aA
Apie Lietuvos startuolių rūpesčius ir džiaugsmus, mūsų šalies įstatymų spragas ir privalumus, verslo globalizaciją ir neišnaudotas galimybes, kurias dar galima išnaudoti. Apie visa tai ir dar daug plačiau nuo šiol rašysiu jums kaip naujai įkurtos Lietuvos startuolių asociacijos vadovė. Būkime pažįstami!
Inga Langaitė
Inga Langaitė
© Asmeninio albumo

Šiandien startuolio terminas pasaulyje, o ir Lietuvoje, suprantamas gana skirtingai. Vieniems tai garaže įsikūrusi poros bičiulių kompanija, kuri žūtbūt yra numačiusi „kažką sukurti ir iš to užsidirbti“.

Kitiems startuolis – sėkmingai globaliose rinkose produktą ar paslaugą jau parduodanti kompanija, kurioje gali dirbti ir keli šimtai, tūkstantis, o gal ir dar daugiau aukštos kvalifikacijos technologijų, marketingo, talentų paieškos ir kitokių specialistų.

Yra daug tarpinių variantų, bet šiame antrepreneriškos dvasios pripildytame pasaulyje egzistuoja ir trečia kategorija – mistiniai vienaragiai. Tai kompanijos, kurių rinkos vertė nešališkų rinkos investuotojų vertinimu yra pasiekusi 1 mlrd. EUR ribą. Vienaragiai tikrai nebe startuoliai, bet iš būtent tokių jie neseniai išaugo ir startuoliškai dvasiai yra labai artimi.

Ekosistemos įgalintojai

Būtent vienaragiai šiandien startuolių ekosistemoje užima pačią svarbiausią vietą, nes turėdami neįkainojamos patirties, rinkoje ugdo ir palaiko jaunus startuolius, dalinasi su jais žiniomis, ugdo talentus, o kartais – ir drąsiai investuoja į naujus verslus.

Ką jau ką, vienaragiai uoslę turi gerą, iš toli užuodžia, kas globalioje rinkoje turės pasisekimą ir kam dabar labiausiai gali reikėti pagalbos.

Tad vienareikšmiško atsakymo, kas yra „tikras startuolis“ nėra. Bet yra, kas juos vienija – tai globali startuolio kuriamos paslaugos ar produkto rinka, itin spartus metinis augimas, kartais siekiantis 2-3, o išskirtiniais atvejais – ir dešimtis kartų.

Tiesa, yra ir dar viena svarbi startuolio savybė – nepriklausomybė. Jis niekada nepriklausys jokiai didelei korporacijai, nebus įsteigtas kaip jos padalinys, sunkiai įsivaizduojamas ir valstybės įsteigtas startuolis. Ne ta dvasia ir atsakomybės laipsnis.

Startuolis – visada bus privati iniciatyva, kurios įkūrėjo misija šioje žemėje yra sukurti ir išvystyti perspektyvų produktą ar paslaugą, rasti nepriklausomą investuotoją, kuris padėtų juos pateikti globaliai rinkai ir nuolat auginti užimamos rinkos dalį. Nes be didelės rinkos, nebus didelio augimo potencialo. O be didelio augimo potencialo startuolis nėra startuolis, o tik jaunas verslas.

Lipame ant naujo laiptelio

Kurioje stadijoje šiandien yra Lietuvos startuolių rinka? Ar ji plečiasi? Koks jos potencialas?

Dar visai neseniai atsakyti į šiuos klausimus būtų buvę sunku, nes nebuvo rinką vienijančios organizacijos. Šių metų balandį, po ilgų parengiamųjų darbų, septyni didieji startuolių rinkos žaidėjai įsteigė asociaciją „Vienaragiai LT“.

Pagrindinis asociacijos tikslas – rūpintis sveiku startuolių rinkos vystymusi, užtikrinti palankesnę įstatyminę bazę jauniems verslams, spręsti naujų talentų trūkumo rinkoje problemas, rūpintis jaunos kartos domėjimusi technologijomis, programavimu.

Didieji rinkos dalyviai jau ir seniau aktyviai bendravo, keitėsi informacija ir patirtimi. Tačiau ilgainiui globalius verslus išauginę startuoliai suprato, kad vieningam rinkos balsui išsakyti reikalinga nepriklausoma organizacija, kuri rūpintųsi rinkos atstovavimu, skatintų jaunimą imtis antreprenerystės, siūlytų švietimo sistemai galimus patobulinimus ir pan.

Naujoji asociacija taip pat atsakinga ir už bendrų rinkos duomenų analizę, tad nuo šiol bus galima sistemingai sekti duomenis ir atsakyti į šio skyriaus pradžioje pateiktus klausimus.

Taigi, 2020 m. Lietuvoje veikė 651 startuolis kuriame dirbo 10.244 žmonės. Vidutinis sektoriaus darbuotojų atlyginimas siekia 2700 EUR (didžiausias Lietuvos vidurkis – 1652 EUR, jis uždirbamas Vilniuje ir ženkliai viršija kitų šalies rajonų vidutinį DU). Iš viso startuoliai pernai Lietuvoje sumokėjo 125 mln. EUR mokesčių.

Skaičiai skaičiais, tačiau svarbiausia yra tai, kad startuoliai turi potencialą kasmet užauginti verslą ne keliais procentais, o kelis kartus. Vadinasi po metų visi čia nurodyti skaičiai gali būti užaugę 2, o gal ir daugiau kartų.

Tad pratęsiant šio skyriaus antraštės mintį, galime drąsiai sakyti, kad šalies startuolių bendruomenė šiandien žengia į naują vystymosi etapą. Stambiausi šios rinkos dalyviai subrandino pakankamai finansinio ir intelektinio kapitalo, kad pastūmėtų visą rinką į priekį.

