Pastaruoju metu viešose diskusijose tapo populiaru kelti klausimus. Neretai jie būna be atsakymų. Klausti yra puiku, tačiau klausdami neretai formuojame visuomenės nuomonę. Visai neseniai klausimais ir istorijomis buvo demonizuojamas vekselis. Kas jis toks? Ar jis naudojamas nesąžiningiems tikslams siekti? O gal tai tarptautinius kreditoriaus interesus saugantis instrumentas? Kas yra vekselis?
Ignas Vėgėlė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Vekselis yra vertybinis popierius, kuriuo jį išrašęs asmuo be sąlygų įsipareigoja sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytam asmeniui pats arba įsako tai padaryti kitam. Lietuvoje išimtinai dominuoja paprastieji vekseliai, kuriais juos išrašę asmenys be sąlygų įsipareigoja patys sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytiems asmenims.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas savo praktikoje yra išaiškinęs, kad vekselis yra abstraktus vienašalis sandoris. Skolininkas, išduodamas vekselį, sukuria kreditoriaus naudai jau visiškai kitą prievolę pagal vekselį. Dėl vekselio abstraktumo, vekselio gavėjui pareiškus reikalavimą jį apmokėti, bet skolininkui to nepadarius, šis reikalavimas vykdomas neįrodinėjant ir nevertinant vekseliu įtvirtintos prievolės pagrįstumo. Dėl šių priežasčių, skolos išieškojimo procesas yra paprastas ir operatyvus – nereikia kreiptis į teismą. Tai ir lemia vekselio patrauklumą.

Kitos priemonės užsitikrinti skolos grąžinimą

LAT, savo praktikoje vardindamas vekselio panaudojimo būdus, jį įvardino ir kaip prievolių užtikrinimo būdą, nes skolininkui garantavus savo prievolės įvykdymą vekseliu, bet jos nevykdant, kreditorius turi galimybę į operatyvų – neteisminį savo neabejotino ir visiškai pagrįsto reikalavimo patenkinimą Lietuvos įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymo nustatyta tvarka gaunant notaro vykdomąjį įrašą, kurį gali pateikti vykdyti antstoliui priverstinai.

Hipoteka arba įkeitimas iš dalies yra panašūs į prievolių užtikrinimą vekseliais dėl to, kad abiem atvejais kreditorių reikalavimai tenkinami ne teisminio ginčo tvarka. Tačiau skirtingai nei vekselis, hipoteka ir įkeitimas nėra abstrakti savarankiška prievolė – tai papildoma prievolė, galinti egzistuoti tik su užtikrinama pagrindine prievole ir priklausanti nuo užtikrintos prievolės likimo. Be to, norėdami sudaryti hipotekos sandorį, gerokai užtruksite ruošdami dokumentus.

Kad nereikėtų stumdytis teismo koridoriuose

Vekselis yra pranašesnis už kitas priemones įpareigoti grąžinti skolą, kadangi tokiu būdu išvengiamas ilgas, nereikalingas ir brangus teismo procesas – kreditorius turi akivaizdžią teisę į priverstinį skolos išieškojimą iš skolininko. Išieškojimas pagal vekselį taip pat sumažina galimybę nesąžiningiems skolininkams vilkinti teismo procesą dėl skolos priteisimo ir apskritai piktybiškai vilkinti skolos išieškojimą. Verslui, norinčiam šiais laikais išlikti konkurencinėje kovoje, vekselis suteikia gan palankias sąlygas susigrąžinti skolas ir atgautas lėšas kiek įmanoma greičiau įdarbinti verslo augimui, skolų sumokėjimui ir pan. – tai civilizacijos požymis.

Vekselių naudojimas yra pagrįstas tarptautine praktika. Tai yra be galo senas instrumentas kreditoriui užsitikrinti, kad skola jam bus grąžinta. Vekselių tvarką reglamentuoja Įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymas, kuris buvo kurtas derinant Lietuvos nacionalines vekselių teisinius santykius reglamentuojančias teisės normas su 1930 metų Ženevos konvencija dėl vieningo įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymo.

Kaip apsisaugoti nuo nesąžiningo vekselio panaudojimo?

