aA
LR Finansinės apskaitos įstatymas jau skaičiuoja pirmąsias gyvavimo dienas. Atrodo, kol kas ramu – kaip ir nieko reikšmingo neįvyko. Tačiau ši ramybė apgaulinga tik tiems, kas nesidomi, kiek naujovių atneš naujos redakcijos minėtas įstatymas. Ši kartą aptarkime finansinių ataskaitų stebėseną.
 Jurgita Navikienė
Jurgita Navikienė

Tokia stebėsena bus atlikta ne pirmą kartą – jau eilę metų Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba prie Finansų ministerijos (toliau tekste – AVNT) savo iniciatyva tokį vertinimą atlikdavo.

Taigi, kas pasikeitė, kai finansinių ataskaitų vertinimas jau tampa įprastu AVNT veiksmu? Įmonėms, kurių ataskaitos bus stebimos, už neteisingai, nekvalifikuotai pateiktas finansines ataskaitas gali būti skiriamos ir realios baudos, kurias išrašys Registrų centro pareigūnai. Už finansinių ataskaitų parengimo ar pateikimo trūkumus įmonės bus baudžiamos jau ir pirmą kartą, kai tokie pažeidimai paaiškės.

Klaidų nemažėja

Nors jau nuo 2015-ųjų įmonių finansines ataskaitas, pateiktas Registrų centrui, analizuoja AVNT ir skelbia išsamius vertinimus bei visas jas publikuoja savo interneto svetainėje, tačiau finansinių ataskaitų pokytis į gera yra labai vangus.

Sunku suvokti, kodėl įmonėms, kurių ataskaitos buvo analizuotos, nekilo noras pasidomėti, kokie buvo stebėsenos rezultatai, nors AVNT informavo analizuotas įmones apie galimybę gauti išsamesnę ataskaitą. Tik ketvirtadalis buvo susidomėjusių. Negana to, tos įmonės, kurių finansinės ataskaitos buvo atrinktos pakartotinai stebėsenai, darė tas pačias klaidas.

Nesilaikoma nustatytos tvarkos

Finansinių ataskaitų rinkinys – tai nustatytos formos lentelės ir laisva forma pateikiama informacija. Jeigu dar lenteles – Balansą, Pelno (Nuostolių), Nuosavo kapitalo pokyčių ir Pinigų srautų ataskaitas dar kažkokiu būdu pavyksta užpildyti, tačiau aiškinamasis raštas tampa tikru iššūkiu ne vienam buhalteriui, finansininkui ar nuo 2022-05-01 apibendrintai vadinamam apskaitą tvarkančiam asmeniui. AVNT pažymi dažniausiai daromas klaidas:

1. Daugiausia trūkumų pastebima aiškinamajame rašte, nes jis parengtas, nesilaikant reikalavimų atskiroms jo dalims, turiniui ir ryšiui su Balansu, Pelno (Nuostolių) ir Pinigų srautų ataskaitomis, nes pastabų numeriai iš aiškinamojo rašto turi būti nurodyti minėtose ataskaitose.

2. Nepateikiama bent dviejų metų – einamųjų ir praėjusiųjų – informacija aiškinamajame rašte, kaip to reikalauja finansinių ataskaitų sudarymo reglamentai: tarptautiniai finansinės atskaitomybės standartai ar verslo apskaitos standartai. Pelno nesiekiantys vienetai taip pat dažnai nesilaiko jiems privalomos Finansų ministro 2004 m. lapkričio 22 d. įsakymu Nr. 1K-372 patvirtintos tvarkos.

3. Aiškinamasis raštas nepasirašytas įmonės vadovo ir buhalterio (finansininko), parengusio finansinę atskaitomybę. Arba Registrų centrui pateiktas tik vienas aiškinamojo rašto kuris nors lapas, o ne visa ataskaita.

4. Įmonės (dažniausiai UAB), viršijusios nustatytus rodiklius ar dėl kitų priežasčių su finansinės ataskaitomis turėjusios pateikti ir audito išvadas, jų nepateikė. Galima spėti, kad auditas tiesiog nebuvo atliktas.

Trūkumus galima būtų vardinti ir vardinti. Tačiau norėtųsi atkreipti dėmesį, kad kiekviena įmonė turėtų atsakingai rengti ir teikti finansines ataskaitas Registrų centrui, nes jau už 2021 metus finansinių ataskaitų stebėsena gali baigtis ir baudomis. Tiesa, kol kas jos nedidelės – gali būti nuo 40 iki 140 eurų, tačiau įmonės reputacijai ir pasitikėjimui jos duomenų teisingumui žala gali kainuoti gerokai daugiau. Nes yra planuojama, kad finansinių ataskaitų stebėsenos rezultatas būtų skelbiamas viešai, jeigu konkrečios įmonės finansinių ataskaitų rinkinys pakliuvo į stebėseną.

Kokybiniai pokyčiai tikėtini, tačiau tai gali užtrukti

Sakoma, kad situacija keičiasi, kai tam įtaką daro malonumas arba baimė. Na, malonumo mažoka, rengiant finansines ataskaitas, tačiau baimė už nekokybišką darbą būti nubaustam jau gali būti tas postūmis, kuris „pajudins ledus“.

