aA
Kiek Lietuvos didmiesčių studentams reikės mėnesiui turėti pinigų ir kaip jų nepritrūkti? Abu klausimai rūpi ir tėvams, kuriems neretai tenka mokėti ir už vaiko mokslą, ir patiems studentams, laužantiems galvą, kaip netapti finansine našta gimdytojams. Gera žinia yra ta, kad pastaraisiais metais lietuvių atlyginimai augo sparčiau nei vidutinės studentų mėnesio išlaidos. Antroji gera žinia – yra būdų šias išlaidas sumažinti.
Jūratė Cvilikienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Vidutinės išlaidos – nuo 200 iki 300 Eur

„Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atlikto tyrimo duomenimis, daugiau nei ketvirtadalis (27 proc.) studentų šiemet išleidžia tarp 201 ir 300 Eur per mėnesį. Lyginant su situacija prieš dvejus metus, šiek tiek sumažėjo galinčių išsiversti su suma tarp 101 ir 200 eurų per mėnesį, šiuo metu tokių studentų yra 23 proc. Tačiau iki penktadalio (21 proc.) padaugėjo studentų, kuriems prireikia didesnės − 301-500 Eur sumos.

Sugebančių išgyventi už 100 Eur ir mažiau arba išleidžiančių daugiau kaip 500 Eur yra mažesnioji dalis – daugmaž po dešimtadalį. Tad galvodami apie savo sūnų ar dukrą, matyt, svarstysite, kad jo studentavimo išlaidos sieks nuo 100 iki 500 Eur. Kaip nustatyti šią sumą tiksliau?

Apskaičiuokite viską

Ruošdamiesi studijoms studentai dažniausiai būna per daug optimistiški ir dažnas studento gyvenimą lygina su gyvenimu pas tėvus – „juk esu ir su 5 eurais visą savaitę išgyvenęs!“. Tėvai neretai irgi būna atitrūkę nuo jauno žmogaus gyvenimo poreikių ir būsimas išlaidas lygina su savo studijų metais, nors realijos jau visai kitos. Ir vienas, ir kitas požiūris prisideda prie to, kad kiekvieną mėnesį pinigų savo išlaidoms pritrūksta 15 proc. Lietuvos studentų, 21 proc. su šiuo iššūkiu susiduria kas du-tris mėnesius.

Studentų išlaidų tyrimas parodė, kad didžioji studentų biudžeto dalis tenka maistui – jam išleidžiama vidutiniškai 112 Eur per mėnesį. Antroji vieta tenka būstui – 83 Eur, laisvalaikio poreikiai (pramogos, renginiai, žurnalai) studento krepšelyje užima trečiąją vietą. Jiems skiriama vidutiniškai 40 Eur per mėnesį.

Kiek mažiau (31 Eur) studentai išleidžia transportui, aprangai ir avalynei (26 Eur), asmens higienai ir kosmetikai (19 Eur), mokslo reikmėms (14 proc.). Likusios išlaidų eilutės − finansiniai įsipareigojimai, sveikatos priežiūra ir namų ūkio priežiūra.

Nejau maistas tiek kainuoja?!

Jei namuose vaikas nebuvo įtrauktas į šeimos biudžeto planavimą, apsipirkimus, maisto gaminimą, jam tikrai gali būti sunku numanyti, kad išlaidos maistui ir gėrimams iš tiesų sudaro didžiausią namų biudžeto dalį. Ne be reikalo 40 proc. apklausoje dalyvavusių studentų maisto pirkimą ir ruošimą įvardijo, kaip vieną didžiausių savarankiško gyvenimo iššūkių.

Kaip jį įveikti? Studentams vertėtų suvokti, kad jie atsiskyrė nuo tėvų, tapo vieno asmens šeima su savo biudžetu ir savo valgiaraščiu. Geriausia jį planuoti savaitei ar mėnesiui. Taip daugiausiai sutaupysite ir sugebėsite sveikai maitintis. Jei į universitetą kasdien nešitės savo susiruoštą pietų dėžutę, per mėnesį sutaupysite mažiausiai 50 eurų, o tai – gyvenamosios vietos bendrabutyje Vilniuje kaina.

Tėvai čia taip pat gali prisidėti. Pavyzdžiui, išmokykite savo vaiką pagaminti 5 paprastus ir nebrangius patiekalus. Pasidalinkite, kaip gudriau apsieiti buityje, nes kasdieniai buitiniai darbai yra vienas didžiausių iššūkių 37 proc. savarankišką gyvenimą pradėjusiems studentų.

Kas padeda studentui?

Didžioji dauguma – 57 proc. – studentų sako, kad didžiausias iššūkis jiems yra pinigų trūkumas. Su šiuo jaunuolių iššūkiu padeda dorotis valstybė (suteikia gyvenamą vietą bendrabutyje, bibliotekų, knygynų, muziejų, transporto paslaugų nuolaidų), verslas (nuolaidos į renginius, specialūs pasiūlymai), o labiausiai – studentų artimieji.

„Swedbank“ Finansų instituto tyrimų duomenimis, 9 iš 10 studentų sulaukia artimųjų paramos natūra. Daugiau kaip trečdaliui (36 proc.) studentų tokia pagalba mėnesio išlaidas padeda sumažinti perpus ar daugiau, likusiems taip pat padeda bent šiek tiek sutaupyti.

