aA
Šiandieninėje aplinkoje veikiančios įmonės susiduria su tvarumo lūkesčiu, nes keičiasi kompanijoms taikomi standartai ir visuomenės požiūris į įmonės valdymą. Jau kurį laiką jis yra laikomas ne tik organizacijos, tačiau visų žmonių interesu. Anksčiau tiesiog resursu ir priemone tikslų įgyvendinimui laikyta aplinka šiandien turi būti tausojama, viso pasaulio gyventojai šiuo klausimu tikisi etiškumo, įmonių prisidėjimo prie atliekų mažinimo ar organizacijos indėlio į vietinės bendruomenės gerovę. Tad kokią naudą tvarumo politikos taikymas gali atnešti organizacijai bei kokie dedamieji reikalingi jo įgyvendinimui?
Inga Minelgaitė
Inga Minelgaitė
© Įmonės archyvas

Nors tvarumo tema globaliu mastu dar tik įsisiūbuoja, tačiau kai kuriose šalyse klausimas dėl tvarumo įmonių veikloje taikymo jau net nebekeliamas ir yra laikomas būtinybe. Šia tema pažengusios valstybės ieško geriausių sprendimų, kiek mažiau tvarumą į savo politiką integravusios šalys veikia reaktyviai, esą, „jei reikės (pvz. mažinti atliekas), tuomet darysime“, trečios šalys poreikį tausoti aplinką, prisidėti prie darnaus visuomenės vystymosi ir siekį ilgalaikio pelno taikant tvarumo principus mato kaip neišvengiamą ateitį ir jau dirba ties šio tikslo įgyvendinimu.

Tvarumo taikymas įmonės veikloje yra ne tik globaliai pageidaujama politika, tačiau ji gali itin teigiamai paveikti ir kompanijos finansinius rezultatus. Investicinio banko Goldman Sachs studijoje teigiama, jog tvarios vadybos praktikoje lyderiaujančių įmonių vertė 25 proc. didesnė, o sėkmingos veiklos indeksas aukštesnis net 75% nei tokia strategija neužsiimančių organizacijų. Žinomas tyrėjas Githens pabrėžia, jog tvari vadyba – būdas įmonėms išlaikyti ar pagerinti finansinius rodiklius bei identifikuoti naujas galimybes.

Tvarumas projektų valdyme šiandien jau traktuojamas kaip neišvengiamybė. Nebėra klausimo, ar jis reikalingas. Šiandien diskutuojama, kokie geriausi tvarumo į įmonės veiklą integravimui būdai. 2002 atliktas tyrimas parodė, kad 26% organizacijų projektų valdyme bando taikyti tam tikrus tvarumo principus arba bent jau skiria dėmesį žalos minimizavimui. Visame pasaulyje įmonės (ypač gamybos pramonėje) patiria didžiulį spaudimą atsižvelgti ne tik į vykdomų projektų pelningumą, tačiau ir į įtaką aplinkai bei visuomenei.

Tvarumo įgyvendinimui reikalingas sąmoningumas

Tyrimų duomenys rodo, jog ateityje vis daugiau įgyvendinamų projektų remsis tvarumo principais. Išsivysčiusiose šalyse apie trečdalis ekonomikos yra įvykdoma projektų forma. Vokietijoje šis skaičius siekia 35%. Pasaulio ekonomikos forumo ir kitų pasaulinių tarptautinių organizacijų prognozės leidžia manyti, kad ateityje projektifikacijos procentas tik augs.

Tiesa, šiandien tvarumo sąvoka vis dar ne visuomet naudojama teisingai ir dažniausiai asocijuojama tik su aplinkosauga. Tačiau iš tiesų tvarumas pasireiškia trimis aspektais– aplinkoje, ekonomikoje, visuomenėje. Būtent šių trijų elementų sinergija yra ilgalaikio organizacijos gyvavimo prielaida. Įmonių valdymo kontekste tvari vadyba ekonominį aspektą laiko svarbiausiu. Be jo kitų dviejų elementų įgyvendinti nepavyks. Kitaip tariant, iš tvarios vadybos perspektyvos, įmonės visų pirma turi užtikrinti ilgalaikį pelną ir taip pat proaktyviai prisidėti prie aplinkosaugos ir visuomenės gerovės.

Tvarus projektų valdymas yra užkoduotas įmonės strategijoje. Tačiau tam, kad projektų valdyme tvarumo principus pavyktų integruoti – reikalingos ne tik žinios, tačiau ir vadovybės sąmoningumas tvarumo klausimu bei pasiruošimas jį įgyvendinti įmonės veikloje. Organizacijų lyderiai turi atsižvelgti į kintančius visuomenės poreikius bei norėti prisitaikyti prie kintančio konteksto, kuriame veikia įmonė.

Iš strateginės perspektyvos, tvari projektų vadyba yra pokyčių katalizatorius organizacijose. Visgi, nemažai įmonių vis dar tik reaguoja į besikeičiančią aplinką ir tam tikrus tvarumo principus įgyvendina siekdamos gauti kontraktų ar atitikti reikalavimus, kaip ISO sertifikatai, kurie daugelyje statybos konkursų yra būtina sąlyga. Tačiau tvarumas turi būti visų pirma įrašytas į įmonės strategiją, o tuomet ir įgyvendintas. Jeigu organizacijos nori užtikrinti kuo ilgesnį savo ekonominį gyvavimą, kuo efektyviau organizuoti veiklą ir jausti visuomenės teigiamą vertinimą – tvarumo įgyvendinimas įmonės veikloje yra ilgalaikio konkurencinio pranašumo prielaida.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.0000

Vaiva Mašidlauskienė. Augant išlaidoms, verslas didina kainas vartotojams: ką šiems reikėtų žinoti

Pastaruoju metu kylant elektros energijos, kuro ir šildymo kainoms, į tai priversti reaguoti ir...

Laura Ryzgelytė. Naujos konkurencijos teisės taisyklės tiekėjams ir platintojams: daugiau aiškumo ar rizikų verslo atstovams?

Europos Komisija gegužės 10 d. priėmė naujas taisykles, taikomas vertikaliesiems susitarimams,...

Hipp Gustavson. Lietuvos FinTech sektorius itin įdomus naujokams, ateitis priklauso stipriausiems

Pagiriamųjų žodžių Lietuvai kaip FinTech valstybei netrūksta nei Baltijos ar Skandinavijos...

Marius Dubnikovas. Nacionalinė darbotvarkė yra garsiai aidinti patranka be taikiklio

Šiuo metu rengiama Nacionalinė darbotvarkė, kuri yra nukreipta į alkoholio tabako ir narkotikų...

Nerijus Mačiulis. Akcijų rinkos raudonuoja: kur ir kaip dabar investuoti

Šių metų pradžioje daugelis akcijų indeksų pasiekė rekordines aukštumas, tačiau...

Top naujienos

Delfi PliusVytautas Bruveris, laida „Kaip pas žmones“, Virginija Spurytė

Istoriko įžvalga: Putinas daro tai, ko net neįmanoma įsivaizduoti (1)

Rusijos sukeltas karas Ukrainoje , jo eiga ir pabaiga po gegužės 9-osios minėjimo Maskvoje...

Mados ekspertė įvertino „Eurovizijos“ dalyvių stilių: nuo blogiausių iki geriausių įvaizdžių

„Eurovizija“ – ne tik muzikos, bet ir teatro, šokio, mados renginys. Visapusiškas šou ....

Erdoganas: Turkija neištars „taip“ Švedijos ir Suomijos narystei NATO papildyta (9)

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį pareiškė, kad jo šalis nepritaria...

Delfi PliusSniego pilys

Kaip SSRS „nebuvo“ korupcijos: už kyšį tapdavo milicijos viršininku ar ministru, o iš vogto aukso gaminosi virdulius su Brežnevo atvaizdu

Vienas stalinizmo laikų mitų – teisingas teismas. Korupcija milicijoje, teismuose buvo neretas...

Karas Ukrainoje. Ukrainos kariai prasibrovė iki pasienio su Rusija: pone prezidente, mes čia! Ukraina atrėmė Rusijos bandymą pasiųsti karius į Sumų sritį

Ukraina pirmadienį rengiasi naujam Rusijos puolimui rytiniame Donbaso regione, Kyjivui pareiškus,...

Filipinų salose su vyru atostogavusi Laura: vietinėms moterims buvo nesvarbu, kad esu šalia, – darė viską, kad jį suviliotų (1)

Neretai jaunavedžiai vyksta į Filipinus savo medaus mėnesio praleisti. Įstabių tropikų salų...

Kasdienybės herojai. Pramogų pasaulio išsižadėjęs Sinickis sukritikavo Valinską ir ką išduoda politikų veidai?

Kodėl Tomas Sinickis nenori būti pramogų pasaulio dalimi ir itin aršiai kritikuoja Arūną...

Šventė Panevėžyje: „Žalgirį“ pamokęs „Lietkabelis“ išlygino serijos rezultatą (2)

Dar vienoje Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“) pusfinalio serijoje – lygybė. Visiškai...