„Covid-19“ pandemija, iš esmės pakeitusi požiūrį į darbą bei verslą, taip pat paskatino įmones imtis rimtesnių skaitmeninimo planų. Anot naujausio EIB tyrimo, daugiau nei pusė (53 proc.) ES įmonių 2022 m. ėmėsi veiksmų, kad padidintų savo skaitmenizaciją, pradedant paprasčiausiomis paslaugomis internetu ir baigiant naujų technologijų diegimu ar kūrimu.

Dar atsiliekame nuo JAV

Pernai 69 proc. ES įmonių įdiegė pažangias skaitmenines technologijas, pavyzdžiui, pažangią robotiką, plačią duomenų analizę (angl. big data) ir dirbtinį intelektą. Palyginimui, JAV tokių priemonių ėmėsi net 71 proc. įmonių.

Nors ES įmonės padarė didelę pažangą, JAV ją vis dar lenkia skaitmeninimo srityje reaguojant į pandemiją. Šioje srityje didžiausias atotrūkis matomas tarp didelių ir mažų verslų. Tik 30 proc. mažų įmonių ES pirmenybę teikia skaitmeninimui, palyginti su 62 proc. didelių įmonių.

Regionuose, kuriuose vyrauja geresnė skaitmeninė infrastruktūra, skaitmeninių investicijų grąža yra didesnė ir pačių skaitmenizuotų įmonių yra daugiau.

Nepaisant pažangos, ES regionuose išlieka didelių skaitmeninės infrastruktūros skirtumų – net 14 proc. įmonių ribotą prieigą prie skaitmeninės infrastruktūros laiko pagrindine kliūtimi investicijoms pritraukti. Tai – dar viena priežastis, dėl kurios būtina diegti naujus skaitmenizacijos sprendimus.

Tarptautinio bendradarbiavimo svarba

Tyrimas taip pat parodė, kad įmonės, užsiimančios tarptautine prekyba, dažniau perima pažangias skaitmenines technologijas. Skaitmeninės įmonės pasižymi didesniu atsparumu prekybos sutrikimams ir efektyviau juos išsprendžia.

Skaitmenizuotos įmonės taip pat labiau linkusios investuoti į klimato kaitos priemones. ES net 57 proc. tokių įmonių jau investavo į tvarius sprendimus, o neskaitmenizuotų įmonių gretose į žaliuosius sprendimus investavo 43 proc.

Lietuvos pozicija – prasta

Lietuvos verslai, palyginti su kitomis ES šalimis, patenka tarp mažiausiai besinaudojančių pažangiomis skaitmeninėmis technologijomis. ES vidurkis siekia 69 proc., kai tuo tarpu Lietuvos verslų vidurkis – 56 proc. Reaguodamos į „Covid-19“ pandemiją Europoje skaitmenizavosi 53 proc. įmonių, o Lietuvoje vos – 38 proc.

Pažangias skaitmenines technologijas dažniausiai naudoja didieji verslai (apie 70 proc.), mikro įmonių skaitmenizacija nesiekia net 30 proc. Tyrime nurodoma, kad dar mažiau įmonių skaitmenizaciją taikė kaip vieną iš pandemijos sukeltos krizės sprendimų. Gana reikšmingai nuo ES vidurkio atsiliekame ir tvarių sprendimų, naudojant skaitmenizaciją, srityje. Tiesa, kai kurių skaitmenizacijos priemonių Lietuvos verslai naudoja daugiau už ES vidurkį. Mūsų įmonės aktyviau nei kitos šalys naudojasi dronais bei dirbtiniu intelektu ir plačia duomenų analize.

Tyrimo duomenimis, Lietuvos įmonių diegiamai skaitmenizacijai nusileidžia tik Vengrija su 53 proc. Prancūzija užima tokią pačią poziciją su 56 proc., o visų kitų ES šalių skaitmenizacijos rodikliai – aukštesni.

Tai – itin opi ir mažai svarstoma tema Lietuvos verslo sektoriuje, mat skaitmeninės technologijos bei jų diegimas gali sparčiai atitolinti nuo konkurentų, suteikti techninį pranašumą bei sutaupyti įmonėms finansinių sąnaudų. O jeigu ateityje ištiktų panaši krizė, kuri prasidėjo 2020-aisiais, jai būtume pasiruošę geriau.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės