aA
Kalėdiniu laikotarpiu įmonėms kyla aibė klausimų – ar kolektyvo kalėdinis vakarėlis yra reprezentacinis arba kokias dovanas gali įmonės dovanoti savo darbuotojams? Pavyzdžiui, darbuotojams dera dovanoti bilietus į teatrą, maistą ir pan., tačiau Alkoholio ir Tabako kontrolės įstatymai draudžia dovanoti alkoholinius gėrimus ir tabako gaminius. Taigi pakalbėkime išsamiau ne tik apie kalėdines dovanas bei renginius, bet ir kaip visa tai įmonės turėtų apskaityti savo buhalterijoje.
Jurgita Navikienė
Jurgita Navikienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Kalėdinių vakarėlių darbuotojams išlaidos – laikomos neleidžiamais atskaitymais

Kuo skiriasi reprezentacinis renginys nuo kalėdinio vakarėlio? Reprezentacinio renginio išlaidos skirtos naujiems verslo ryšiams su kitomis įmonėmis arba fiziniais asmenimis užmegzti arba esamiems verslo santykiams pagerinti.

Tuo tarpu kalėdiniame vakarėlyje dalyvauja įmonės darbuotojai ir šeimos. Taigi reprezentaciniu renginiu negali būti laikomas įmonės vakarėlis, kuriame dalyvauja tik darbuotojai, akcininkai, savininkai bei įmonių grupei priklausančių kitų įmonių atstovai ar akcininkai.

Kaip teigia personalo specialistai, tokie vakarėliai ir išvykos labai sveika kolektyvo tarpusavio santykiams gerinti, kai atsipalaidavę kolegos bendrauja neformalioje aplinkoje.

Tačiau tokių vakarėlių metu patirtos įmonės išlaidos nemažina apmokestinamojo pelno, nors, kaip ir minėta, šie vakarėliai sutvirtina darbuotojų kolektyvą. Taip pat tokių vakarėlių išlaidų dokumentuose išskirtas pirkimo PVM nėra atskaitomas. Išimtis yra tik tose įmonėse, kuriose galioja kolektyvinės sutartys ir tokie vakarėliai yra ten paminėti.

Dažniausiai pasitaikančios išlaidos kalėdinių darbuotojų vakarėlių organizavimo metu: salės nuoma, išlaidos renginio vedėjui, maitinimui, nealkoholiniams ir alkoholiniams gėrimams. Visa tokių vakarėlio išlaidų suma, kartu su pirkimo PVM, yra laikoma neleidžiamais atskaitymais, apskaičiuojant pelno mokestį.

Ką įmonės gali dovanoti darbuotojams per šv. Kalėdas?

Įmonės savo darbuotojams kalėdiniu laikotarpiu įteikia įvairiausias dovanas – nuo saldumynų iki elektros prietaisų ar abonementų į sporto klubus, netgi kvietimų pasilepinti grožio ar SPA procedūromis. O mokesčių aplinka šiuo atveju yra palanki įmonėms.

Dar praėjusiais metais įsigaliojo Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (GPMĮ) pakeitimas, kuriame įteisinta 200 eurų neapmokestinamų dovanų iš darbdavio suma. Atsiradus perviršiui, pastarasis pridedamas prie darbuotojo algos ir yra apmokestinamas. Taip pat ir „Sodros“ įmokos nėra skaičiuojamos nuo materialių dovanų vertės.

Dar labai svarbu tai, jog įmonės turi įteiktų darbuotojams dovanų sumą per metus deklaruoti Valstybinei mokesčių inspekcijai. Nepamirškite to.

Tam, kad dovanų rinkimas darbuotojams vyktų sklandžiai, noriu priminti keletą sąlygų, kurias reikėtų žinoti:

  • alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių dovanoti negalima, nes tai daryti draudžia Alkoholio ir Tabako kontrolės įstatymai. O ir vartoti alkoholinius gėrimus bei rūkyti jau nebemadinga arba nereikėtų skatinti šių sveikatai žalingų įpročių;
  • darbuotojams labai tinka dovanoti materialias dovanas – žąsis, kalakutus, saldumynus ir t.t. Dovanos vertė turi būti apskaičiuojama kartu su PVM;
  • tinka ir dovanų kuponai bei bilietai į koncertą, teatrą, sporto varžybas;
  • jeigu darbdavys darbuotojui padovanoja piniginę dovaną (banko pavedimu ar grynaisiais pinigais), tuomet nuo tokios padovanotos pinigų sumos teks apskaičiuoti ir „Sodros“ įmokas. Todėl piniginių dovanų ne taip dažnai ir pasitaiko. Netgi yra tokia nuomonė – kad pinigus dovanoja tik „neturintys fantazijos“.


Apie reprezentacines kalėdines dovanas verslo partneriams

Ne mažiau svarbu prieš Kalėdas pasilabinti ir su verslo partneriais – aptarti praėjusių metų rezultatus, suplanuoti kitų metų sandorius ir jų kainas, pasirašyti sutartis dėl tolesnio bendradarbiavimo.

