aA
Koks būna vienas pagrindinių argumentų, kuriuos siūlydami didinti minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA) pasitelkia politikai? Išvertus iš įmantrybėmis apipintos kalbos, jis skamba maždaug taip: „Blogas verslas turi daug pinigų, ir iš gobšumo nedidina atlyginimų darbuotojams.“
Ieva Valeškaitė
Ieva Valeškaitė
© LLRI nuotr.

Atrodo, kad MMA yra tam tikra sugalvota riba, žemiau kurios leistis jau nebegalima. Ir ji reikalinga „paprotinti“ būtent šalies verslui. Tačiau, pažiūrėjus į duomenis matosi, kad už mažesnį nei MMA atlyginimą panaši dirbančiųjų dalis darbuojasi ir biudžetiniame (11 proc.) ir nebiudžetiniame (13 proc.) sektoriuose. O juk būtent čia – žemų atlyginimų zonoje, valdžia sako, kad veisiasi „šešėlis“ ir iš rankų į rankas keliauja „vokeliai“.

Būtent tam buvo sugalvotos „Sodros grindys“, padidinusios mokesčių naštą uždirbantiems mažiau nei MMA. Priklausomai, nuo to, kiek valandų per mėnesį dirba žmogus, jo mokesčių našta gali pasiekti ir 60 proc. ar net 80 proc. darbo užmokesčio. Štai taip sunkiausiai besiverčiančius „gelbsti“ valdžia.

„Jei gelbėti, tai gelbėti, o geriausias būdas tai daryti yra svetimomis rankomis“, – kasmet prisimena politikai ir iki 607 eurų padidina minimalią algą. Klausimų, ar didinti, seniai nebekyla. Vienintelis klausimas – kiek didinti? Štai čia ir atsiskleidžia didžiausia veidmainystė – kai tarptautinės organizacijos sako, kad Lietuvai gal reikėtų didesnių turto ar automobilių mokesčių, politikai pritariamai linksi galvomis – „svarstysim, galvosim, tikrai gal ir reikia“.

Kai tas pats Tarptautinis valiutos fondas jau kelintus metus iš eilės grūmoja, kad atsižvelgiant į Lietuvos ekonominę situaciją šiuo metu esantis MMA ir vidutinio darbo užmokesčio santykis yra per didelis, ir reikia „nustoti pūtus žarijas“, mūsų politikams įsijungia selektyvi klausa, ir jie girdi tik tai, ką nori girdėti.

„Gal tikrai Tarptautinio valiutos fondo atstovai čia atvažiuoja, mėnesį ar du pasisukioja Vilniuje, ir nemato, kaip vargingai žmonės gyvena Lietuvos regionuose“, – pritaria skeptikai. Bet ar tikrai didinamas MMA juos gelbsti? Kas tampa šio iš pažiūros nekalto žingsnio aukomis?

Yra toks posakis: „Istorija priklauso nugalėtojams“. Jis, deja, itin tinka ir kalbant apie MMA didinimą. Juk padidėjęs atlyginimas naudą atneša tik tiems, kurie vis dar turi darbo vietą. O kaip tie, kuriems dėl dirbtinai padidinto MMA taip ir nebuvo sukurta darbo vieta? Pavyzdžiui, jaunimas, tik žengiantis pirmuosius žingsnius darbo rinkoje, ar kelis metus nedirbusios, vaikus auginusios mamos.

Ar tie, kurie metų metus negali rasti darbo Zarasuose ar Kalvarijoje, negalintys įsidarbinti net paprastais darbininkais, nes darbdaviai jau priversti jiems mokėti beveik tiek pat, kiek ir kvalifikuotam vadybininkui.

Kai tas pats Tarptautinis valiutos fondas jau kelintus metus iš eilės grūmoja, kad atsižvelgiant į Lietuvos ekonominę situaciją šiuo metu esantis MMA ir vidutinio darbo užmokesčio santykis yra per didelis, ir reikia „nustoti pūtus žarijas“, mūsų politikams įsijungia selektyvi klausa, ir jie girdi tik tai, ką nori girdėti.
Ieva Valeškaitė


O kaip visi, kurie dėl padidinto MMA neteko darbo? Tie, kurie lėtesni, kuriems užduotis darbe sekasi vykdyti sunkiau? Kurie santaupas „sukišo“ į nuosavo verslo pradžią ir patys dirbdami keliais etatais neišgalėjo nė sau išmokėti MMA ir nuo jo mokamų mokesčių? Jie savąsias liūdnas istorijas, deja, dažniausiai vienas kitam pasakoja Užimtumo tarnybos koridoriuose. Ir kas gali nuspręsti, kas teisingiau – ar papildomi 30 eurų Jonui, ar bedarbio pašalpa Petrui?

Yra ir mažiau liūdnų, bet tokių pat neteisingų istorijų – užuot gavusi premiją ar didesnį atlyginimą, geriausia darbuotoja Danutė tenkinsis „šnipštu“ ir piktai žvairuos į didžiausią darbovietės tinginį Vacį, kuriam dėl valdžios dosnumo padidės gaunama MMA.

