Pastaruoju metu viešose diskusijose tapo populiaru kelti klausimus. Neretai jie būna be atsakymų. Klausti yra puiku, tačiau klausdami neretai formuojame visuomenės nuomonę. Visai neseniai klausimais ir istorijomis buvo demonizuojamas vekselis. Kas jis toks? Ar jis naudojamas nesąžiningiems tikslams siekti? O gal tai tarptautinius kreditoriaus interesus saugantis instrumentas? Kas yra vekselis?
Ignas Vėgėlė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Vekselis yra vertybinis popierius, kuriuo jį išrašęs asmuo be sąlygų įsipareigoja sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytam asmeniui pats arba įsako tai padaryti kitam. Lietuvoje išimtinai dominuoja paprastieji vekseliai, kuriais juos išrašę asmenys be sąlygų įsipareigoja patys sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytiems asmenims.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas savo praktikoje yra išaiškinęs, kad vekselis yra abstraktus vienašalis sandoris. Skolininkas, išduodamas vekselį, sukuria kreditoriaus naudai jau visiškai kitą prievolę pagal vekselį. Dėl vekselio abstraktumo, vekselio gavėjui pareiškus reikalavimą jį apmokėti, bet skolininkui to nepadarius, šis reikalavimas vykdomas neįrodinėjant ir nevertinant vekseliu įtvirtintos prievolės pagrįstumo. Dėl šių priežasčių, skolos išieškojimo procesas yra paprastas ir operatyvus – nereikia kreiptis į teismą. Tai ir lemia vekselio patrauklumą.

Kitos priemonės užsitikrinti skolos grąžinimą

LAT, savo praktikoje vardindamas vekselio panaudojimo būdus, jį įvardino ir kaip prievolių užtikrinimo būdą, nes skolininkui garantavus savo prievolės įvykdymą vekseliu, bet jos nevykdant, kreditorius turi galimybę į operatyvų – neteisminį savo neabejotino ir visiškai pagrįsto reikalavimo patenkinimą Lietuvos įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymo nustatyta tvarka gaunant notaro vykdomąjį įrašą, kurį gali pateikti vykdyti antstoliui priverstinai.

Hipoteka arba įkeitimas iš dalies yra panašūs į prievolių užtikrinimą vekseliais dėl to, kad abiem atvejais kreditorių reikalavimai tenkinami ne teisminio ginčo tvarka. Tačiau skirtingai nei vekselis, hipoteka ir įkeitimas nėra abstrakti savarankiška prievolė – tai papildoma prievolė, galinti egzistuoti tik su užtikrinama pagrindine prievole ir priklausanti nuo užtikrintos prievolės likimo. Be to, norėdami sudaryti hipotekos sandorį, gerokai užtruksite ruošdami dokumentus.

Kad nereikėtų stumdytis teismo koridoriuose

Vekselis yra pranašesnis už kitas priemones įpareigoti grąžinti skolą, kadangi tokiu būdu išvengiamas ilgas, nereikalingas ir brangus teismo procesas – kreditorius turi akivaizdžią teisę į priverstinį skolos išieškojimą iš skolininko. Išieškojimas pagal vekselį taip pat sumažina galimybę nesąžiningiems skolininkams vilkinti teismo procesą dėl skolos priteisimo ir apskritai piktybiškai vilkinti skolos išieškojimą. Verslui, norinčiam šiais laikais išlikti konkurencinėje kovoje, vekselis suteikia gan palankias sąlygas susigrąžinti skolas ir atgautas lėšas kiek įmanoma greičiau įdarbinti verslo augimui, skolų sumokėjimui ir pan. – tai civilizacijos požymis.

Vekselių naudojimas yra pagrįstas tarptautine praktika. Tai yra be galo senas instrumentas kreditoriui užsitikrinti, kad skola jam bus grąžinta. Vekselių tvarką reglamentuoja Įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymas, kuris buvo kurtas derinant Lietuvos nacionalines vekselių teisinius santykius reglamentuojančias teisės normas su 1930 metų Ženevos konvencija dėl vieningo įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymo.

Kaip apsisaugoti nuo nesąžiningo vekselio panaudojimo?

