aA
Vaizdo žaidimai yra svarbi ir nuolat dideliu tempu auganti rinka, kurios pasaulinės metinės pajamos 2020 metais siekė apie 155 milijardus JAV dolerių, o 2025 metais, prognozuojama, pasieks net 268 milijardų JAV dolerių ribą (remiantis Statista.com duomenimis). Nors šio sektoriaus sugeneruojamų pinigų suma – įspūdinga, per daug stebėtis nereikėtų. Šiuo metu pasaulyje yra apie 3,24 milijardo klientų (kompiuterinių ir mobiliųjų žaidimų žaidėjų). Be gana aiškių ir šiuo metu skaitmeninėms rinkoms būdingų priežasčių – nuolat tobulėjančių įrankių, leidžiančių sukurti patogesnius, greitesnius ir realistiškesnius produktus, didėjančio potencialių klientų pasiekiamumo bei pandemijos sukeltų judėjimo ribojimų, vaizdo žaidimų industrijoje jau standartu tapo papildomas būdas pritraukti ir išlaikyti žaidėjus, t. y., vaizdo žaidimai, turintys azartinių lošimų požymių ar elementų. Žaidimų industrijoje tai vadinama „lobių skryniomis“ (angl. loot boxes), kurios per 2020 metus spėjo sugeneruoti apie 15 milijardų JAV dolerių pajamų.
Juras Žymančius
Juras Žymančius
© Asmeninio albumo

Kodėl tai panašu į azartinius lošimus?

Azartiniai lošimai yra gana smarkiai bene kiekvienos valstybės reguliuojama veikla, kuriems reikalingos licencijos. Panagrinėjus Europos Sąjungos šalių azartinių lošimų apibrėžimus, azartiniams lošimams būdingi šie trys elementai: (i) mokamas dalyvavimas (privaloma sumokėti pinigais ar piniginę vertę turinčiais daiktais už dalyvavimą azartiniame lošime); (ii) atsitiktinumas (dalyvavimo lošime rezultatas visiškai ar iš dalies nustatomas atsitiktinai); (iii) atlygis (dalyvis gali laimėti prizą (pinigus ar piniginę vertę turintį daiktą)). Nors „lobių skrynių“ tipų yra įvairių, ne visos jos turi azartinių lošimų požymių ar elementų.

Dėmesį reikėtų atkreipti tik į tuos vaizdo žaidimus, kuriuose yra šie elementai: (i) virtualus daiktas perkamas už realius pinigus (žaidėjas „lobių skrynią“ perka už realius pinigus); (ii) atlygis suteikiamas atsitiktinai (atlygis nustatomas ne iš anksto, o pagal žaidimo algoritmą, todėl žaidėjas nežino ką gaus); (iii) atlygis turi realią piniginę vertę (gali būti iškeistas į realius pinigus parduodant virtualų daiktą). Kitaip tariant, „lobių skrynios“ tai virtualūs daiktai vaizdo žaidimuose, kuriuos galima nusipirkti už realius pinigus, o šių daiktų turinys – atsitiktinai parinktas ir turintis realios vertės atlygis. Tokių azartinių lošimų požymių ar elementų buvo galima arba dar galima rasti „CS:GO“, „PUBG“, „Team Fortress 2“ žaidimuose.

Europoje nuomonės išsiskiria

Azartinių lošimų reglamentavimas patenka į ES valstybių narių nacionalinių kompetencijų ribas, todėl vietinės priežiūros tarnybos vaizdo žaidimus, turinčius azartinių lošimų požymių ar elementų, vertina skirtingai. Nors daugelyje ES valstybių tokie vaizdo žaidimai nėra teisiškai laikomi azartiniais lošimais (remiantis Europos parlamento Vidaus rinkos ir vartotojų apsaugos komiteto prašymu atliktu tyrimu apie „lobių skrynių“ poveikį vartotojams), tačiau Belgija ir Nyderlandų karalystė „lobių skrynias“ laiko azartiniais lošimais. Todėl abi priežiūros institucijos nurodė vaizdo žaidimų kūrėjams pašalinti tokius žaidimo elementus iš šių rinkų.

Pagrindinis skirtumas dėl kurio Belgijos ir Nyderlandų karalystės priežiūros institucijos pasuko kitu reguliavimo keliu (nors iš esmės azartinių lošimų apibrėžimas nesiskiria nuo kitų šalių) – skirtingas atlygio interpretavimas. Belgija laikosi nuomonės, kad atlygis gautas iš azartinių lošimų nebūtinai turi būti piniginės vertės. Kitaip tariant, nėra reikalaujama, kad atlygis gautas iš „lobių skrynios“ turėtų būti konvertuojamas į realius pinigus. Pakanka, kad toks atlygis turėtų vertę pačiam žaidėjui, pavyzdžiui, būtų retas. Pasak Nyderlandų priežiūros institucijos neužtenka, kad atlygis turėtų individualią vertę pačiam žaidėjui, atlygis būtinai turi turėti ir rinkos vertę. Pavyzdys - galimybė žaidėjams prekiauti virtualiais daiktais už realius pinigus, tarkime, per trečiųjų paslaugų teikėjų platformas, nepaisant to, kad žaidimų kūrėjai savo sąlygose tokią veiklą draudžia.

