Pirmas iššūkis – atvykti į Lietuvą

Nuo karantino pradžios ne Europos ekonominės erdvės šalių ir jose teisėtai gyvenančių asmenų atvykimas į Lietuvą yra apribotas, todėl samdyti šių šalių piliečius tapo sudėtingiau. Iki tol galiojusi tvarka leido užsieniečiams iš trečiųjų šalių atvykti į Lietuvą, turint lengvai išduodamą Šengeno vizą arba naudojantis beviziu režimu, taikomu Ukrainos, JAV ir kai kurių kitų šalių piliečiams. Dabar vien to neužtenka.

Leidimai laikinai gyventi Lietuvoje toliau išduodami įprastine tvarka, tačiau darbdaviai susiduria su kita problema – tam tikrais atvejais darbuotojas prašymą išduoti leidimą laikinai gyventi turi pateikti fiziškai Lietuvoje. Tokia priežastis nėra pakankama, kad užsienietis būtų įleistas į Lietuvą, todėl būtina nacionalinė viza ar kiti dokumentai. Juos gauti gali užtrukti mažiausiai mėnesį, nes jau per pirmąjį karantiną kai kurių ambasadų ir vizų centrų darbas užsienyje buvo smarkiai apribotas.

Taip pat kartais reikia papildomai pateikti teistumo pažymas, legalizuoti dokumentus ir atlikti kitus formalumus, kuriuos per karantiną gauti gerokai sudėtingiau nei anksčiau.

Pandemijai nesiliaujant sunku įvertinti tolimesnį valstybinių įstaigų darbą, ypač užsienio šalyse. Todėl iš anksto reikėtų pasidomėti, ar migracijos įstaigos ir kitos institucijos, į kurias reikės kreiptis, veikia įprastai, ar galimi vėlavimai. Pavyzdžiui, šiuo metu Baltarusijoje vizos išduodamos supaprastinta tvarka ir problemų nekyla.

ES Mėlynosios kortelės tvarka greita, bet tinka ne visiems

Lietuvoje jau kurį laiką IT specialistams taikomos ypač palankios sąlygos gauti ES Mėlynąją kortelę. Neseniai įsigaliojusi tvarka leidžia aukštos kvalifikacijos darbuotojams ir jų šeimos nariams prašymus laikinai gyventi Lietuvoje pateikti internetu. Patvirtinęs dokumentus Migracijos departamentas išduoda sprendimą, leidžiantį atvykti į Lietuvą ir čia baigti leidimo laikinai gyventi išdavimo procedūrą.

Jeigu užsienietis turi galiojančią Šengeno vizą arba jam taikomas bevizis režimas, su minėtu sprendimu jis galės laisvai atvykti į Lietuvą. Kitu atveju reikės papildomai užsisakyti nacionalinę vizą.

Tiesa, ES Mėlynoji kortelė ne visiems IT specialistams yra priimtinas variantas. Būsimas darbuotojas turi atitikti gana griežtus reikalavimus: turėti aukštą kvalifikaciją, o jo mėnesinė alga turi siekti beveik 2200 eurų. Jeigu specialistas neatitinka šių reikalavimų, nebelieka galimybės dokumentų tvarkyti internetu. Taigi tenka naudotis įprastine tvarka – kreiptis dėl įprasto leidimo laikinai gyventi darbo pagrindu ir atvykti į Lietuvą pateikti dokumentus. Kaip jau minėta, toks procesas užtrunka ilgiau ir išauga įdarbinimo sąnaudos.

Specialistams iš Baltarusijos atvykti lengviau

Baltarusijoje prasidėjus neramumams, Lietuva supaprastino įvažiavimą šios šalies piliečiams. Kaimyniniame IT sektoriuje dirba apie 57 tūkst. specialistų, o tokia lengvata galios iki 2021 metų kovo. Todėl darbdaviai gana aktyviai naudojasi tokia tvarka ir skuba įdarbinti aukštos kvalifikacijos specialistus iš Baltarusijos.

Ši procedūra palanki tiek darbdaviui, tiek darbuotojui, nes leidžia sklandžiai tvarkyti dokumentus ir greitai atvykti į šalį. Svarbu pabrėžti vieną dalyką – ši lengvata suteikia galimybę gauti vizą lengvatine tvarka, tačiau norint pradėti dirbti reikia gauti atitinkamą leidimą, pavyzdžiui, ES Mėlynąją kortelę.

Ne visi darbuotojai iš kitų šalių gali atvykti pagal tokią iš anksto aiškią ir greitą tvarką. Būtent dėl šios priežasties darbdavys turėtų išsiaiškinti apie dokumentų išdavimo procedūras užsienyje, taip pat kokių dokumentų reikės sulaukti Lietuvoje. Dėl pandemijos ši situacija keičiasi labai greitai, todėl laiku padaryti namų darbai leis specialistą atsivežti greičiau ir sklandžiau.

Išeitis – nuotolinis darbas iš užsienio

Karantinas parodė, kad įmonės gali greitai prisitaikyti prie darbo iš namų arba net atsisakyti biurų. Dažnu atveju, ypač technologijų įmonėse darbuotojui reikia tik kompiuterio ir interneto. Šiuo atžvilgiu nesvarbu, ar jis dirba iš savo namų Vilniuje ar Minske.

Todėl šiuo laikotarpiu Lietuvos įmonės darbuotojus iš užsienio kviečia dirbti nuotoliniu būdu iš savo šalies. Tokiu būdu įdarbinant užsienietį nereikia rūpintis jo atvykimu į Lietuvą ir visa procedūra tampa paprastesnė. Užtenka naujam darbuotojui gauti specialų leidimą dirbti nuotoliniu būdu. Visas šis procesas nesudėtingas ir gali užtrukti iki mėnesio.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės