aA
2017-ųjų metų pabaigoje pagrindinių Europos institucijų atstovai pasiekė politinį susitarimą dėl vadinamojo „geo-blokavimo“ reglamento, kuriuo elektroninėms parduotuvėms bus draudžiama riboti užsienyje esančių pirkėjų galimybes įsigyti prekių ir paslaugų. Tokiu būdu siekiama skatinti vartotojus dažniau įsigyti prekių ir paslaugų iš kitų ES valstybių. Reglamentą bus siekiama priimti pirmoje šių metų pusėje, o naujieji reikalavimai gali įsigalioti jau šių metų pabaigoje.
Justinas Šileika
© Asmeninio albumo nuotr.

Priimti reglamentą paskatino tai, kad, nepaisant sparčios elektroninės komercijos plėtros, labai maža dalis vartotojų perka iš užsienio. Pavyzdžiui, 2016 metais Europoje vidutiniškai 66 proc. interneto vartotojų pirko prekes ir paslaugas internetu (Lietuvoje – 44 proc.), bet tik apie 18 proc. vartotojų internetu pirko iš kitų valstybių (Lietuvoje – 12 proc.) Be to, 2015 metais Europos Komisijos atliktas tyrimas parodė, kad tik apie 37 proc. interneto parduotuvių apskritai leidžia užsienyje esantiems vartotojams įsigyti prekių.

Griežtesni reikalavimai elektroninėms parduotuvėms – daugiau galimybių vartotojams

Tad tikimasi, kad naujasis „geo-blokavimo“ reglamentas paskatins prekybą tarp Europos Sąjungos, įtvirtindamas trijų rūšių draudimus, kurie bus taikomi elektroninėms parduotuvėms.

Pirmiausia, elektroninėms parduotuvėms bus uždrausta atsisakyti parduoti prekes kitose ES valstybėse esantiems klientams motyvuojant tuo, kad jie perka iš užsienio. Jei elektroninė parduotuvė nesiūlo prekių pristatymo į valstybę, kurioje įsikūręs pirkėjas, tai taip pat nebus laikoma pakankamu pagrindu atsisakyti parduoti. Tokiu atveju pirkėjui turės būti sudaryta galimybė prekes atsiimti pačiam, fiziškai atvykus į parduotuvės sandėlį, arba organizuoti, kad tai padarytų jo nusamdyta siuntų gabenimo įmonė.

Taigi, šis reikalavimas kartu gali pasiūlyti ir daugiau galimybių konkuruoti siuntų gabentojams. O prekeiviams šis reikalavimas reikš tai, kad jie privalės numatyti galimybę pirkinius įsigyti be pristatymo, jei iki šiol tokios galimybės jie nesiūlė.

Antra, elektroniniai prekeiviai negalės atsisakyti suteikti paslaugas, kurios yra teikiamos grynai elektroninėje erdvėje. Pavyzdžiui, bet kurioje kitoje ES valstybėje veikiančiam interneto svetainių hostingo paslaugų teikėjui bus draudžiama atsisakyti suteikti paslaugas klientams, įsikūrusiems Lietuvoje.

Trečia, elektroniniams prekeiviams bus draudžiama atsisakyti parduoti paslaugas kitose ES valstybėse esantiems pirkėjams, jei tos paslaugos yra susijusios su konkrečia fizine vieta. Pavyzdžiui, tokiomis paslaugomis galėtų būti apgyvendinimas viešbučiuose arba bilietai į koncertus ar sporto varžybas.

„Atsisakymas parduoti“ taip pat reiškia automatinį pirkėjo, esančio kitoje valstybėje, nukreipimą į elektroninę parduotuvę, skirtą būtent tos valstybės rinkai. Pavyzdžiui, įsigaliojus reglamentui, bus draudžiama „lt“ domenui priklausančią elektroninę parduotuvę norintį aplankyti pirkėją, esantį Lenkijoje, nukreipti į tą pačią parduotuvę, priklausančią „pl“ domenui. Taigi prekeiviai, valdantys parduotuves keliose valstybėse, praras galimybę kitose valstybėse esančius pirkėjus automatiškai peradresuoti į kitą puslapį.

Tiesa, svarbu akcentuoti ir keletą dalykų, kurių daryti naujasis reglamentas nedraus. Pavyzdžiui, nors naujasis reglamentas draus prekeiviams atsisakyti parduoti prekes motyvuojant tuo, kad pirkėjas yra kitoje ES valstybėje, jis nenustatys bendro įpareigojimo visuomet parduoti prekes. Tiesiog bet koks atsisakymas negalės būti susijęs išimtinai su pirkėjo buvimo vieta.

Taip pat svarbu, jog naujajame reglamente nenumatoma įtvirtinti įpareigojimo visiems pirkėjams taikyti vienodas prekių ir paslaugų kainas. Pavyzdžiui, Lietuvoje įsikūrusi elektroninė parduotuvė reglamento nepažeis, jei kitose valstybėse esantiems pirkėjams taikys skirtingas prekių kainas. Tiesa, nors kainų suvienodinti reglamentas tiesiogiai neįpareigos, tai gali įpareigoti kiti teisės aktai. Pavyzdžiui, tam tikromis aplinkybėmis skirtingų kainų nustatymą gali drausti konkurencijos teisė.

Neketinama apsiriboti vien „geo-blokavimo“ reglamentu

Naujasis „geo-blokavimo“ reglamentas tėra tik viena iš daugelio šiuo metu rengiamų naujovių. Elektroninės komercijos plėtra yra viena aktualiausių temų Europos Sąjungoje, kadangi puoselėjami ambicingi planai išnaudoti internetą ir jo teikiamus privalumus įgyvendinant vieną svarbiausių ES uždavinių – naikinti kliūtis prekybai tarp valstybių ir kurti vieningą vidinę rinką. Tarp kitų ambicingų planų yra siuntų pristatymo paslaugų piginimas, PVM mokėjimo procedūrų supaprastinimas, reikalavimų prekybai skaitmeniniu turiniu vienodinimas ir daugelis kitų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Jurgita Navikienė. Apskaitos politika: naudinga prievolė, apie kurią žino ne visi vadovai

Apskaitos politika – tai naudingas įrankis įmonei, gelbstintis keblioje situacijoje, ar beprasmis...

Evelina Liutkutė. Nemokumo reforma Lietuvoje – ar pavyks „išgelbėti“ sunkumus patiriančias įmones? (1)

Finansų ministerija parengė Nemokumo įstatymo projektą, iš esmės reformuojantį visą nemokumo...

Eglė Džiugytė. Didžioji Britanija sankryžoje – kur veda britų neapsisprendimas?

Skandalingu rezultatu Jungtinės karalystės parlamente baigėsi naujausias balsavimas dėl...

Mantas Gofmanas. Dar daugiau aiškumo dėl listinguojamų įmonių reguliacinių reikalavimų (1)

Lietuvos bankas (LB) šiuo metu rengia naujas Informacijos atskleidimo gaires, kuriomis bus...

Rūta Vainienė. Amžina kova. Su kainomis (3)

Tokie štai mūsų naujieji metai – ir vėl „viskas pabrango“. Valdišku sprendimu buvo...

Top naujienos

Verslininkas Saulius Karosas amžinojo poilsio atgulė Menininkų kalnelyje: atsisveikinimo kalbą tarė ir 18-metis sūnus (281)

Šią savaitę verslo pasaulį ištiko netektis – naktį iš antradienio į trečiadienį mirė...

Stilistas rėžė nuomonę apie „Žmonių“ įvaizdžius: jei nepasiruošei, sėdėk tyliai ir apeik raudoną kilimą ratu (48)

Kiekviename renginyje laukiamiausia smalsuolių dalis – raudonas kilimas ir, žinoma, akį...

Ekspertas: Putino spaudimas Lukašenkai gali tapti nepakeliamas (70)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui liko daugiau nei penkeri metai kadencijos, bet jis jau turi...

Nori atšaukti Nacionalinę premiją Ivaškevičiui – partizanų vaizdavimas sukėlė tikrą audrą Lietuvos rašytojų sąjunga gina (9)

Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba šeštadienį paskelbė rašytoją Marių Ivaškevičių...

Jevgenijus Kiseliovas: praėjus 28 metams, Lietuvoje žmonės gyvena taip, kaip mums net sapne nesisapnavo (549)

Sausio 13-oji – diena, kai prisimenami žmonės, kuriuos 1991 metais Vilniuje nužudė mūsų...

Močiutės kiaulienos kepsnys nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko (7)

Močiutė iškepė kiaulienos kepsnį , kuris nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko....

Kauno centre, prie ligoninės, mirė vyras: liudininkė negalėjo patikėti personalo abejingumu (1114)

Penktadienį grupelė kauniečių su mirtimi susidūrė tiesiog vienoje miesto centro gatvių. Čia...

Geriausias NBA atsarginis: žaidėjai pastebi Sabonį, bet serga už buvusį MVP specialiai DELFI iš Londono (1)

Domantas Sabonis žaidžia geriausią karjeros sezoną, o jam nė kiek netrukdo ir tai, jog jis...

Apskaičiavo, kur Dakaro ralis lietuviams galėtų kainuoti pigiau (4)

Jau kone pusmetį netylančios kalbos apie sunkiausio pasaulyje maratono migraciją pradeda priminti...

Mokslininkai nustatė, kad vieno elemento perteklius organizme sukelia vėžį ir sąnarių ligas (2)

Didžiosios Britanijos mokslininkai atliko tyrimą, kurio išvadose teigiama, kad „slapta liga“,...