Įsigaliojus naujajam viešųjų pirkimų įstatymui labai tikėjomės, kad viešųjų pirkimų procesas palengvės ir taps dar skaidresnis ir paprastesnis. Reikėtų pastebėti, kad neįžvelgiame daug Viešųjų pirkimų įstatymo spragų. Daugiausia sunkumų kyla, kai perkančiosios organizacijos savaip interpretuoja ir skirtingai taiko reikalavimus. Kai dėl iš to kylančių problemų bus iškeltos bylos ir bus teismo sprendimai, tai padės įvertinti vieną ar kitą įstatymo nuostatą. Tačiau ženkliai padidėjus žyminiams mokesčiams – kreiptis į teismą ir ginti pažeistas teises ryžtasi vis mažiau tiekėjų. O ir paskutiniu metu teismuose buvo priimta sprendimų, kurie iš esmės keičia nusistovėjusią tvarką.
Jolita Rima Puškorienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pateikė išaiškinimą, kad tiekėjai privalo pasiūlymuose viešinti ne tik subrangovus, bet ir visus kitus asmenis, kurių pajėgumais tiekėjai remiasi, įrodinėdami savo atitikimą kvalifikaciniams reikalavimams (pavyzdžiui, statybinių medžiagų pardavėjus). Pastaruoju metu kasacinis teismas taip pat skiria ypatingą dėmesį viešųjų pirkimų procedūrų ir teisminių ginčų viešumui. Pateiktas išaiškinimas, kad tik ypač išimtiniais atvejais viešųjų pirkimų komisijų protokolų posėdžių bei tiekėjų pasiūlymų informacija gali būti pripažįstama konfidencialia. Kitas išaiškinimas svarbus perkančiosioms organizacijoms, kurios, pasirinkę riboto konkurso ar skelbiamų derybų pirkimo būdą, numato vykdyti tiekėjų kvalifikacines atrankas balais. Kasacinis teismas konstatavo, kad perkančiosios organizacijos turėtų pirkimų sąlygose nustatyti maksimalias kvalifikacinės atrankos kriterijų ribas ir taip užtikrinti veiksmingas ir sąžiningas tiekėjų konkurencijos sąlygas.

Trūksta susikalbėjimo ir supratimo

Jei tarp perkančiųjų organizacijų ir tiekėjų būtų daugiau bendravimo, susikalbėjimo ir supratimo, būtų mažiau perteklinių reikalavimų ir kitų trukdžių tiekėjams, o tada būtų ir tikrai mažiau ginčų bei pretenzijų rašymo. Drąsiai galima teigti, kad pasiūlymų kainos mažėtų ir perkančiosios organizacijos sutaupytų nemažai visų mūsų pinigų.

Pirkimų nutraukimas – skausmingas tiekėjams

Norėtųsi, kad perkančiosios organizacijos pradėtų pirkimus tik aiškiai įsitikinusios, kad planuojamos pirkti prekės ar paslaugos jiems tikrai reikalingos ir kad būtų tam pasiruošusios, kad procesas vyktų sklandžiai. Deja, pastaruoju metu daugėja atvejų, kai perkančioji organizacija nutraukia viešąjį pirkimą po kelių mėnesių vykusių pirkimo procedūrų. Dalyvavimas pirkime tiekėjams užima daug laiko, darbo sąnaudų, o perkančioji organizacija nutraukia pirkimą motyvuodama poreikio pasikeitimu ar lėšų trūkumu. Susidaro įspūdis, kad nutraukiamos pirkimo procedūros, kai laimi ne „pageidaujamas“ tiekėjas. O tokių atvejų pastaraisiais metais vis daugėja. Juo labiau, kad pagal naujai įsigaliojusį viešųjų pirkimų įstatymą nebereikia Viešųjų pirkimų tarnybos sutikimo. Deja, reikia pažymėti, kad ir Tiekėjai ne visada linkę nusileisti ir nelaimėję viešojo pirkimo stengiasi pretenzijomis ir teismais bandyti stabdyti pirkimo procedūras.

Dvejopi standartai

Viešųjų pirkimų įstatyme labai aiškiai yra apibrėžti tam tikri terminai, ypač tiekėjams – per kiek laiko pateikti pasiūlymus, kiek laiko galima klausti, per kiek laiko pateikti trūkstamus dokumentus ir t. t. O kiek laiko perkančioji organizacija turi vertinti pateiktus pasiūlymus, terminų nėra. Ir vertinimai dažniausiai trunka labai ilgai. Būna, kad vien kvalifikacijos vertinimas trunka mėnesių mėnesiais, jau nekalbant apie pasiūlymą, kai yra vertinama pagal ekonominio naudingumo kriterijų. Tiekėjas visiškai nekontroliuoja šio proceso, nes jam neteikiama informacija apie vertinimo procesą. Tuomet pradeda kilti klausimų apie skaidrumą, nešališkumą ir t. t.

Reikia konkretesnių vertinimo kriterijų

Taip pat labai opi problema yra ekonominio naudingumo vertinimas. Vertinimo kriterijai dažnai yra abstraktūs, nieko nepasakantys, sunkiai išmatuojami, pvz., aprašymo aiškumas ir išsamumas, tikslų suvokimas ir pan. Tai viešųjų pirkimų konkursą paverčia literatūriniu konkursu. Kyla klausimas, ar perkančioji organizacija perka gražų aprašymą, ar prekę arba paslaugą. Jei perkama prekė ar paslauga, tai visi vertinimo kriterijai turėtų būti konkretūs, aiškūs ir išmatuojami. Todėl vertinime atsiranda daug subjektyvumo ir tai perša mintį, kad perkančioji organizacija arba pati nesupranta ko nori, arba tokius kriterijus numato specialiai, kad galėtų įvertinti taip, kaip jai yra palanku. Tai kelia klausimų ir dėl skaidrumo. Norėtųsi maksimalaus aiškumo ir orientavimosi į paslaugą, o ne į aprašymą.

Reikia tikslių ir aiškių pirkimo dokumentų

Pažymėtina, kad viešasis pirkimas prasideda nuo gerai parengtų pirkimo dokumentų. Jie turėtų būti tikslūs, aiškūs, be dviprasmybių, kad perkančioji organizacija galėtų įsigyti tai, ko jai reikia, o tiekėjai galėtų parengti kokybiškus pasiūlymus. Neretai pasitaiko atvejų, kuomet pirkimo dokumentuose paliekamos „spragos“, nuo kurių labai priklauso pasiūlymo kaina. Tam, kad tiekėjas galėtų paskaičiuoti pasiūlymo kainą, jis turėtų tiksliai žinoti, ko reikia perkančiajai organizacijai. Bet koks neaiškumas suponuoja pasiūlymo kainos didėjimą.

Tikiu, kad gerų naujienų daugės

Vis tik norėčiau pasidžiaugti, kad yra gerų naujienų tobulinant viešuosius pirkimus. Pastaruoju metu tiekėjai sulaukė esminio palengvinimo – kartu su pasiūlymu nebereikia teikti visų kvalifikacinių reikalavimų atitiktį pagrindžiančių dokumentų. Anksčiau reikėdavo surinkti ir pateikti begales įvairių pažymų, sertfikatų. Dabar tuos dokumentus turi pateikti tik pirkimą laimėjęs tiekėjas. Labai tikiu, kad Tiekėjai teikdami pasiūlymus ne formaliai deklaruos, kad jie atitinka kvalifikaciją, kas irgi pasitaiko, o tai sukelia labai daug problemų ir vilkinamos pirkimo procedūros. Tikiu, kad tokių gerų naujienų sulauksime vis daugiau.

Šiuos ir kitus aktualius viešųjų pirkimų klausimus aptars ir siūlymus bei rekomendacijas, kaip spręsti kylančias problemas vykdant viešuosius pirkimus, pateiks Lietuvos aukščiausiojo teismo, Vilniaus savivaldybės, Konkurencijos tarybos, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos, Lietuvos statybininkų asociacijos ir kitų stambiųjų tiekėjų atstovai konferencijoje „Kaip nepasiklysti viešųjų pirkimų labirintuose“. Perkančiosioms organizacijoms ir tiekėjams skirta konferencija vyks š. m. sausio 31 d. parodų ir kongresų centre „Litexpo“. Konferencijos moderatorė – advokatė Jolita Rima Puškorienė.

