aA
Lietuvai įgyvendinant 2015 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą (ES) 2015/2436 2018 m. gruodžio 4 d. buvo priimtas naujos redakcijos Lietuvos Respublikos prekių ženklų įstatymas, įsigaliojantis nuo 2019 m. sausio 1 d. Vieni esminių naujos redakcijos Prekių ženklų įstatymo naujovių yra susiję su prekių ženklų protestais ir ginčais (tiek procedūriniais, tiek materialiniais aspektais).
Julija Beldeninovienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Pirma, paminėtina, kad pagal naują reglamentavimą dar iki ginčo (arba protesto) dėl prekių ženklo registracijos inicijavimo bus galima daryti įtaką ženklo registracijai, nes suinteresuotiems asmenims suteikta teisė pateikti savo pastabas dėl pareikšto registruoti ženklo atitikimo ženklui keliamiems absoliutiems reikalavimams.

Antra, protesto nagrinėjimo procedūroje atsiranda galimybė gintis tokiu pagrindu kaip ženklo nenaudojimas, t. y. protestuojamo ženklo savininkas turės teisę reikalauti, kad protestą pareiškęs asmuo pateiktų įrodymų, jog per penkerių metų laikotarpį iki protestuojamo ženklo paraiškos padavimo datos (arba prioriteto datos) jo ankstesnis ženklas buvo pradėtas iš tikrųjų naudoti arba, kad buvo svarbių priežasčių to ženklo nenaudoti.

Be to, paminėtina, kad padidėja protesto pateikimo kaina – nuo 92 Eur iki 160 EUR.

Tačiau pati pagrindinė naujovė yra tai, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. atsiranda privaloma ikiteisminė ginčų dėl prekių ženklo registracijos pripažinimo negaliojančia ar jos panaikinimo procedūra Lietuvos Respublikos valstybiniame patentų biure. Iki šiol tokie ginčai buvo nagrinėjami išimtinai Vilniaus apygardos teismo.

Ikiteisminės procedūros privalomumas reiškia, kad tuo atveju, jeigu asmuo kreipsis į teismą nesilaikydamas ikiteisminės ginčo nagrinėjimo tvarkos, teismas atsisakys priimti jo ieškinį dėl prekių ženklo registracijos pripažinimo negaliojančia ar jos panaikinimo. Tiesiogiai kreiptis į teismą su tokiais reikalavimais bus galima tik vienu atveju – kai tokie reikalavimai yra pareiškiami priešieškinio forma teisme nagrinėjant ginčą dėl ženklo savininko teisių pažeidimo.

Skirtingai nuo dabartinės prekių ženklų registracijos ginčijimo teisme tvarkos, kai ieškinyje galima ginčyti iš karto kelių ženklų registraciją, vienu prašymu Lietuvos Respublikos valstybiniam patentų biurui bus galima ginčyti tik vieno ženklo registraciją. Vieno prašymo kaina bus 180 Eur. Lietuvos Respublikos valstybinio patentų biuro sprendimas per tris mėnesius nuo jo priėmimo dienos galės būti apskųstas Vilniaus apygardos teismui.

Taip pat paminėtina, kad pagal naują reglamentavimą protesto ir prašymų dėl prekių ženklo registracijos pripažinimo negaliojančia ar jos panaikinimo nagrinėjimo procedūroje numatytas procedūros sustabdymas bendru šalių susitarimu, suteikiant šalims galimybę ginčą išspręsti taikiai (įskaitant mediacijos pagalba). Tokio sustabdymo terminas galės būti ne trumpesnis kaip du mėnesiai ir ne ilgesnis kaip vieneri metai.

Galiausiai, kaip naujovė paminėtina tai, kad naujoje Prekių ženklų įstatymo redakcijoje detalizuojamas toks prekių ženklo registracijos pripažinimą negaliojančia trukdantis pagrindas kaip ankstesnio ženklo skiriamųjų ženklo požymių ar reputacijos nebuvimas. Konkrečiai, vėlesnio ženklo registracija negalės būti pripažinta negaliojančia, jeigu vėlesnio ženklo savininkas įrodys, kad vėlesnio ženklo paraiškos padavimo datą (ar prioriteto datą) buvo kuri nors iš šių aplinkybių:

1. Ankstesnis ženklas, kurio registraciją būtų galima pripažinti negaliojančia dėl to, kad jis neturi skiriamųjų požymių ar yra sudarytas tik iš tokių žymenų, kurie prekyboje gali būti naudojami žymėti prekių ar paslaugų charakteristikoms (rūšiai, kokybei, kiekiui, paskirčiai, vertei ir kt.) arba yra sudarytas tik iš tokių žymenų ir nuorodų, kurie dabartinėje kalboje arba sąžiningoje bei nusistovėjusioje prekybos praktikoje yra tapę bendriniai, dar nebuvo įgijęs skiriamojo ženklo požymio;

2. Ankstesnis ženklas dar nebuvo įgijęs pakankamai skiriamųjų ženklo požymių, kad būtų galima pagrįstai nustatyti, kad yra pagrįsta suklaidinimo tikimybė dėl vėlesnio ženklo panašumo į ankstesnį ženklą;

3. Pripažinti ženklo registraciją negaliojančia prašoma remiantis tuo, kad vėlesnis ženklas yra tapatus arba panašus į ankstesnį prekių ženklą, nepaisant to, ar prekės ar paslaugos, kurioms jis yra registruotas, yra tapačios, panašios ar nepanašios į tas prekes ar paslaugas, kurioms registruotas ankstesnis ženklas, jei ankstesnis ženklas turi reputaciją Lietuvoje (arba Europos Sąjungoje), o ankstesnis ženklas iš tikrųjų dar neturėjo reputacijos.

