aA
Kiek Lietuvos didmiesčių studentams reikės mėnesiui turėti pinigų ir kaip jų nepritrūkti? Abu klausimai rūpi ir tėvams, kuriems neretai tenka mokėti ir už vaiko mokslą, ir patiems studentams, laužantiems galvą, kaip netapti finansine našta gimdytojams. Gera žinia yra ta, kad pastaraisiais metais lietuvių atlyginimai augo sparčiau nei vidutinės studentų mėnesio išlaidos. Antroji gera žinia – yra būdų šias išlaidas sumažinti.
Jūratė Cvilikienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Vidutinės išlaidos – nuo 200 iki 300 Eur

„Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atlikto tyrimo duomenimis, daugiau nei ketvirtadalis (27 proc.) studentų šiemet išleidžia tarp 201 ir 300 Eur per mėnesį. Lyginant su situacija prieš dvejus metus, šiek tiek sumažėjo galinčių išsiversti su suma tarp 101 ir 200 eurų per mėnesį, šiuo metu tokių studentų yra 23 proc. Tačiau iki penktadalio (21 proc.) padaugėjo studentų, kuriems prireikia didesnės − 301-500 Eur sumos.

Sugebančių išgyventi už 100 Eur ir mažiau arba išleidžiančių daugiau kaip 500 Eur yra mažesnioji dalis – daugmaž po dešimtadalį. Tad galvodami apie savo sūnų ar dukrą, matyt, svarstysite, kad jo studentavimo išlaidos sieks nuo 100 iki 500 Eur. Kaip nustatyti šią sumą tiksliau?

Apskaičiuokite viską

Ruošdamiesi studijoms studentai dažniausiai būna per daug optimistiški ir dažnas studento gyvenimą lygina su gyvenimu pas tėvus – „juk esu ir su 5 eurais visą savaitę išgyvenęs!“. Tėvai neretai irgi būna atitrūkę nuo jauno žmogaus gyvenimo poreikių ir būsimas išlaidas lygina su savo studijų metais, nors realijos jau visai kitos. Ir vienas, ir kitas požiūris prisideda prie to, kad kiekvieną mėnesį pinigų savo išlaidoms pritrūksta 15 proc. Lietuvos studentų, 21 proc. su šiuo iššūkiu susiduria kas du-tris mėnesius.

Studentų išlaidų tyrimas parodė, kad didžioji studentų biudžeto dalis tenka maistui – jam išleidžiama vidutiniškai 112 Eur per mėnesį. Antroji vieta tenka būstui – 83 Eur, laisvalaikio poreikiai (pramogos, renginiai, žurnalai) studento krepšelyje užima trečiąją vietą. Jiems skiriama vidutiniškai 40 Eur per mėnesį.

Kiek mažiau (31 Eur) studentai išleidžia transportui, aprangai ir avalynei (26 Eur), asmens higienai ir kosmetikai (19 Eur), mokslo reikmėms (14 proc.). Likusios išlaidų eilutės − finansiniai įsipareigojimai, sveikatos priežiūra ir namų ūkio priežiūra.

Nejau maistas tiek kainuoja?!

Jei namuose vaikas nebuvo įtrauktas į šeimos biudžeto planavimą, apsipirkimus, maisto gaminimą, jam tikrai gali būti sunku numanyti, kad išlaidos maistui ir gėrimams iš tiesų sudaro didžiausią namų biudžeto dalį. Ne be reikalo 40 proc. apklausoje dalyvavusių studentų maisto pirkimą ir ruošimą įvardijo, kaip vieną didžiausių savarankiško gyvenimo iššūkių.

Kaip jį įveikti? Studentams vertėtų suvokti, kad jie atsiskyrė nuo tėvų, tapo vieno asmens šeima su savo biudžetu ir savo valgiaraščiu. Geriausia jį planuoti savaitei ar mėnesiui. Taip daugiausiai sutaupysite ir sugebėsite sveikai maitintis. Jei į universitetą kasdien nešitės savo susiruoštą pietų dėžutę, per mėnesį sutaupysite mažiausiai 50 eurų, o tai – gyvenamosios vietos bendrabutyje Vilniuje kaina.

Tėvai čia taip pat gali prisidėti. Pavyzdžiui, išmokykite savo vaiką pagaminti 5 paprastus ir nebrangius patiekalus. Pasidalinkite, kaip gudriau apsieiti buityje, nes kasdieniai buitiniai darbai yra vienas didžiausių iššūkių 37 proc. savarankišką gyvenimą pradėjusiems studentų.

Kas padeda studentui?

Didžioji dauguma – 57 proc. – studentų sako, kad didžiausias iššūkis jiems yra pinigų trūkumas. Su šiuo jaunuolių iššūkiu padeda dorotis valstybė (suteikia gyvenamą vietą bendrabutyje, bibliotekų, knygynų, muziejų, transporto paslaugų nuolaidų), verslas (nuolaidos į renginius, specialūs pasiūlymai), o labiausiai – studentų artimieji.

„Swedbank“ Finansų instituto tyrimų duomenimis, 9 iš 10 studentų sulaukia artimųjų paramos natūra. Daugiau kaip trečdaliui (36 proc.) studentų tokia pagalba mėnesio išlaidas padeda sumažinti perpus ar daugiau, likusiems taip pat padeda bent šiek tiek sutaupyti.