Taigi, belieka tikėtis, kad jau pakankamai greitai paaiškės kokybiškai ir atsakingai dirbantys buhalteriai (finansininkai), ir tie, kurie visko amžinai nespėja ir jų darbo kokybė abejotina. Tik ar čia kaltas vien apskaitą tvarkantis asmuo – laikas parodys. Juk vadovui ne mažesnė atsakomybė turi tekti už teisingų duomenų pateikimą finansinėse ataskaitose.

Gairės – jau netrukus

Kas pateks AVNT finansinių ataskaitų stebėsenos akiratin? Iki šių metų birželio 1 dienos AVNT paskelbs gaires – kokiais kriterijais vadovaujantis, Registrų centras turi atrinkti 2021 metų finansines ataskaitas stebėsenai. Kriterijai bus nustatomi kiekvieniems metams ir jų pagrindu bus atliekama atranka.

Tikėtina, kad vienas iš pastoviausių kriterijų gali būti – gautos paramos ir finansavimo panaudojimo atskleidimas pelno nesiekiančiuose vienetuose, nes tai viena svarbiausių ūkinių operacijų tokio tipo ūkio subjektuose. Arba aiškinamojo rašto stebėsena visiems ūkio subjektams. Galbūt kitais metais įmanomas ir toks atrankos kriterijus – praėjusių metų analizuotų įmonių ir su trūkumais pateiktų ataskaitų pakartotina stebėsena dar vienus metus.

Taigi, AVNT specialistų akiratin gali pakliūti visos Registrų centrui pateiktos ataskaitos – tiek audituotos, tiek ir neaudituotos. Atlikus stebėseną, įmonės ir jų auditoriai gaus stebėsenos ataskaitą. Norisi tikėti, kad ataskaitoje pateiktos pastabos taps stimulu sekančiais metais nebedaryti tų pačių klaidų.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Natalja Kobzevienė. Finansinė analizė viešajame sektoriuje

Planuojant lėšas kitiems metams, vadovai visuomet turėtų įvertinti, kiek investicijų reikės...

Justina Bagdanavičiūtė. Vaikų darbas – naudinga patirtis ar katino dienelių gadinimas?

Baigę studijas turės užtektinai laiko iki pensijos padirbėti, todėl nereikėtų iš vaikų...

Vaiva Mašidlauskienė. Apie prekių tranzito į Kaliningradą sankcijas: jos privalomos visoms ES šalims

Viešojoje erdvėje vykstant diskusijoms apie prekių tranzito į Kaliningradą sankcijas, vertėtų...

Marius Stonkus. Galėjome turėti dar du „Bayraktar“ dronus, tačiau gautą pamoką reikia išmokti

Pastarosiomis dienomis nerimstant programišių atakoms prieš valstybinio sektoriaus įmones,...

Mantas Mikalopas. Naujausi Darbo kodekso pakeitimai – esminių naujovių apžvalga

2022 m. birželio 28 d. Lietuvos Respublikos Seimas priėmė du darbo kodekso ( DK ) pakeitimų...

Top naujienos

Verslas PliusRaminta Rakauskė

„Jozitos“ vadovas apie išaugusias degalų kainas: litras turėtų kainuoti po 3 eurus

Mažmeninės prekybos degalais bendrovės „ Jozita “ vadovas Jonas Jokubauskis sako, kad nors...

„Ne veltui turime čia tiek karinių dalinių“: ar Kaliningrado sritis ruošiasi kariauti su NATO? (1)

Jau antrąją Rusijos karo prieš Ukrainą dieną Kaliningrado gyventojai socialiniuose tinkluose...

Kauno rajone kieme apšaudyti du automobiliai ir namo langai

Kauno rajone keistus garsus naktį kieme išgirdusi moteris išėjo į kiemą, kur rado šaulių...

Delfi PliusDalia Daškevičiūtė

Bėgioti gali ne kiekvienas: gydytojas įvardijo, kam bėgimas gali sukelti sveikatos problemų ir į kokius signalus būtina atkreipti dėmesį (1)

Skaudantys keliai yra viena iš dažniausių problemų, su kuriomis susiduria bėgikai, ypač...

Karas Ukrainoje. Zelenskis: karas pareikalaus milžiniškų investicijų, milijardų, naujų technologijų

Per sprogimus Rusijos Belgorodo mieste netoli sienos su Ukraina, regiono gubernatoriaus duomenimis,...

Ingos Žuolytės sūnaus Kevino krikštynos – su ypatinga tema: šventėje dalyvavo ir Karolina Meschino su dukra

Saulėta birželio 25-osios diena Ingai Žuolytei ir jos šeimai nuo šiol išliks ypatinga data....

Zelenskis pareikalavo tarptautinės paramos atstatant šalį: karas pareikalaus „milžiniškų investicijų“ (3)

Dėl didžiulių sugriovimų Ukrainoje prezidentas Volodymyras Zelenskis praėjus daugiau kaip...

Putino meiluže laikoma Kabajeva – pertekusi brangiais daiktais: įspūdingų turtų sąraše – ir „Rolls-Royce“ su paauksavimais (1)

Atrodo, kad Vladimiro Putino meiluže vadinama moteris rusiškų prekių ženklų nepripažįsta. Ji...

Daktarė nurodė, kokį maistą rinktis sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis: svarbi viena taisyklė

Vasara – ne tik atostogų metas, bet ir puikus laikas peržvelgti savo maitinimosi įpročius. Nors...

Klaipėdos rajone automobilis „Ford“ vertėsi ant stogo: į kelią išbėgo gyvūnas

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Klaipėdos rajone , netoli Kiškėnų, automobilis „ Ford...