Daugiau informacijos apie konfereniją

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Eglė Džiugytė. Kinijos strategija prekybos kare: ne vienas ginklas (10)

Pastarąjį dešimtmetį stabilus Kinijos ekonomikos augimas stebino ne vieną.

Indrė Genytė-Pikčienė. Brangstanti nafta neleidžia infliacijai išsikvėpti (2)

Statistikos departamento duomenimis, liepos mėnesį vartotojų kainos per metus išaugo 2,5 proc.,...

Nerijus Mačiulis. Nepakeliama automobilio mokesčio našta (178)

Bet kokia automobilių apmokestinimo idėja Lietuvoje kuriasi taip pat sėkmingai kaip nebe pirmos...

Algimantas Valinevičius. Nuobodžius darbus palikime robotams (2)

Šiuo metu Lietuvos elektronikos ir elektros inžinerijos rinkoje veikia apie 250 kompanijų, kuriose...

Mindaugas Lukas. Obligacijos: naujai atrasta finansavimosi alternatyva su šaukštu deguto

Pastaruoju metu vis dažniau pasigirsta, jog verslo ir atskirų projektų finansavimui užsitikrinti...

Top naujienos

Ekspertai juokauja: jei toks bus Karbauskio pasirinkimas, tai Vilniau, laikykis (38)

Europarlamentaro Antano Guogos vis dažnesni pasirodymai valstiečių-žaliųjų draugijoje ėmė...

Trumpas priėmė Putino iššūkį: šių ginklavimosi varžybų Kremlius tęsti tiesiog nepajėgs (857)

Tebūnie ginklavimosi varžybos. Mes juos pranoksime visur. Taip dar 2016-ųjų gruodį sakė tuomet...

Atostogos Lenkijos pajūryje: ar tikrai pasijausite kaip ponai? (44)

Lenkijos pajūris yra tiek daug aprašytas ir prigirtas, kad kartais darosi sunku atskirti realią...

Audra niokojo Kauną: vanduo apsėmė gatves, vėjas vartė reklamų stendus ir medžius (143)

Antradienio popietę Kauną užklupo škvalas. Smarki liūtis užtvindė kai kurias svarbias Kauno...

Kosmetologė apie mitus, kuriais vis dar tikima: nutįsta rankos iki žemės paklausius tokių kalbų (5)

Kokia kosmetika yra iš tiesų saugi ir ar galime beatodairiškai griebti pirmą pasitaikiusi...

Vyras dantų protezų eilėje laukė 4 metus, tačiau nieko negavo: pasijaučiau kaip asocialus (23)

Kas nutinka, jeigu negauni pranešimo apie atsiųstą registruotą laišką, kuriame svarbus...

Baigiasi registracija į kitokią Lietuvą parodžiusį projektą „Bendruomenės 2018“: kviečiame balsuoti (1)

Baigėsi registracija į 133 aktyvių žmonių grupes subūrusį konkursą „Bendruomenės 2018“....

Naktį namo važiavusi mergina patyrė siaubą: jis mane persekiojo lyg pamišęs (30)

DELFI skaitytoja pasidalijo labai ją išgąsdinusiu įvykiu, kai vidurį nakties automobiliu...

Įtūžį sukėlusią žinią Sigitas Martinavičius iš žmonos išgirdo gulėdamas su ja lovoje (76)

Žiniasklaidoje pasirodžius publikacijoms apie pareikštus įtarimus smurtu artimoje aplinkoje,...

Už grasinimus susidoroti su DELFI žurnalistu Vitai Jakutienei skirta kardomoji priemonė (427)

Po straipsnio „ Pravieniškių mafija. Kruvina Kauno nusikaltėlių kova: „pupytės“ mylimasis...