Visos aukščiau nurodytos naujovės, susijusios su protestais ir ginčais dėl prekių ženklų, turėtų užtikrinti didesnį teisinį tikrumą dėl prekių ženklų registravimo, taip pat efektyvesnę ir paprastesnę prekių ženklų savininkų interesų apsaugą. Ar taip bus iš tikrųjų, parodys laikas.

Apie „Cobalt“

Cobalt“ yra viena didžiausių Baltijos šalių advokatų kontora, kuri jau penkis kartus paskelbta geriausia advokatų kontora Baltijos šalyse. Teisininkų profesionalumą nuolat įvertina pagrindiniai advokatų kontorų žinynai „Chambers Global“, „Chambers Europe“, „Legal 500“, „IFLR 1000“. Daugiau kaip 190 teisininkų teikia kompleksines paslaugas vietos, regiono ir tarptautinėms korporacijoms, fondams, kredito įstaigoms bei įmonėms, taip pat privatiems asmenims visose verslo teisės srityse.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Tadas Povilauskas. Kodėl metų pabaigoje gali pabrangti dyzelinas (2)

Veikiausiai atsimenate, kad praėjusių metų kelias lapkričio savaites dyzelino kaina degalinėse...

Egidijus Langys. Permainos nemokumo procese: kreditorius ir skolininkas privalės tartis

Nemokumo proceso reforma įgauna pagreitį – po balandžio mėn. Seime vykusių aktyvių klausymų...

Justinas Juozaitis. Ar Baltijos šalių elektros tinklai atlaikys artėjančią geopolitinę audrą? (6)

Kol Lietuvos politikai džiaugiasi pasiektu susitarimu dėl sinchronizacijos su kontinentinės Europos...

Lina Aleknaitė-van der Molen. Pokyčiai kapitalo rinkų reguliavime – Prospekto Reglamentas atveria galimybes smulkioms ir vidutinio dydžio įmonėms

Š. m. liepos 21 d. įsigalioja Prospekto Reglamentas, kuris pakeis iki šiol galiojusią Prospekto...

Mantas Andriuškevičius. Dėl transporto priemonių apžiūros centrų veiklos (3)

Vidaus reikalų ministrui Eimučiui Misiūnui pasiūlius koreguoti Saugaus eismo automobilių keliais...

Top naujienos

Įvykiai, pakeitę pasaulį: SSRS griūtis. Laukiniai, laukiniai rytai ir lūžio taškas, po kurio Rusijai nebebuvo kelio atgal (0)

Krentanti, besiblaškanti ir beviltiškai pasimetusi. Tokios būklės Rusija pasitiko paskutinį...

Atostogos kaime – lietuviai noriai moka už buvimą be interneto ir nakvynę medyje (6)

Vasaros kelionę į kaimą kai kas dar pamena, kaip tremtį, kai vietoj žaidimų su kiemo draugais...

Savaitgalį teks pamiršti vasarišką šilumą: vėjo gūsiai sustiprės iki pavojingų 15-18 m/s (5)

Savaitgalį orai bus gerokai vėsesni nei didžiąją šios savaitės dalį.

Naktinis reidas Vilniuje: dėl pirkinio internetu abiturientas pateko į nepavydėtiną situaciją (6)

Triukšmingai mokyklos baigimą šventę abiturientai neprasprūdo po reidą sostinėje surengusių...

Teismo medicinos ekspertas: per savo praktiką mačiau tik du atvejus, kai „mirusieji" atsigavo morge (53)

Teismo medicinos eksperto darbas – neabejotinai vienas iš mažiausiai trokštamų darbų pasaulyje....

STT pradėtas korupcijos tyrimas atskleidė šokiruojančius verslininko pomėgius: prašau, tik neišduokite (99)

Specialiųjų tyrimų tarnyboje ( STT ) pradėtas tyrimas dėl galimo kyšininkavimo, papirkimo ir...

Po klausimo apie tikslus finale Adomaitis nesusilaikė nuoširdžiai dėkojo Galdikui (50)

Ir Vilniaus „Rytas“ tiesiausiu keliu nuskuodė į „Betsafe-LKL“ finalą: penktadienį...

Du benzingalviai leidosi į unikalią kelionę: „Passat-Krokodilu“ važiuoja iš Kinijos į Austriją užsuko ir į Lietuvą (63)

Daugelis išgirdęs pasiūlymą į, pavyzdžiui, už 1000 kilometrų esančią šalį keliauti...

Paskutiniuose debatuose – asmeniškas klausimas apie Dievą ir netikėtas Šimonytės atsakymas apie „užknistus“ mokytojus papildyta (648)

Kandidatai į Prezidentus, Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda paskutiniuose LRT...

Maksvytis siūlė dėmesį atkreipti į provokatorių Echodą: jis – ir smaugė, ir boksavosi (22)

Klaipėdos „Neptūnui“ nepavyko Vilniuje išlyginti „Betsafe-LKL“ pusfinalio serijos rezultato...