Tokie susitikimai pagal verslo etiketą dažniausiai neapsieina be reprezentacinių dovanų. O jų įvairovė taip pat didelė – nuo arbatos, kavos rinkinių, maisto paketų, iki pačios įmonės gaminamos ar prekiaujamos produkcijos. Taigi, apie reprezentacines dovanos reikėtų žinoti:

  • draudžiama dovanoti alkoholinius gėrimus ir tabako gaminius;
  • reprezentacinė dovana turėtų „reprezentuoti“ įmonę, kurios atstovas tą dovaną įteikė. Pavyzdžiui, tinka dovanoti įmonės gaminamą ar prekiaujamą produkciją;
  • jeigu įteikiama specialiai įsigyta verslo dovana, kartu su ja turėtų būti įteikta ir informacija apie įmonę (dovanos teikėją) – lankstinukas, katalogas ir pan.;
  • neapmokestinama ir nedeklaruojama įmonės įteikta verslo dovana – iki 100 eurų vertės kartu su PVM. Brangesnės dovanos apmokestinamos kaip pajamos natūra, vadinasi, įteikiant tokią dovaną, kitos įmonės atstovui teks sužinoti ir jo asmens kodą;
  • tiek šiais, tiek kitais metais ne visa reprezentacinių dovanų vertė mažina apmokestinamąjį pelną ir galima atskaityti pirkimo PVM, bet tik 50 proc. nuo įteiktos dovanos vertės.
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Ilja Laursas. Davosas – gamtos ir technologijų reiškiniai, kuriems privalo ruoštis visas pasaulis (1)

50-metį švenčiantis Davoso forumas šiais metais pakvietė diskutuoti visam pasauliui...

Karolina Baronaitė – Birmontė. Laikinųjų apsaugos priemonių panaikinimas atveria galimybes prisiteisti nuostolius, nepaisant bylos baigties (1)

Praėjusių metų pabaigoje Aukščiausiasis teismas ( LAT ) priėmė nemažai diskusijų sukėlusią...

Robertas Dargis. Turime išsiugdyti kantrybę demokratijos vėžlio žingsniui (6)

Daugelis pamename tą prieš trisdešimt metų Europoje nuvilnijusią optimizmo bangą, kai...

Saulius Budrevičius. Atliekų tvarkymo sistemos iššūkiai: sudėtingi, bet įveikiami (2)

Kokioje savivaldybėje gyventi gera? Kurioje kokybiškai veikia švietimo, transporto, sveikatos...

Arūnas Molis. Klaipėdos SGD terminalo lūžio metai – ką žada 2020-ieji? (25)

Su „Balticonnector“ jungtimi šiemet atsivėrusios Suomijos dujų rinkos tendencijos dar kartą...

Top naujienos

Apžvalgininkai: „valstiečiai" smūgį jau atlaikė, Narkevičius liks iki pabaigos (174)

Nors net kelis mėnesius žiniasklaidoje netilo kalbos apie tai, kad susisiekimo ministras Jaroslavas...

Mokytojai kyla į kovą su internete nusirašinėjančiais moksleiviais: priemonės tokios, kad noras sukčiauti praeina akimirksniu (113)

„Patogiausia ir išmaniausia pratybų atsakymų svetainė! Pranešk draugams! Būk protingas“, –...

Išdalintos „Žmonės 2020” statulėlės: Dano Rapšio triumfas ir jautriai pagerbtos pernai išėjusios žvaigždės pildoma (128)

Sausio 23-iąją dieną, Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre bei tiesioginiame LNK...

Europos įmonės sunkiai randa vietą „Naujojo Šilko kelio“ projekte (39)

Europos kompanijos iš esmės nedalyvauja prezidento Xi Jinpingo „Vienos juostos, vieno kelio“...

Vyresni kolegos įvertino Gabrieliaus Landsbergio laišką bendražygiams (542)

Po to, kai trečiadienį Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas...

„Žmonių“ apdovanojimuose – jautrus dukters gestas Vitalijui Cololo: žiūrovai nesulaikė ašarų (19)

Skelbiant „Žmonių“ apdovanojimus paminėti ir praėjusiais metais anapilin iškeliavę šou ir...

NBA lyderių treneris: jei spręsčiau tik aš, Sabonis tikrai žaistų „Visų žvaigždžių“ mače specialiai Krepšinis.lt iš Paryžiaus (9)

Balsavimas į NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynes baigėsi, ir nors Domantas Sabonis nebus...

Naujosios Rusijos kultūros ministrės nuotrauka „sprogdina“ socialinius tinklus (136)

Naujojo Rusijos premjero Michailo Mišustino vadovaujamoje Rusijos vyriausybėje išskirtinio...

Aistė Simėnaitė

Kiek uždirbtumėte jei nebūtumėte „susitvarkiusi“?

Nuo to „susitvarkiusi“ mane jau purto keletą metų. Ne vienas tekstas prirašytas apie tai, kiek...

Savo lovoje niekada nemiegate vieni: kuo ilgiau būnate lovoje, tuo ten daugiau apsigyvena nekviestų svečių (21)

Jūsų lovoje knibždėte knibžda nekviestų svečių. Ypač tada, kai joje praleidžiate labai daug...