aA
Karas skaičiuoja metus. Atrodo, kažkiek prisitaikėme, nejučia leidome sau atbukti. Atsiribojome nuo aštraus suvokimo siaubo, nes jis paralyžiuoja bejėgyste, kurios dabar sau leisti tiesiog negalime. Ir net tokiame kontekste, kuomet geopolitinis neapibrėžtumas niekur nedingo, funkcinio aiškumo kasdien vis daugiau. Verslas turi suktis ir iš mikro lygmens problemų sprendimų lipdyti makro rezultatą. O jis, nepaisant neprognozuojamų šokų virtinės, tikrai visai neblogas.
Indrė Genytė-Pikčienė
Indrė Genytė-Pikčienė
© DELFI / Josvydas Elinskas

Karinis kliūčių ruožas

Nors Lietuvos ekonomika jau 2014 m. buvo nukarpiusi didžiąją dalį ją su rusija siejančių ekonominių bambagyslių, šios šalies invazija į Ukrainą ištrynė bet kokią pilką zoną, kuri pateisintų tolesnius verslo santykius. Teko greitai reaguoti, persiorientuoti ir atremti ne vieną, o net keletą šokų vienu metu ir staigiai prisitaikyti.

Dėl karo Lietuva neteko santykinai pigių ir geografiškai patogių žaliavų importo kanalų. Iki karo iš Rytų vežėmės metalus, armatūrą, statybines medžiagas, energetikos nešėjus, medieną ir daugelį kitų žaliavų bei tarpinio vartojimo prekių. Šis srautas iki karo buvo patogus dėl konkurencingos kainos ir trumpų logistikos distancijų. Tuo naudodamiesi šiek tiek lengviau valdėme pandemijos ir karantinų išbalansuotų tiekimo grandinių spazmus. Karas visa tai pakeitė pernakt ir teko ieškoti alternatyvų pačiomis nepalankiausiomis aplinkybėmis.

Su geležinkelių ir uosto trąšų drama 2021 m. pabaigoje, o ilgainiui ir dėl tiesioginių sankcijų teko atsisakyti iki tol puoselėtos transporto koridoriaus tarp Rytų ir Vakarų etiketės. Tiek uosto-geležinkelių tandemas, tiek privačios įmonės buvo priversti šią nišą pamiršti ir persiorientuoti. Uždavinys sudėtingas, nes agresorės rusija ir baltarusija Lietuvos re-eksporto struktūroje vis dar vaidino itin reikšmingą vaidmenį: re-eksportas į rusiją sudarė 26 proc. viso re-eksporto, o į baltarusiją – 7 proc. Ilgalaikis konkurencinis pranašumas ir įdirbis tranzito srityje tapo gėda į šias šalis vis dar srūvant tranzitiniams prekių srautams jei ne tiesiogiai, tai aplinkiniais keliais.

Abi kariaujančios valstybės – svarbios žemės ūkio žaliavų rinkų žaidėjos, o rusija – viena didžiausių naftos išgavėjų ir eksportuotojų. Taigi karas tarp šių šalių dar labiau padidino dirglumą žaliavų rinkose ir katalizavo infliacijos šoką. Lietuvoje infliacija pasiekė nuo praeito amžiaus neregėtas aukštumas ir tapo rimtu iššūkiu gyventojams, įmonėms ir viešiesiems finansams. Gyventojų perkamoji galia pirmąkart per daugiau nei dešimtmetį reikšmingai susitraukė, realus darbo užmokestis smuko beveik dešimtadaliu. Džiugu tai, kad šį išorės šoką lietuviai pasitiko sparčiu atlyginimų augimu, sveika darbo rinkos inercija ir sukaupę rekordines finansines atsargas, o Vyriausybė – turėdama fiskalinės manevro laisvės iš dalies amortizuoti žalingą šio išorinio šoko įtaką ekonomikai.

Tiesa, karo ir agresorių kaimynystės reputacinė žala ir poveikis verslo aplinkai – liga, kurios nepavyks išgydyti skalpeliu, su ja teks išmokti gyventi. Karas Europoje, yra struktūrinis tektoninis lūžis iki tol veikusiame mus supančio pasaulio saugumo suvokime. Pokytis, kuris turės ilgalaikių pasekmių. Kol jis nesibaigs rusijos žlugimu ir šis režimas grasins ir gąsdins branduoliniais mygtukais, visiškai grįžti į normalų įprastą gyvenimą nepavyks, nes vis teks įskaičiuoti ir vadinamuosius ribinius planus bei blogiausius scenarijus. Lietuvai karo ir agresorių kaimynystė kainuoja tiesiogiai papildomą rizikos dedamąją. Nuolat rusenantis nestabilumas nuodija verslo klimatą, veikia ne tik investuotojų lūkesčius bei sprendimus, bet ir pačių gyventojų ir įmonių pasirinkimus, o juose saugumas - labai aukštas prioritetas.

Šią žiemą gamta pasirinko teisingą pusę

Rusijos karas Ukrainoje apnuogino Europos, o drauge ir Lietuvos energetinį pažeidžiamumą: didžiulę priklausomybę nuo iškastinio kuro ir geopolitiškai nestabilių jo tiekėjų, nepakankamą vietinės elektros energijos generaciją iš alternatyvių išteklių ir per mažą tiekimo kanalų diversifikaciją. Liūdna ir apgailėtina, kad reikėjo tokios aplinkybės – karo – kad Europa pabustų ir pribręstų pokyčiams. Simboliška, kad Lietuva šioje srityje pademonstravo lyderystę ir tapo viena pirmųjų, atsisakiusių rusiškų dujų ir kitų energetikos nešėjų.

