Įsigaliojus naujajam viešųjų pirkimų įstatymui labai tikėjomės, kad viešųjų pirkimų procesas palengvės ir taps dar skaidresnis ir paprastesnis. Reikėtų pastebėti, kad neįžvelgiame daug Viešųjų pirkimų įstatymo spragų. Daugiausia sunkumų kyla, kai perkančiosios organizacijos savaip interpretuoja ir skirtingai taiko reikalavimus. Kai dėl iš to kylančių problemų bus iškeltos bylos ir bus teismo sprendimai, tai padės įvertinti vieną ar kitą įstatymo nuostatą. Tačiau ženkliai padidėjus žyminiams mokesčiams – kreiptis į teismą ir ginti pažeistas teises ryžtasi vis mažiau tiekėjų. O ir paskutiniu metu teismuose buvo priimta sprendimų, kurie iš esmės keičia nusistovėjusią tvarką.
Jolita Rima Puškorienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pateikė išaiškinimą, kad tiekėjai privalo pasiūlymuose viešinti ne tik subrangovus, bet ir visus kitus asmenis, kurių pajėgumais tiekėjai remiasi, įrodinėdami savo atitikimą kvalifikaciniams reikalavimams (pavyzdžiui, statybinių medžiagų pardavėjus). Pastaruoju metu kasacinis teismas taip pat skiria ypatingą dėmesį viešųjų pirkimų procedūrų ir teisminių ginčų viešumui. Pateiktas išaiškinimas, kad tik ypač išimtiniais atvejais viešųjų pirkimų komisijų protokolų posėdžių bei tiekėjų pasiūlymų informacija gali būti pripažįstama konfidencialia. Kitas išaiškinimas svarbus perkančiosioms organizacijoms, kurios, pasirinkę riboto konkurso ar skelbiamų derybų pirkimo būdą, numato vykdyti tiekėjų kvalifikacines atrankas balais. Kasacinis teismas konstatavo, kad perkančiosios organizacijos turėtų pirkimų sąlygose nustatyti maksimalias kvalifikacinės atrankos kriterijų ribas ir taip užtikrinti veiksmingas ir sąžiningas tiekėjų konkurencijos sąlygas.

Trūksta susikalbėjimo ir supratimo

Jei tarp perkančiųjų organizacijų ir tiekėjų būtų daugiau bendravimo, susikalbėjimo ir supratimo, būtų mažiau perteklinių reikalavimų ir kitų trukdžių tiekėjams, o tada būtų ir tikrai mažiau ginčų bei pretenzijų rašymo. Drąsiai galima teigti, kad pasiūlymų kainos mažėtų ir perkančiosios organizacijos sutaupytų nemažai visų mūsų pinigų.

Pirkimų nutraukimas – skausmingas tiekėjams

Norėtųsi, kad perkančiosios organizacijos pradėtų pirkimus tik aiškiai įsitikinusios, kad planuojamos pirkti prekės ar paslaugos jiems tikrai reikalingos ir kad būtų tam pasiruošusios, kad procesas vyktų sklandžiai. Deja, pastaruoju metu daugėja atvejų, kai perkančioji organizacija nutraukia viešąjį pirkimą po kelių mėnesių vykusių pirkimo procedūrų. Dalyvavimas pirkime tiekėjams užima daug laiko, darbo sąnaudų, o perkančioji organizacija nutraukia pirkimą motyvuodama poreikio pasikeitimu ar lėšų trūkumu. Susidaro įspūdis, kad nutraukiamos pirkimo procedūros, kai laimi ne „pageidaujamas“ tiekėjas. O tokių atvejų pastaraisiais metais vis daugėja. Juo labiau, kad pagal naujai įsigaliojusį viešųjų pirkimų įstatymą nebereikia Viešųjų pirkimų tarnybos sutikimo. Deja, reikia pažymėti, kad ir Tiekėjai ne visada linkę nusileisti ir nelaimėję viešojo pirkimo stengiasi pretenzijomis ir teismais bandyti stabdyti pirkimo procedūras.

Dvejopi standartai

Viešųjų pirkimų įstatyme labai aiškiai yra apibrėžti tam tikri terminai, ypač tiekėjams – per kiek laiko pateikti pasiūlymus, kiek laiko galima klausti, per kiek laiko pateikti trūkstamus dokumentus ir t. t. O kiek laiko perkančioji organizacija turi vertinti pateiktus pasiūlymus, terminų nėra. Ir vertinimai dažniausiai trunka labai ilgai. Būna, kad vien kvalifikacijos vertinimas trunka mėnesių mėnesiais, jau nekalbant apie pasiūlymą, kai yra vertinama pagal ekonominio naudingumo kriterijų. Tiekėjas visiškai nekontroliuoja šio proceso, nes jam neteikiama informacija apie vertinimo procesą. Tuomet pradeda kilti klausimų apie skaidrumą, nešališkumą ir t. t.

Reikia konkretesnių vertinimo kriterijų

Taip pat labai opi problema yra ekonominio naudingumo vertinimas. Vertinimo kriterijai dažnai yra abstraktūs, nieko nepasakantys, sunkiai išmatuojami, pvz., aprašymo aiškumas ir išsamumas, tikslų suvokimas ir pan. Tai viešųjų pirkimų konkursą paverčia literatūriniu konkursu. Kyla klausimas, ar perkančioji organizacija perka gražų aprašymą, ar prekę arba paslaugą. Jei perkama prekė ar paslauga, tai visi vertinimo kriterijai turėtų būti konkretūs, aiškūs ir išmatuojami. Todėl vertinime atsiranda daug subjektyvumo ir tai perša mintį, kad perkančioji organizacija arba pati nesupranta ko nori, arba tokius kriterijus numato specialiai, kad galėtų įvertinti taip, kaip jai yra palanku. Tai kelia klausimų ir dėl skaidrumo. Norėtųsi maksimalaus aiškumo ir orientavimosi į paslaugą, o ne į aprašymą.

Reikia tikslių ir aiškių pirkimo dokumentų

Pažymėtina, kad viešasis pirkimas prasideda nuo gerai parengtų pirkimo dokumentų. Jie turėtų būti tikslūs, aiškūs, be dviprasmybių, kad perkančioji organizacija galėtų įsigyti tai, ko jai reikia, o tiekėjai galėtų parengti kokybiškus pasiūlymus. Neretai pasitaiko atvejų, kuomet pirkimo dokumentuose paliekamos „spragos“, nuo kurių labai priklauso pasiūlymo kaina. Tam, kad tiekėjas galėtų paskaičiuoti pasiūlymo kainą, jis turėtų tiksliai žinoti, ko reikia perkančiajai organizacijai. Bet koks neaiškumas suponuoja pasiūlymo kainos didėjimą.

Tikiu, kad gerų naujienų daugės

Vis tik norėčiau pasidžiaugti, kad yra gerų naujienų tobulinant viešuosius pirkimus. Pastaruoju metu tiekėjai sulaukė esminio palengvinimo – kartu su pasiūlymu nebereikia teikti visų kvalifikacinių reikalavimų atitiktį pagrindžiančių dokumentų. Anksčiau reikėdavo surinkti ir pateikti begales įvairių pažymų, sertfikatų. Dabar tuos dokumentus turi pateikti tik pirkimą laimėjęs tiekėjas. Labai tikiu, kad Tiekėjai teikdami pasiūlymus ne formaliai deklaruos, kad jie atitinka kvalifikaciją, kas irgi pasitaiko, o tai sukelia labai daug problemų ir vilkinamos pirkimo procedūros. Tikiu, kad tokių gerų naujienų sulauksime vis daugiau.

Šiuos ir kitus aktualius viešųjų pirkimų klausimus aptars ir siūlymus bei rekomendacijas, kaip spręsti kylančias problemas vykdant viešuosius pirkimus, pateiks Lietuvos aukščiausiojo teismo, Vilniaus savivaldybės, Konkurencijos tarybos, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos, Lietuvos statybininkų asociacijos ir kitų stambiųjų tiekėjų atstovai konferencijoje „Kaip nepasiklysti viešųjų pirkimų labirintuose“. Perkančiosioms organizacijoms ir tiekėjams skirta konferencija vyks š. m. sausio 31 d. parodų ir kongresų centre „Litexpo“. Konferencijos moderatorė – advokatė Jolita Rima Puškorienė.

Daugiau informacijos apie konfereniją

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rūta Vainienė. Kur gauti pinigų medikų algoms? (103)

Ketvirtadienį prie Seimo rinksis Lietuvos medikai ir visi kiti, juos palaikantys. Susikaupė...

Kvailių žvejonė (4). Reklamininkai supranta, kaip išnaudoti mūsų silpnąsias vietas (4)

Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ išleido Nobelio premijos laureatų ekonomistų...

Arvydas Guogis. Politinė padėtis Švedijoje prieš rugsėjį vyksiančius riksdago rinkimus (3)

Švedijos riksdago (parlamento) rinkimai, kurie įvyks po 4 mėnesių, rugsėjo 9 dieną, kelia daug...

Robertas Dargis. Ko mums reikia – dvikovų ar atsakomybės prieš žmogų ir valstybę? (17)

Liaudies išmintis byloja: kur du pešasi – trečias laimi. Rodos, šį kartą, kol vyksta...

Linas Sesickas. Ar sulauksime antstolių už valstybės skolas? (7)

Pasaulinė skola pasiekė rekordinį lygį – 164 trilijonus JAV dolerių, paskelbė Tarptautinis...

Top naujienos

„Danske Bank“ traukiasi iš Lietuvos (82)

Antros pagal turtą Šiaurės Europoje finansų grupės „ Danske Bank “ Lietuvos filialas...

Užkalnis. Tėvams – alkotesterį ir dauginimosi kontrolę (7)

Greičiausias būdas sumažinti nelaimių Lietuvoje būtų tiesiog uždrausti ir laužynuose...

Lukiškėse planuojamos vestuvės: žurnalistės žudikas pasipiršo uždaužyto Matuko mamai (461)

Lukiškių kalėjime laukiama vestuvių - DELFI žiniomis, tuoktis sumanė 20 metų už dvigubą...

Eurolygos ekspertai ir Gomelskis abejoja, kad „Žalgiris“ seriją užbaigs ketvirtadienį vaizdas pribloškė (119)

„Žalgirio“ krepšininkai antradienio vakarą pasistengė, kad pirmos per daugiau nei 17 metų...

Macronas ragina JAV padėti „iš naujo atrasti daugiašališkumą“ (3)

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienį sulaukė šiltų ovacijų iš JAV...

Markausko pasitraukimas: užgesinęs vieną konfliktą premjeras papuls į kitą? (58)

Nors į ūkininkavimo svetimose valdose skandalą patekęs žemės ūkio ministras Bronius Markauskas...

Broliai Ballai Lietuvą paliks jau kitą savaitę (47)

Panašu, kad Prienų-Birštono „Vytauto“ klubas neteks savo garsių naujokų, kurie klubą...

Maskva tikina gavusi per smūgį Sirijai panaudotų Vakarų raketų nuolaužas JAV: tai absurdas (557)

Per Vakarų smūgius Sirijai balandžio 14-ąją panaudotų dviejų raketų nuolaužos atgabentos...

Gerų laikų pabaiga: ES mažins išmokas ūkininkams (2)

Europos Sąjungos biudžeto komisaras Guentheris Oettingeris tikisi, kad 2021-2027 metų biudžete...

Prienai bando pratęsti pergalių seriją: „Vytautas“ – „Šiauliai“ (tiesioginė vaizdo transliacija) (2)

„Betsafe-LKL“ čempionate Prienų-Birštono „Vytautas“ toliau bando išvengti paskutinės...