aA
2017-ųjų metų pabaigoje pagrindinių Europos institucijų atstovai pasiekė politinį susitarimą dėl vadinamojo „geo-blokavimo“ reglamento, kuriuo elektroninėms parduotuvėms bus draudžiama riboti užsienyje esančių pirkėjų galimybes įsigyti prekių ir paslaugų. Tokiu būdu siekiama skatinti vartotojus dažniau įsigyti prekių ir paslaugų iš kitų ES valstybių. Reglamentą bus siekiama priimti pirmoje šių metų pusėje, o naujieji reikalavimai gali įsigalioti jau šių metų pabaigoje.
Justinas Šileika
© Asmeninio albumo nuotr.

Priimti reglamentą paskatino tai, kad, nepaisant sparčios elektroninės komercijos plėtros, labai maža dalis vartotojų perka iš užsienio. Pavyzdžiui, 2016 metais Europoje vidutiniškai 66 proc. interneto vartotojų pirko prekes ir paslaugas internetu (Lietuvoje – 44 proc.), bet tik apie 18 proc. vartotojų internetu pirko iš kitų valstybių (Lietuvoje – 12 proc.) Be to, 2015 metais Europos Komisijos atliktas tyrimas parodė, kad tik apie 37 proc. interneto parduotuvių apskritai leidžia užsienyje esantiems vartotojams įsigyti prekių.

Griežtesni reikalavimai elektroninėms parduotuvėms – daugiau galimybių vartotojams

Tad tikimasi, kad naujasis „geo-blokavimo“ reglamentas paskatins prekybą tarp Europos Sąjungos, įtvirtindamas trijų rūšių draudimus, kurie bus taikomi elektroninėms parduotuvėms.

Pirmiausia, elektroninėms parduotuvėms bus uždrausta atsisakyti parduoti prekes kitose ES valstybėse esantiems klientams motyvuojant tuo, kad jie perka iš užsienio. Jei elektroninė parduotuvė nesiūlo prekių pristatymo į valstybę, kurioje įsikūręs pirkėjas, tai taip pat nebus laikoma pakankamu pagrindu atsisakyti parduoti. Tokiu atveju pirkėjui turės būti sudaryta galimybė prekes atsiimti pačiam, fiziškai atvykus į parduotuvės sandėlį, arba organizuoti, kad tai padarytų jo nusamdyta siuntų gabenimo įmonė.

Taigi, šis reikalavimas kartu gali pasiūlyti ir daugiau galimybių konkuruoti siuntų gabentojams. O prekeiviams šis reikalavimas reikš tai, kad jie privalės numatyti galimybę pirkinius įsigyti be pristatymo, jei iki šiol tokios galimybės jie nesiūlė.

Antra, elektroniniai prekeiviai negalės atsisakyti suteikti paslaugas, kurios yra teikiamos grynai elektroninėje erdvėje. Pavyzdžiui, bet kurioje kitoje ES valstybėje veikiančiam interneto svetainių hostingo paslaugų teikėjui bus draudžiama atsisakyti suteikti paslaugas klientams, įsikūrusiems Lietuvoje.

Trečia, elektroniniams prekeiviams bus draudžiama atsisakyti parduoti paslaugas kitose ES valstybėse esantiems pirkėjams, jei tos paslaugos yra susijusios su konkrečia fizine vieta. Pavyzdžiui, tokiomis paslaugomis galėtų būti apgyvendinimas viešbučiuose arba bilietai į koncertus ar sporto varžybas.

„Atsisakymas parduoti“ taip pat reiškia automatinį pirkėjo, esančio kitoje valstybėje, nukreipimą į elektroninę parduotuvę, skirtą būtent tos valstybės rinkai. Pavyzdžiui, įsigaliojus reglamentui, bus draudžiama „lt“ domenui priklausančią elektroninę parduotuvę norintį aplankyti pirkėją, esantį Lenkijoje, nukreipti į tą pačią parduotuvę, priklausančią „pl“ domenui. Taigi prekeiviai, valdantys parduotuves keliose valstybėse, praras galimybę kitose valstybėse esančius pirkėjus automatiškai peradresuoti į kitą puslapį.

Tiesa, svarbu akcentuoti ir keletą dalykų, kurių daryti naujasis reglamentas nedraus. Pavyzdžiui, nors naujasis reglamentas draus prekeiviams atsisakyti parduoti prekes motyvuojant tuo, kad pirkėjas yra kitoje ES valstybėje, jis nenustatys bendro įpareigojimo visuomet parduoti prekes. Tiesiog bet koks atsisakymas negalės būti susijęs išimtinai su pirkėjo buvimo vieta.

