aA
Lietuvai įgyvendinant 2015 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą (ES) 2015/2436 2018 m. gruodžio 4 d. buvo priimtas naujos redakcijos Lietuvos Respublikos prekių ženklų įstatymas, įsigaliojantis nuo 2019 m. sausio 1 d. Vieni esminių naujos redakcijos Prekių ženklų įstatymo naujovių yra susiję su prekių ženklų protestais ir ginčais (tiek procedūriniais, tiek materialiniais aspektais).
Julija Beldeninovienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Pirma, paminėtina, kad pagal naują reglamentavimą dar iki ginčo (arba protesto) dėl prekių ženklo registracijos inicijavimo bus galima daryti įtaką ženklo registracijai, nes suinteresuotiems asmenims suteikta teisė pateikti savo pastabas dėl pareikšto registruoti ženklo atitikimo ženklui keliamiems absoliutiems reikalavimams.

Antra, protesto nagrinėjimo procedūroje atsiranda galimybė gintis tokiu pagrindu kaip ženklo nenaudojimas, t. y. protestuojamo ženklo savininkas turės teisę reikalauti, kad protestą pareiškęs asmuo pateiktų įrodymų, jog per penkerių metų laikotarpį iki protestuojamo ženklo paraiškos padavimo datos (arba prioriteto datos) jo ankstesnis ženklas buvo pradėtas iš tikrųjų naudoti arba, kad buvo svarbių priežasčių to ženklo nenaudoti.

Be to, paminėtina, kad padidėja protesto pateikimo kaina – nuo 92 Eur iki 160 EUR.

Tačiau pati pagrindinė naujovė yra tai, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. atsiranda privaloma ikiteisminė ginčų dėl prekių ženklo registracijos pripažinimo negaliojančia ar jos panaikinimo procedūra Lietuvos Respublikos valstybiniame patentų biure. Iki šiol tokie ginčai buvo nagrinėjami išimtinai Vilniaus apygardos teismo.

Ikiteisminės procedūros privalomumas reiškia, kad tuo atveju, jeigu asmuo kreipsis į teismą nesilaikydamas ikiteisminės ginčo nagrinėjimo tvarkos, teismas atsisakys priimti jo ieškinį dėl prekių ženklo registracijos pripažinimo negaliojančia ar jos panaikinimo. Tiesiogiai kreiptis į teismą su tokiais reikalavimais bus galima tik vienu atveju – kai tokie reikalavimai yra pareiškiami priešieškinio forma teisme nagrinėjant ginčą dėl ženklo savininko teisių pažeidimo.

Skirtingai nuo dabartinės prekių ženklų registracijos ginčijimo teisme tvarkos, kai ieškinyje galima ginčyti iš karto kelių ženklų registraciją, vienu prašymu Lietuvos Respublikos valstybiniam patentų biurui bus galima ginčyti tik vieno ženklo registraciją. Vieno prašymo kaina bus 180 Eur. Lietuvos Respublikos valstybinio patentų biuro sprendimas per tris mėnesius nuo jo priėmimo dienos galės būti apskųstas Vilniaus apygardos teismui.

Taip pat paminėtina, kad pagal naują reglamentavimą protesto ir prašymų dėl prekių ženklo registracijos pripažinimo negaliojančia ar jos panaikinimo nagrinėjimo procedūroje numatytas procedūros sustabdymas bendru šalių susitarimu, suteikiant šalims galimybę ginčą išspręsti taikiai (įskaitant mediacijos pagalba). Tokio sustabdymo terminas galės būti ne trumpesnis kaip du mėnesiai ir ne ilgesnis kaip vieneri metai.

Galiausiai, kaip naujovė paminėtina tai, kad naujoje Prekių ženklų įstatymo redakcijoje detalizuojamas toks prekių ženklo registracijos pripažinimą negaliojančia trukdantis pagrindas kaip ankstesnio ženklo skiriamųjų ženklo požymių ar reputacijos nebuvimas. Konkrečiai, vėlesnio ženklo registracija negalės būti pripažinta negaliojančia, jeigu vėlesnio ženklo savininkas įrodys, kad vėlesnio ženklo paraiškos padavimo datą (ar prioriteto datą) buvo kuri nors iš šių aplinkybių:

1. Ankstesnis ženklas, kurio registraciją būtų galima pripažinti negaliojančia dėl to, kad jis neturi skiriamųjų požymių ar yra sudarytas tik iš tokių žymenų, kurie prekyboje gali būti naudojami žymėti prekių ar paslaugų charakteristikoms (rūšiai, kokybei, kiekiui, paskirčiai, vertei ir kt.) arba yra sudarytas tik iš tokių žymenų ir nuorodų, kurie dabartinėje kalboje arba sąžiningoje bei nusistovėjusioje prekybos praktikoje yra tapę bendriniai, dar nebuvo įgijęs skiriamojo ženklo požymio;

2. Ankstesnis ženklas dar nebuvo įgijęs pakankamai skiriamųjų ženklo požymių, kad būtų galima pagrįstai nustatyti, kad yra pagrįsta suklaidinimo tikimybė dėl vėlesnio ženklo panašumo į ankstesnį ženklą;

3. Pripažinti ženklo registraciją negaliojančia prašoma remiantis tuo, kad vėlesnis ženklas yra tapatus arba panašus į ankstesnį prekių ženklą, nepaisant to, ar prekės ar paslaugos, kurioms jis yra registruotas, yra tapačios, panašios ar nepanašios į tas prekes ar paslaugas, kurioms registruotas ankstesnis ženklas, jei ankstesnis ženklas turi reputaciją Lietuvoje (arba Europos Sąjungoje), o ankstesnis ženklas iš tikrųjų dar neturėjo reputacijos.