Prievolę vekseliu užtikrinęs jo davėjas visada gali apsisaugoti nuo nesąžiningo vekselio turėtojo bandymo gauti dvigubą skolos sumokėjimą prisidengiant vekselio prigimtimi, nes įstatyme yra įtvirtintas privalomų vekselio rekvizitų sąrašas, tačiau nėra draudimo į vekselį įrašyti papildomus duomenis. Dėl šios priežasties siekdamas apsaugoti savo teisėtus interesus vekselio davėjas gali jame nurodyti, kad vekselis skirtas kitai prievolei užtikrinti. Taip pat jau apmokėjęs vekselį mokėtojas gali reikalauti, kad jam būtų atiduotas kreditoriaus pakvituotas vekselis, o sumokėjęs sumos dalį, skolininkas gali reikalauti, kad tai būtų pažymėta ir jam būtų išduotas pakvitavimas. Taigi instrumentai, apsaugantys vekselio davėjus nuo galimai nesąžiningų kreditorių veiksmų, egzistuoja – skolininkams tereikia jomis pasinaudoti.

Kiekvienas besiskolinantis žino, kad skolą reikės grąžinti. Kreditorius siekia būti tikras, kad skolininkas ją grąžins laiku. Čia ir kreipiamasi pagalbos į puikų teisinį instrumentą – vekselį. Negalime teisti kreditoriaus už tai, kad šis skolina pinigus ir tikisi juos atgauti. Neginkime skolininkų interesų labiau nei kreditorių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Rimi“ ir „Iki“ susijungimo artimiausiu metu nebus: ko išmokome (7)

2016 m. pabaigoje „ Rimi Lietuva“ atskleidė savo strateginį planą įsigyti bendrovę...

Daiva Lileikienė. Įtvirtintas kelias, kaip dirbti su konkurentu dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose (3)

Verslui – viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančioms įmonėms – naudinga žinoti apie naują...

Ar privalu priimti žemės savininką į medžiotojų klubą (42)

Jus piktina, kad negalite medžioti savo žemėje, kai kiti medžiotojai pleškina jūsų pasėlius...

Ieva Valeškaitė. Mokesčių reformos keliai ir klystkeliai (7)

Vyriausybė pagaliau pristatė po devyniais užraktais slėptą mokesčių reformą. Žengti trys...

Laura Galdikienė. Valdžios sektoriaus biudžetas – lyg per mažas užklotas

Žvelgiant iš šalies, Lietuvos viešieji finansai demonstruoja puikią sportinę formą. Vietoje...

Top naujienos

Šunų pjautynės Pirėjuje: nešvarūs žaidimai, užsikirtę teisėjų švilpukai ir su apsauga išlydėtas Jasikevičius (55)

Nešvarios provokacijos ir įžeidinėjimai, techninės pražangos, padėties nekontroliuojantys...

Baisi avarija Švenčionių rajone: du jauni vyrai žuvo, du sunkiai sužaloti (29)

Šeštadienį, apie 15 val., Vilniaus apskrities policija gavo pranešimą apie kruviną avariją...

Legendinis Alfonsas Penikas – atvirai apie meilės istorijas, skandalus ir didžiausias gyvenimo klaidas (52)

Pastaruoju metu apie žinomą muzikantą bei vaikų grupės „Pop-šou“ vadovą Alfonsą Peniką...

Po skandalo užsimojo priežiūros vėzdu: klaidos kaina sieks milžiniškas sumas (3)

Europos Komisija šią savaitę įgavo daugiau galios priimant sprendimus dėl automobilių...

Pamirškite, ką žinojote apie makiažą: šį nesunkiai pasidarys kiekviena

Atėjus šiltajam sezonui norisi pertvarkyti ne tik garderobą, tačiau į kiek lengvesnį,...

Aiškėja, kaip mirė garsusis didžėjus Avicii: pareigūnai jau turi visus duomenis

Omano policija mano, kad žinomas švedų didžėjus Avicii, kurio tikrasis vardas - Timas...

Šalies vadovai susitikti su Dalai Lama neplanuoja (64)

Seimo laikinoji Solidarumo su tibetiečiais grupė žada susitikti su Lietuvoje birželį...

Miestas, kur sukurtas „Novičiok“: net čia patekti norintiems rusams reikia FSB leidimo (168)

Britų laikraštis „The Times“ įvardijo vietovę, kurioje, remiantis gautais duomenimis, buvo...

Gydytojas apie populiarų tyrimą Lietuvoje: jis atliekamas be reikalo – visų pacientų rezultatai ir taip žinomi (34)

Šeimos gydytojas Valerijus Morozovas pastebi, kad pavasarį daug žmonių kreipiasi dėl...

Ieško buhalterės be mažų vaikų: pasipiktinusių laukė keistas paaiškinimas (209)

Ieškoma buhalterė-apskaitininkė-kasininkė be mažamečių vaikų. Tokį Klaipėdos bendrovės...