Taip pat svarbu, jog naujajame reglamente nenumatoma įtvirtinti įpareigojimo visiems pirkėjams taikyti vienodas prekių ir paslaugų kainas. Pavyzdžiui, Lietuvoje įsikūrusi elektroninė parduotuvė reglamento nepažeis, jei kitose valstybėse esantiems pirkėjams taikys skirtingas prekių kainas. Tiesa, nors kainų suvienodinti reglamentas tiesiogiai neįpareigos, tai gali įpareigoti kiti teisės aktai. Pavyzdžiui, tam tikromis aplinkybėmis skirtingų kainų nustatymą gali drausti konkurencijos teisė.

Neketinama apsiriboti vien „geo-blokavimo“ reglamentu

Naujasis „geo-blokavimo“ reglamentas tėra tik viena iš daugelio šiuo metu rengiamų naujovių. Elektroninės komercijos plėtra yra viena aktualiausių temų Europos Sąjungoje, kadangi puoselėjami ambicingi planai išnaudoti internetą ir jo teikiamus privalumus įgyvendinant vieną svarbiausių ES uždavinių – naikinti kliūtis prekybai tarp valstybių ir kurti vieningą vidinę rinką. Tarp kitų ambicingų planų yra siuntų pristatymo paslaugų piginimas, PVM mokėjimo procedūrų supaprastinimas, reikalavimų prekybai skaitmeniniu turiniu vienodinimas ir daugelis kitų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Modestas Kisielius. Veiklos tobulinimo istorija ir pamokos (2)

Veiklos tobulinimo metodai turi turėti tikslą arba problemą, kurią reikia išspręsti. Istorija...

Karolina Mickutė. Lankstus į(si)darbinimas: daugiau galimybių visiems (3)

Daugeliui vasaros atostogos reiškia poilsį ir sumažėjusį darbo krūvį. Tuo tarpu studentams...

Ignas Vėgėlė. Viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktai ar politikų kova dėl valdžios? (16)

Žiniasklaidoje nuskambėjus pareiškimams, kad švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė...

Giedrius Murauskas. Geriau niekada nesusidurti, bet susidūrus naudinga žinoti: tyčinis bankrotas (3)

Tyčiniai bankrotai Lietuvoje yra vieni iš sudėtingiau įrodomų atvejų teisminėje praktikoje,...

Gintarė Deržanauskienė. Kare laimėtojų nebūna (3)

Dar XVII amžiuje Izaokas Niutonas įrodė, kad veiksmas yra lygus atoveiksmiui. Šis dėsnis ne...

Top naujienos

Naujo verslo centro statybų užkulisiai primena mafijos klestėjimo laikus (32)

Naujo verslo centro Žvėryne statybose dirbę verslininkai jo rangovą „ Nobus LT “ kaltina...

Ką pasitraukęs iš Seimo veikė Mindaugas Bastys: ryšiai veda į dabar jau svetimos partijos viršūnę (80)

Zanavykų apygardoje renkant naują Seimo narį, Lietuvos socialdemokratų partijoje ( LSDP )...

Propagandos mašina atvyko į Daniją: platinami mitai apie gyvūnų viešnamius (49)

Danija – Hanso Christiano Anderseno pasakų šalis. Klestinti ir pažangi socialinės gerovės...

Orai: visą savaitę Lietuvą merks lietus (8)

Pirmadienio naktį lietūs toliau merks Lietuvą, pietrytiniame šalies pakraštyje vietomis lis...

Popiežius Pranciškus atvyko į Latviją (6)

Popiežius Pranciškus pirmadienį atvyko į Latviją, kur susitiks su valdžios atstovais ir...

Druskos sunaudojate daugiau, nei manote: Unikausko patarimai, kaip kovoti su druskos pertekliumi (18)

Kai prarandame saiką, net medžiagos, kurios būtinos mūsų organizmui, tampa jį žalojančiu...

Rusijos strateginėje zonoje atsivėrė pavojingas kelias (74)

Prieš porą savaičių, kai dangus buvo ganėtinai saulėtas, o oro sąlygos buvo santykinai...

Iš CSKA – į „Žalgirį“: Westermannas grįžta į Kauną Leo komentaras (40)

Kauno „Žalgiris“ surado ilgai ieškotą patikimą atakų organizatorių. Į Kauną po sezono...

Vokiečių istorikas: pamirštama, kad žydų namus užėmė vietiniai (91)

Tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse Holokausto metais iš žydų pelnėsi vietiniai ne žydų...

Jakeliūno tyrimas: taikėsi į socialdemokratus, tiria konservatorius (53)

Seimo narys Stasys Jakeliūnas nusitaikė į Andriaus Kubiliaus vyriausybę – į jį patį ir...