O gal bus kitaip? Visi turės darbą ir gaus atlyginimą ir dar didesnį? Žinoma, kurį laiką nors lėčiau, bet vis dar auganti ekonomika gali išvežti „pučiamą“ MMA. Bet jeigu jei augimas sustos? Kas tuomet? Mažiausią nedarbą Lietuvoje turėjome 2007-aisiais, kai prieš pat prasidedant ekonominei krizei. Tada jis siekė 4,2 proc.

Prasukime tris metus į priekį – 2010-aisiais situacija jau buvo neatpažįstamai pasikeitusi – nedarbas pakilęs į rekordines 17,8 proc. aukštumas. O juk tuomet neturėjome „Sodros grindų“, kurios gal kiek leido amortizuoti ekonomikos nuosmukį. Ir dalis darbuotojų, užuot praradę darbą, galėjo darbuotis nepilnu etatu. Dabar tai padaryti būtų daug sunkiau.

Galiausiai, kodėl MMA didinimą reiktų atiduoti į politikų rankas? Juk jie patys atlyginimų nemoka. Sakote, kitaip atlyginimai išvis nedidės? Atlyginimai augs ir be politikų įsikišimo – juk didėja ir tiems, kuriems Seimas algos dydžio nenustato. Didėja, nes trūksta darbo jėgos. Ne tik kvalifikuotų, bet tiesiog gerai dirbančių žmonių trūksta ir trūks. Be MMA preso atlyginimai didės būtent jiems. Argi tai nėra teisinga?

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.1429

Marius Švaikauskas. Verslų tikslai dešimtmečiais keitėsi nuo pelno iki tvarumo, šiemet aktualus visiškai naujas rodiklis (1)

Didelė dalis verslų šiuo metu kitų metų planuose dėlioja paskutinius štrichus ir peržiūri...

Mantas Zakarka. VMI duomenys rodo, kad alaus vartojimas šalyje toliau auga, o stipriojo alkoholio ir vyno – krinta

Sulaukę Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenų matome, kad per šių metų pirmus...

Jurgita Navikienė. Darbuotojų edukacija gali padėti išvengti darbo ginčų

Anksčiau ar vėliau kiekvienas darbdavys susiduria su tam tikrais darbuotojų klausimais....

Nerijus Mačiulis. Ar jau baigėsi finansų rinkų griūtis?

Juodasis penktadienis ir juodos nuolaidos baigėsi, o kaip su nuolaidomis finansų rinkose? Šiemet...

Rokas Subačius. Esmė ne skaičiuose: ką išnaudota paslaugų sektoriaus kvota sako apie Lietuvos migracijos sistemą

Nustatyta paslaugų sektoriaus darbuotojų, esančių trūkstamų profesijų sąraše, kvota – 16...

Top naujienos

Baigėsi dalies į Kaliningradą gabenamų prekių kvotos: ko laukti iš Rusijos

Dar neatėjus gruodžiui Kaliningradas spėjo išeikvoti kai kurių statybinių prekių kvotas, o...

Aiškėja, kaip atrodys pokyčiai rūkantiesiems: parduotuvėse gali atsirasti sąrašai, nauji skyriai (1)

Kiek daugiau nei už poros metų tabako gaminių prekyboje laukia didžiuliai pokyčiai, kurie palies...

Verslas PliusElizabeth Low, Chunzi Xu

Dėl Putino karo Vakarai tampa kaip niekad priklausomi nuo Azijos

Karas Ukrainoje stiprina Azijos ir Artimųjų Rytų, kaip pagrindinių tokio kuro kaip dyzelinas ir...

Prieš metus sunkią ligą įveikusi Gustė vėl su ja kovoja: moteris ragina laiku tikrintis ir nepalūžti

„Nepasiduosiu, kovosiu ir nugalėsiu“, – sako antrą kartą vėžiu susirgusi 37-erių Gustė....

Kalėdinių dovanų karštinė: kaip elgtis, kad jūsų staigmena nenukeliautų į šiukšliadėžę

Artėjantis šventinis laikotarpis – darbymetis ne tik prekybininkams ar švenčių organizatoriams,...

Žurnalas „Jana“

Kaip įprasti pusryčiauti, kai ryte valgyti nesinori: mitybos ekspertė atskleidė keletą triukų

Pusryčiai yra svarbiausias dienos valgis. Tai žinome dar nuo vaikystės, tačiau įgusti reguliariai...

Skalbimas be įprastų miltelių: išbandome įvairias alternatyvas

Praktiškai visose šiuolaikinės chemijos pramonės siūlomuose skalbimo priemonėse netrūksta...

Mitybos įpročiai atsispindi veide: gydytoja patarė ką valgyti, kad oda būtų sveika ir graži

Nuo seno žinoma, kad odos būklei ir išvaizdai įtakos turi ne tik kasdienė jos priežiūra, bet ir...

Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Įvertino Putino užmojus užpulti Japoniją: tai – ne kliedesiai (26)

Pastarosiomis dienomis pasirodžiusios naujienos apie Rusijos puoselėtus planus užpulti Japoniją...