Vis dėlto, pagaliau Europa keičiasi. Vyksta negrįžtami žaliosios energetikos transformacijos procesai. Toks neišvengiamas ir staigus persiorientavimas – ekonomiškai skausmingas, brangus ir nepatogus, tačiau po šios šoko terapijos visas regionas taps gerokai atsparesnis, savarankiškesnis, žalesnis, tvaresnis ir konkurencingesnis.

Ir kol kas gamta – teisingoje pusėje. Žiemai baigiantis saugyklų užpildymo gamtinėmis dujomis lygis Europos Sąjungoje siekia 64 proc. – tokį aukštą lygį šaltuoju sezonu per pastarąjį dešimtmetį stebėjome tik 2020 m., kuomet Europoje buvo fiksuota šilčiausia žiema per visą temperatūrų stebėsenos istoriją nuo 19 a. vidurio. Tai leidžia visam ES regionui laimėti laiko ir išteklių bei sklandžiau siekti negrįžtamos energetinės transformacijos tikslų.

Stuburas išlieka tiesus

Nors akistata su karu ir nurėžė reikšmingą praėjusių metų ekonomikos rezultato dalį, Lietuva šiuos išbandymus atrėmė pasirengusi kone geriausiai per visą Nepriklausomybės istoriją. Tiek eksportuojančios, tiek į vidaus rinką orientuotos veiklos pernykštes negandas pasitiko su sveika subalansuotos plėtros inercija, dviženkliu produkcijos ir apyvartų augimu, solidžiomis privataus sektoriaus finansinėmis atsargomis, žemu įmonių, gyventojų ir valstybės įsiskolinimu.

Mažai atvirai ekonomikai tvarus ir subalansuotas vystymasis – vienintelis išlikimo receptas prieš išorės šokus. Tiesa, panašu, vangesnės ūkio raidos fazės išvengti nepavyks, ji pasislinko į šiuos metus. Tačiau tai daugiau užsidarančio globalaus verslo ciklo pasekmė, nei Lietuvos ekonomikos jautrumo geopolitikos išbandymams rezultatas.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Ema Kontaraitė. Pasibaigė finansiniai metai: ar nepamiršote pateikti finansinių įmonės ataskaitų Registrų centrui?

Pasibaigė finansiniai metai, taigi akcinės bendrovės po truputį turėtų teikti Registrų centrui...

Raminta Stravinskaitė. Teisė susipažinti su asmens duomenimis: kokias ribas gali nubrėžti verslas?

Versle gali dažnai kilti su asmens duomenimis susijusių situacijų, kuomet pagrįstai kyla klausimas...

Kotryna Tomkevičiūtė. Inovacijos švietimo srityje: kodėl jų reikia ir kaip atliepti XXI a. rinkos poreikius?

Ketvirtoji pramonės revoliucija jau įsibėgėjo, tad darbuotojų paklausa darbo rinkoje keičiasi...

Ana Šurpickaja. Užsieniečių įdarbinimas: kokias klaidas dažniausiai daro darbdaviai?

Užsieniečių įdarbinimo klausimai šiandien yra aktualūs daugeliui įmonių, tačiau darbdaviai...

Greta Ilekytė. Lietuviai kaip niekada laimingi – ar jau gyvename gerovės valstybėje?

Buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Barackas Obama yra pasakęs: „Pinigai nėra...

Top naujienos

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (30)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Verslas PliusEglė Girdenytė

Europos Sąjungoje – naujas užmojis: prie vairo jaunuoliai galėtų sėsti anksčiau (13)

Nors vis dažniau vairuotojai raginami atsisakyti nuosavų automobilių ir keliauti kitomis...

Šokiruojanti statistika: suskaičiavo dingusius asmenis Lietuvoje (3)

Iš namų kasmet dingsta vien po kelis tūkstančius vaikų. Dėl kokių priežasčių bėgama, kiek...

Reed ir Ambrulevičius pasaulio šokių ant ledo čempionate užfiksavo geriausią karjeroje rezultatą

Pajėgiausia Lietuvos šokių ant ledo pora Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius Saitamoje,...

Karas Ukrainoje. Pastarąją parą Ukraina 17 kartų smūgiavo į okupantų susitelkimo vietas situacija Bachmute gerėja; Rusija jau neteko apie 169 890 karių

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad Kinija kol kas nėra perdavusi...

Rokiškyje vyrą užpuolusi trijulė išvežė jam nežinoma kryptimi

Pas rokiškėną atėję nekviesti svečiai žmogų pakvietė į lauką, kur sumušė, o netrukus jį...

Jankauskas po mačo Belgrade: nesiruošiu žaidėjams sakyti nė vieno priekaišto

Lietuvos rinktinė Europos čempionato atrankos starte penktadienio vakare išvykoje 0:2 pralaimėjo...

Per buvusį žalgirietį kamuolį į krepšį įgrūdęs Sabonis su „Kings“ palaužė „Suns“ ekipą

Sakramento „Kings“ (44-29) su Domantu Saboniu penktadienį namie po permainingų dviejų...

Verslas PliusJulija Leimonė

Etiketo ekspertas apie pirmąjį pasimatymą ir pinigus: tai yra šlykščiausia, kas gali nutikti pasakė, kas tuėtų apmokėti sąskaitą

Pirmojo pasimatymo svaigulys – jausmas nuostabus. Tik bėda ta, kad jis gali išgaruoti labai...

Gynyba nusivylęs Maksvytis: kovojome, bet to nepakanka įvertino „Žalgirio“ šansus kovoti dėl Top-8 (2)

Kauno „Žalgirio“ (15-15) viltys prasibrauti į Eurolygos atkrintamąsias varžybas neišaugo....