aA
Naujasis darbo kodeksas (DK) šiek tiek liberalizavo darbo santykius, tačiau atnešė ir naujų pareigų darbdaviams. Viena iš jų, kurios anksčiau mažesnės įmonės tikrai neturėjo – prievolė sudaryti darbo tarybą. Kas tai yra, kokiu tikslu buvo įvesta ši prievolė ir kam tai naudinga? Apžvelkime visa tai šiame straipsnyje bei įvardykime galimas sankcijas darbdaviams, kurie nevykdo šios prievolės.
Jurgita Navikienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Darbo taryba gina darbuotojų interesus

Darbo tarybos paskirtis įmonėje aiški ir konkreti – pirmiausia ji turi ginti darbuotojų interesus. Tai reiškia, kad įmonė savo viduje turi sukurti organą, kuris pasipriešintų darbdaviui, jeigu jis nesilaikytų darbo teisės normų. Būtent dėl šios priežasties kai kurie darbdaviai ir netrykšta entuziazmu sudaryti sąlygas darbo tarybos atsiradimui. Juk iniciatyvos teisė dėl darbo tarybos išrinkimo yra būtent vadovo prievolė. Be šio veiksmo bent jau pirmoji darbo taryba atsirasti negali.

Darbo kodekso 169 straipsnio 1 dalyje teigiama: „Darbo taryba darbdavio iniciatyva privalo būti sudaryta, kai vidutinis darbdavio darbuotojų skaičius yra dvidešimt ir daugiau darbuotojų (...)“. Išskyrus atvejus, kai veikia profesinė sąjunga ir yra sudarytos atitinkamos sąlygos, minėtos 169 straipsnio 3 dalyje dėl darbuotojų dalies, kurie priklauso šiai profesinei sąjungai.

Kalbant apie profesinę sąjungą, dažniausiai įsivaizduojame labai dideles įmones, kuriose dirba šimtai ar net tūkstančiai darbuotojų. Kadangi Lietuvoje vyrauja mažos ir labai mažos įmonės, kuriose darbuotojų skaičius svyruoja nuo 1 iki 20 ar 50, pabrėžtina, kad kiekvienoje įmonėje, turinčioje bent dvidešimt ir daugiau darbuotojų, darbo taryba privalo atsirasti.

Ką reikia daryti, kad darbo taryba atsirastų?

Darbo kodekso 171 str. 2 dalis prasideda sakiniu: „Pirmuosius rinkimus vykdo rinkimų komisija, kurią įsakymu sudaro darbdavys.“ Tačiau kaip gali įvykti darbo tarybos rinkimai, jeigu, pavyzdžiui, darbdavio vadovas „pamiršo“ parašyti įsakymą dėl darbo tarybos rinkimų komisijos paskyrimo? Arba šią prievolę ignoruoja? Ar darbuotojai gali priversti vadovą tai atlikti? Turbūt, kad ne. Dažnas darbuotojas net nežino, kokiam tikslui sukurta darbo taryba ir kada ji turi atsirasti.

Kada buvo paskutinis terminas įkurti darbo tarybą?

Gerokai daugiau nei prieš metus. Juk Darbo kodekso įgyvendinamosiose nuostatose teigiama, kad darbdaviai, kurių vidutinis darbdavio darbuotojų skaičius buvo dvidešimt ir daugiau, įsigaliojus naujajam DK (2017 m. liepos 1 d.), įsakymą dėl darbo tarybos rinkimų komisijos paskyrimo turėjo išleisti iki 2017-ųjų pabaigos.

Taigi darbo taryba turėjo būti išrinkta per du mėnesius nuo jos rinkimų komisijos sudarymo. Vadinasi, iki 2018 m. vasario mėnesio pabaigos vėliausiai. Ir apie išrinktą darbo tarybą jau senokai turėjo būti pranešta Valstybinei darbo inspekcijai (VDI).

Būtent čia visi „gražumai“ ir prasideda. Taigi, VDI laukia ir nesulaukia pranešimų apie išrinktas darbo tarybas. Vis tik jų kantrybė trūko 2018-ųjų rudenį ir savo interneto svetainėje jie paskelbė: „VDI inspektoriams nustačius, kad darbdavys nesudaro darbo tarybos rinkimų komisijos ar kitais būdais piktnaudžiauja savo teisėmis, siekiant neišrinkti darbo tarybos, kai tokią pareigą numato DK, VDI planuoja imtis veiksmų dėl atitinkamų poveikio priemonių taikymo darbdavį atstovaujantiems asmenims.“

Taip pat VDI svetainėje minima, kad praėjusiais metais tik iš trečdalio įmonių, kuriose turėjo atsirasti darbo tarybos, buvo gauti pranešimai. Atkreipkite dėmesį, jog čia kalba eina apie 2017 metais ir anksčiau veikusias įmones ir jų terminus.
Ar šią prievolę vykdo po minėtų metų įsteigtos įmonės? Galime tik spėlioti. Jokiu būdu neteigiu, kad visi nežino šios prievolės, tačiau kai kurie vis dar laikosi pozicijos „kai nustatys pažeidimą – tuomet ir pagalvosime, ką reikia daryti“.

Ką reikia daryti, kai darbo tarybos rinkimai baigiasi nesėkmingai?

Tokia ir kitos situacijos, kuomet darbuotojai nesutinka kandidatuoti į darbo tarybą, yra aptartos Darbo kodekse. Procedūrinius klausimus rasite aprašytus nuo 169 iki 176 straipsnio Darbo kodekse. Svarbu pažymėti, kad darbdavio vadovas turi nepamiršti, kad po neįvykusių darbo tarybos rinkimų praėjus pusei metų vėl reikia paskirti darbo tarybos rinkimų komisiją. Šio vadovo veiksmo dažnai taip pat pasigenda VDI.

Kokios sankcijos taikomos įmonėms, neturinčioms darbo tarybos?

Administracinių nusižengimų kodekso 96 straipsnio 3 dalis nustato tokius baudų dydžius: „Darbo įstatymų, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimas užtraukia baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo aštuoniasdešimt iki aštuonių šimtų aštuoniasdešimt eurų.“

Nors už darbo tarybos nesudarymą įmanoma gauti administracinę baudą, manau, jog šis organas įmonėse turi atsirasti ne tik dėl galimų baudų. Taip, yra daug taisyklių, procedūrų ir terminų kuriant darbo tarybą, tačiau ji skirta ne tik išreikšti prieštaravimus darbdaviui, bet yra ir puikus įrankis pagelbėti darbdaviui spręsti darbo ginčus ir teikti pasiūlymus dėl darbo sąlygų gerinimo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Ūkininkas – trumpas keleto „Gyvulių ūkio“ sąvokų ir stereotipų paaiškinimas (27)

Tenka konstatuoti, kad mes, ūkininkai, pralaimime informacinį „karą“, visais frontais, turbūt...

Šarūnas Keserauskas. Konkurencijos tarybos baudos turi atgrasyti verslą nuo itin žalingų pažeidimų atsakymas advokatui M. Juoniui (2)

Savo atsakymą , kad Konkurencijos taryba nėra tokia baisi, kaip kartais piešiama, pradėsiu nuo...

Jūratė Cvilikienė. Vasara praėjo, žiemos švenčių dar nematyti – gal „pasišopinam“? (3)

Vartojimas Lietuvoje sparčiai vejasi europietiškąjį vidurkį − pernai vieno šalies...

Vaidotas Dauskurdas. Darbuotojo atleidimas iš darbo už „antrą tokį patį“ darbo pareigų pažeidimą

Ne kartą savaitraštyje esame aptarę galimus darbo santykių nutraukimo pagrindus, taip pat ir darbo...

Laura Duksaitė-Iškauskienė. Paklausus vadovas visą gyvenimą – kaip išsilaikyti karjeros viršūnėje?

Vadovo postas daug kam yra aukščiausias karjeros taškas ir siekiamybė. Vis tik neretai nutinka,...

Top naujienos

Ginekologė – apie Sinickio pasirinkimą pasidaryti vazektomiją: žmonai jis padarė paslaugą (336)

Daugiau vaikų su žmona nebeplanuojantis Tomas Sinickis garsiai pareiškė, kad jam yra atlikta...

Teniso deive vadintos Suzanne Lenglen gyvenimas apgaubtas paslaptimi. Kaip ir mirtis

Prieš 100 metų Suzanne Lenglen debiutavo Vimbldono turnyre ir iškart užkariavo ne tik teniso...

LNK: Kauno klinikose ligonei vietoje vaistų sulašino dezinfekcinio skysčio (303)

Absurdas Kaune – vietoje vaistų paauglei į veną sulašino dezinfekcinio skysčio, praneša LNK...

Meksikos gatvėse – tikras karas: pareigūnai puolė „El Chapo“ sūnų, gatves nusėjo aibė lavonų po mūšio Guzmanas paleistas (32)

Šiaurinėje Meksikos dalyje įvyko intensyvūs susirėmimai, kai saugumo pajėgos sučiupo vieną...

Šio vaikino situacija ypač sudėtinga: ligos atvejis Lietuvoje – toks vienintelis, o prieinamo gydymo nėra (41)

Iš Pajūrio kilęs 18-metis Jonas (vardas pakeistas dėl asmeninio šeimos noro - DELFI) vengia...

Vijūnėlės dvaras jau nugriautas, bet bauda jo savininkui tebeskaičiuojama (89)

Paskutinę šios savaitės darbo dieną Druskininkuose, Vijunėlės tvenkinio pakrantėje, kur...

Įdomiausi vandens parkai kaimyninėse šalyse

Smagiausias akimirkas vasarą patiriame prie vandens telkinių, o žiemą šiuos patyrimus galima...

Matijošaičio patarėja tapusi Meilutytė: negalvojau labai ilgai (250)

„Labai simpatiška, daug pasiekusi, žinoma plaukikė“, – atsakydamas į klausimą, kodėl į...

Bus kuo pasidžiaugti: laukia išskirtinis savaitgalis ir kitos geros naujienos (2)

Sinoptikai skelbia, kad šis rudens savaitgalis numatomas itin gražus – kai kur temperatūra kils...

Proveržis vėžio gydyme: nauja technologija net ir paslėptas vėžio ląsteles išduoda imuninei sistemai

Imunoterapijos ateityje gali tapti efektyviausiu vėžio gydymo būdu. Paprastai tariant,...