Gėrio ratas – užsuktas

Iš esmės lygiai taip vystėsi ir JAV Silicio slėnio startuolių ekosistema. Tokia startuolių rinkos dinamika turi netgi savo pavadinimą. Tai „gėrio ratas“, kuris užsukamas kuomet didieji rinkos dalyviai ne tiesiog pasidalina uždirbtus pelnus ir skirstosi pirkti prabangių automobilių, o uždirbtą kapitalą vėl investuoja į naujų startuolių kūrimą ir palaikymą.

Tokie didieji mūsų startuolių rinkos dalyviai, kaip „Tesonet“, „Vinted“, „Kilo.Health“ ir kt. jau seniai turi sukūrę, arba dabar kuria talentų akseleratorius, kuriuose ugdo naujus, didelį augimo potencialą turinčius jaunus verslus.

Startuolių pasaulyje bendradarbiavimas visada ima viršų prieš konkurenciją. Čia nėra įtaraus kitų sėkmės vertinimo, nes visi startuoliai supranta – kas gerai kitiems, gerai ir man. Kiekvieno startuolio sėkmė – tai ir rinkos sėkmė. Tokia dvasia – naujosios, postindustrinės, globalios skaitmeninės ekonomikos požymis.

Šiandien būtent vienaragiai, skirtingai nuo tradicinių rinkos investuotojų, neša didžiąsias pozityvias permainas šiam sektoriui – savo patirtimi ir pavyzdžiu ugdo ir palaiko jauniausių rinkos dalyvių iniciatyvas, suteikia jiems pasitikėjimo ir sudaro geras augimo sąlygas.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
2.7143

Jurgita Navikienė. Finansinių ataskaitų stebėsena: kiek bus nubaustų?

LR Finansinės apskaitos įstatymas jau skaičiuoja pirmąsias gyvavimo dienas. Atrodo, kol kas...

Raimondas Imbrasas. Atsinaujinantis kuras šilumos gamyboje: laikas turėti valstybės strategiją

Kaip reikia ruošti roges vasarą , taip ir kalbėti apie šilumos ūkį reikia vasarai artėjant....

Vytenis Šimkus. Ar veikia sankcijos Rusijai?

Prasidėjus invazijai Ukrainoje vakarų pasaulis gana greitai sureagavo ir pritaikė Rusijai...

Eglė Gliaudelytė. Darbas iš namų: kaip padaryti, kad ir vilkas būtų sotus, ir avis sveika

Nors pastaraisiais metais pandemijos pastūmėtas verslas į darbo laiko organizavimą ėmė...

Bernadeta Goštautaitė. Nutylėjimo kultūra užkerta kelią pokyčiams organizacijose: tylos motyvai ir sprendimai

Darbuotojų idėjos ir konstruktyvi kritika yra svarbi ir nepamainoma vertybė siekiant organizacijos...

Top naujienos

Baltarusijoje viskas eina blogyn: Lukašenką iš sosto išvers tik perversmas Kremliuje (3)

Praėjo metai po to, kai gegužės 23-iąją Baltarusijos režimas priverstinai Minske nutupdė...

Delfi PliusAndrea Dudik

Degtinė, ikrai ir vertėjomis prisistatančios moterys: Rusijai vakarėlis baigėsi

Degtinė, ikrai ir vertėjomis prisistatančios moterys. Taip vyko liūdnai pagarsėję rusų remiami...

Britų žvalgyba nurodė, ko dabar siekia Putinas: ukrainiečiams nelieka kitos išeities (4)

Žiaurus, totalinis karas, kokio Europoje nebuvo beveik aštuonis dešimtmečius. Taip Ukrainos...

Buvęs žalgirietis Lietuvoje išgyveno košmarą: dingę pinigai, rasizmas ir „dėl visko kalti konservatoriai“ (1)

Kauno „Žalgiris“ – istorinėse žemumose. Lietuvos krepšinio lygos pusfinalio serijoje prieš...

Karas Ukrainoje. Daugiabučio griuvėsiuose Mariupolyje aptikta 200 smarkiai apirusių kūnų Ukraina apie reikšmingus pokyčius: mūsų priešai dėl to labai liūdi

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis naktį į antradienį pareiškė, kad Rusija vykdo...

Artūras Zuokas pirmą kartą viešai pasirodė su nauja širdies drauge (2)

Neseniai skyrybų dramą išgyvenęs buvęs Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas Lietuvos meno...

Delfi PliusAgnė Keizikienė

Šis sekso būdas vieniems yra tabu, kitiems – slapta svajonė: kodėl kai kuriems taip maga įeiti pro „galines duris“?

Jokia paslaptis, kad analinis seksas nėra šiuolaikinis „išradimas“. Tam tikri išlikę...

Ligas platinančios erkės yra išplitusios visoje Lietuvoje, tačiau vienoje apskrityje užsikrėtimų daugiausia

Prasidedant šiltajam metų sezonui gyventojai perspėjami dėl erkių platinamų pavojingų ligų....

Delfi PliusPsichologas Gediminas Navaitis

Psichoterapeutai išanalizavo, apie ką svajoja vyrai ir moterys: ką reiškia mūsų seksualinės fantazijos ir kaip tai panaudoti santykiuose?

„Meilė – tai fantazijų mainai“, – teigė prancūzų rašytojas Nicola de Chamfort'as....

Tokio skanaus žiedinio kopūsto dar nevalgėte: receptas paprastas kaip dukart du, o skonis – 10 balų

Žiedinis kopūstas , arba kalafioras – ne tik skani, bet ir labai naudinga daržovė. Ji teigiamai...