2017-ųjų metų pabaigoje pagrindinių Europos institucijų atstovai pasiekė politinį susitarimą dėl vadinamojo „geo-blokavimo“ reglamento, kuriuo elektroninėms parduotuvėms bus draudžiama riboti užsienyje esančių pirkėjų galimybes įsigyti prekių ir paslaugų. Tokiu būdu siekiama skatinti vartotojus dažniau įsigyti prekių ir paslaugų iš kitų ES valstybių. Reglamentą bus siekiama priimti pirmoje šių metų pusėje, o naujieji reikalavimai gali įsigalioti jau šių metų pabaigoje.
Justinas Šileika
© Asmeninio albumo nuotr.

Priimti reglamentą paskatino tai, kad, nepaisant sparčios elektroninės komercijos plėtros, labai maža dalis vartotojų perka iš užsienio. Pavyzdžiui, 2016 metais Europoje vidutiniškai 66 proc. interneto vartotojų pirko prekes ir paslaugas internetu (Lietuvoje – 44 proc.), bet tik apie 18 proc. vartotojų internetu pirko iš kitų valstybių (Lietuvoje – 12 proc.) Be to, 2015 metais Europos Komisijos atliktas tyrimas parodė, kad tik apie 37 proc. interneto parduotuvių apskritai leidžia užsienyje esantiems vartotojams įsigyti prekių.

Griežtesni reikalavimai elektroninėms parduotuvėms – daugiau galimybių vartotojams

Tad tikimasi, kad naujasis „geo-blokavimo“ reglamentas paskatins prekybą tarp Europos Sąjungos, įtvirtindamas trijų rūšių draudimus, kurie bus taikomi elektroninėms parduotuvėms.

Pirmiausia, elektroninėms parduotuvėms bus uždrausta atsisakyti parduoti prekes kitose ES valstybėse esantiems klientams motyvuojant tuo, kad jie perka iš užsienio. Jei elektroninė parduotuvė nesiūlo prekių pristatymo į valstybę, kurioje įsikūręs pirkėjas, tai taip pat nebus laikoma pakankamu pagrindu atsisakyti parduoti. Tokiu atveju pirkėjui turės būti sudaryta galimybė prekes atsiimti pačiam, fiziškai atvykus į parduotuvės sandėlį, arba organizuoti, kad tai padarytų jo nusamdyta siuntų gabenimo įmonė.

Taigi, šis reikalavimas kartu gali pasiūlyti ir daugiau galimybių konkuruoti siuntų gabentojams. O prekeiviams šis reikalavimas reikš tai, kad jie privalės numatyti galimybę pirkinius įsigyti be pristatymo, jei iki šiol tokios galimybės jie nesiūlė.

Antra, elektroniniai prekeiviai negalės atsisakyti suteikti paslaugas, kurios yra teikiamos grynai elektroninėje erdvėje. Pavyzdžiui, bet kurioje kitoje ES valstybėje veikiančiam interneto svetainių hostingo paslaugų teikėjui bus draudžiama atsisakyti suteikti paslaugas klientams, įsikūrusiems Lietuvoje.

Trečia, elektroniniams prekeiviams bus draudžiama atsisakyti parduoti paslaugas kitose ES valstybėse esantiems pirkėjams, jei tos paslaugos yra susijusios su konkrečia fizine vieta. Pavyzdžiui, tokiomis paslaugomis galėtų būti apgyvendinimas viešbučiuose arba bilietai į koncertus ar sporto varžybas.

„Atsisakymas parduoti“ taip pat reiškia automatinį pirkėjo, esančio kitoje valstybėje, nukreipimą į elektroninę parduotuvę, skirtą būtent tos valstybės rinkai. Pavyzdžiui, įsigaliojus reglamentui, bus draudžiama „lt“ domenui priklausančią elektroninę parduotuvę norintį aplankyti pirkėją, esantį Lenkijoje, nukreipti į tą pačią parduotuvę, priklausančią „pl“ domenui. Taigi prekeiviai, valdantys parduotuves keliose valstybėse, praras galimybę kitose valstybėse esančius pirkėjus automatiškai peradresuoti į kitą puslapį.

Tiesa, svarbu akcentuoti ir keletą dalykų, kurių daryti naujasis reglamentas nedraus. Pavyzdžiui, nors naujasis reglamentas draus prekeiviams atsisakyti parduoti prekes motyvuojant tuo, kad pirkėjas yra kitoje ES valstybėje, jis nenustatys bendro įpareigojimo visuomet parduoti prekes. Tiesiog bet koks atsisakymas negalės būti susijęs išimtinai su pirkėjo buvimo vieta.