Visos aukščiau nurodytos naujovės, susijusios su protestais ir ginčais dėl prekių ženklų, turėtų užtikrinti didesnį teisinį tikrumą dėl prekių ženklų registravimo, taip pat efektyvesnę ir paprastesnę prekių ženklų savininkų interesų apsaugą. Ar taip bus iš tikrųjų, parodys laikas.

Apie „Cobalt“

Cobalt“ yra viena didžiausių Baltijos šalių advokatų kontora, kuri jau penkis kartus paskelbta geriausia advokatų kontora Baltijos šalyse. Teisininkų profesionalumą nuolat įvertina pagrindiniai advokatų kontorų žinynai „Chambers Global“, „Chambers Europe“, „Legal 500“, „IFLR 1000“. Daugiau kaip 190 teisininkų teikia kompleksines paslaugas vietos, regiono ir tarptautinėms korporacijoms, fondams, kredito įstaigoms bei įmonėms, taip pat privatiems asmenims visose verslo teisės srityse.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Robertas Dargis. Kas bendro tarp santechniko iš Nigerijos ir dirbtinio intelekto? (2)

Visiems gerai žinomas posakis – konkurencija skatina progresą. Jo teisingumu galėjome...

Dominykas Čeledinas. Kaip drausimės po 10 metų?

Šiandien vargu ar ką nors stebina tai, kad didelė dalis bankininkystės operacijų atliekame...

Modestas Kisielius.Amžinas klausimas organizacijoje: kas kaltas? (4)

Kiekvieną kartą, kai organizacijoje atsitinka kažkas negero, pirmas užduodamas klausimas –...

Asta Grabinskė. Nuolatinis Lietuvos pensininkų palydovas – skurdas (37)

Prieš kelias savaites Europos Komisija paskelbė sunerimti verčiančią ataskaitą: jos...

Jurgita Navikienė. Kokiais atvejais bendrovės nuosavas kapitalas gali sugadinti ateitį?

Įsibėgėjus metinių finansinių ataskaitų rengimo procesui, dažna akcinė (AB) arba uždaroji...

Top naujienos

Girnius apie pergale savivaldoje besidžiaugiančius „valstiečius“: Amerikoje paklaustų – ką rūkai? (171)

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai ir Lietuvos socialdemokratai pasibaigusius...

Po triuškinamos pergalės Lazdijų r. naujoji merė žada paviešinti visus buvusio mero darbelius (126)

Visi prieš vieną. Tokia situacija Lazdijų rajone lėmė, kad po daugybės metų mero poste jį...

Broliai Lavrinovičiai – apie pakištą Jankūno koją, sunkius FIBA burtus ir „šventą karvę“ Prienuose laida „Krepšinio zona“ (2)

„Jei tau trisdešimt devyni, telefonas guli tyliai – tyli ant kėdės/Gal jau užteks liūdėt,...

Po rinkimų skaičiuojami tikrieji laimėtojai ir pralaimėtojai: situacija tarp lyderių jau netrukus gali pasikeisti (338)

Pasibaigę rinkimai į politinę areną atnešė ne vieną staigmeną. „ DELFI Dienoje “...

Nyderlandų policija suėmė šaudynių Utrechte įtariamąjį (100)

Olandijos policija pirmadienį suėmė įtariamąjį, siejamą su šaudymu tramvajuje Utrechto...

Kardiologas – apie mažai kam žinomą širdies ligų rizikos veiksnį: dėl to po 30 metų mirčių skaičius padvigubės (67)

Remiantis 2017 m. Lietuvos sveikatos statistikos duomenimis, pagrindinė mirties priežastis buvo...

Norėdamas sugėdinti šalies valdžią vyras nutiesė 1 metro ilgio autostradą (13)

Verslininkas pastatė metro ilgio greitkelio ruožą šiaurės rytų Rumunijoje : taip jis...

Sofio Gelašvili pasidalino tobulos figūros receptais: sportuoja kiekvieną dieną (48)

Žinoma verslininkė, grožio salono savininkė Sofio Gelašvili , jau pusantrų metų augina...

Gandrai jau pakeliui į Lietuvą: ką daryti, jei norite, kad jie įsikurtų šalia jūsų namų? (13)

Kovo 25 dieną Lietuvoje bus minimos Gandrinės , arba gandrų parskridimo diena. Būtent ši diena...

Mobilaus laiškininko darbo užkulisiai: kas jis ir ką veikia? (61)

Lietuvos pašte (LP) dirbančios laiškininkės Danutės Sucharevienės automobilio bagažinėje –...