Po daug metų, praleistų užsienyje, jau daugiau nei pusmetį gyvenu Lietuvoje. Dažniausias klausimas, kurį išgirstu iš sutiktų pažįstamų ir nepažįstamų – „Ir kaip tau“? Dažniausiai atsakau, kad puikiai, nors yra daug dalykų, kurie mane stebina. Bet, turbūt, niekas taip nestebina, kaip tai, kiek mažai optimizmo yra Lietuvoje.
Indrė Dargytė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Pirmus porą mėnesių, atsikrausčius į naujus namus, stebino, kad kaimynai nesisveikina. Tiesiog. Ryte, eidamas per kiemą, sakai „Labas rytas“ ir... tyla. Džiaugiuosi, kad praėjus laikui, ši situacija pasikeitė, o vėliau atsirado ir džiuginančių pavyzdžių. Pirmą kartą sutiktas kaimynas laiptinėje apkabino pasveikinti gimtadienio proga, o kitas, norėdamas, kad patraukčiau savo automobilį ir pamatęs, kad ankstų rytą ką tik pabudau iš miego, ramiai paprašė raktelių ir pats „išlaisvino“ užstatytą savąjį. Ačiū Jums už tai!

Kadangi grįžusi į Lietuvą įsitraukiau į su eksportu susijusį verslą, per šį trumpą laiką jau teko pabendrauti su Vilniaus miesto savivaldybe, „Go Vilnius“, „Versli Lietuva“, Muitinės departamentu, įvairiomis kitomis valstybinėmis įstaigomis. Patirčių iš tiesų buvo labai įvairių, pradedant nuo labai geranoriškų žmonių, kurie, net ir jausdamiesi biurokratijos įkaitais, stengėsi padėti ir išspręsti su verslu susijusius klausimus, iki šokiruojančių pavyzdžių, kai viena valstybės tarnautoja, grubiai leidusi suprasti, kad iš jos pagalbos nereikia tikėtis, paprašius prisistatyti, tiesiog atsisakė pasisakyti net savo vardą.

Dažnai tenka bendrauti tiek su Lietuvos, tiek užsienio klientais, ir, tiesą sakant, kontrastas, turbūt, negali būti ryškesnis. Atėjęs į parduotuvę, lietuvis klientas, atrodo, bijo, kad prie jo priėjęs pasiūlysi savo pagalbą, iš karto atmeta bet kokį norą papasakoti apie produktus su „aš ir taip viską žinau“, palyginus su užsienio klientais, kurie susidomėję klausosi istorijų ir patarimų. Gali tiesiog juste pajusti tą nepasitikėjimą ir įtarumą, kurį pavyksta nuginkluoti tik kantrybės ir šypsenų pastangomis.

Galbūt sakysite, kad tai tik pora kasdienybės pavyzdžių, tačiau, mano manymu, juos vienija ta pati problema – šie žmonės jau yra nuleidę rankas. Tad klausimas, kaip sako, „vertas milijono“ – kiek žmonių Lietuvoje jau yra nuleidę rankas, o kiek dar tiki, kad galime kartu kažką sukurti, kartu pasiekti?

Mane tikrai nuoširdžiai stebina, kiek mažai optimizmo yra Lietuvoje. Kodėl čia tiek mažai žmonių, kurie tikėtų, o dar mažiau pasakytų, kad viskas bus gerai? Turime sveiką ekonomiką, esame laisva valstybė, galime dirbti, kurti ir kartu džiaugtis savo nuveikto darbo vaisiais. Taip, nesakau kad tas kelias lengvas, bet jis tikrai lengvesnis, nei tas, kurį nuėjo mūsų seneliai, klodami pamatus šiai valstybei karo niokojamoje Lietuvoje ar Sibiro lageriuose. Ir tuomet jie nesiliovė tikėti, kad viskas bus gerai!

Kada praradome tą laisvės ir atsakomybės jausmą, kad viskas, ką darome (ar nedarome), darome dėl mūsų pačių ateities? Kad esame savo likimo šeimininkai? Tą supratimą, kad ne valdžia ir ne darbdavys yra atsakingi už mūsų laimę, o mes patys? Kada jau spėjome nuleisti rankas? Sakau ne „jūs“, o „mes“, nes grįžusi tapau šios visuomenės dalimi, kartu jausdama atsakomybę už šios šalies ateitį.