Studijos kaip investicija

Studijų metai finansų požiūriu šeimai gali atrodyti kaip sunkoka našta. Lietuvos universitetuose mokamos studijų vietos dažniausiai vidutiniškai kainuoja nuo 1500 iki 3300 Eur, išskyrus brangesnes nišines menų ar orlaivių pilotavimo specialybes. Nemokamos vietos sudaro apie penktadalį visų universitetų siūlomų vietų studentams, tačiau ir studijuojant nemokamai daugeliui tėvų tenka padengti studento gyvenimo išlaidas.

Tačiau vertėtų turėti omenyje, kad studijų aukštojoje mokykloje atsiperkamumas pasaulio mastu vertinamas gerai, jų investicijų grąža, įvairiais vertinimais, siekia 15 procentų. Nepaisant visų kalbų, esą studentai yra nepasiruošę darbo rinkai, 95 proc. naujų darbo vietų, sukuriamų pastaraisiais metais, yra skirtos baigusiems bakalauro studijas. Studijų universitetuose nauda ne vien finansinė: bakalaurai turi didesnę darbo pasiūlymų pasirikimo laisvę, jų aukštesnė savivertė ir ilgainiui darbo rinkoje jie būna labiau patenkinti savo karjera.

Prasidedant rugsėjui, kuris atneša ir naujų išlaidų, ir naujų iššūkių, studentams ir jų tėvams į studijų metus reiktų žiūrėti kaip į aktyvaus investavimo laikotarpį. Tėvai investuos pinigų, produktų ir kitų resursų, o studentai – laiko ir pastangų, kuriuos turi tinkamai paskirstyti, kad gautų didžiausią grąžą.

Apklausą „Swedbank“ užsakymu atliko tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“, 2018 m. vasario-kovo mėn. internetu apklaususi 1013 šalies aukštųjų mokyklų dieninių studijų studentų. Apklausos tikslas − išsiaiškinti studentų finansinę situaciją ir jų asmeninių finansų valdymo įgūdžius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kristina Ivanovė. Nuo 2019 m. balandžio – nauja tvarka: kada tiekėjai galės būti įrašyti į Nepatikimų tiekėjų sąrašą

2018 m. lapkričio 2 d. Lietuvos Respublikos Seime registruotame Viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ)...

Jūratė Cvilikienė. Kaip nepermokėti už šventes?

Dažnas gyventojas prieš žiemos šventes duoda sau pažadą neišlaidauti ir laikytis biudžeto,...

Vaidas Žagūnis. Koks finansinis įgūdis jaunajai kartai padėtų svajones paversti tikrove?

Nors jaunosios kartos lūkesčiai ir ambicijos įkvepia, kyla klausimas, kiek jos pagrįstos? Ir ar...

Vytautas Ašeris. Trys ingredientai naujos kartos komandai: mokslas, emocijos ir laisvė (2)

Visos – tradicinės, didelės, jaunos ar startuoliškais principais paremtos kompanijos – nuolat...

Vytenis Šimkus. Kiek „Brexit“ gali kainuoti Lietuvai? (5)

Migla dėl Jungtinės Karalystės ateities santykių su Europos Sąjunga kol kas nesisklaido....

Top naujienos

Mauricas: Lietuva negaus 500 mln. eurų paramos, nes yra per „pigi“ 0_0 (116)

Ne paslaptis buvo tai, kad nuo 2020 metų Lietuvai mažės Europos Sąjungos (ES) finansinė parama....

Kručinskai paviešino tarnyboms įteiktą pareiškimą: toks mokymas mums yra amoralus (379)

Gintaras Kručinskas savo socialinio tinklo paskyroje paviešino pareiškimą, kurį vakar įteikė...

„MG Baltic“ byloje Landsbergis pasakojo apie susitikimus su Kurlianskiu atnaujinta 12.32 val. (315)

Teisėjai konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui taiko išskirtines sąlygas, nors šis to...

Amerikiečių ekspertai: Rusija Ukrainoje planuoja sukelti masinę isteriją Ukrainos admirolas: Putinas dabar ypač susinervinęs (453)

Kaip rodo naujai atlikta analizė, panašu, kad Rusija ir toliau kurstys nesantaiką Ukrainoje: jau...

Geriausias amžius pastoti: įvardijo, nuo kada vaisingumas ima sparčiai mažėti (22)

Kada tinkamiausias metas pastoti ? Pasirodo, ko bepaklaustum, sulauksi skirtingų atsakymų....

Besilaukiančios Gerdos Žemaitės namuose gyva eglutė pridarė nemažai rūpesčių (17)

Gandrų laukimo emocijomis gyvenantys Gerda ir Andrius Žemaičiai savo namuose po ilgos pertraukos ir...

Skvernelis gauna atsakymus iš žvalgybos institucijų: konservatoriams tos informacijos neteiks (374)

Premjeras Saulius Skvernelis teigia iš žvalgybos subjektų jau sulaukęs pirmųjų atsakymų į...

Gyvai / GARSIAI! Fenomenalieji lietuviškos scenos chuliganai „Flying Saucer Gang“ (11)

Per ypač trumpą laiką į populiarumą viršūnę šovę vakarietiškojo naujosios mokyklos hiphopo...

5 diabeto ženklai, kuriuos pajutus, verta pasitikrinti (1)

Cukrinis diabetas – viena dažniausių lėtinių ligų, kurios pirmųjų požymių kai kurie...