Prievolę vekseliu užtikrinęs jo davėjas visada gali apsisaugoti nuo nesąžiningo vekselio turėtojo bandymo gauti dvigubą skolos sumokėjimą prisidengiant vekselio prigimtimi, nes įstatyme yra įtvirtintas privalomų vekselio rekvizitų sąrašas, tačiau nėra draudimo į vekselį įrašyti papildomus duomenis. Dėl šios priežasties siekdamas apsaugoti savo teisėtus interesus vekselio davėjas gali jame nurodyti, kad vekselis skirtas kitai prievolei užtikrinti. Taip pat jau apmokėjęs vekselį mokėtojas gali reikalauti, kad jam būtų atiduotas kreditoriaus pakvituotas vekselis, o sumokėjęs sumos dalį, skolininkas gali reikalauti, kad tai būtų pažymėta ir jam būtų išduotas pakvitavimas. Taigi instrumentai, apsaugantys vekselio davėjus nuo galimai nesąžiningų kreditorių veiksmų, egzistuoja – skolininkams tereikia jomis pasinaudoti.

Kiekvienas besiskolinantis žino, kad skolą reikės grąžinti. Kreditorius siekia būti tikras, kad skolininkas ją grąžins laiku. Čia ir kreipiamasi pagalbos į puikų teisinį instrumentą – vekselį. Negalime teisti kreditoriaus už tai, kad šis skolina pinigus ir tikisi juos atgauti. Neginkime skolininkų interesų labiau nei kreditorių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rūta Vainienė. Kaip švęsti sekmadienį jums nurodys Seimas? (30)

Trečiadienį buvo Žolinė, valstybinė šventė, nedarbo diena. Nesunku atspėti, ką veikė dauguma...

Žilvinas Šilėnas. Nuo peiliuko iki arkliuko (11)

Yra toks lietuviškas posakis – „nuo peiliuko ant arkliuko“. Jis apibūdina situaciją, kai...

Petras Dubinskas. Ką rodo įmonių pelningumo mažėjimas?

Pastaruoju metu apie šalies įmonių veiklos efektyvumą daug sakantis pelningumo rodiklis prastėja.

Eglė Džiugytė. Kinijos strategija prekybos kare: ne vienas ginklas (10)

Pastarąjį dešimtmetį stabilus Kinijos ekonomikos augimas stebino ne vieną.

Indrė Genytė-Pikčienė. Brangstanti nafta neleidžia infliacijai išsikvėpti (3)

Statistikos departamento duomenimis, liepos mėnesį vartotojų kainos per metus išaugo 2,5 proc.,...

Top naujienos

Feisbuke uraganą sukėlusios karalienių įkvėpėjos ir jos vyro interviu apie turtus kraunančią veiklą ir tikrąjį gyvenimą (88)

Neseniai feisbuke it virusas paplito įrašas, kuriame Rasa Kaktytė kvietė moteris šypsotis,...

Mažoji Lietuva Anglijoje: pūsles ir varginantį darbą kenčia dėl 220 svarų per 3 dienas (191)

Mažoji Lietuva – taip šmaikščiai vadinamas vaisių ir daržovių pakavimo fabrikas Visbiče,...

Edita Mildažytė: esu pakankamai įtakinga, kad galėčiau priimti sprendimus ir vykdyti savo gyvenimo planą taip, kaip noriu (173)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Karališkos vestuvių naktys, kurių nesinori prisiminti (13)

Jie ištarė santuokos priesaiką stebint 29 milijonams žmonių, tačiau princo Harry ir Meghan...

Savaitgaliui į namus vykę kariai pateko į avariją: vienas žuvo, keturi sužaloti papildyta (161)

Penktadienį, rugpjūčio 17 d., pavakare, kelio Molėtai–Pabradė 9-ajame kilometre, susidūrus...

Savaitgalio orai: viena diena bus ypač karšta (21)

Sunku patikėti, kad jau greitai imsime skaičiuoti paskutines vasaros dienas ir netrukus pasitiksime...

Skaitytojai dalijasi istorijomis: ką daryti, jei persekioja kelyje? (75)

DELFI skaitytojos istorija apie tai, kaip naktį ją automobiliu persekiojo nežinomas vyras...

Neįprastos vyrų ir moterų charakterio savybės, kurios atrodo seksualios priešingai lyčiai (15)

Seksualumas yra labai susijęs su kūnu. Žmonėms patinka matyti ir liesti kitų žmonių kūnus –...

Į festivalį „Karklė Live Music Beach 2018“ – net ir pėsčiomis (11)

Šiandien, penktadienį, Karklės miestelyje prasidėjo muzikos ir menų festivalis „ Karklė Live...

„Aprangos“ vadovas: turime sakyti atvirai, kad kainos nebus žemesnės (769)

„Nustokime gąsdinti žmones, kad pas mus aukščiausios kainos Europoje. Taip tikrai nėra, bet jos...