Susidūrus su iššūkiais, su kolegėmis turime tokį pasakymą: „Būk drąsi“! Tai tarsi padrąsinimas, kad viskas bus gerai. Tad leiskite Jus pakviesti būti drąsiems ir kurti kartu! Galbūt tai gali prasidėti nuo mažų dalykų, tokių kaip žodžiai „ačiū“, „prašau“, „atsiprašau“. Nuo šypsenos ir gero žodžio, pakantumo. Lašelio optimizmo, stiprybės ir pasitikėjimo vieni kitais. Gerų darbų, idėjų, pajėgų telkimo. Minčių, ką galime kartu nuveikti.

Matydama besišypsančius žmones ir plazdančias trispalves Nepriklausomybės dienos proga, dar kartą įsitikinau, kad su šia šalimi viskas bus gerai. Neapleiskime to jausmo ir nešiokimės jį kasdien, ne tik per valstybines šventes. Leiskite man dar kartą pasakyti, kad viskas bus gerai. Ir leiskite sau tuo patikėti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tadas Vizgirda. Mokesčių sistema Lietuvoje – lėtais žingsniais teisinga linkme? (11)

Užsienio investuotojai nuolatinius mokesčių kaitaliojimus yra linkę vertinti labiau neigiamai...

Vilius Juzikis. Daugiau pelno mažiesiems vežėjams. Ar įmanoma? (3)

Vienas procentas transporto bendrovių Lietuvoje valdo 70 procentų viso mūsų šalies sunkvežimių...

Linas Sesickas. Konkurencingumo indeksai: kaip neįstrigti tarp vidutiniokų (2)

Naujausi pasauliniai konkurencingumo reitingai stebuklų nerodo. Ką daro šalys lyderės ir ko...

Vaidas Žagūnis. Finansinio raštingumo ugdymas – žaidimų ar klaidų ir bandymų keliu? (5)

Tenka pastebėti, kad Lietuvos jaunoji karta dažnai pervertina savo finansines galimybes –...

Vytautas Ašeris. IT studijos: mesti neverta užbaigti (2)

IT specialybių studentai jau antrajame kurse tampa paklausūs darbo rinkoje, todėl dalis jų...

Top naujienos

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (26)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Sunkios būklės moters artimieji įsižeidė nugirdę gydytojos repliką (71)

„Kai mirs, palaidosit ir pabūsit“, – tarė Kauno klinikinės ligoninės gydytoja sunkios...

Pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu buvusi mergina: iki šiol atsimenu, kaip jis uostė mano plaukus (290)

Prieš ketverius metus buvau pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu Arutiunianu. Ne kaip eilinė...

Iš urvo Tailande išgelbėti berniukai turi netikėtą planą

Berniukai kartu su savo futbolo treneriu kelias savaites įkalinti potvynio praleido požeminiame...

Trumpo ir Putino susitikimas: nė vieno iš prognozuotų baisių dalykų neįvyko, bet yra vienas didelis „bet“ (195)

Pasaulio dėmesį prikaustęs JAV ir Rusijos prezidentų susitikimas Helsinkyje paskatino diskusijas...

Garsus erotikos modelis Katie Price apgavo lietuvių dizainerę Elvyrą Monginienę: skandalas nuskambėjo užsienio spaudoje (3)

Visame pasaulyje nuogybėmis ir skandalais išgarsėjusi Katie Price , dar žinoma Jordan pseudonimu,...

Lėktuvu dangų raižanti žavi kaunietė: išvydę mane, keleiviai klausdavo, kur pilotas (46)

Kaunietė Ieva Liekytė šiemet Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje baigė operinį dainavimą,...

Trumpas pareiškė esąs griežčiausias Rusijos atžvilgiu JAV prezidentas (48)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį pareiškė esąs „griežčiausias“ Rusijos...

Devynių asmenų šeimos emigracijos į Prancūziją užkulisiai: buvo visko (6)

Įdomus ir mylimas darbas, stabilios pajamos, vaikų mokslai ir būreliai neturi tapti inkaru,...

Kritusios jaunimo rinktinės treneriui – aštrios kolegos replikos (28)

Anksti nutrūkęs Lietuvos jaunimo (iki 20 metų) krepšinio rinktinės žygis link Europos...