Taip pat svarbu, jog naujajame reglamente nenumatoma įtvirtinti įpareigojimo visiems pirkėjams taikyti vienodas prekių ir paslaugų kainas. Pavyzdžiui, Lietuvoje įsikūrusi elektroninė parduotuvė reglamento nepažeis, jei kitose valstybėse esantiems pirkėjams taikys skirtingas prekių kainas. Tiesa, nors kainų suvienodinti reglamentas tiesiogiai neįpareigos, tai gali įpareigoti kiti teisės aktai. Pavyzdžiui, tam tikromis aplinkybėmis skirtingų kainų nustatymą gali drausti konkurencijos teisė.

Neketinama apsiriboti vien „geo-blokavimo“ reglamentu

Naujasis „geo-blokavimo“ reglamentas tėra tik viena iš daugelio šiuo metu rengiamų naujovių. Elektroninės komercijos plėtra yra viena aktualiausių temų Europos Sąjungoje, kadangi puoselėjami ambicingi planai išnaudoti internetą ir jo teikiamus privalumus įgyvendinant vieną svarbiausių ES uždavinių – naikinti kliūtis prekybai tarp valstybių ir kurti vieningą vidinę rinką. Tarp kitų ambicingų planų yra siuntų pristatymo paslaugų piginimas, PVM mokėjimo procedūrų supaprastinimas, reikalavimų prekybai skaitmeniniu turiniu vienodinimas ir daugelis kitų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Arvydas Guogis. Politinė padėtis Švedijoje prieš rugsėjį vyksiančius riksdago rinkimus (1)

Švedijos riksdago (parlamento) rinkimai, kurie įvyks po 4 mėnesių, rugsėjo 9 dieną, kelia daug...

Linas Sesickas. Ar sulauksime antstolių už valstybės skolas? (5)

Pasaulinė skola pasiekė rekordinį lygį – 164 trilijonus JAV dolerių, paskelbė Tarptautinis...

5 nematomi atrankos į darbą kriterijai, apie kuriuos nesusimąstėte (4)

Dažniausi patarimai ieškančiam darbo - žinoti, ko iš tikrųjų norite ir ką Jūs geriausiai...

„Rimi“ ir „Iki“ susijungimo artimiausiu metu nebus: ko išmokome (8)

2016 m. pabaigoje „ Rimi Lietuva“ atskleidė savo strateginį planą įsigyti bendrovę...

Daiva Lileikienė. Įtvirtintas kelias, kaip dirbti su konkurentu dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose (3)

Verslui – viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančioms įmonėms – naudinga žinoti apie naują...

Top naujienos

Gydytojai atskleidė tiesą: kada moteris po gimdymo iš tikrųjų gali vykti namo? (65)

Kembridžo kunigaikštienė Kate Middleton nustebino visą pasaulį iš ligoninės išvykusi...

Ieško darbininkų už tūkstantį eurų su apgyvendinimu: sekasi labai sunkiai (152)

Skuodo rajone darbą siūlantys ūkininkai pasiruošė mokėti nemenką atlygį, tačiau net ir 1...

Seimo narys Matulas pats koduodavo alkoholikus: tie metodai galbūt ne žmonėms buvo skirti (40)

Seimo narys Antanas Matulas (61) atskleidė apie save mažai kam žinomus biografijos faktus.

Orai: po lietaus plūstelės 25 laipsnių šilumos banga (11)

Artimiausiu metu didelių staigmenų nebus: vyraus gaivesni orai , dangumi plauks tai didesni, tai...

Skripalio istorijoje rusai bedė pirštu į Baltijos šalis (316)

Prieš kelias dienas Didžiosios Britanijos žiniasklaida įvardijo galimus Sergejaus ir Julijos...

Darbdavio pasiūlytas atlygis nustebino studentą: turėjau pasitikslinti, ar gerai išgirdau (11)

Esu pirmakursis studentas, šiuo metu ieškau nekvalifikuoto darbo. Pastebėjau tendenciją –...

Simonai Albavičiūtei-Banditai dėl drąsių stiliaus sprendimų yra tekę atremti kritikos laviną (24)

„Nuo vaikystės rengdavausi taip, kaip man atrodė gražu. Kažkam gal nepatiko, tėvai ne kartą...

Kėdainiams teks palaukti, pirmiausia suklestės Kaunas (2)

Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje pastaruoju metu jaučiamas tam tikras investicijų...

Stebėtinas žemvaldžių įžūlumas: braunasi net ir į kapines (124)

Kėdainių rajone Okainių žemės ūkio bendrovei pradėjus grandiozines statybas, vietos gyventojai...

Iššūkį Egidijui Dragūnui metusi bokso čempionė šaukiasi pagalbos: į kvailesnę situaciją nesu patekusi (470)

Po skandalingo atlikėjo Egidijaus Dragūno (SEL) pasisakymo apie mados tinklaraštininkę Simoną...