Studijos kaip investicija

Studijų metai finansų požiūriu šeimai gali atrodyti kaip sunkoka našta. Lietuvos universitetuose mokamos studijų vietos dažniausiai vidutiniškai kainuoja nuo 1500 iki 3300 Eur, išskyrus brangesnes nišines menų ar orlaivių pilotavimo specialybes. Nemokamos vietos sudaro apie penktadalį visų universitetų siūlomų vietų studentams, tačiau ir studijuojant nemokamai daugeliui tėvų tenka padengti studento gyvenimo išlaidas.

Tačiau vertėtų turėti omenyje, kad studijų aukštojoje mokykloje atsiperkamumas pasaulio mastu vertinamas gerai, jų investicijų grąža, įvairiais vertinimais, siekia 15 procentų. Nepaisant visų kalbų, esą studentai yra nepasiruošę darbo rinkai, 95 proc. naujų darbo vietų, sukuriamų pastaraisiais metais, yra skirtos baigusiems bakalauro studijas. Studijų universitetuose nauda ne vien finansinė: bakalaurai turi didesnę darbo pasiūlymų pasirikimo laisvę, jų aukštesnė savivertė ir ilgainiui darbo rinkoje jie būna labiau patenkinti savo karjera.

Prasidedant rugsėjui, kuris atneša ir naujų išlaidų, ir naujų iššūkių, studentams ir jų tėvams į studijų metus reiktų žiūrėti kaip į aktyvaus investavimo laikotarpį. Tėvai investuos pinigų, produktų ir kitų resursų, o studentai – laiko ir pastangų, kuriuos turi tinkamai paskirstyti, kad gautų didžiausią grąžą.

Apklausą „Swedbank“ užsakymu atliko tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“, 2018 m. vasario-kovo mėn. internetu apklaususi 1013 šalies aukštųjų mokyklų dieninių studijų studentų. Apklausos tikslas − išsiaiškinti studentų finansinę situaciją ir jų asmeninių finansų valdymo įgūdžius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Karolina Mickutė. Lankstus į(si)darbinimas: daugiau galimybių visiems (3)

Daugeliui vasaros atostogos reiškia poilsį ir sumažėjusį darbo krūvį. Tuo tarpu studentams...

Ignas Vėgėlė. Viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktai ar politikų kova dėl valdžios? (10)

Žiniasklaidoje nuskambėjus pareiškimams, kad švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė...

Giedrius Murauskas. Geriau niekada nesusidurti, bet susidūrus naudinga žinoti: tyčinis bankrotas (3)

Tyčiniai bankrotai Lietuvoje yra vieni iš sudėtingiau įrodomų atvejų teisminėje praktikoje,...

Gintarė Deržanauskienė. Kare laimėtojų nebūna (3)

Dar XVII amžiuje Izaokas Niutonas įrodė, kad veiksmas yra lygus atoveiksmiui. Šis dėsnis ne...

Jolanta Blažytė. Kova su skurdu, arba kaip rūpintojėlis pametė erškėčių vainiką (222)

Kol visuomenė karštai diskutuoja, kuri profesija yra labiau prestižinė – mokytojo ar...

Top naujienos

DELFI Dėmesio centre. Kaip galėjo Putino draugužiai per Estiją išplauti milijardus eurų?

Estiją krečia vienas didžiausių Europos istorijoje pinigų plovimo skandalų. Kaip galėjo Putino...

Kaimuose – panika: vilkai puola net prie namų (72)

Švėkšnos seniūnijos Bumbuliškės kaime gyvenantys Ramutė ir Viktoras Kungiai su nerimu kasdien...

Sostinėje atsidarė restoranas, kuris įkandamas ne kiekvienam: šampanas čia kainuoja net 1490 eurų (26)

Vilniuje duris atvėrė naujas restoranas „Nineteen18”, kurio pavadinimas skirtas paminėti...

Gyventojai užvertė Prezidentūrą skundais dėl antstolių: kliūva ir veiksmai, ir atlyginimai (136)

Didelė dalis skundų, pasiekiančių Prezidentūrą, yra susiję su antstolių veikla. Taip laidoje...

Skandalingas žvaigždės dūris „Vilkams“ į nugarą – šansas Valančiūnui tapti NBA čempionu? (6)

Didžiausias Minesotos „Timberwolves“ klubo sirgalių košmaras tapo realybe. Prieš kiek daugiau...

Ryžosi paviešinti tikrą pokalbį su Kęstučiu Komskiu: išplūdo paskutiniais žodžiais ir pagrasino išėsti (87)

Žukų bendruomenėje - neramumai. Čia norima pakeisti bendruomenės pirmininkę Anastaziją...

Skausmas, kurio su niekuo nesumaišysi: kančia gali tęstis iki 72 valandų ir net išprovokuoti insultą (4)

Migreną turintys žmonės patvirtins, kad priepuolio metu jaučiamo skausmo su niekuo nesumaišysi:...

Pasibaisėję vestuvių svečiai nusprendė netylėti: nuotakos reikalavimai tiesiog absurdiški (10)

Pasibaisėję vestuvių svečiai pasidalino šokiruojančiu sąrašu taisyklių, kurias jiems prieš...

Lietuvis Niujorke surado serialo „Draugai“ namą: ten nuolat budi policija ir liejasi ašaros (36)

Ištisus dešimt metų, visose 236 serijose, kultiniame seriale „Draugai“ buvo rodomas tas pats...

Opozicijos lyderio klausimas pajudėjo iš mirties taško atnaujinta (99)

Galimybės išsirinkti opozicijos lyderį klausimas pajudėjo iš mirties taško. Tam anksčiau...