Lietuvoje pilka zona

Lietuvoje azartinius lošimus reglamentuoja azartinių lošimų įstatymas. Šis įstatymas azartinį lošimą apibrėžia kaip žaidimą arba abipuses lažybas pagal nustatytą reglamentą, kurių dalyviai, siekdami piniginio laimėjimo, savo noru rizikuoja netekti įmokėtos sumos, o laimėjimą arba pralaimėjimą lemia atsitiktinumas, kokio nors įvykio arba sporto varžybų rezultatas. Kitaip tariant, azartiniams lošimams Lietuvoje taip pat būdingi jau anksčiau minėti trys elementai: (i) mokamas dalyvavimas, (ii) atsitiktinumas ir (iii) atlygis.

Visgi, kaip ir kitose šalyse, išlieka atviras klausimas – kaip plačiai yra interpretuojamas piniginis laimėjimas? Jeigu piniginis laimėjimas suprantamas pažodžiui, tuomet „lobių skrynios“ greičiausiai nebūtų laikomos azartinio lošimo dalimi ir atvirkščiai, aiškinant plečiamai (Nyderlandų karalystės pavyzdžiu) – vaizdo žaidimas galėtų būti laikomas turintis azartinių lošimų požymių ar elementų. Tačiau, net vaizdo žaidimui ir atitinkant visus azartinių lošimų elementus, šiuo metu azartinių lošimų įstatymas nenumato galimybės tokius žaidimus legaliai paleisti į rinką dėl paprastos priežasties – įstatymas numato tik tradicinių lošimų licencijų rūšis, kurios netinka vaizdo žaidimams, turintiems azartinių lošimų požymių ar elementų.

Taigi, atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos rinką atranda vis daugiau vaizdo žaidimų kūrėjų, šis klausimas gali tapti vis aktualesniu, o azartinių lošimų sąvokos interpretavimas diktuoti ir žaidimų turinį.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė. Kaip paskatinti moteris investuoti?

Nors potencialių investuotojų skaičius pagal lytį Lietuvoje yra vienodas – tiek pat...

Svetlana Rudaja. Vežėjų gvildenamas galvosūkis: kaip nepakliūti į sankcijų Baltarusijai pinkles (6)

Kai dėl nesąžiningų prezidento rinkimų ir režimo kritikų persekiojimo Europos Sąjunga ( ES )...

Edvardas Radzevičius. Ar gali miestų transporto elektrifikavimas tapti Lietuvos sėkmės istorija? (4)

Galbūt šiandien dar ne iki galo suvokiame, kad miestų transporto sistemų elektrifikacija bus...

Zenonas Buivydas. D. Britanijos tuščių lentynų scenarijus gali pasikartoti ir Lietuvoje (4)

Sklandžiai funkcionuojant vienai ar kitai industrijai net nesusimąstome apie jos svarbą ....

Jurgis Kovas. Ko Lietuvos darbdaviai gali pasimokyti iš darbuotojų trūkumo D. Britanijoje? (1)

Daugelį įmonių kankinantis įvairių specialybių darbuotojų trūkumas nėra tik Lietuvos...

Top naujienos

Neviešuose prieglobsčio prašymo sprendimuose – daug klausimų keliantys Migracijos departamento specialistų įrašai

Iš vienos musulmoniškos valstybės į Lietuvą neteisėtai iš Baltarusijos atvykusio asmens...

Po prokuroro pasiūlymo kyšininkams pasiduoti patiems – teisininko verdiktas (17)

Ketvirtadienį paskelbta apie plataus masto korupcijos schemą valstybės institucijose, atsakingose...

Žiniasklaida: iš Baltarusijoje įstrigusių migrantų – nemalonus „siurprizas“ Lukašenkai (156)

Ne vienas Artimųjų Rytų gyventojas, praleidęs kelias savaites miškuose prie Baltarusijos ir...

Šimonytė apie valdančiųjų trinčių su prezidento patarėjais priežastis: aš apie šį procesą parašysiu knygą (4)

Nepaisant to, kad nesutarimų tarp valdančiosios daugumos ir Prezidentūros nemažėja ir, kad...

Pusę metų dirbo ir už dyką: sunku net pagalvoti, kaip lietuviai tokioje krizėje elgtųsi šiandien (2)

XXI amžius kiekvieną mūsų uždaro į tylų ir vienišą gyvenimą virtualioje erdvėje. Galime...

Lietuvoje nustatyti 1222 nauji koronaviruso atvejai, 19 žmonių mirė papildyta

Beveik visoms Lietuvos savivaldybėms, išskyrus keturias vakarų Lietuvos savivaldybes, esant...

Baltarusijos pasieniečiai skelbia prie sienos su Lietuva aptikę mirusio migranto kūną papildyta VSAT komentaru (6)

Baltarusijos valstybinis pasienio komitetas sekmadienį pranešė, jog prie sienos su Lietuva buvo...

Jungtinėse Valstijose socialiniam tinklui vaizdo įrašą daręs paauglys nušovė penkiametį (1)

JAV Minesotos valstijoje socialiniam tinklui su draugais vaizdo įrašą daręs trylikametis...

Eurų išpardavimas ima kelti nerimo: tai dar prisidės prie kainų augimo, bet kai kas gali ir išlošti (118)

Bendroji Europos valiuta – euras – trečiadienį JAV dolerio atžvilgiu krito iki žemiausio...