iškreipti konkurencijos tokiose monopolinėse rinkose (tai ypatingai taikoma elektros perdavimo ir skirstymo tinklų operatoriams).

Valstybės pagalba negalima pripažinti ir tokio lėšų skyrimo, kuomet valstybė tik kompensuoja tam tikros ekonominės veiklos vykdymo kaštus be jokio pelno, kadangi tokiu atveju rinkos dalyvis neįgauna jokio ekonominio pranašumo. Nebus valstybės pagalbos ir tais atvejais, kai valstybė atlygina savo neteisėtais veiksmais padarytą žalą, turėdama tam teisinę pareigą, ir t.t.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Andrius Barštys. Atsigavusią komercinio NT rinką tramdo brangstančios žaliavos

Pirmąjį šių metų pusmetį investicijos į komercinio nekilnojamojo turto ( NT ) projektus...

Donatas Lapinskas. Naujieji Statybos įstatymo pakeitimai dubliuos vietos savivaldos ir Statybos inspekcijos funkcijas

Nuo šių metų lapkričio 1-osios įsigalios nauja Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės...

Tautvydas Pipiras. Lietuva trypčioja startuolių reitinge

StartupBlink arba kitaip – startuolių ekosistemos indeksas, remiantis kruopščiai parengta...

Gintautas Bartkus. Apie akcininkų konfliktą „Panevėžio keliuose“ (3)

Reikėtų atkreipti dėmesį į kelis šios istorijos aspektus: vadovo atsakomybės ir mažųjų...

Titas Budreika. Ar ekonomika pribrendo keturių darbo dienų savaitei? (7)

Viešojoje erdvėje vis garsiau kyla diskusijos: ar pradėsime gyventi keturių dienų darbo...

Top naujienos

Istoriniame Latvijos mieste atrado kardinaliai pasikeitusį kvartalą: vakarais čia plūsta jaunimas, o būsto kainos jau kaip Rygoje (13)

Kuržemės centre, Latvijoje , yra vieta, kurią istorijos, gamtos ir gastronomijos mėgėjai vertina...

Vytautė Merkytė | D+

Apokalipsė, kuri neatėjo: įtikėję, kad ateities nėra, sektos nariai atsisakė dirbti ir naujas aukas verbavo per seksą

Michaelo Youngo vaikystė buvo neįprasta: berniukas uoliausiai iš savo brolių ir seserų apsiėmė...

Pažintis su keturiais nelegalais Dieveniškėse: niekur neskubėdami paprašė išvirti kavos (474)

Lietuvos pasienyje, Šalčininkų rajono Dieveniškių kaimelyje, kur būriai žmonių protestuoja...

Atostogos gali būti kitokios, nei tikitės: Kroatija ir Juodkalnija dėl koronaviruso ribos pramogas (21)

Lietuvių pamėgtos atostogų šalys Adrijos jūros pakrantėje – Kroatija ir Juodkalnija...

Gyventojai tūžta ant būsto administratoriaus: po brangaus remonto laiptai atrodo kaip po karo, bet pavojaus niekas netvarko (78)

Vilniuje, Karoliniškėse, esančio daugiabučio gyventojų kantrybė trūko – laiptų remontą...

11 metrų baudinių seriją pralaimėjusi „Sūduva“ baigė savo žygį Europoje „Kauno Žalgiris“ finišavo beviltiškai, krito ir „Panevėžys“ (69)

Lietuvos futbolo klubams ketvirtadienio vakaras buvo kaip niekad įtemptas – net trys A lygos...

„Socialdarbiečiai“ keičia pavadinimą – tampa Lietuvos regionų partija (102)

Opozicinė Lietuvos socialdemokratų darbo partija ketvirtadienį Kernavėje vykusiame neeliniame...

Tankiau lankysis lietus

Orų pobūdis Lietuvoje keičiasi. Virš Šiaurės Europos išplitus žemo atmosferos slėgio laukui...

Penktadienį Tokijuje – pirmojo lietuvių medalio laukimas, Gudžiaus metimai ir motyvuoti plaukikai kas, kur, kada (17)

Penktadienį, liepos 30-ąją, Tokijo olimpinėse žaidynėse varžysis 10 Lietuvos sportininkų –...

Agnė Keizikienė | D+

Vis dažniau poros atostogauja atskirai: psichologė išdėstė, kam tai gali būti naudinga, o kam – pirmas žingsnis skyrybų link

Sutikite, jei vieni atostogaudami kartu su antrąja puse džiaugiasi nuolatiniu laiku kartu, kitus tai...